Norman Elwijn's eerste vrouw. Buitenlandsch Nieuws. BURGERLIJKE STAM), Gemeente Schagen. Marktberichten. vatten, doch dit lx-kwam hein slecht liet dier wierp den 45jarigen man met zulk een kracht tegen den grond, dal hij bewusteloos Irleef liggen en in hedenkelijken toestand naar het Gasthnis werd vervoerd, waar hij des nachts aan de gevol gen van een hersenschudding overleed Bij eene Zaterdag op het bureau van den burgerlijken stand te Leiden gedane geboorte aangifte onderteekende een der getuigen bij gemis zijner beide armen, de acte met behulp van zijn voet, iets wat zeker zelden zal voorkomen. Het was namelijk de voetkunstenaar „professor Pierre," die onlangs oij de kermis alhier te zien was. Voor de algem. tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw, in SeptOct a.s. te Schagen te houden, zijn behalve tal van zilveren medailles nog vier gouden medailles beschikbaar gesteld, nl een door deafd. Zijpe twee door den heer W, Borski Jr. te Amsterdam en een door den heer C. de Graaf te Winkel. Een gelukkig man! De heer G A. de Looze te Zierikzee, die onlangs in dc Loterij der landbouwtentoonstelling te 3oes den hoogsten prijs, een span paarden, en in vorige jaren in de Haarlemsche paardenloterij den hoogsten prijs en verscheiden andere prijzen won, ontving Donderdag een telegram, dat hij te Haarlem weder een paard had getrokken. Uit de Betuwe schrijft men aan de H Ct, Tn geen jaren gaf de aardappelenbouw zulk een rijk beschot en uitmuntende kwaliteit als thans Maandag namiddag ten half vijf nte speel den twee jongentjjs van ongeveer tien jaar met een krüivvagentje nabij de voormalige witte poort te Leijden langs de Haagsche trekvaart met het gevolg dat een dier kinderen te' water geraakte doch spoedig door een voorbijganger werd gerid. De Leidsche Kermis met al'haar «zoet en zuur" malle molens, acrobaten, biefstuk etende Zoeln Kaffers, enz is weer achter den rug en kunnen wij haar een tot weerziens toeroepen, want veilig mag men aannemen, dat de tijd nog niet spoedig zal aanbreken dat binnen deze grijze Veste het kermis vermaak, dat bij velen ja zelfs bij ouden van dagen, nog aangename herinne'ingen uit de kinderen en jongelings ja ren in het geheugen terugroept, tot de geschie. den is za l behocren. Gepaste vreugde bij die gelegenheden aan den dag gelegd, doet dan ook volstrekt geen kwaad. Onze vaderen z iden reeds de boog kan niet altijd gespannen zijn, en zeker is het dat het kermis vermaak, goed toegepast, waarbij alles geweerd wat tnet de zedelijkheid en volks ont wikkeling in strijd is, aan ieder naar vermogen en stand de geschiktste gelegenheid tot ont spanning aanbied. Dal Bachanalien en uitspattingen, vaak als Stormrammen tegen de in«tandhouders van dat traditioneele volksvermaak niet al'ijd daarmede gepaard behoeven tegaan, hebben de Leijdsche kermis bezoekers kunnen opmerken De opge wekte vreugde der kermisgangers ontaardde niet in band loosheid en wanorde, waar in vaak de aanleiding is gezocht tot de opheffing der ker mis en het daarvoor invoeren van jaars of voor. jaars markten, volksspelen enz, eu waarin juist het bewijs wordt geleverd dat ons volk nog behoefte heeft aan volks vermaken, en die toch in den regel ook niet vrijblijven van de zonde Hoofdstuk I. I. Hij was een jong man, Norman Elwijn, nog geen 22, toen hij op zich nam de pligten en verantwoordelijkheid van een gehuwd