Buitcnlandsch Nieuws. De wraak der Jakobijnsche Binnenlanrfsch Nieuws. Marktberichten. mingeii van Coeurdevache en de Parville, om dien tijd betrekkelijk hooger temperatuur- Haar hoogste zuidehjke afwijking valt op den 20n dag der maan, en tevens de laagste thermometerstand, en het grootste gevaar voor nachtvorst. In andere woorden, den 6n dag der maan, met den noordelijken manestand (lunisüce boreal) komt er verwarming: den 21n inte gendeel, noordelijken stand (lunistice austral) brengt de maan ons kou. Die stelregel is eenvoudig genoeg. In de maand April 11. was het snerpend koud te Parijs in de nacht van den 18 en 19 en den volgenden dag. In deze maand staat ons het laagste minimum, en 't daaraan verbonden gevaar den 19n te wachten. In April was het den 14n volle maan; in Mei den 13n. De vorige maand is de kou op de volle maan gevolgd, zooals van de rosse maan" te wachten was In andere seizoenen wordt daarin minder belang gesteld, maar na de herfstnachtevening doet zich hetzelfde verschijn sel voor, maar in omgekeerde verhouding. In October en November valt de volle maan samen met haar noordelijke afwijking en brengt zij dus warmer temperatuur. De lezer zal nu misschien vragenhoe is het mogelijk dat de geleerden dit ook niet reeds vroeger hadden opgemerkt? Zij hebben vreeselijk het land aan de natuurkundige overleveringen van 't onwe tende volk, en 't kost heel wat ze over te halen tot nader onderzoek van zulke traditiën; en later, toen ze de zaak wel bestudeerden, groepeerden ze en telden ze samen de cijfers van 't gansche jaar; de thermometer daalde bij de volle maan in het voorjaar; hij rees in den herfst; dat gaf natuurlijk compensatie en de som was nul. De maan had er niets in te zien! Vrij en verkort naar 't Fransch van H. DE PARVILLE. Overgenomen uit de Landbouw Kroniek. 13 UG HA REST 22 Mei. (Partic. depêche). De plegtigheid der krooning van den Koning van Rumenië werd heden ten 12 ure voltrokken door den primaat, bijgestaan door de leden der hooge geestelijkheid, en in tegenwoordigheid van de Ministers, de leden van het corps diplomatique, de opperolficieren en deputatien van alle rege- menten met de vaandels van elk regement. Na alloop van de kerkelijke dienst keerde de Koning in de uni orm van Rumeens-di generaal te paard naar het paleis terug, gevolgd door de Koningin en den Erfprins, beide gezeten in een met acht prachtig getuigde paarden bespannen staatsie koets -- Eenige nadere bijzonderheden over de, inhechtenisneming vaneen bendevalsche munters te Genève, door een inspecteur der Parijsche v eiligheidspolitie, wordendoorde Fransch bladen medegedeeld De beide bestond uit 18 personen en een groot materieel tot het maken van Egyptische Historische novelle uit den tijd der lievolutie van LUDW. HABICHT. XXVII. Wat moet dat beteekenen vroeg Laurence ontstuimig. »lk moet u verzoeken, mij van die onbeschaamdhe.d te verschoonen en hij wilde liet portier openen, om op eene of andere wijze den onbevoegden indringer er uil te verwijderen Tegen over dien ellendigen sansculotte kwam het er op aan, 0111 de grootste geestkracht te ontwikkelen. »Ik heb alleen hel genoegen u op uwe laatste reis te vei gezellen," was het spottend ant woord. Ilecht gij dan niet eens waarde aan een vrij geleide van den machtigen Barrere?" Het gezicht van den Jakobijn die tegen over- bem zat grijnsde van inwendig genoegen, •En is mijn pas niet geheel in orde? Wat kunt gij nog meer begeeren, burger? Wanneer gij niet geheel zeker van utve zaak zijt, dan verwijder u, want zoodra ik bij mijn waarden vriend Barrere mij over u beklaag, zoudt gij lichtelijk in de grootste onaangenaamheden ke rnen. Gij weet Barrere is de laatste die met zich laat spotten." •Maar die gaarne met anderen den spot drijft," antwooidde hem de pootige Jakobijn, die zich door den welspvekenden woordenvloed van den advokaat niet liet bang maken «Weet gij dan boe uw pas luidt?" Waarom zou ik dat niet welen? Hij is immers voor mij opgesteld," antwoordde Lau rence, die zich voor geen geld wilde verraden muntspeciën werd bij hen gevonden. Het vatten van deze lieden is te belangrijker naar de som der valsche munt, die verscheiden millioenen bedraagt, en de hooge positie van vel?n der beschuldigden, die correspondenten