De wraak der Jakobijnscke. Gemengde berichten. Marktberichten. 306clc Staatsloterij \Tuzing en volgde zijne raadgeving; omdat hij verstandig genoeg was van dezen man te leeren en de gegrondheid zijner opmerking in te zien. Zoo dwaalden mijne gedachten en in plaats Ruslands geschiedenis voor mijn geest op te roepen, zooals men ligt zou denken, was het ,,'t onderwijs" dat mij verder bezig hield. Goede Lezer! Beschuldig mij niet van te weinig standvastigheid. Ik had immers geen bepaald plan ergens over te denken. —Den ken is inspanning en wanneer men een uur tje rast wil nemen moet men zijne gedachten den vrijen loop laten en zich niet vcrmoei- jen. Maar't thema: //onderwijs" is te genwoordig zoo aan de orde van den dag, dat men wel stevig in zijne schoenen moet staan, of //'t onderwijs', komt u overvallen; want scholen hier -inrichtingen voor onderwijs van allerlei aard ginds; hier openbaar daar Chr. nationaal onderwijs; hier examen daar benoemingen van autoriteiten; hier Couranten voor onderwijs daar Couranten gevuld over onderwijs. Neen geachte Le zer! 't Is niet mogelijk over iets anders meer te denken dan over „Onderwijs. Het neemt u geheel in beslag. Men hoort niet anders spreken dan over scholen leeruren opleiding opvoe ding ontwikkeling! Tot zelfs de daggelder heeft zijn stokpaardje als 't' ook in dog- matischen zin. Ieder heeft er zijne inzigten over zijne bijzondere begrippen. Ieder weet er van meê te praten ieder laat zich gelden. En ieder heeft er verstand van. Geen vak der wereld met zoo veel deli- tanten neen zooveel specialiteiten als dat vak van onderwijs. 't Is zoo mode geworden. En welk be schaafd gesprek in beschaafden kring heeft men bijna ofhoe zijn itwe denkbeelden over 't onderwijs? staat duizend tegen een boven aan op de lijst van het discour Er wordt een burgemeester benoemd - de man heeft zich uitgelaten bij zijne komst, dat hij een vriend van goed onderwijs is waar om mag hij dat niet zeggen, dit is immers iedereen? of er wordt uitgebazuind: hebt gij 't gehoord: hij is enz, 't Is de loftrompetdie men al over hem opsteekt Spreek over onderwijs en de baan is gebroken ge zijt geïntroduceerd gij zijt een knap man een man van uw tijdMaar waar dwaal ik toch heenOchmijne gedachten spelen mij zoo dikwijls parten Le zer! Als men een weinig praktisch geworden is en als men vele zaken in hare gevolgen met een wikkend oog heeft gadegeslageno, dan lacht men zoo dikwijls overliet klikklak, dat men ziet verkoopen. Laat ons eerlijk zijn. Laat ons elkander goed begrijpen. Laat ons de vruchten zien van onzen arbeid. Dan zullen wij geen schijn voor wezen nemen.dan zullen wij de wereld kalm in de oogen zien en zeggen': waar is de plaats, daar gij gezaaid hebt? Mijn sluimeruurtje is uit. Een volgende keer hoop ik u mede te deelen, wat ik later zooal gedacht heb. Vale. Wordt vervolgd. Historische novelle uit den tijd der Revolutie van LUDW. HABICHT. XXVI. Laurence herademde, Hij was uit de kaken des doods ontkomen en die Anna Bnirette, de vriendin van den gevreesden terrorist, had hem gered. Hij had wel luide willen juichen. On getwijfeld was die vrouw op hem verheid! Wat een onschatbaar voorrecht was het toch om een knap man te zijn, want als de natuur hem niet met dat elegante lichaam en dat fraaie gelaat had uitgemonsterd, zou de Jukobijnsche hem niet licht hare deelneming hebben geschon ken. Hij hoopte dat het hem zou gelukken naar Engeland te ontvluchten en zoo tevens de dweep. zieke passie der goede juffrouw Buirette te ont- komen En wanneer inderdaad het toeval hen nog eens te zamen bracht, was het nog zulk een groot ongeluk niet. Al behoorde de vriendin van Barrere juist niet meer tot de jongsten, zij kon altijd nog eeue schoone vronw heeten en had in haar voorkomen iets huiten. gewoon aanvalligs. Hij begreep het volkomen waarom de wilde Barrere zoo hartstochtelijk op deze vrouw was verliefd. In zijne opgewonden blijdschap had hij ver der geen acht geslagen op den weg, dien de koetsier insloeg. Het zwaarste was achter den rug. Mo. <-"n val-"t- -- en een vrijgeleide De Heer J. Heddes. te Alkmaar beeft ter gelegenheid zijner a5 jarige echtvereeniging 2 prachtige zilveren kroonkandelaars aan de Kerk geschonken. Naar men verneemt komt het Stoomschip ,,J A S O N," der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij,einde