man, door Etta Brown te trouwen. Hij was de zoon van Daniël Elwijn, een van de steenkolen koningen van Pensijlvania die woonde in een paleis van een huis in Somerville, een van een groep van zulke huizen in de 'omstreken van een groot dorp, dat een groot steenkolen depot was. Zij was niemand. Haar vader was een mijn werker, die zijn leven verloor in een mijn. Haar moeder waschte hemden voor de mijn werkers en droeg ontbering en spaarde op dat Etta een goede school zou hebben. Toen het meisje 17 jaar was stierf hare moeder, en Mevr. Graham, de weduwe van een ander potentaat van de zwarte diamand, nam haar om de pligt te vervullen van gouvernante in hare kinderkamer. Het kan hier vermeld worden dat Daniël Elwijn en John Graham in de dagen dat Norman Elwijn en Sarah Graham nog schort jes droegen en suikergoed aten, besloten had den om hunne steenkolen fortuinen te ver eenigen door een huwelijk tusschen de beide laatst en. John Graham en de zachtmoedige Mevr waarvoor men de kermissen in den ban tracht te slaan. Ons volk is nu eenmaal aan haar kermis ge hecht even als in den Vreemde aan Carnaval. Laat haar dat vermaak van overlevering behou den, het sticht zooveel kwaad niet als sommi gen daarin vermeenen tezien, het zal velen te rughouden dat vermaak tennadeele van zich zei ven en ten voordeele van andere gemeenten elders tegaaan zoeken, waai toe de gemakkelijke en verleidelijk goedkoope vervoermiddelen vaak aanleiding geven en waardoor de gronden wor_ den gelegd tot uit buizigheid, die groote ver. woester van welvaart en huislijk geluk. De welbekende Pastoor de weleerwherr Kroes van het «Heiken" vierde eenige dagen geleden zijn 4° jarige ambtsbediening en ontving bij die gelegenheid van Z. M. den Koning het ridderkruis van de orde van den Ned. Lseuw De Hollandsche treinen bragten gisteren ongeveer ioooo personen naar den Haag, Piachtig weder begunstigde het feest. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 3t Julij jl «Gisteren omstreeks 8 ure ontlastta zich bij een hevig onweder, een ontzettende hagelbui, zooals hier nimmer beleefd was. De hagelstee- nen hadden de verbazende groote van 3 tot 5 centimeters in doorsnede; enkele waren nog grooter. De meesten waren zamengesteld uit groote ijskristallen en hadden uiteenloopende vormen, maar allen hadden een dof witte kern, kogelvorming en ter grootte van een gewonen knikker. Zij rigtten dan ook een schromelijke verwoesting in de ruiten aan, weinige huizen bleven gespaard; alleen in de voorgevel van de gemeenteschool No, i werden er 47 stukgesla gen, behalve nog die gebarsten waren, Overigens hadden gelukkig geen belangrijke onheilen plaats." Jl. Zaturdag had te Schagen de aanbeste ding plaats, van liet bouwen eener feesttent, bij gelegenheid der a.s. tentoonstelling te houden harddraverij, P. Honijk was laagste inschrijver f 3,5o.het werk werd neit gegund als zijnde f88.boven de begrooting. Volgens het H. D. zal de oorlog tusschen de verschillende kroonpretendenten van Afgha nistan denkelijk wel geëindigd zijn daar in een hardnekkigen strijd op den 27 Julij 11. het leger van den Emir geheel verslagen is en zijn legertrein in handen is gevallen van Eijub Khan. In een fransche Land bouw Courant leest men dit door Dr. Eberhoc h te Munchen, Gart- nerplatz ee.i vloeistof in den handel is gebragt waardoor het vee in de weide gevrij waard wordt voor het geplaag