DONDERDAG 18 AUGUSTUS. Het Nationaal Panorama te Rotterdam. Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1425. NIEUWS» ujjdboüwblild. Bekend makingen. Binncnlandsch Nieuws. SCHAKERC RUIMT. Dit blad verschijnt twee maal per week Woensdag- en ZaturdaqavoxidBij inaending (ot 's middags 12 ure worden Advertentie1n in het ecrstuitkomende nummer geplaatst, Iw/ezonacn stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franeo per jxiat f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertenties van een tot vijf reg<l; 0.75 iedere regel meer f 0.15, Groote let ers wordeu naar plaatsruimte berekend, - .di POLITIE. VERMIST: in de gemeente Scliagen, een VET SCHAAP, met een rood merk op liet schoft en een hakje uit het regteroor. Zijd ie hieromtrentinlichtingen kunnen ge ven, worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente Secretarie aldaar Opgevangen in de gemeente Schagen EEN DOKSHOND, waarschijnlijk achtergebleven hij de jongste markt aldaar van den jen Augustus. Inlichtingen hieromtrent worden verstrekt ter gemeente secretarie aldaar PATENTEN. Bursp-msestar en Wethouders van Schaffen, blenden bij <lere ter kennis van bolaiiffhebbemleD, (lat de patenten, tot uitoefening der beroepen van tapjer, slijter in wijnen en sterke drankcu, kroeg, en kotfielinishoudor, voor het dienstjaar 1881- 82, ter Secretarie kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 are, onder overlegging vau de kwitantie wegens voldoening der jielfl van den aanslag. Bcbagon, 10 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, EANGKNBERG, De Secretaris, DENIJS. TATENTEN. De Bnrgomeostcr van Schigen, brengt ter algemoene kennis, dat, van af Dingsdag 10 Augustus, tot en met Dingsdag 30 Augustus 1881, (de Zondagen uitgezonderd) des voormiddags van 0 tot 12 nre, ter Secretarie der gemeente kunnen worden afge. baald, de voljaarspatenten voor het dienstjaar 1881182. Wordende de patentpligtigen herinnerd dat do alhaling per soonlijk moet geschieden Schagen, 10 Augustus 1881 De Burgemeester voornoemd, (i. LANGENBERG, JAGT. De Bnrgemeester der gemeente Schagen Brengt ter kennisse van belanghebbenden, het navolgende: De Commissaris des Konings in Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord IXol- l,ind d.d. 3 Augustus 188J, No. 42. Gelet op art: 11 d»r wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87), Brengt ter kennis van belanghebbenden: J. dat de jagt op klein wild in Noord-Holland zal worden ge opend op Zaterdag 3 September 1881, met zonsopgang. 2- dat de korte Jagt dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jagt alleen op Woensdag en Zaterdag .al mogen worden uitgeoefend En zal doze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en ygorts in elke gemeente der provincie worden aangeplakt Haarlem, 6 Augustus 1881. Dp Commissaris des Konings voornoemd, (Get) 6CHORER. Schagen 16 Angnstns 1881. De Burgemeester voornoemd, g, langenberg. Niet ver van de Delftsche Poort bevindt zich het nieuw gebouwde panorama dat zich niet onaardig aan het oog voordoet, Het doek dat daar tentoongesteld is, heeft een oppendak van 1700 vierkante meter en is geschilderd door de Heeren Max Volkhart en T, van Eekenbrechen en stelt voor de Slag bij Nieuwpoort op den 2 -Tulij 1600, Wanneer men op het platform gekomen is, wordt het oog het eerst getrokken door de groep Prins Maurits met zijn staf op het oo?en- blik dat dezen door een Adjudant de tijding gebragt wordt dat de Spaansche troepen be ginnen te wijken. In het verschiet ontwaart men (1e stad Nieuwpoort welk nog door de Spanjaarden bezet is, terwijl meer voorwaarts de Holland- sche Artillerie en de regtervleugel der IIol- landsche troepen onder Francis Yere op het punt is den linkervleugel der Spanjaarden te verdrijven. Meer regts gaande ziet men in het verschiet de Noord Zee, waarop de Hollandsche vloot die voor een deel zich in den strijd mengt door met haar geschut den vijand te bestooken. Meer naar voren strekt zich het strand uit on hier ontwaart men den laatsten wanhopi- gen strijd tusschen de beide vijandelijke legers. De beroemde Spaansche ruiterij onder aan voering van Aartshertog Albert zelve doet een verwoeden aanval op de Hollandsche troepen doch vruchteloos daar het Spaansche leger weldra moet wijken. Geheel op den voorgrond rukt een Nederlandsche troepen afdeeling ten hulpe aan, dit deel vooral is {uitmuntend geslaagd, en nog meer regts ziet men op de duinen de Artillerie der Spanjaarden in ver warring vlugten. Een gelukkig denkbeeld mag het genoemd worden zulk een roemrijke bladzijde uit on ze geschiedenis te aanschouwen te geven, mo ge het strekken om de liefde voor het Va derland te bevestigen en aan te kweeken want gelijk met de Godsdienstzin gaat ook de lief de voor het vaderland verloren, wel een be droevend teeken des tijds. Het was