NIEJ0WS' ZONDAG LANDBOUWBLAD. Ao. 1881 25ste Jaargang. No. 1398. 15 ii i<: i Bekendmakingen. AANGIFTE VAN VERHUIZING. G. LANGENBERG. l)c beste stuurlui staan aan wal. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woensdag- en Zatardagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentie* in het eershiitkomende nummer geplaatst. Inqezondcn stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.Franco per post 3.GO Afzonderlijke nummers f 0.05. Adrertcnticn van een tot vijf regels f 0.75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN. EERSTE BLAD. POLITIE Ter Secretarie der geemeente Schagen, sijn inlichtingen te bekomen, omtrent: TWEE ZWANEN, in die gemeente verblij- ende. VERMrST te Behagen op Donderdag 12 Mei 1881 EEN LAM; gemerkt met eene roode stip op den kop. Zij die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich ie vervoegen ter gemeente Secretarie aldaar. VERMIST. te Schageri, op de Markt van 28 April 188 I, ren SCHAAP (Overbonder'; gemerkt met eene blauwe stip aan de regter wang en een linkje uit liet regter oor. Zij d ie hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht, zich te vervoegen ter gemeente secretarie aldaar. Burgemeester en Wethouders van Schagen, vestigen dc aandacht der ingezetenen op art 7 der onlangs door den Raad vastgestelde verordening op het openbaar lager onderwijs alhier, luidende als volgt: »0p de school wordeu, behoudens de natemelden uitzondering, eenmaal 's jaars nieuwe leerlingen toegelaten, en wel in de eerste helft van de maand Mei. Zi) zullen den ouderdom van Zes jaren moeten hebben bereikt, of die moeten kunnen be reiken in den loop van dat jaar.« Kinderen, welke hier komen wonen, doch reeds elders onderwijs genoten, kunnen met den annvang van iedere maand worden toe gelaten. Schagen, den 3 MW 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANG EN BERG. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim betrekkelijk liet doen van aan gifte ter secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politie-reglement dezer gemeente, als: Artikel 11. In geval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen acht dagen, behooren te worden kennisgegeven ter secretarie der ge meente, op den voet, als hierna is bepaald, te weten: Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkboden, daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin. Voor afzonderlijk levende personen door ben zeiven. Artikel 12. Overtreding van het vorig artikel, wordt gestraft met eene boete van één gulden. Schagen, 23 April 1881. Burgemeester en Wethouders voorn De Secretaris, DENIJS. SCHUTTERIJ. Burgemeester en Weihouders van Schagen, roepen mits deze op alle zoodanige ingezetenen, die op den leu Jan narij 1881, hun 2aste Jaar van ouderdom zijn ingetreden benevens de zoodanigen, die zich van Buitenlandsch in deze Gemeente, gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der K lasse van de Schutterij vallen, om zich tusschen 15 Mei en 1 Junij aanstaande, ter Secretarie dezer Gemiente voor den Dienst der Schutterij te doen inschrijven, zullende tot ontvangst van hun aangifte te dier plaatse speciaal w orden gevaceerd op alle werkdagen des voormiddags van 9 tot 2 are. Tot nnrlgt der helanglielrhende dient: Dat als Ingezetenen in deze worden beschouwd, alle Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle Vreemdelingen, in het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot Inschrijving in alle gevallen voor de Inge zetenen van de hierboven bedoelde ouderdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden vermeenen tot de vrijgestelden of uitgestotenen tot den Schutterlijken Dienst te behooren, dat zij, die bevonden zullen worden ziek niet voor den len Junij 1881 te hebben doen Inschrijven door het Plaatselijk Bestuni ambtshalve worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in een geldloele vervallen, terwijl dezelve daarenboven zonder Loting zullen worden ingelijfd. En wonlen overigens de Ingezetenen aangemaand om zich 'ydig van een Geboorte Extract te voorzien, en zich alzoo van hun juiste ouderdom te verzekeren, ten einde de Inschrijving behoorlijk ge- schiede, en zij alzoo niet komen te vervallen in de stralfe bij de Wet bepaald. Schagen den 3en Mei 1881 Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG- De Secretaris, DENIJS. MARKTWEZEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens den invallenden HEMEL- VAARTDAG, de wckelljksche Donderdagsche markt, zal gehouden worden op Woensdag den 25en Mei a.x. Schagen 14 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd: G. LANGENBERG. De Secretaris, dENIJS. Maar Karei! wist je dat niet? En zeiden de Ileeren niet dat je erg dom was? En jongenHoe