van vliegen en andere insecten. WASHINGTON, 3o Julij President Gar- field heeft den dag uitmuntend doorgebragt. Hij heeft stevig voedsel genomen. De doctoren ver klaren, dat de genezing thans bijna als verze kerd kan worden beschouwd. Een witte kraai is een zeldzaamheid, maar van een gele kraai had men lot nu toe misschien nog nooit gehoord, Zulk een merkwaardig exem plaar is onlangs in Colorado gescholen en opga zet naar de Smithsonian Institution te Waclung" ton gezonden. Elwijn werden grafwaarts gedragen maar het plan was nog altijd een lievelings idee tus schen de voorlevende ouders. Norman erfde 10000 dollars van zijne moe der, maar als zijn vaders erfgenaam, zoude zijn rijkdom ontzaggelijk zijn. Mevr. Grahams inkomen was voldoende, maar er waren negen kleine Grahampjes om hun vaders goed te deelen, zoodat zij met begeerige oogen keek op het vastgestelde hu welijk. Sarah was slank, majestueus, bevallig en bekoorlijk. Zij was hoogst opgevoed en geleerd en verstond tot volmaaktheid de kunst om zich kleeding te kiezen, gepast voor hare vor stelijke gestalte. Op haar domijn kwam Etta Brown, een niemand, zooals ik zeide, zonder een dollar, gering gekleed, door hare armoede klein en tenger, met een gelaatskleur als een wilde roos, groote zachte bruine oogen en een mas sa bruine krullen die onder geen omstandig hedende glad wilde blijven; niets ontvangen hebben als gewoon dorpsschool onderwijs om niet te spreken van andere vakken. Sarah wist op zijn best dat zij in huis was, en nam nooit notitie van haar als de drie jongste Grahams door haar zegevierend door het alphabet gebragt of op lange wandelingen in het bosch medegenomen werden. En zie, de prins die kwam om het hof te maken aan de slanke blonde, altijd de Ingeschreven van 29 Julij tot en met 1 Aug. 188 f GEBOREN Cornelia, dochter van Jan Barendsen en van Guurtje Mulder GETROUWD: Wilhelm Heinrich Schene en Maartje Heinstman OVERLEDEN: Johanna Jacoba Hcttema, oud 74 jaren, 4 maanden. Gemeente Haringkarspel. Ingeschreven van 1 3t Juli 188r GEBOREN: 4 Juli. Dina Maria drvan Klaas Kistemaker en Maartje Dekker. 4 dito Trijntje dr van Pieter Kruijer en Agnus [Sieriks g dito Dirk, zn ven Fredrik Koning en Grietje Tol 11 dito Klaas, zn van Cornelis Huibers en Maartje Weel 26 dito Lourens, zn. van Cornelis Bas en Jantje Doorn 27 dito Alida, dr van Gerrit Ott en Grietje van Stipriaan. GEHUWD: 23 Juli Jacob Kuijper wed van Guurtje Kerkmeer, oud 4' jr wonende teOud- earspel en Neeltje Kapitein, wed van Jacob van L eenwen oud 25 jr, wonende te Haringcarspel. OVERLEDEN: 2 Juli AriePlak oud 20 maan den 4 dito Johannes Klaver oud 3 maanden 8 dito Hermanus Bommer oud 5 weken i3 dito Pieter Rood oud 5 md. 12 dito Albert Kaan oud 5i jr echtgenoot van Bregje Groet 19 dito Loureinsje Stoop oud i3 jr 3odito Klaas Kooij oud 42 jr echtgenoot van Elizaheth Tjallevval. PURMEREND 2 Aug. Aangevoerd 3o4 Koeien, 168 vette Kalveren p. kg. f o 60 a 0.80 beiden vlug, 72 nucht. dito f 10 a 25, 815 Schapen en Lammeren, s'ug, 107 vette Varkens 54a 71 ct. per P., vlug, 96 Biggen f 8 a 11 matig, Kipeieren f3,25 a 4, per 100, Boter f 1.40, a 1.55. Kleine kaas f 36,5o, middelbare 26,5o, aan gevoerd 3i 5 st ALKMAAR I Aug. Aangevoerd 3 Koeien f 160 a 280 23i vette Kalveren f 4o a 6 nuchtere f73 14, 389 Schapen f 20 a 32, 71 vette Varkens f o,56 a 60 per P., 26 magere Varkens f 18 a 24 per stuk. Het succes der op 18. 