Augustus aan de werf der Koninklijke Fabriek van Sloomweik tnigen alhier gereed Volgens de nieuwste aie tbode,speciaal voor Passagiersvervoer naar Amf.ri ka ingericht en de 7de September de eerste reis van Amsterdam direct naar New York zal amvaarden. De werkzaamheden aan de St. Jans Cathedraal te s Hertogenbosch zijn weder in vollen gang en vorderen snel: zoodat de front en zijmuren van de fraaie kleine kapel aan de zuidzijde thans resds grootendeels zijn gerestaureerd Hel geval heeft zich deze week voor ge daan dat uit Huil te Krimpen ajd Lekjeen Engel sche zeestoomboot aankwam, om daar aan de werf der hh. Smit afgewerkt te worden. Te Huil was namelijk eene werkstaking uitgebroken Op de grenzen der gemeente Vriezenveen in 't naburige Vroomshoop is een groote hoeveelheid turf op het veld, men zegt voor minstens f 3o,ooo, verbrand. De brand deelde zich vervolgens mede aan de turf briquet fabriek aldaar, die met twee arbeiderswoningen in de asch werd gelegd. De brand moet, naar men wil, ontstaan zijn door het gewone veenbranden. Kapitein Webb, de vermaarde zwemmer, heeft in de Lambeth Baths te Londen een zesdaagschen zwemwedstrijd gehouden met George Fearn, en dien met glans gewonnen. De mede dingers zwommen eiken dag 12 uren. Afzetting van den Beij van Tunnis. Het „Journal des Débatsmeldt dat uit Constantinopel een opvallend berigt is gekomen. De Porte heeft namentlijk besloten tot de afzetting van den Beij van Tunis, omdat hij zonder voorkennis een verdrag met FYankrijk gesloten] heeft. Die arme Beij die meende dat '•ij door zijne verklaring dat hij slechts door dwang er toe gedwongen wasalle onheil van zijn hóófd meende te wenden, Doch de Porte laat niet met zich spotten en een vasal dien liet aan geestkracht ontbreekt wordt eenvoudig afgezet De tijden zijn intusschen veranderd voor een paarhonderd jaren had men zooveel omslag niet gemaakt en den Beij eenvoudig het zijden koord gezouden. De gedachten van een Beij zijn intusschen ook veranderd en deze zal overtuigd zijn dat het protectorat van Frankrijk meer waard is dau de Suzereiniteit van Turkije. Lord Beaconsfield 's vermogen, Men verhaalt dat Lord Beaconsfield liet grootste deel van zijn vermogen te danken heeft aan eene bewonderaarster van zijn oratorisch talent. In 1851 ontving Disreaéli verscheidene keeren brieven van een onbekende, bevattende het verzoek voor een onderhoud. Geen antwoord bekomende wendde zij zich persoonelijk tot Mevr. Diseaëli, rn verhaalde dat daar zij haar einde voelde naderen en besloten had den leider der Torij's tot erfgenaa in te maken onder voorwaarde dat hij haar in een zeker tijds verloop twee maal bezocht. Disraëli lachte er hartelijk om doch toen hij cenige dagen later een wissel van looo L ont ving ter bestrijding der kosteu voorde aanstaande van Barrere moest het hem gemakkelijk vallen, om Engeland te bereiken. Uit zijne gelukkige droomen en overdenkingen werd hij plotseling verschrikt door het ophou den van den wagen en eene ruwe stem riep door hel portier: »waar gaat die reis naar toe? die rit komt ons verdacht voor!" Laurence greep haastig naar zijne papieren en terwijl hij zich zeiven voorzichtig in de schaduw hield, stak hij ze met veruitgestrekten arm den vrager toe en zeide op een butalen stem Hier is mijn pas en een vrijgeleide van Bar rere, dat zal voldoende zijn! De man aan hel portier nam de papieren in de hand en liep er mede naar de naastbijzijnde straatlantaren. Nauwelijks had hij eenige re gels gelezen, of hij barstte uit in een honend gelach «Een mooie pas> vriendlief! die uwe oniniddelijke reis naar het schavot v oor- schrijft «Zijt gij krankzinnig 1"- schreeuwde nu de advokaat. «Deze papieren heeft de beste patri- otte van Frankrijk mij eigenhandig verstrekt en ik hoop dat zij voldoende zullen zijn om mij vooi elke vervolging te vrijwaren." «Volkomen 1" lach'e de man honend. Hij gaf den koetsier zachtjens een hevel en sprong toen in het rijtuig, dat zich spoedig weder in beweging zette. Word vetvolc/d. verkiezing bragt hij haar een bezoek, bij welke gelegenheid zij hem inzage van zijn testament Gaf Vijf jaren later stierf zij en Disraëli kwam in het bezit van 5oooo L een prachtig huis en eene uitgebreide bibliotheek. SCHOOLCA NTINEN. Het Bestuur van Parijs heeft aan de Gemeente scholen