De wraak der Jakobijnsche. Binncnlanrisch Nieuws BURGERLIJKE STA IN D Marktberichten. bewonen te Perugia een kleine woning en bet gcbeele inkomen der lamilie bedraagt nog geen 3ooo frs. De Heilige Vader beeft nu plan zijne zwagerin en niebt naar Rome te laten komen en voor hen een verblijf in bet Vatikaan in te ruimen. Vooftdurend sworden nieuwe rampen gemeld, veioorzaakt door de overstroomingen in sommige Noord Amerikaansche Staten. De Missoeri-rivier beeft een groot gedeelte van Kaosas City overstroomd en 5ooo lieden uit hun wo ningen gedreven; [terwijl 5 personen zijn ver dronken. Te Arcbison, in Kansas, zijn tooo personen zonder ouderkomen: en betzelfde is bet geval te St. Paul, in Minnesota, waar een gedeelte der bevolking in haastig opgeslagen loodsen voorloopig is gehuisvest Het getal dooden, tengevolge van het omslaan eener boot bij Elgin, bedraagt t5. TeApenrade in Noord Sleeswijk heeft zich een merkwaardig natuurverschijnsel voorgedaan. Men was bezig met bet boren naar water, toen op eens een hevig bruisen en borrelen gehoord werd en de ijzeren buis, die in het 177 voet diepe boorgat stond, een menigte kleine steenen, klei en zand met groote kracht, huizenhoog boven den grond werd geslingerd. Daarop volgde en fluiten en bruisen een uitstrooming van onaangenaam riekend gas, dat met een lucifer aangestoken kon worden en fhoogvlammend doorbrandde, totdat het door den weldra weer opspuitende vloed van zand en steenen werd uitgebluscht. Later brandde het weer met een vlam die ver in den omtrek zichtbaar was; 's nachts ging het weer uit; maar den volgenden dag weid hel weer aangestoken, en volgens de laaste berich ten brandt het nog steeds voort-Het verschijnsel heeft natuurlijk groot opzien verwekt en vele belangstellenden naar die plaats gelokt, Hoe lang de gasstroom zal aanhouden en of de eigenaar van den grond een practiscli gebruik er van zou kunnen maken, zal uit een nader onderzoek moeten blijken. Zulke uitstroomingen van brandbaar gas zijn in de oliestreken van Amerika niets ongewoons en kwamen zelfs ook reeds eenmaal in Sleeswijk Idolstein voor. Het gas ontslaat door omzetting van organische stoffen en is dus niet van vulcanischen oorsprong, waar het verschijnsel zich voordoet wordt meestal petroleum gevonden De grond van Apenradi is, zooals men weet. zeer laag gelegen en was in overoude tijden een deel van den bodem der zee. Eenige jaren geleden had een soortgelijk verschijnsel te Delft plaats, ofschoon daar slecht gas en water werden uitgeworpen, Gaandeweg verminderde dit echter en hield eindelijk geheel op. Petroleum is er niet gevonden. In den mijn te Marcinelle (Henegouwen) waar vogö- eenige tijd een ontploffing plaats vond, heeft men thans bij de werken tot herstel van de luchtverversching, een paard gevonden dat in betrekkelijken welstand verkeerde en daar acht en twintig dagen ingesloten was geweest. Het had zich al dien tijd in het leven gehouden door het afknagen van hout. Aan de weduwe van Sir George Colley zal, op verlangen van Koningin Victoria, behalve het militaire pensioen waarop zij recht heeft, een extra jaargeld uitgekeerd worden, wegens de diensten door liaar echtgenoot aan den Staat bewezen. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft besloten voor het standbeeld van Lessing, even Historische novelle uit den tijd der ifet/o/ufte. van LUDW. HABICHT. XXIII. De markiezin gaf den Jakobijnen een ^enk en zij weken iets. terug Adelaide ging "s dicht bij hare moeder staan en zeide ),edaard: «Ik ben wel uwe dochter! Zie mij go^'d aa" en gij zult alle teekenen aan mij ontd' *en waaraan gij mij ten allen tijde zondt l'er en nen, zoo ais gij steeds hebt beweerd V eet C'J nog hoe gij verschriktet toen ik bij den 0ro°ten jachthond was gekropen, die alle kinderf )le.| en mij had hij toch nooit iets gedaaf'_ U kwaaml er langs en wildet mij verschr' 1111 het hok trekken en de ondeugende Dian.'