Rinncnlanrisch Nieuws. BURGERLIJKE STAND, LOI ISK NTUATKVIN. Marktberichten. LANDBOUW Benden Arabieren loopen bet land af om de bevolking op te ruijen tegen de Regering van den Bey. Een zeker aantal inboorlingen uit bedreigingen tegen de beambten van den spoorweg, zeggen de dal de dag nabij is, waarop zij een scbitte' rende wraak zullen nemen over de nederlagen van de eerste expeditie en beweren, dat den 23 Julij, op den marktdag van Ben Bechir, 2000 gewapende Arabieren daarheen zouden komen. De Cheik Ben Bechir verzekert echter, dat deze bedreigingen niet ernstig gemeend zijn en hij voor de orde instaat. Op nieuw zijn er troepen naar Algerië vertrokken PARIJS. a4 Julij. Volgens een telegram uit Weenen zal Czaar Alexander 111 aller Russen zich eerstdaags te Moscou doen kroonen, LONDEN, ?,5,JuRj. Qe inórgenbladen mel den uit LiverpOol, dat öe politie aldaar aan boord van twee uit New-York aangekomen stoomschepen beslag beeft gelegd op twaalf met dynamiet ge laden en van zes uren föopende jpiut'werken voorziene helsche machines,' welke; in vaten met cement verstoken waren. Bij de aanbesteding van de afsluiting en bruggen aan het terrein der tentoonstelling waren ingele verd 5 billetten als van de Heeren Jn. Selderbeek f 824.D. Kramer f 555 O. Digninn f 553 K. Visser f526en P. Honijk f 4'5, aan wien liet werk is gegund. G epasseerden Zaterdag, werd aan de kin deren v an liet gereformeerde weeshnis alhier, een prettigen dag bezorgd, in den vroegen mor gen gingen allen rijtuigen gezeten, een bezoek br. ngen aan de stad Hoorn, en werden dier. dag op allerlei ververschingen onthaald reeds laat in den avond keerden allen in vrolijke stemming weder huiswaarts, met den wensch op de lippen, om een volgend jaar dergelijk uitstapje weder te mogen doen. De Konirg kwam met de Koningin en bet Prinsesje den 22 's avonds op bet Loo terug. Eene talrijke menigte ontving ben met gejuich- Te Winterswijk, waar zij een kwartier stil biel den, werden zij ook met gejuich en met het zingen van vaderlandscbe liederen begroet. In de Weste Wagenstraat' te Rotterdam heelt zich naar liet B. Nbl. bericht een geval van slaapziekte voorgedaan, bij de dienstbode van den beer S.suikerbakker aldaar De meid' was Zondagavond op den gewonen tijd ter ruste gegaan, doch kon s' Maandagsmorgens niet wak ker gemaakt worden. Eerst Dinsdags gelukte dit; toen gebruikte ze echter nog altijd te bed een kop thee waarna zij opnieuw neer zonk en insliep. Woensdag heeft men haar met kracht gewekt en beproëld haar te doen op staan, wat dan ook ten laatste gelukte. Zij was echter zoo wezenloos en versuft dat zij tot niets in «taat was, zoodat men besloot haar naar hare ouders te Culenborg te vervoeren. Het Centraal Bestuur van het Algertieen NederlandsCb Werklieden Vtybond heeft, inge volge besluit -der; jongste a'lgemeene. vergadering tot den Minister van Justitie «het bescheiden doch dringend v jrzoek 'gerigt, dat het den Mi nister moge behagen, spoedig en althans nog in dit zittingjaar, het wetsontwerp tot uitbreiding van den Kinderarbeid (door Z. M. den Koning bij de opening der Staten Generaal den volke beloofd) bij de Tweede Kamer in te dienen". Het verzoekt in de tweede plaats, «dat in een verbeterde en uitgebreider wet, het toczigt op de uilvoering van Rijkswege worde uitgeoefend' In