hebt ge het met de mathesis gemaakt? Ja oom! dat ging nog al. En met de scheikunde en met och oom Thuis wist ik alles zeer goed; maar toen ik voor 't mes zatik wil het wel bekennen ik was niet op mijn gemak! Niet op je gemak! En hebt ge daarvoor 5 jaren gestudeerd op de hoogere burgerschool, om op die wijze eind examen te doen? Ja, Oom! Er zijn ook zoo veel vakken, waarin men examen moet doen en ik was ook een weinig zenuwachtigWat zenuwachtig; je moet niet zenuwachtig zijn. Die Heeren zullen je immers geen kwaad doen. Ik heb nooit examen gedaan; maar als ik het doen moest, ik verzekerje, dat ik No 1 zou wezen. Wat ik niet zou kunnen met mijn- lioofd, dat zou mijne vrijpostigheid, met de oogen wel goed maken, 't Is wat examen te doen. Je bent er doorgekomenmaar zie je je had geen vraag moeten missen en dan zenuwachtigDe lezers moeten weten, dat oin koopman in koffij is en gewoon is op de „bei'rs" te komen; daar een hoog woord te voeren en voorts op de Sociëteit met de „Heeren" een glaasje te drinken. De beste stuurlui staan aan wal, Oom dacht ik en tusschen spreken en doen is een groot onderscheid 't Is zoo gemakkelijk prachtig en logisch te redeneerenmaar als 't op doen aankomt waar is dan de man? OchDat huishoudenAltijd armEn de kinderen? Ja haveloos wil ik niet zeggen dat ze er uitzienmaar netjes is anders 't is eeuwig om 't geld Mij dunkt als ik in de plaats was van dien man, die toch 't geheele jaar door verdient, ik zou ntijn huishouden op fatsoenlijker voet hebben en beter voor den dag komen. Met f 10 per week zou ik wel beter rond komen, al had ik ook, zooals hij 4 kin deren! Lezer! De ntan, die zoo spreekt, is mijnheer A.die zooeven van een welvoorzie- nen disch is opgestaan. ZED. kan maar niet begrijpen, dat er een „zeker gebrek" bestaat in een huishouden van man, vrouw en 4 kin deren, met elke week f 10 verdienste! Hij kan 't maar niet begrijpen, omdat hij 't niet behoeft te doen. Hij verbeeldt zich dat de ar men van den wind kunnen leven; en om dat ze er geen „stand" op nahouden met f 10 meer kunnen doen dan hij met f 100. Mijnheer is niet gewoon zoo rekening te hou den; dat zijn huishouden nog al kost, ja dat weet hij welmaar de beurs is gevuld en rekening houdt hij maar ééns per jaar en daar zijne zaken goed gaan komt het er zoo nauw niet op aan. 't Valt zoo gemakkelijk een ander te beoordeelen en te veroordeelenmaar zet mijnheer A. eens aan 't roer en laat hem eens van f 10 huishouden, Eten, drinken, kleeren, huishuur, en schoolgeld Och, Och, Wat eene lange lijst van uitgaven, die iederen dag wederkeerenNeen mijnheer! Zwijg! want gij weet het niet. Bewonder veeleer die huismoeder, die van zoo'n karig inkomen, de kinderen genoeg te eten geeft en ze rein en knap houdtPrijsbaar, want tot in den nacht moet zij de naald hanteeren en tot in den laten avond werken, om den volgenden dag weer van voren af aan te beginnen. Prijs, den man, die geen Cent kan uitgeven totee- nige ontspanning en die dag aan dag en met onvermoeide vlijt arbeidt, om zijn gezin van het noodige te voorzienNeen Mijnheer 't Is geen kunst prachtig over de armoede te redeneeren, als men een welvoorziene tafel vóór zich en een gemakkelijke leunstoel onder zich heeft. Ocher is zooveel van ik zou dit ik zou datmaar doen en zeggen zijn twee. Ik tart u mijnheer Aom 't na te doen met f 10.per week te levenen ieder 't zijne te geven en dan nog fatsoenlijk voor den dag te komen. - Gij kunt het niet en tochgij vordert het van een ander. Neen Bij u is 't ook: de beste stuurlui staan aan wal! Zeg ben je gister avond ook op 't Nut ge weest? Ik vond 't niet bijzonder. Zie je die mijnheer had geen mooi talent. Ook sleepte hij wat met de liook waren zijne gesties niet mooiAan zijn mimiek ontbrak ook nog al wat. Hij heeft zijn persoon ook niet mee. Hier en daar vond ik wel eene uit drukking die niet mooi waszie je wat triviaal! Hij was ook wat erg vrij, dacht ik; ook duurde 't wel wat lang. Ik weet niet maar mij dunkt, ik zou 't hem verbeteren. Ik heb wel nooit zoo in 't publiek gesproken maar of men voor 2 of voor 100 menschen spreektdunkt mij is 't zelfde En dan lezen Ik weddat ik het toch uit (buiten) 't hoofd zou doen. NeenIk heb plan dezen winter eens te B. optetreden: maar Amice! Ik verzeker U, dat ik 't beter doen zal. Zie je, ik zeg dat sub-rosa; maar zie ik vind het zoo. En hij sprak dien winter te B. en zie 't was akelig slecht. Hij ondervond ook, dat tusschen zeggen en doen een groot onderscheid is en toen hij daar voor den catheder stond en toen het „geachte pu bliek" hem aanstaarde en wachtende was op de dirgen, die komen moestentoen voelde hij het, dat 't niet 't zelfde is, of men voor

Schager Courant | 1881 | | pagina 1