hadden te Marseille, Brindisi, Tunis en ingroote steden van Italië. Hun correspondent te Alexandnë, die belast was met de ontvangst van de voor Egypte- besteinde k-sten, is op een per telegraaf ver zonden bevel in hechtenis genomen. In zijn huis werden kisten vol valsche geldstukkeu gevonden. Trouwens het bedrog werd he t eerst in Egypte ontdekt, waar. evenals in Tunis en in Turkije, de valsche munt bij kisten werd ingevoerd De Egyptische Regering had zich tot de Parij sche politiegewend die een inspecteur naar Genève zond, omdat men te welen gekomen was dat de kisten, die te Marse-lle en te Brindisi ingeladen werden, steeds van Genève kwamen. De Tuinbouw Tentoonstelliug in het Champs Elijsée te Parijs is eergisteren feestelijk geopend, Dezelve beslaat eene ruimte van 4°.0o° vierkante Meter. Het geheel vormt een park met kunstmatige heuvels, men vindt er planten, bloemen, boomen en heesters uit alle landen en luchtstreken De vruchten en groenten zijn in eene gallerij tentoongesteld welke eene lengte van 200 Meters heeft. TUNIS. De colonne onder Generaai Bréart heeft zich weder in het kamp van Manuba vereenigd om zoo het noodig is de hoofdstad te kunnen bezetten. Charles Soller. In de laaste zitting van het Geologische Gezelschap te Parijs werd kennis gegeven van den dood van Charles Sollerden on vermoeiden reiziger en onderzoeker van Marocco Hij werd aan den oever der Chot-Deboja dooi een Arabier vermoordt. Het vorige jaar heeft hij aan het hoofd van eene Engelsche expeditie het stroomgebied van de Djelula Droa onderzocht, welker bronnen nog geen Europeaan gezien had. SCHAGEN. Laatsleden Zondag bragt de Harmoniekapel ter dezer stede, den Heer Gielens, Lid van dit gezelschap, eene serenade ter gelegenheid van zijn 25 jarig huwelijksfeest. Schagen 25 Mei 1881. Heden had alhier de jaarlijksche aanbesteding plaats van gemeentewerken, ingekomen waren 4 billetten, als van de heerenG. Dignum f2584.J. Selderbeek f 2178.D. Kramer f 2047.en K. Blom f 1860. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund De bevolking der Provincie Noordholland bedroeg op 1 Jan. jk 335 7^7 m e" 358 409 vr., te zaïnen 694 166 zielen, zijnde 7069 m., 7107 vr., totaal 1z meer dan op l Jan. 1880. Er werden 4^35 m. en 4°99 v* meer geboren dan overleden- Er vestigden zich in de provincie 2814 m en 3oo8 v. meerdanvan daar vertrokken. Amsterdam lelde een bevolking van i52 970 m. en 173 226 vr., te zaïnen 3a6 196 personen. Ik geloof het niet dat gij er den inhoud van kent anders zoudt gij hier niet zoo bedaard en hartelijk vergenoegd zitten. Ja, ja, zie mij maar verwonderd aan," ging de Jakobijn voort. Lees maar eerst eens hoe uw pas luidt." En hij hield hem het papier voor de oogen. Met bevende hand greep de advokaat er naar. Hij kon de voor hem duistere woorden van den man niet verklaren. Had Anne Buirette in hare haast zich in de papieren vergist en hein in plaats van een valschen pas en een vrijgeleide een of ander papier overhandigd dat noodlottig voor hem kon worden? De snelle rit en de schemering in de straten maakte het den advokaat onmogelijk om den inhoud der papieren te ontcijferen. Ik zal den koetsier zeggen dat hij bij de naaste lantaren stilhoudt, opdat gij zelf uwen pas kunt bestudeeren," zeide de Jakobijn na eene poos en zijn rood gelaat nam wéder de meest verachtelijke en tegelijk spottende uit drukking aan. Hij opende het portier en riep werkelijk den koetsier dit bevel toe. De wagen hield thans dicht bij eene lantaarn stil. »Nu lees; maar haast u! Wij hebben niet veel tijd De oogen van den praktizijn vlogen in koorts achtige onrust over het papier, dat geheel en al den ui terlij ken vorm had van een pas. Was het dan mogelijk? Was het nieteen vreeselijke droom, eene nachtmerrie, die hein beangstigde Daar stond in ijskoude woorden »De advokaat Laurence zal eindelijk de vruchten inoogsten van zijne schurkerij en wordt krachtens deze op het plein der Grève gebracht en op het blok der guillotine gegespt. Zijne terdocdbiinging volgt echter niet eer, voor ik zelf daartoe het teeken hebt gegeven. Barrere." De veehouders van Texel deden op de Leidsche markt slechte zaken; gemiddeld konden ze voor de Lamineren niet meer markten dan f 6 per stuk. Blijft de prijs de volgenden