de vorige week werd te Zeist bij een winkelier door de politie een valsche rijksdaalder in beslag genomen, Op den rand ontbrak het „God zij met ons", maar overigens geleek bet stuk nauwkeurig op een echten rijksdaalder Het in beslag genomen Stuk droeg bet jaartal t858. Per. stoomtram, van den Haag naar Scheve- ningen zij.n van 8 tot t5 Juli vervoerd niet minder dan 49.601 "passagi/éfS. De Amsterdatnsche politie beeft weder een bon in beslag genomen, welke in gedaante zeer veel overeënkomst heeft met een bankbiljet van honderd gulden. Gelukkigerwijs is men den uitgever van dit gevaarlijke biljet alreeds op het spoor. 1 f f Gemeente Schagen. Ingeschreven van 22 25 Julij 1881. GERORENJohaijna. dochter van Frans Gor- don en van Berth t van Dalsen Fontein. Goed besteed geld. Eenige maanden geleden bracht de beer F Domela Nieuwenhnis in dit blad in herinnering een beslui: van den Parijschen gemeenteraad, om op de armenscholen aan elk kind dagelijks voedsel uit te reiken. Hij vond dat een navol genswaardig voorbeeld, stelde de vraag of er wel sprake kan zijn van opvoeding zonder voeding, en deed een beroep op de onderwijzers om overal, waar zij invloed kunnen uitoefenen, mede te werken om in de richting iets te doen. Wij konden hem toen doen opmerken, dat in ons vaderland opvrij wat plaatsen, te Stads kanaal zelfs reeds sédert meer dan 25 jaren in die richting iets gedaan wordt. Een voorbeeld daarvan kwam ons dezer dagen weer ter oore en wel uit het dorpje Capelle is Noord-brabant. Wij vroegen inlichtingen en vernamen liét voL-, gendétf 't fit--? ,3 «Die maatregel bestaat reeds vele jaren, boe- lang weet ik niet juist; ik ben ruim 12 jaren bier, en bij mijn komst reeds was bet de ge woonte de arme kinderen, die verat komen, van brood te voorzien.Een vrouw is belust met hel snijden en smeren van boterhammen, bestaande uit drie lerme sneden roggemik, goed met bo ter besmeerd. De kinderen eten die om 12 uur op, bij slecht weder in school, bij mooi weer ook wel op de speelp'aats. Die voor de avond school blijven, krijgen tusschen 4 en 6 uur weer NOVELLE DOOR Hoofdstuk V. XIII. z/Ik zag hem in geen tien jaren," sprak zij snel//Onze levens waren te zeer verschillend om dikwijls in aanraking te komen." wDan zult gij weinig mper van den jonge ling van toenmaals overgebleven vinden. Zeg nrj, hoe oud kan hij ongeveer wezen, drie of vier en dertig jaar, of iets dergelijks Beatrice knikte slechts met het hoofd, zij vond geen moed tot spreken. Na een poos evenwel poogde zij zich te vermannen, en of schoon stotterend, vroeg zij: «Is er geen de minste hoop meer?" De geneesheer zag haar medelijdend aan welk een verhaal van zieleleed teekende dat schoone vrouwengelaat dat hem zoo smeekend aanzag. //Signora," zeide hij getroffen. //Zoolang als er leven is blijft er hoop." z/Dus. .zou het mogelijk zijn dat hij bleef leven?" stamelde zij. z/Voor zijn leven bestaat geen bepaald ge vaar," sprak de dokter terwijl er een zeer medelijdende uitdrukking over zijn gelaat gleed en hij beide handen der jónge vrouw vast greep //inaar hij zal waarschijnlijk voor im mer krankzinnig blijven." Doch zoo hij verwacht had dat zijn ant woord verpletterend zou wezen voor Beatrice, hij had zich bedrogen, want zij zag hem bijna blijmoedig aan, en antwoordde eenvoudig: //Dan zal ik