een even menschlievende als praktische instelling verbonden namentlijk schoolcantinen. De schoolliereo kunnen daar op etenstijd warme speizen bekomen tegen een dubbeltje per maal. De betaling geschiedt met bons welke de Gemeenteraad verkoojit en gratis uitreikt. De kinderen zijn niet verpligt er zich van te be dienen en diegenen die hun eten medebrengen kunnen het in de cantine kosteloos laten warmen. Openbare teregtzitting gehouden door Kantongerecht te Sehagen op 19 Mei 1881. VEROORDRELD: J, V. teCallantsoog, wegens het zoeken van ijeren van water-wild op gronden aan een ander toebelioorende zonder diens schriftelijke vergunning en buiten diens gezelschap, tot eene geldboete van f 10 Subsidiair twee dagen gevangehis straf. S. T. te Schagertirug gom/fijpë.'wegeus: het openhonden van zijn herberg na sluitingsuur, en het zich bevinden in kennelijke staat van dronkenschap op de openbare straat te Schagerbrug tot 2 geldboeten elk van f 3 Snbsidiar 1 dag gevangenisstraf voor elke boete, 1). K. 'te Schagerbrug gem Zijpe wegens: zich bevinden in eene herberg na sluitingsuur, en het zich bevinden in kenne lijke staat van dronkenschap op de openbare straatjte Schagerbrug, tot 2 Geldboeten elk van f 3 subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor elke boete. J. W. te Hnisduinen gem. Helder wegens: 1 het zich bevinden in het veld met wildstrikken2 bejagen van eens anders grond zonder diens schriftelijke vergunning, 3 het zich in hetveld bevinden met geladen schietgeweer in gesloten jagttijd zonder buitengewone magtigfng, tot 3 geldboeten eene van f 20 en tweeeik van f 10. subsidiair 2 dagen gevangenisstraf voor de le en 1 dag gevangenisstraf voor elke der beide laaste boeten Allen zijn levens veroordeeld in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. Vrijgesproken G. B fe Callantsoog van het jagen zonder Schriftelijke vergunning van den eigenaar of regthebbende, met veroordeeling van den Staat in de Kosten. ingezondênT Mijnheer de redacteur, Uit tal van brieven is mij gebleken, dat vele inleggers in de rijks-postspaarbank een verkeerde opvatting hebben van art. 8 van liet koninklijk besluit van 10 Jan. 1881 (Stbl. No. 2) en van hetgeen dienovereenkomstig op de binnen bladzijden van het spaarbankboekje vermeld staat. Zij meenen, dat de inleggers van den directeur der spaarbank een kennis geving te ontvangen hebbenzoodra hun tegoed het bedrag van f 10,heeft bereikt. Dat is echter een dwaling. De bedoelde kennisgeving wordt slechts verzonden na elke inlage van 10.of meer, d. i. zoo vaak één inlage van zulk een bedrag wordt gedaan. Daar ik vrees, dat dit misverstand, indieil het publiek niet op zijn misvatting gewezen wordt, nadeelig kan werken op den bloei der instellingverzoek ik u vriendelijkhet boven staande op in 't oog loopende wijze onder de aan dacht uwer lezers te brengen. Daardoor zult gij mij in het belang der zaak zeer,verplichten. Hoogachtend DE DIRECTEUR VAN DE RIJKS-POSTSPAARBANK A. KERDIJK. SCHAGEN, 19 Mei Aangevoerd vee ter markt was heden als volgt: 6 Paarden f 5o a f 100; 8 Ossen f i5o a f 205; 6 Stieren f 80 a f 175 100 Gelde Koeien magere f 80 a f 180; 5o Kalt koeien f 135 a f 2 1560 Vaarsen f 75 a f 160; 18 f 5o a f 80; 25 Nuchtere Kal vei en f 4 a f 16; 200 Schapen magere f 12 a f 22 58o Overhouders f 16 a f 3o; 1200 Lamineren f5 f 14to Bokken en Geiten t 1 a f 9; 20 Varkens magere f 20 a I 28 20 Biggen f 10 a f i5, 60 Konijnen f o. 10 a f 090; 3o Kippen f 0.75 a t i5o; 35o kilogr Boter f 1 20 a f 1.33; 80 kilogr. Kaas f o*45 a f o.5o; 8000 stuks Kip Eieren f 260 a f 275; 5ooo sink Eend Eij eren f 3 60 a f 3.70. Lijst van Brieven Aan onbekenden en verzonden gedurende de 2e helft der maand April. Van S<'hagen M. A. de Vries, te Alkmaar; M. Welsch, BredaK v Leeuwen, den Burg; W. J. K. Echart, Ommerschans; Van KolhornDirk Koster, aan de Vijfsprong; Van Wieringerwaard: Jaff.Pie, 't Zand. ie kwart. 1881 naar Buitenland Van Schagen: naar Amerika, S. Schraal, Chicago. 2e klasse. TREKKING VAN WOENSDAG 15 MEI 1881- No. 11995 f 5000. No. 13228 f 2000. No 4331 f 1500. No 14648 f 1000. Nog. 3572 en 7529 elk f,2o0. No*. 2153 4820 9225 9341 en 11493 elk f 100. TREKKING VAN TX)NDERDAG 16 MEI 1881. No. 13785 t 1000. No 15749 f 400- No. 1547 f 100.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2