te midden van den tachtigjarigen oorlog dat de Spanjaarden een gevoelig verlies leden door den dood van hun landvoogd Par- ma en de drie volgende jaren gaven drie andere landvoogden. Graaf van Mansveld, Ernst van Oostenrijk en Fuentes al even wei nig hoop om met succes den oorlog te ver volgen toen de aanstelling van den Aarts hertog Albertus in 1596 weder de hoop ver levendigde, en toen deze in 1598 metlsabel- la de dochter van Phillips II huwde had men weder alle hoop op gunstige uitkomsten. Prins Maurits zette echter een spaak in het wiel; nadat hij met geringe krachten Mendoza ge noodzaakt had met zwaar verlies den Bom- melerwaard te ontruimen begonnen ook de Algemeene Staten meer en meer vertrouwen in hem te krijgen en droegen hem op om Duinkerken te bemagtigen. Wel was het een gewaagd stuk het groot ste deel van het leger midden in het vijan delijk land te brengen, en ook Maurits en andere legerhoofden maakten hun daarop met ernst opmerkzaam, doch te vergeefs, hun wil zegevierde. Met 20000 man trok hij bij fort Ramme- kes de Schelde over, vermeesterde na door Vlaanderen getrokken te zijn, alles wat zich op zijn weg bevond, en besloot toen Nieuw poort te bezetten, toen de tijding hem ber reikte dat Albertus met een talrijk leger bin nen die vesting was. De toestand was hagchdijk, voor den vijand en achter de zee. De Staatsche vloot welke hem gevolgd was, gaf hij bevel zee te kiezen om zijne eigene troepen de gelegenheid te ontnemen om te vluchten en toen knielde het leger eerbiedig I ter neder om de overwinning af te smeeken, treffend oogenblik wel een bewijs hoe ontr zettend de toestand was, maar ook een bewijs hoe groot het vertrouwen was op het regt- vaardige der zaak. Dat vertrouwen werd niet beschaamd, eei\ luisterrijke overwinning werd daar den 2 Juli) 1600 aan het strand van Nieuwpoort Invoch ten, en ofschoon het doel niet bereikt werd en Duinkerken niet veroverd, dooh kwamen er nu jaren dat dc oude Hollandsche roem zich hand haafde al noemen wij alleen maar de verdediging van Ostendc, En daarom dat tafreel op het doek gemaald, moet elk Nederlander dierbaar zijn. Toen herleefde de tijd weder waarvan een dichter zegt, ti't Hield reeds den voet op juk en keten //Het bad niet meer om goed en bloed, //Om recht en vrijheid van geweten, //Maar 't kamptb er voor met Leeuwen* moed. Naar liet Vad. verneemt zal weldra eeu wetsvoorstel oin de Kccliiliank te Hoorn te herstellen hij de Tweede Kamer worden inpe-: diend. Uit Arnhem deelt men ons mede, dd. |3 dezer Heden avond om hall negen werd den generaal majoor Smits, kommandant van Bronbeek, eene serenade gebracht door de hoofd- en andere officieren van het 8e regiment infanterie en van liet reg. rijdende artillerie hier in garnizoen. De muziekkorpsen van heide regimenten, met fakkellicht, voerden voor de kvmmedantswoning eenige muziekstukken uit, G -neraal Pel Compli menteerde den geueraal Sm ts, wegens zijne benoeming tot riddergrootkrnis van de Eiken kroon. Hij hield hij die gelegenheid eene lang. durige ledevoering welke door den generaal kommandant met een hartelijk woord beantwoord werd. De adjudant van den generaal Smits, kapitein L; J, F. B Hamers, is tol ridder der 3e klasse van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd, Hem viel mede menig ovatie ten deel. Uit Colijnsplaat wordt aan het N, v. d. D. van 11 dezer Kiqeld «Hedenmorgen heeft aan den polder Oud. Noord-Beveland een vrij ernstige oevcru'schui» ving plaats gehad, die op eene lengte van p. m aoo meters den dijk heeft weggenomen. De afschuiving geschiedde aan de zoogenaamde Looieplaat". Gelukkig, dat op dit oogenblik de overstrooming zich bepaalt tot de .Kuip'', zoodat tot dusver de polder geen gevaar heeft, Waarschijnlijk zullen eenige bunders bouw ei) weiland onder water loopen. Men li)idt de al armklok, om de arbeiders uit liet veld bij elk ander te krijgen, om alsdan te trachten eer), ringdijk rond den val le werken, om zoo mo gelijk verdere onheilen te voorkomen. Qok is men met vereende krachten bezig den te velde staanden oogst te hergen, doch er zal vermoe; delijk wel wat graan verloren zijn, daar Op dit oogenblik het water wast en reeds tot aai) de tarwehalmen is gestegen. De afschuiving houdt aan; zoo even vernam ik. dat de val zich reeds tol op 3oo M. lengte uitstrekt en plus i)>iQb$ l a belstaren slikken zijn weggevallen." -r- Den |i dezer hadden de aangekondigde turnleesien te Kampen plaats. De verschillende Gijmnastiek vereenigingen nit de provincie Over ijssel verzamelden zich met hunne banieren op de IJsselkade, om vandaar, vooraf gegaan door het muziek korps van liet Instructie ButaiMon ei) omgeven dpor een van heinde en ver zaamge- stroomde menigte, feestelijk optetrekken naar de zandberg alwaar de verschillende gijmnasfiekj

Schager Courant | 1881 | | pagina 1