ALGEMEEN NIEUWS- &0™TENTIJE«& LANDBOWBLAD. ZONDAG 14 AUGUSTUS. Ao. 1881. No. 1W4. Bekend ma kinken. BEVOLKING. Jacol) Kuiper, Liefhebberijen Uitspanningen. ii. Bimicnlandsch Nieuws. CJ114 Cv El A VI. Dit blad verschijnt twee maal per week. V~oen*dat/- en Zaturdagavond. Bij inzending (ol *s middags 12 tire worden Adveficntiên in het ccrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per ]>ost 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverfpitliën van een tot 'vijf regels 0.75 iedere regel meer f 0.15. Grootc let ers worde* naar plaatsruimte berekend. vroeger wonende te 11A ARLEMMEllMEER, thans te Scliagen, wordt in zijn belang aan gemaand zjcli zoo spoedig mogelijk te vervoegen ter Secretarie der gemeente Seliagcn. POLITIE. VERMIST: in de gemeente Scliagen, een VET SCIIAAP, met een rood merk op liet schoft en een hakje uit het regteroor. Zij die hieromtrentinlichtingen kunnen ge ven, worden verzocht zich te vervoegen tor gemeente Secretarie aldaar Opgevangen in de gemeente Scliagen EEN 4X3ESHOND, waarschijnlijk achtergebleven hij de jongste markt aldaar van den 4en Augustus. Inlichtingen hieromtrent worden verstrekt ter gemeente secretarie aldaar. Laat mij s. v. p. do harddraverijen of wed rennen ook onder de liefhebberijen rekenen, op het gevaar af, dat er onder de lezers zullen zijn die stokstijf zullen bewerendat ze alleen dienen tot veredeling van het paardenrasDat 't aangenaam en voordeelig is, vooral voor hen, die er jagt op maken, om met zijne ,/Isabolla of Apollo" prijs of premie te beha len, dat wordt gaarne geloofdmaar //ver edeling" of zoo ietsneenDat ziet men er zooveel niet in. Enfijn! Harddraverijen en tentoonstellingen behooren bij elkander en al wordt het nut- er van door dezen of genen pessimist betwijfeld zij hebben hare goede zijden, al was 't maar, om den ijver en naijver van den landman op te wekken; maar bovendien zij organiseeren een Volksfeest en daar is 't hoofdzakelijk om te doen. "Wat zal er over eenige dagen eene drukte te Bussem bij Naaiden heerschen, wanneer er de groote wedrennen gehouden zullen worden. Tal van vreemdelingen zal ons land, be zoeken en paarden van alle rassen en landen zullen mededingen naar de groote prijzen, die zijn uitgeloofd't Was een gelukkig denk beeld om, in navolging van de //Derbi s in Engeland en die van" 't Bois de Boulogne in Frankrijk. De wedstrijd daar in Juni ge houden, schonk een Amerik. jiaard de over winning en den prijs van 80 duizend guld. ook in ons land eene jaarlijksehe internatio nale harddraverij te doen plaats hebben, waar door ons land, ook in dit opzicht, er naar streeft, zich met de groote staten van Europa te meten! Van harte wenschen wij den paardenliefhebbers veel genoegen en hopen, dat ieder, die 't feest te Bussem bijwoont, er een regt aangeuamen en prettigen dag mag hebben! Dat het schaatsenrijden eene eerste plaats onder de liefhebberijen mag gerekend worden is van ouden datum bekend. Geen land ter wereld, waar dit vermaak zoo nationaal, 'ioo geliefd, 200 algemeen is, dan liier. E11 de echte Eries, hij zal de vlag moeten strijken voor het Ilollandsch schoon rijden, in het snelrijden vindt hij zijns gelijke niet; en tot zelfs in Engeland mogt hij een paar jaar geleden de overwinning behalen. Jammer maar, dat er tegenwoordig gevon den worden, die het schaatsenrijden voor //niet fatsoenlijk houden. Zeer jammer! want daar door wordt de liefhebberij voor het rijden min der; terwijl de gekke gril der mode menig een terughoudt aan deze uitspanning deel te nemen, die het ligcliaam versterkt en oefent, den geest opwekt en waardoor het onschul digste vermaak der wereld bedreigd wordt met gedeeltelijken ondergang. In liet jaar 1791 was in den Haag door een Zwitseher de kunst uitgevonden, 0111 het schaatsenrijden des zomers 11a te bootsen en wel door onder de schaatsen vier radertjes te plaatsen. Ofschoon men sedert eenige jaren begonnen is, om dit rijden weder in te voeren, getuigt de weinige liefhebberij, die men er voor heeft, dat dit rijden in het geheel gecne levensvat baarheid heeft. Wat men tegenwoordig minder ziet dan vroeger zijn IJsschuitjes, gewone schuiten, waaraan bij den voorsteven een plank is vast genageld, die aan elk der einden een schaats heeft; een ander glad stuk ijzer wordt aan den achtersteven aangebragt. De groote zeilen verschaffen eene grootc snelheid aan de vaart, zoodat een Duitsch kandidaat, die eens op deze wijze van Zaandam naar Amsterdam