hem, Gode zij dank toch mo gen verzorgen." De geneesheer gevoelde iets als grenzen- looze bewondering voor zooveel trouw, en het was juist daarom dat zijne stem zeer zacht klonk toen hij antwoordde: //Vergeef mij, Signora, en vooral geloof mij niet zonder medegevoel voor u, zoo ik u thans eene opmerking moet doen, die gij uzelve in deze ure niet kunt hebben [gemaakt. Maar gij zijt naar ik vernam een wees, gij zijt nog jong, en vergeef mij het u te zeggen gij zijt zeer schoongij moet dientengevolge vele benijders hebbenlaat mij u dus afvragen, wat zal de bekrompen, kleingeestige wereld zeggen wanneer men u voortaan uw leven ziet toe wijden aan een zieke wel is waar, maar die volgens anderen zou kunnen herstellen, en ook nog een jongman is, die bovendien tot u in geen familiebetrekking hoegenaamd staat?" Beatrice s zacht gelaat werd door eene hei lige uitdrukking bezield. //Dokter," sprak zij vriendelijk, en drukte zijn beide handen //Ik dank u voor uwe woor den, ik gevoel dat zij niet uwe meening zijn, en welke bedoeling ze u alleen deed uiten; ontvang daarvoor mijn innigen dank. Maar de vrouw die gij thans voor u ziet staat geheel alleen op de wereld; zij is de laatste van haar geslacht, haar vader, zusters, en moeder zijn gestorven, en zij kan dus niemand meer grie ven door hetgeen de wereld haar misdrag zal noemen. M at u betreft, gij die aan zoo veel sterfbedden hebt gestaan, zoo dikwijls een paar «neden. Dit duurt het gancclie ja door en wordt bekostigd door het armbestuj*/ Het aantal leerlingen, dat daarvan gebruik maak» loopt gewoonlijk tusschen de dertig en veerti En welken invloed dit oefent op de school? Wel dat velen er nu komen, die anders n;et komen zouden. Vooral des winters werkt het uitstekend Wilde men ook elders in dien geest handelen, men zou er de goede gevolgen van aanschouwen en van de betrekkelijk gerinne kosten geen berouw hebben." Wie kleine middelen riet versmaadt, vindt er hier een, dat de moeite der aanwending loonen zal. O. C. ALKMAAR, 2.5 Juli. Aangevoerd 9 Koeien f 180 a 3oo, 216 vette Kalveren f 35 a 98,11 nuchtere f6 a 15. 574 Schapen f 20 a 35.99 vette Varkens f 0.46 a 0,57 per P., 26 magere Varkens f 7 a 20 per stuk. EDAM, 23 Juli' Kleine kaas f25 a 35, aange voerd 108 st., wegende 21924 P- PURMEREND, 26 Juli. Aangevoerd 10 Paar. den, 247 Koeien, matig, 144 vette kalveren p. kg. f 0.60 a 0,80, 64 nuchtere dito f 10 a aj beiden vlug 1109 Schapen en Lammeren, vin 60 vette Varkens 5o a 56 ct. per P., ving, 117 Biggen f 6 a 9, matig. Kipeiereu f3 a 3,5o p«r 100, Boter t i.3o a 1.40. Kleine Kaas f 36, aangevoerd 480 st. Een jufvrouw te Vlijmen - zoo lezen we in S. V., heeft een oofttuin van een halve hectare, beplant met struiken van witte kruisbessen niets anders. Men vroeg aan de jufvrouw hoe groot de opbrengst was van hare teelt. Zij deelde mede, dat zy bij een jaar rekenen kon op een opbrengst waarvan zij twee jaren léven kon. Dit antwoord was nu wel wat ontwijkend, maar toen men verder vroeg boe groot de opbrengst was van elke strnik deze waren zeer groot toen zeide de jufvrouw, dat ae gemiddeld op 3, zegge' drie guldens per struik rekenen kon. Nu zullen er p. m. 3000 kruisbessestruiken op een halve hectare geplaatst kunnen worden, als men ze op 1,25 M. afstand plaatst; wil men ruimer planten bijv. op 