* laPl' terstond naar nwe hand, maar ik zeide; VNet'i Stil Mama. Diana en ik zijn zeer goede *r/en. den! Ach, mijn kindermond had de wa'j 'e^' gezegdi eerst onder de menschcn vond heftigste vijanden' en mijn broeder va'' c' die zich tegen mij als het wildste beest aan" stelde! Vraag het heiuz elven, hij magde"3^1" beid belijden, thans in het aangezicl1' doods!" #v Toen de heer de Chatnpignelles zag dfl1 zU"f wanhopige beden te vergeefs waren en d!,t hlJ vruchteloos zich zoozeer bad verootn»PetJlGd voor zijne zuster, greep een grenzelooze woede hem aan. Hij wilde met vreeselijke inspa',ninC als dat van Goetfce en Schiller 3o,ooo mirk hij te dragen Wij vernemen dat aanst. Zondag voor de laatste maal dienst zal gedaan worden in de Katholieke kerk alhier. De sluiting van het oude kerkgebouw zoo rijk aan herinnering zal met de viering van een plechtig kerkelijk feest geschieden. Daarna wordt de noodkerk in gebruik genomen en zal weldra een aanvang worden gemaakt met de uitvoering van de bouwplannen eener nieuwe kerk die hopen wij een sieraad voor de plaats zal zijn. Te Kolhorn is beroepen ds. A. Bruining, van Vleddér. Te Anna Paulowna is met algemeene stemmen besloten tot behoud van het kiescol. lege bij de herv. gemeente. Men schrijft uit ons Apeldoorn, dd. 8 Mei: Heden namiddag te half driejure arriveerden alhier met extra trein H. H M M. de Koning en de Koningin met de jonge Prinses. Eene ontelbare menigte stond op het perron geschaard om hen op te wachten. Toen Z, M zijn coupee uitsteeg liet hij de gereedstaande rijtuigen vooruitrijden en volgde, met de Koningin aan zijne zijde, te voet. Het prinsesje, een kindje om te stelen, werd hem door de min nagedragen. Een enthousiastisch «hoera!" dat telkens werd -herhaald, was van de zijde der toeschouwers het bewijs, dat de komst der Koninklijke familie vreugde verwekte- De Koning, gekleed in huzaren uniform, salueerde beleefd; de Koningin, met hare gewone vriendelijkheid, groette'minzaain en hartelijk Tegen het einde dezer maand zal aan 's Rijksmunt te Utrecht weder worden aangevan gen met de aanmunting van een ton gouds aan centstukken. -- Op den nieuw aangelegden spoorweg HaarlemZandpoort worden sedert een paar dagen met een zware locomotief en zandwagens met goed gevolg proeftochten gedaan. De leerlingen van het Blinden-Instituut te Milaan zullen in de loop dezer maand naar Londen gaan om daar twee concerten te geven. -MONNIKENDAM7 Mei. Heden werd door een schipper van Marken da eerste ansjovis, i55o stuks, aangevoerd. De vooruitzigten omtremt de vangst zijn vrij goed. Toen de Willem Barents Zaterdag aan de Oosterdoksluis lag, om voor zijn vertrek naar IJmuiden kruic^ in te nemen, zag men eensklaps de matrozen der oorlogsschepen in het tuig zich reppen om te paradeeren. De Brikken Castor en Pollux openden het kanonvuur voor het Konink lijk saluut; alle, zoowel vreemde als Nederlandscbe schepen, haalden den vlaggen in top, en onder luid gejubel arriveerden aldaar HH. MM de Koning en de Koningin met gevolg. Ten 11 ure werden de touwen losgegooid en vertrok de Willem Barents door het Noord zeekanaal naar zee Ten 2 ure was het scheepje in zee en naar het hooge Noorden op weg. Te Leer zond een vader zijn 3jarig zoontje 0111 jenever te halen. Hel kind dronk onderweg de flesch ledig, viel op straat bewusteloos neêr en was spoedrg dood. zijne boeien verbreken, om zich op nieuw te verdedigen en hij wekle daardoor een honend gelach van de naast hij hem staande Jakobij nen, die hem zorgvuldig bewaakten en thans de touwen nog vaster trokken, waarmede zij den hoogmoedigen aristokraat hadden gekneveld. Hij kon thans geen lid meer verroeren en lag met zwijgenden toorn neder, terwijl zijn gelaat door onmachtige woede was ontsteld. Zonder een antwoord af te wachten van hare moeder, die in sprakelooze verwarring naar de markiezin staarde en aan welke het geheel als een wilde verwarde droom voorkwam wendde Adelaide zich tot haren broeder: «bekend wat gij mij hebt aangedaan en vraag dan u zeiven af, of gij barmhartigheid zoudt Lebben gehad met mij, wanneer gij in mijn plaats waart! Voor niets zijl gij teruggedeinsd, gij en mijn brave neef, toen het er op aan kwam, om mij schandelijk te berooven en geheel te vernieti gen; maar gij zult ten minste weten, dat uw bravé compagnon reeds zijne vergelding heeft gekregen. De zweepslagen, die ik eens door zij ne goedheid ontving; zijn hem eindelijk terug betaald, zoodat hij onmachtig ter neder stortte men sleepte ten slotte een zeer stil man naar de guillotine U wacht een dergelijk lot, zoo waar als ik thans Anne Buirette ben en eens uwe zuster was Eet gelaat van den heer de Ctiampignelles werd „doodsbleek, zijne grijze oogen rolden on