AQYIBTINTII DONDERDAG LANDBOUWBLAD. 11 AUGUSTUS. Ao. 18S1. 25ste JittiriMii No. U2Ï. Bekendmakingen. Jacoh Kuiper, Doggcrsbnnk. l)e slag hij Biniicnlantlsch Nieuws. NI H MER AIT. Dit blad verschijnt twee maal per week. Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending (ol 's middags 1.2 nre worden Adverlentien in het ccrstuitkomendc nummer geplaatst. Ingezonde stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per ]>ost 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advcrtcntiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. BEVOLKING». vroeger wonende ie HAARLEMMERMEER, thans te Sehagen, wordt in zijn belang aan gemaand zich zoo spoedig mogelijk te er voegen ter Secretarie der gemeente Sehagen diens handen gevallen, waardoor milioenen schats waren verloren gegaan. Nederland had hare zeemacht veronachtzaamd en boette daar zwaar voor. Eindelijk werd Nederland uit hare indoin- meling wakker geschud; onze handels vloot moest beschermd worden tegen den roofzie ken Brit. Eene vloot van 72 zeilen moest be geleid worden naar de Oostzee, waartoe de Schout bij nacht Zoutmanden 1 Augustus 1881 met zeven Linie schepen en acht Fre gatten, gezamentlijk 7650 stukken voerende, POLITIE. VERMIST: in dc gemeente Sehagen, een VI'. I SCHAAP, in zee stak. .....rk n.i het schoft en een hakie Aanvankelijk zette de vloot de reis met schoon weder voort, doch toen zij den 4e inet een rood merk op bet schoft en een hakje uit liet regteroor Zij die hieromtrentinlichtingen kunnen ge ven, worden \erxocht zich te vervoegen ter gemeente Secretarie aldaar Opgevangen in de gemeente Sehagen EEN DOE^HOND, waarschijnlijk achtergebleven hij de jongste markt aldaar van den 4en Augustus. Inlichtingen hieromtrent worden verstrekt ter gemeente secretarie aldaar. BURGEMEESTER <>n WETHOUDERS «Ier ^emwnte Sehagen Geïi-n art. 219, 2Je alinea der Wet tot regeling van de zameti stelling, inrichting en bevoegdheid der Gemeentebesturen, brengen terkeunivse vau de ingezetenen dat de rekeningdezerGemeente over lietalgeloopen dienstjaar 1880 ter Secretarie voor eenieder ter lezing is nedergelegd van af heden tot en met den Kien Augustus-- e- k., van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en hetzij in druk hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar wordt gesteld. Sehagen den 3en Angnstns 1881 Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENHERG. De Secretaris. DENIJS. PATENTEN Burgemeester ea Wethouders van Sehagen, brengen bij deze ter kennis van Delanghebliendeig dat de patenten, tot uitovfeuing der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke dranken, kroeg- en kolfijhulshouder, voor het dienstjaar 1881- 82ter Secretarie kunueu worden atgehaald, des morgens van 9 tot 12 ure, onder overlegging van 3e kwitantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Sehagen, 10 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGEXBERG. De Secretaris, DENIJS. Augustus ter hoogte van Doggersbank geko men was, veranderde de wind in haar nadeel zoo dat zij zich den volgenden dag, Zondag den 5 Angnstns, op de zelfde hoogte bevond In den vroegen morgen van dien dag ont dekte men in het N. O. onzer vloot een groot aantal vreemde schepen, waarop onmiddelijk alles tot de verdediging in gereedheid werd gebracht en door den bevelhebber Zoutman het sein werd gegeven zich in slag orde te scharen; terwijl hij de noodige maatregelen nam ter bescherming van het hem toever trouwde Convooi van 72 weerlooze koopvaar ders. Middelerwijl bracht de Kotter Ajax, gekoinmandeerd door Grave van Weideren, die op kondschap was gezonden, aan den schout bij nacht het bericht dat de nog op twee mijl afstand zijnde vloot een vijandelijk Convooi was, dat elf Linie schepen en Vier Oorlogs kotters tergeleide had. Deze vloot onder bevel vau den admiraal Parker, voerde, behalve het geschut van de kleinere niet bekende vaartuigen, 692 stukken, grooteudeels van zwaarder kaliber dan het onze en was bovendien sterker bemand. Vol zelfvertrouwen en het voordeel der wind op hunne zijde hebbende, liep zij met volle zeilen op de onzen in als of zij voornemens was door te dringen en midden in onze Koop vaardij vloot te vallen. Zij draaide echter bij. Onmiddelijk nam het gevecht een aanvang; ieder koos ziju partij. De vice admiraal Par kander met woede bestredenongeduldig dat da overwinning zoo lang twijfelachtig bleef, be sloot Zoutman zijn tegenstander te enteren dat deze echter, daar minder op gesteld zijnde, door