ging en dien afstand in enkele minuten aflegde aan zijne landgenooten verklaarde, dat de Satan daarmede gespeeld had. De man had er ook niets van gezienwant 0111 zich voor de kou te beschermen had hij zich op den bodem van de schuit neergelegd. Ook de zeilwagen eene uitvinding van Si- mon SteVin, de leermeester van Prins Maurits, is in vergetelheid geraakt. In ongelooflijk kor ten tijd kon men daarmee aan het strand een groot eind afleggen maar daar men den wind mêe moest hebben en op een vlakte zijn moest, zoo leed dit vervoermiddel aan zijne practische uitvoering. De handboogschutterijen zijn wel minder algemeen dan vroeger, maar in Zeeland en Noord-Braband nog zeer in zwang. Zij worden meest in de oude doelen gehouden de gewone verblijfplaatsen der gildebroerschut- ters die er hunne schietoefeningen, vergaderin gen en hunne maaltijden hielden(een naam afgeleid Van „naar het doel te schieteneene roos of papegaai of iets anders») waar men des Zondags bijeenkomt en den overwinnaar in het schieten feestelijk met muziek begroet en vereert. Dit doelschieten dagteekent al van zeer vroegimmers leest men van Jakoba van Beijeren, dat zij tot Koningin der gilde te Goes in het jaar 1420 werd uitgeroepen, zij aldaar in de handboog schutterij altijd in roeren" de papegaai van de paal schoot. Wat de speelreisjes betreft, zoowel te water 1 als te land, in Holland en Zeeland behooren zij al mee tot de geliefdste uitspanningen. Hoor wat men daaral voor 100 jaren van zeideMen ontmoet dikwijls wagens en sclnii- ten, opgepropt vol met zingende, kussende en drinkende jongelingen en meisjes't zijn lie- j den, die een speelreisje doen en zich veroorlo ven een dag pret te maken. Men schertst, en lacht en keert moede ert vergenoegd naar huis, 0111 daarna, bij elke ontmoeting, de genoegens te herinneren, die men op het togtje genoten had. Op liet eiland Zuid-Beveland is het spele varen nog zeer aan dé orde. Met groote letters zet ik hier bij t, St. Ni- colaasfeest" Zonder meer. Eene kluchtige schilderei van .1. Steen doet u zien dat dit feest ook in zijn tijd gevierd werd. Het Katknuppelen, liet trekken van den gans en het vogelsnijden behooren gelukkig tot de geschiedenis't Waren barbaarsché spelen, die ten doel hadden die dieren, aan een gespannen touw hangende te gooijeu, ^te kwellen en te vermoorden. t Mast klimmen't stroophappen, turftel- len enz. enz. vinden nog st eds een aantal lachende toeschouwer». Ook bij 't Schaap- scheeren vooral in oVerijseï en Drente» kan 't eene ware kermis zijn. Het Kolven en Kegelen blijven nog steeds gijmnastieschö oefeningen. De Komedie en 't Consert en Opera vinden steeds tal van bezoekerster wijl het bal steeds vele liefhebbers telt. A roeger was het hal zoo verachtelijk, dat eene Noord-Holl. vrouw haren Zoon in deze woorden afschilderdeHij is een losbol, een ligt4 mis, een 0111 kort te gaan de jongen leert dansen. De dwaze liefhebberij in tulpen» die Vroe ger (luizende guldens verspilde» is voorhij doch ieder tijdperk kenmerkt zich door zijne wenschen» begeerten en lusten, elke tijd zoekt zijne liefhebberijen en zijne uitspanningen, al naar mate de ontwikkeling en de beschaving» die medebrengen. Al deze uitspanningen zijn nog met een groot aantal te vermeerderen. Zij hangen af van plaatsligging, «eden en gewoonten. En zoo hebben we gezien» dat de uiensch aflei ding en ontspanning zocht, 0111 nu en dan uit te rusten Van den dag lijkschen arbeid» om zoodoende zich te verfrissbhen en zich nieuwe krachten te verzamelen vooi1 zijne be roep E11 dat is gezegend en dat is noodig als al die uitspanning! n maar het stempel dragen Van reinheid en niet ontaarden tot datgene, wat den mensch verlaagt. Spel moet spel blijven. Zaken gaan voor» ld alles: met maten zonder overdrijving. Gepas te uitspanningen zij zijn het zout des levens ze zijn de oasen der woestijm Geniet maar met Verstand. Leef om te kunnen blijven leven. Bewaar ziel en ligcliaamReinheid vaü wandel ook in de viool ijkheid is eeü eisch, een pligt, door de maatschappij hare leden ten duurste opgelegd. We eindigen» met den wensch» dat ieder mensch 't zij in 't werk, 't zij in zijn vermaak zoo leeft, dat hij ten allen tijde met opgerigten hoofde kaïl zeggen Zie I Ilieï ben Ik In de Wieringei tvaaid is men in onder, handeling lot liet oprichten van een Telephoti. dienst. Men hoopt deze spoedig tot stand te zien komen, Bij de groote harddraverij met sjeezcd te

Schager Courant | 1881 | | pagina 1