weken, daar dan de verzending aanmerkelijk grooter is, de zelfde, dan is zeker voor velen van hen de toe. komst donker. Aan den bootsman en de 10 roeiers der reddingboot van Vlieland zijn wegens hun moedig gedrag bij de redding van een deel der equipage van j een gestrande visschersschuit, medailles toegekend door het bestuur der Noord en Zuid Holl. Redding Maatschappij De maandagsclie wekelijksche veemarkt op Texel neemt steeds meer en meer toe, wat geene bevreemding baart: de Koopman koopt thans Texelsch product, terwijl het vervoermiddel „stoombootdienst Texel" naar al de markten (onderneming Swerver en van I.eeuweu) niets te wenschen overlaat. Wat des middags wordt verhandeld kan direct of des Woensdags ver scheept worden. De aanvoer was den 23 meer dan 1000 Lammeren, allen verkocht van f 7,5o tot f to,5o per stuk. A.s. maandag wordt de groote markt gehouden. In het tijdperk van 17 April tot i4 Mei jl. zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, 3 runderen in N. Holland door longziekte aangetast. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken waren 8 runderen door die ziekte aangetast, Door Z. M. is benoemd tot onlvanget der registratie en domijnen te Alkmaar P. T Post humus. thans ontvanger der registratie en domeinen te Zuidhom, BIJ B GE BIJ .1 li E STA I\ I). Gemeente Schagen. Ingeschreven van 20 tot en met 23 Mei 1881 GEBOREN Jacobus Christophoius, zoon van Jacob Overtoom en van van Maria Zomer. ONDERTROUWD Kiaas Kiezeling, weduw naar van Marijtje Daanberg, oud 26 jaren en Aagje Wiering, jd, oud 22 jaren, beide wonende te Schagen: SCHAGEN 25 Mei Aangevoerd 7 stuks Paar- ken f 4° a i4o; 25 Ossen 180 a 260; IO Stieren go a t4o i85 Gelde Koeien (magere) 90 a 160; 3o idem (vette) 25o a 2753o Kalf koeien 180 a 25o; 4° Vaarsen 110 a i5o; 12 Gras Kalveren 5o a 85; 4° Nuchtere Kalvi ren 5 a 16; 1010 Schapen (magere) 20 a 3a200 idem (vette) 24 a 3o; 2840 Lamineren 7 a 1429 Bokken en Geilen p;75 a 7; 20 Varkens (magere) 18 a 27; 18 Biggen 11 a i5; 3o Konijnen 10 a 75; 20 Kippen 75 a jl.25; 25o jkilogr. Boter t.20 a i.5o; 70 kilogr. Kaas o jo a o.5o; 7000 stuks Kip Eieren 2.75 a 3; 4^00 Eend Eieren 3 60 a 3 60. ALKMAAR 23 Mei Aangevoerd 2(9 vette Kalveren f 4o a 120, 37 nuchtere f 3 a 12 1 Schaap f 38, 1 Lam t to, 57 vette Varkens f o,54 a 0,62 per P., 5 magere varkens f a3 a 25 per stuk. PURMEREND24 Mei. Aangevoerd 21 Paarden 444 Koeien, handel matig, 121 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per P., 140 nucht. dito f 5 a 29 Een krankzinnige woede over het sluwe bedrog, dat men hem had aangedaan, greep thans den advokaat aan. Hij scheurde het papier in stukken en wierp het op den grond. De bemoeijingen van die Buirette, om hem te bevrijden, waren dus niets andeis geweest dan eene schandelijke komedie en de monsters lachten thans zeker om den goedgeloovigen stumper, die geloofd had, dat zulk eene megae- ra, als die Buirette nog een hart in hare borst had en uit liefde tot een man zich als zijne bevrijdster kon opwerpenO, waarom was bij zoo dom geweest en had deze huichelares geloof geschonken, zoo dat de wreede scherts dezer monsters kon gelukken!Ja, het waren monsters, roofdieren, die Barrère en die Buretle, de aarde had nooit grootere gruw len voortgebracht Hij hield de vuisten tegen de slapen, die dreigden te zullen barsten. De gedachte dat hij onmach - tig en een prooi dier beesten was, die zulk een ongehoord spel met hem hadden gespeeld, zou hem hijna van het verstand berooven. En wat had hij die vreeselijke menschen gedaan, dat zij hem zoo met uitgezochte helsche list, zoo vreeselijk hadden voor den gek gehouden? De gedachte dat hij eens eene arme, weer- looze vrouw een soortgelijken streek bad gespeeld, dat hij door zijne grondelooze gemeen heid die verradene, ongelukkige vrouw voor altijd haar laatste geloof aan de menschheid had ontnomen, kwam niet bij hein op.... Zoo als alle dergelijke sluwe schurken, die zich op hunne geraffineerde gemeenheid nog ontzacheiijk veel inbeelden, had de gedachte aan zijne eigene gemeenheid hem nooit verontrust, was er nooit eene \ouk van berouw in zijne borst doorge drongen. Hoe duur was zijne advokatenslimheid meuigeeu te Stade gekomen maar dat yond

Schager Courant | 1881 | | pagina 2