aftehonden voorkwam. Het zou ons te ver voeren de gevechten der verschillende schepende weergaloos» woede door beide partijen aan den dag gelegd meer in bijzonderheden te beschrijven. Laat het voldoende zijn in herinnering te brengen dat beide vloten, na ruim drie en een half uur strijders deerlijk gehavend naar hunne havens terugkeerden. Dat het schip Holland van 68 stukken on der hevel van Dedel, bij het doorstaan van een allerhevigst vuurdat het zoodanig door boorde dat het niet meer drijvende was te houden, op zijn beurt dat vuur met 1500 schoten beantwoordde. Dat de Engelsche vloot aftrok toen de onze >g ruim een half uur in slag orde bleef liggen, ten teeken dat zij den vijandindien hij nog lust iuogt gevoelen, afwachtte. Maar ook niet minder is het tot roem onzer vloot meldenswaardigdat de Engelsche vloot voogd aan zijn hof verklaardedat de schepen onder zijn bevel niet meer in staat waren te vechtendat de zijnen zich dapper hadden gedragen, maar dut de vijand geen mindere blijken van dapperheid had gegeven. Dus werd dan de snorkerij van den ridder Yorke gelogenstraft toen hij zeide: dit twee Engelsche fregatten voldoende waren de Hol landers ter zee de wet voortesclirijven. Heeft de vloot door den slag van Doggers- bank haar doelhet begeleiden der handelsvloot niet bereiktzij heeft haar behoudenzij her stelde onze zedelijken invloed ter zee en deed aan Engeland zien, dat de heldenmoed der Trompen en de Ruiters in onze zeemacht nog voortleefde. Grootsch is het steeds den roem onzer va deren in levendige herinnering te houden maar dat zij ook aan den nazaat ten voorbeeld strekke, ons aanspore dien ouden roem im mer te blijven bandhaven, niet minder pal te staan, wanneer het de eer onzer vlag, de verdediging onzer heiligste regten geldt. Het volgende uittreksel uit een brief va t een officier die deel had genomeu aan tien Eere aan hen die het initiatief namen de voor ons Nederlanders zoo roemrijke en 111 ker nam met zijn schip positie tegen over dat zijne gevolgen zoo gewichtige zeeslag bij Dog van den Nederlanuschen bevelhebber wiens gersbank te herdenken, hulde te brengen aan schip, „De admiraal de Ruiter" door de En- de nagedachtenis van die mannen die niet gelschen in hunnen overmoed honend luidkeels ^jd kèniue'rkt"wérden |eêst'die toTnmca's aarzelden hun bloed en leven vijl te heb- een boot met 64 draai liassen werd genoemd onze zee maa)lt bezielde ben voor de eer onzer vlag, tot opbeuring Het gevecht werd binnen weinige minuten „Nu scheen het dat dc Engclsckman dat lust opgaf en zijn bekomst van onze schepen had gekregen; ook dunkt mijdat het een goed haelje uras drie uren en 36 min. ever tajel te zitten om gebraden graauwe erwten te eten dit bleek, want heel schielijk tcerd dat roode tafellaken, alias engageer vlag, bij den En- gelschman ingehaald, en nog thans had ons volk nog honger want zij bleven met hunne servetten voor en het tafellaken uitgespreid zitten om den Engelschman op het dessert te onthalen. Immers met trots mogen wij wijzen op die zwakte den moed onzer braven niet, hun min echoone bladzijden onzer geschiedenis, fier zijn, derheid scheen hun krachten te verhoogen. mannen als een Zoutman, van Braam van Het was een wederzijds uitbraken van vuur Kinsbergen, Bentinck, Rijnevelt nevens onze en ijzer waarvan elke laag van vijands linie, Tromp en de Ruiter te mogen noemenman- 4347 jionden bedroeg, dat helaas door de nen die aan Engeland toonden dat Neerlaudsch onzen slechts met 3473 ponden ijzer kon bc- Leeuw al was hij 'sluimerende, ontwakende antwoord worden. zijn ouden roem wist te handhaven. Reeds in den aanvang werd de dappere En klein resumé omtrent dien gedenkwaar- Baron Bentinck die het bevel voerde over de di^en Zeeslag zal zeker aan hen die Neer- Batavier van 1654 stukkeudoodelijk getroffen, landsch roem, de roem onzer vaderen, te die neer zeigeude, ziju bemanning aaninoe- harte gaat, niet onwelkom zijn. digde de eer van Neerlaudsch driekleur te Reeds telang had Engeland misbruik ge handhaven, waarvan die braven zich dan ook maakt van onze weerloosheid als gevolg vau glorierijk! onder kapitein Bosch op wien het het verwaarloozen onzer zeemacht. Tal van rijke koopvaarders waren reeds in- bevel was overgegaan, hebbeu gekweten. Inmiddels haddeu de beide bevelhebbers el Zie Engel berts Gerrits 2e deel, In den avond van den 6 dezer werd den schilder Mesdag door een aantal belangstellen den eene ovatie gebracht

Schager Courant | 1881 | | pagina 1