rustig rond, maar zijn-trotsche geest, verzamel de zich nog eens tot een laatsten wanhopigen tegenstand: «Waag bet maar, gemeene avon'tu- LAKDBOUW De Vereeniging tot bevordering van tuin en landbouw in Limburg, die veel ter verspreiding van het nieuwe en nuttige op het gebied van tuinbouw heeft bijgedragen, heeft een nieuwen stap tot bereiking van dat doel gedaan, door aan den cursns over groententeelt voordracfiten te verbinden over den aanleg van tuinen Het honden dier voordrachten is pogedragen aan den heer Fr. Burvenich, ieeraar aan de Staatstuinbonwschool te Gent Yan 8 tot 10 Jnni zal er te Goes een wedstrijd van melkvee en zuivelproducten, benevens een tentoonstelling van vee, boteren kaas plaats hebben en van 6 tot 8 September te Bergen-op-Zoom een tentoonstelling van paarden, vee, werktuigen en gereedschappen voor den landbouw, land- en tuinbouwprod ïcten, bloemen, vruch ten en tuinsieraden. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 6 tot 9 Mei 1881. GEBOREN: Anthonius, zoon van Antlitnie Post en Elisabeth Jobanna Kranenburg, Cornelis Jan, zoon van Pieter Leeuwenkamp en van Cornelia Margaretha van Baaren. Dieuwertje, dochter van Christiaan Broekbuizen en van Ariaantje Blom. GETROUWD: Willem Govers en Maartje Kruit. Willem Vader en Maria Govers. Jan Boekei en Francina Ssvenne. Arie Hoogland en Leuke Visser. H ANSEN'S BOTERKLEURSEL. Christiaan Hansen's technisch-chemisch labo ratorium te Copenhagen, heeft in de milch zeit. van i3 April 1.1. bekend gemaakt, dat op de tentoonstelling van boter en kaas, die op 67 Febr. 1880 te Holbaeck plaats had, de grootste tot heden in liet rijk, 248 nrs. boter waren Van dit aantal waren gekleurd met Hansen's Boterkleursel 136 nrs, met dat van Meyer en Henckel 19, met dat van andere fabrikanten 79; bij i4 was de naam van den fabrikant niet opgegeven. Het gebruik van Hansen's boterkleur sel nam in Denemarken in 1880 ongeveer 3o pet. toe. red. ALKMAAR 9 Mei. Aangevoerd 42^ vette Kalveren f 3o a 100, 27 nuchtere'! 4 12, >4 Schapen f 28 a 3o, 83 vette Varkens f 0.^6 a O,6o per P PURMEREND 9 Mei. Aangevoerd 17 Paarden, 899 Koeien, handel stug, 195 vette Kalveren f 0,70 a «,90 per P., ig5 nuchteren. dito f 5 a 14, beiden handel vlug, 2355 Schapen, hoog in prijs, 5i vette Vakens f o 52 a 0562, 31 1 Biggen f 10 a i5, beiden handel vlug, Kipeieren f 3 a 3,5o per 100, Boter f i,i5 a 1 257 Kleine kaas f 43 aangevoerd 209 st. EDAM 7 Mei. kleine kaas f 22 a 38,5o, aangevoerd 23 st., wegende 3835 P. De ondergeteekenden, allen Passagiers der 2e Klasse aan boord van hel Stoo mschip «STELLA," met welke bodem zij de reis van A m s t e r. dam naar New York hebben gemaakt, verklaren gedurende de reis de meest voorkomen de behandeling van den Kapitein, Docter en Stuurlieden te hebben ondervoeden en tevens dat in de voeding oji zeer goede wijze is voorzien. M. HAMBURGER Jr. S. GEERLINK A. J. VAN DE KA STELLE. I J. MAIUNUS ROGGEVEEN. C M. PEL Ac tv York, 9 April 1881. lierster, om een edelman op die wijze te sma den! Gij zult uwe gerechte straf daarvoor niet ontgaan." «En gy waagt het, om liet woord gerech tigheid" in den mond te nemen, gij Alexander de Ghampignelles, die zijn leven lang de ge rechtigheid met voeten heeft getreden De oude dame had met ontzetting naar deze nieuwe bedreiging geluisterd. Was deze lurie werkelijk hare dochter?! Zij kon er bijna niet aan twijfelen en toch het was( ónmogelijkuit hare zachtmoedige, gevoelvolle lieve Adelaide kon noO'it die tijgerin zijn geworden, die vol heete egeerte naar het bloed van hare naaste bloedverwanten smachtte. Al bad Alexander haar nog zoo zeer bels-edigd, voor zulk eene woede had zij geen re. ht. Dat liet werkelijk Adelaide was, zeiden haar eene menigte kentee kenen en zij had immers altijd aan den dood barer dochter getwijfeld Toen zij destijds door een toeval van bet proces vernam, dat de plotseling weder verschij nende markiezin had ingesteld, toen vermoedde terstond baar moederhart, dat die vrouw geene bedriegster kon zijn, zij moest werkelijk hare dochter wezen. En hoe angstig had baar zoon liaar in dien tijd bewaakt en haar van liet eene kasteel naar het andere gesleept tegen baren zin, om eene ontmoeting tusschén moeder en dochter onmogelijk te maken. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1881 | | pagina 2