19 en 20 Juni te Cleve gebonden In ternationale tentooostellins van honden aller rassen heeft aangemoedigd tot een hernieuwd streven naar de doeleinden, welke door deze tentoonstelling op cijnologisch gehied werden heoogd. Wij vernemen, dat gedurende'al den tijd dat de jacht- tentoonstelling te Cleve is geopend 12 Juni tot 2 October eene permanenten tentoonstelling van honden van alle rassen zal plaats hebben. In den verkwikkenden schaduw van breedgetakte eiken op het weiland achter de hoofdrestauratie zijn ea. 70 mime kooien en p.m. 250 hokken geplaatst. Voor de voeding der honden is door aanschaffing van een grooten voorraad aan gedroogd paardenvleesch, maismeel, afval uit de rastauraties, melk en honden- brood op de bestmogelijke wijze gezorgd. De verschillende soorten van voeder worden in een expesselijk daartoe-opgerichten keuken bereid, en voor de zindel ijkheid in kooien en hokken heeft men eene groote hoeveelneid zaagmeel en stroo aangeschaft, terwijl overdekte cn open loopplaatsen ruimte voor de noodige beweging aanbieden. Alle kooien en hokken zijn met teerpapier gedekt, zoodat de honden ook tegen vochtig weder voldoende zijn beschut. De cor respondentie wordt, even als de koop en verkoop door een op het terrein aanwezig bureau bezorgd. Het tweeledig doel dezer tentoonstelling is de liefhebbers van honden in de gelegenheid te stellen, de verschillende rassen te kunnen aanschouwen, en den koop en verkoop te bevorderen en gemakkelijk te maken. Wanneer wij er nog bijvoegen, dat door de welwillendheid eeniger leden van het comité gelegenheid be staat, zoowel om patrijshonden in het veld te brengen als ook om teckel- en dashonden in knnstmatige holen tegen het wild te laten werken, en eindelijk, dat het terrein zelf zoo groot is, dat de Doggen, Leonbergers, Newfoundlanders enz. vrij in hunne dressuur kunnen worden vertoond, dan me.rnen wij gerust te kunnen verklaren, dat deze hondeutentoonstelling slecht, er toe bij kan dragen, de groitsche en welgeslaagde jachtteutoonstelling nog luisterrijker en aantrekkelijker te maken. vrijheid zijner keus behoudende, werd verliefd op de gouvernante. Het is onmogelijk om de storm te beschrij ven die volgde. Mevr. Graham zette Etta op straat en Etta zocht een schuilplaats in het dorp bij eene vriendin harer moeder. Mijnh. Elwijn dreigde zijn zoon te onterven, die zijn welgevormd hoofd opstak, regtuit naar het dorp ging eid Etta Brown trouwde. Daniël Elwijn hield zijn woord. Hij ontving zijn ongehoorzame zoon aan den deur, gaf hem zijn moeders deel in verfrommelde bank noten en informeerde hem dat hij zijn eigen fortuin zou maken aan een openbare biblio theek Norman nam de banknoten, vroeg om zijn koffer gezonden te hebben aan het nabij zijn de logement, maakte een statige buiging en ging heen terug naar Etta, die weende over zijn verhaal, verwonderd was hoe ie mand arm kon zijn met de banknoten, Etta had en nam ze onder protest in bewaring, op verzoek van haar man. Al mijne wereldsche goederen vermaak ik u, zeide de jonge man met gemaakte pleg- tigheid. Houd ze tot ik rondgezien heb, Etta en besloten ben wat te doen, dan wil ik ze uitzetten. Dat rondzien duurde bijna twee maanden, gedurende welken tijd het jonge paar over gelukkig was. Ware, diepe liefde bond hunne harten te zamen en iederen dag vond Elwijn

Schager Courant | 1881 | | pagina 2