1,80 M.dan kan men rekenen op 2100 struiken, in het eerste geval zou genoemde jufvrouw bij een goed jaar 9000 guid-n, in het tweede geval 6000 gulden trekken van een halve hectare! Neemt men nu aan dat op een goed jaar niet altijd te reke nen valt, dat de opbrengst slechts op een gulden per struik gemiddeld mag gerekend worden, dan is de teelt nog zeer voor- deelig, 3000 of 2100 gulden van een halve hectare. Daaibij dient men in 't oog te honden, dat de oogst in vier of vijf weken „binnen" is, want de kruisbessen worden groen geplukt; dat men geen moeite behoeft te doen om de waaraan den man te brengen, want agenten komen de vruchten opkoopen jang voor men ze plukt. 1 wsS 5B f- j r 3 Reeds menig woord heeft de pers over de Internationale •facliltentoonstelllng te f leve gesproken, en deze met kloek beleid aangevangen onderneming mag er zich op beroe men, bij de invloedrijkste organen de waardering te hebben gevonden die eene zakelij ke beoordeeling haar liet ten deele vallen. Men zal heb ben opgemerkt, dat de meeste bladen daarin overeenstemmen, dat'zei' den eene tentoonstelling aan den schoon eenvondigen smaak zoo zeer heeft beantwoord als de jacht-ter.toonstelling te Cleve Men vindt daar niet hooge facades met bordpapier en snni-terijen versierd, om lage te verbergen, maar eenvoudige, met woud- en jachtwezen overeenkomende, gebouwen, die nitcrlyk niels meer wil'en schijnen dau zij zijn, maar binnen hunne mureu schatten bergen, die hun bescheiden kleed njet verraadt. In onzen tijd van uiterlijk vertoon zou het wellicht goed zijn, deze richting meer en meer te bevorderen, en ook uicenen wij dat die met smaak gekozen onbepaalde kleuren in de decoraties verre de voorkeur verdienen boven dat begochelende kleurcn- contrast, dat wel plotseling opzien maakt, maar niet bevredigt, het boek der menschelijke grootheid uit de handen der stervelingen hebt zien vallen; gij zult mij toegeven dat er banden zijn op aarde, even heilig en hecht als die des bloeds. De man die ginds ligt, was eens mijn pleeg broeder en eenmaal ook, ofschoon zeer kort, mijn bruidegom zijn moeder heeft het leven van mijn vader ten koste van haar eigen ellende gekocht, en ik zou geen dochter van Antonio Tortoni wezen indien ik haar kind aan de wanbegrippen der wereld prijs gaf //Graaf Tortoni Gij meent toch niet Tortoni, Men grooten staatkundigen marte laar Z/W as mijn vader," antwoordde zij met iets als fierheid: //Vervolgd als hij was, en toch niet buiten Italië kunnende leven, nam hij den naam de Sala aanhet was Giovanna Moldava die hem redde." Eerbiedig boog de geneesheer het hoofd voor haar. z/Nu, verwondert mij niets meer," sprak hij met vuur//De heldenziel van uw vader is op u overgegaan. Een Tortoni moest groot we zen Zij glimlachte zacht maar oneindig droevig'- //Gij blijft dus mijn vriend, niet waar? En dat zult gij bewijzen door uw zorgen voor Giovanniwat mij betreft zoo de wereld mij verloren acht, zeg haar dan dat de vrouw die gedurende tien jaren dat hij gelukkig was, de kracht had van hem verwijderd te blijven, hem nooit te naderen en te weigeren iets in z'Ju leven te zijn, ten slotte wel het recht ver diend heeft om hem bij te staan nu hij ramp" zalig is en een ieder hem verlaat." En toen de dokter haar zijne zwijgende hulde

Schager Courant | 1881 | | pagina 2