Z O D A G Ao. 1881. 25stc Jaargang. Xo. 1402. 29 MEI Bekendmakingen. AANGIFTE VAN VERHUIZING. Artikel 11 Artikel 12. NATIONALE MILITIE. Losse gedachten. n. Maar bovendien: Een gedeelte van die SGHGEB •10 i w Dit blad verschijnt twee maal per week: Woensdag- en Z<iturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst.' Ingezonden Stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.Franco per post 3.CO Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentien van een tot vijf regels 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. VERMIST: Ie Sclingen, op de markt van 25 Mei, een GELDSCHAAP. gemerkt met een gaatje in het regter en met blaauw op het linker oor. Zij die hieromtrent inlichtingen knnnen geven, worden yerxoclrt, zich te vervoegen ter gemeente secretarie aldaar, gevonden. een LAM.— Inlichtingen zijn te bekomen ter Secretarie der Gemeente Schagen. POLITIE Ter Secretarie der geome^nte Schagen, zijn inlichtingen te bekomen, omtrent: TWEE ZWANEN, in die gemeente verblij vende. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op liet verzuim betrekkelijk het doen van aan gifte ter secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politie-reglement dezer gemeente, als: In geval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen acht dagen, behooren te worden kennisgegeven ter secretarie der ge meente, op den vpet, als hierna is bepaald, te weten: Voor een gelieol gezin, inwonende dienst en wërkbqdeii, daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen golven. Overtreding van het vorig artikel, wordt gestraft met eene lxrete van één gulden. Schagen, 23 April 1881. Burgemeester en Wethouders voorn G. LAK GEK BERG. De Secretaris, DEKIJS, SCHUTTERIJ. Bvpmmhrto Wetbotrders yan Schagen, roepen mitsdfzeop alle zoodanige ingezetenen, die op den len January 1881, hun 25ste Jaar van ouderdom zijn ingetreden benevens de zoodanigen, die zich van Buitenlandsch in deze Gemeente, gevestigd hebben, vqor zooverre zij nog in een der Klasse van de Schotten) vallen, om zich tusschen 15 Mei en 1 Junij aanstaande, ter Seeretarie dezer Gemeente vtor den Dienst der Schutterij te doen inschrijven, zullende tot ontvangst van hnn aangifte te dier plaatse speciaal worden gevaceerd op allo werkdagen des voormiddags van 9 tot 2 ure. Tot nnrlgl rfcr liolang' clilrenrle dient: Dat als Ingezetenen in deze worden beschouwd, alle Nederlanders, i n het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle Vreemdelingen, in het Rijk woonachtig, welke hnn voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aau den dag gelt^d. Dat de aangifte tot Inschrijving in alle gevallen voor de Inge zetenen vm de hierboven bedoelde ouderdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden vermeenen tot de vrijgestelden of uitgestotenen tot den Schutterlijken Dienst te behooren, dat zij, <Jie bevonden zullen worden zich niet voor den len Jnnij 1881 te hebben doen Inschrijven door het Plaatselijk Bestuui ambtshalve worden ingeschreven, en ter zake van hnn verzuim in een geldloete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zonder Loting rallen worden ingelijfd. En worden overigens de Ingezetenen aangemaand om zich lijdig van een Geboorte Extract te voorzien, en zich alzoo van hnn juiste ouderdom te verzekeren, ten einde de Inschrijving behoorlijk ge schiede, en zij alzoo niet komen te vervallen in de straffe ba de Wet bepaald. Schagen den 3en Mei 1881 Burgemeester en Wethouders vor rn eunil 1 G. LANGENBERG. 1 De Secretaris, DENIJS. 1880, voor zooverre zij vóór den len April 1881, in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, dat zij zullen hebben tegenwooidig te zijn bij het onderzoek hetwelk zal plaats hebben te Schagen op Dingsdag den 7en Junij 1881, des voormiddags ten half tien nre, ten Raadhnize aldaar. Wijders worden aan belanghebbenden in herinnering gebragt de navolgende bepalingen uit de Wet op de Nationale Militie van 19 Angnstus 1861 (Staatsblad No. 72). Art 130. Het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te land rijn op de manschappen der Militie te land, die zich onder de wapenen bevindeni van toepassing en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie te landingelijfden. Die manscb .pperi worden geacht onder de wapenen te zijn): lo- zoolang zij zich bij hun corps bevinden; 2o. gedurende den tijd, dien het in art. 138 bedoeld onderzoek dnnrt- 3o- in het algemeen, wamiear zjj in uniform zijn gekleed. Art. 140. De verlofganger verschijnt hij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de klceding- en uitrustingstukken, hem by zijn vertrek met verlof medegegeven, vau zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbjj gelegen provoost ot het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarby verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken, bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende als jde zijne vertoont- Art. 142 Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het "onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den burgemeester der woonplaats van dien verlofgangeraangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provpost of'aet naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt Art. 143- Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld,' is de verlofganger verpligt. op den daartoe door den militie commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wij ze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art 144- De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub. 40 van art 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art 143 voorden militie commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, snb. 20. en 30 van art, 141 vermeld wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot ze» maanden gehouden- Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, vermanen allen wie dit aangaat om, door in achtneming van hnnne verpligtingcn, zich Yoor onaangenaamheden e« straffen te vrijwaren. Schagen, deu 20 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G- LANGENBERG. Do Secretaris denijs. Burgemeesteren wethouders van Schagenbrengen ter algemeene kennis, dat aan ALDERT VAN DER MOLENslagter aldaar, vergunning is verleend een gebouwtje staande aan de vaart in de Hoepop net perceel kadastraal bekend in Sectie C. no 684, te mogen inrichten tot slagtery. Schagen, 27 Mei 1881 Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS, ftnderzoek lan Verlofgangers hier te lande Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van de ia die gemeente verblyf houdende Verlofgangers der Militie te landbehoorende tot de ligtingen 1877,1878, 1879^en Laat ons ter loops een kijkje nemen op de hoogere burgerscholen. Is het niet 0111 duizelig te worden, als men al de vakken hoort noe men, die gedoceerd worden en waarin de jon gens van 12 tot 16 a 17 jaren zich moeten bekwamen Zijn die hersens vatbaar voor zulk eene studie eu kan het anders, of al die wetenschap wordt gedragen door de schouders van het geheugen? 't Verstand, dat die kennis moet verwerken, neemt er bijna geen deel aau, omdat men te jong is en geen tijd heeft, tot nadenken. En kele vluggen uitgezonderd; maar gaat die voortdurende inspanning de krachten van die jongens niet te boven en ondermijnt ze nu of later niet de vrije ontwikkeling van ligchaam en geest? leerlingen gaat verder op en blijft voor een of ander doorstuderen. Maar is die lijn in die eerste jaren niet te strak gespannen en zal zij niet verlammen als het eindexamen achter den rug is! Als de studie vervolgd werd als begonnen men zou jn korte jaren een bedlam voor duizende idioten nog meer kunnen stichten! Een ander gedeelte studeert niet door; maar wordt..ja, wat! Van alles; maar in 't bijzonder najager van postjes! Hoe weinigen zijn er, die een ferm ambacht leeren En toch -stel dat er op die wijze denkende, ontwikkelde menschen gevormd worden heeft een ambacht ook geene behoefte aan een helder hoofd? zal een timmerman, die goed kan rekenen en teekenen, een horologie- maker, die wat van werktuigkunde weeteen beeldhouder, die in de vormleer geoefend en bij wien het esthetisch gevoel ontwikkeld is, niet met veel meer succes zijn vak beoefe nen, dan hij, die van deze dingen niets weet. Maar neeneen ambacht is te gering en men ziet zijn zoon liever op een kantoor zon der vooruitzicht, dan dat hij- zich op een am bacht toelegt. Alles zoekt naar: eene betrek king; al wat leeft en zelfs de dienstmaagd spreekt over eene conditie O, Dwaasheid dezer eeuw! Do tijdon zijn voorhij, waarin men als voorbeeld schreef: deugd en een ambacht zijn de beste erfgoede ren Men moet leeren voor het leven! Welnu de hoogere burgerscholen en ook do burger dag en avondscholen zijn deels de oefenplaats ook voor een goed werkman En die werkman zal hij vlijt en toene mende geschiktheid wel een chef een haas (hoe weinig wordt dit schoone woord thans meer gehoord en toch: 't is afgeleid van bazis grondslag) worden, als hij zich maar met de horst op zijn vak toelegt!Schrijver dezes kwam eens te Amsterdam. Onbekend als hij er is liep hij in de Kalverstraat een Kofïijhuis binnen. De eerste deur in den breeden gang open-' doende werd hij gestuit door een kelner, die hem verzocht zich te verwijderen, omdat dit de sociëteit was vanvan de leerlingen ecucr hoogere burgerschool! Ik lachte en maar de deur werd voor mijn neus toegedaan. Zie, goede LezerEene Sociëteit vanf Is 't niet bespottelijkwat zijn die jongens tegenwoordig vroeg groot!En bij al 't goede, dat zoo'n school wel zal geven, wat I een aantal mislukte producten brengt zij ook voort!... Ontevredenen die met het van buiten geleerd weten, dat zoo spoedig na die hoogere banken vervliegt niet verder kunnen komen, omdat ze half zijnomdat ze zoogenaamd Colleges hebben bijgewoond, die wel den toegang openen voor verder; maar ook voor velen de grens zijn en die - daarna vergeefs in de maatschappij eene I be -teniming zoekenmaar die niet vinden, omdat die ïunatachapp-j geene halve maar heele menschen noodig heeft. Laat ons toch de vroegrijpheid niet bevorderen en van het kind niet meer eischen dan het geven kan. Laat ons de kinderen niet als wHeeren" opvoeden, om ze later te zien zwerven, zoekende naar alle middelen, 0111 in hun bestaan te voorzien.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1