Tv. inwoners een vrijwillige bijdrage leveren ter gemoetkoming in de kosten. Op Texel zijn terein opnemingen gedaan voor bet aanliggen van een stoomtramweg} tus- chen Oude Scheld en den Burg. Den 27 is te 's Gravenhage de tentoonstelling v3n pluimgedierte, geopend Zij lelt bet nooit te voren bere'kte cijfer van 671 inzendingen waar onder uit Brussel en Mantes (Seine en Oire) Op eenigen afstand buiten Hoorn werd Donderdag uil te Weel het lijk opgehaald van zekeren jongeling L., die zich wegens eenig ven grijp had te verantwoorden en uit angst daarvoor zich verdronken heeft. Vrijdag morgen had op bet Huygensplein* te 's Gravenhage het volgende plaats* Een En- gelschinan begaf zich naar het station met het kennelijk voornemen zyn wederhelft aldaar achter te laten, doch de vrouw liep hem na en kreeg hem eindelijk bij den arm te pakken. scheen vast besloten om den man niet alleer. te laten gaan en deze, daarover vertoornd, tracht te haar met stompen en' slaan van zicli te verwij deren, Spoedig was het paar dooreen menigte menschen omringd en de politie, die zich ook in de zaak mengde, zorgde er voor, dat ze zamen afreisden. De gemeenteraad van Egmond aan Zee heeft, vóór zoo ver die gemeente betreft, zeer gunstig beschikt op de concessie-aanvraag der heeren C de Groot c. s. voor het aanleggen en exploiteeren van een paardintrainweg van Eg mond tot Alkmaar.Men hoopt dal de besturen vsn andere betrokken gemeenten dit voorbeeld spoe «lig zullen navolgen, en daardoor de pogingen der ondernemers zullen in de hand werken. Een hardlooper heeft te 's Gravenhage de vier zijden van het Plein zonder oponthoud, 45 maal doorloopen in 60 minuten, niet tegen staande hem herhaaldelijk hindernissen door het plaatsen van tafeltjes, in zijn baan werden gelegd, waarover hij telk3ns, onder luide bijvals betuigingen heensprong. Het is kunstig doch minder nuttig in den tegen woord igen tijd van sloom. De Leidsche gemeenteraad heeft bet voor» stel van Burgemeester en Wethouders, tot uit breiding van het onderwijs aan de gemeente instelling tot opleiding van Oost Indische ambte naren, inet 10 legen 6 stemmen aangenomen De rijksinstelling, die den naam had hel onderwijs te wetenschappelijk op te voeren, als ook dat de jongelui te Delft beter voor het examen terecht kwamen, was door de Vegeering opgeheven. De gemeenteraad was als nu om verschillende redenen van gevoelen, dat het thans haar taak was op te vatten wat de re geering liet varen, en die inrichting, die blijk, baar vooruitging, daar zij in korten tijd van 4 tot 19 leerlingen was geklommen, voor gemeente rekening te behouden. De uitstekende resul taten, daar van de elf Cand-daten er negen slaagden, wettigen dan ook volkomen dat gevoe len en tnag men verwachten, die inrichting al ineer in bloei zal toenemen, te meer, daar de daaraan sludeerende jongelieden de gelegenheid open staat ook de lessen aan de Hoogeschool te volgen, dat te Delft wordt gemist OEGSTGEEST 29 Augustus. Heden voor middag kwant een van Katwijk komende loco motief der stoomtram LeijdeuKatwijk in hevige botsing met een tegenkomende personentrein waardoor beide locomotieven groote schade be liepen en een paar personen ernstig gekwest werden. Men zegt dat het ongeluk aan een der machinisten te wijten is. LE1JDEN 28 Aug. Heden is de tentoon stelling van bloemen gekweekt door den wer kenden stand geopend. Er waren ruim 5oo plan ten ingezonden waarvan velen blijken droegen jiiet zorg te zijn gekweekt en de bekroning wel Eene vertelling van J O. II A YSE.V Opgeruimd verliet Meijer het koffiehuis, waar het hem zoo goed was gegaan. Maar het zou uog beter worden Wel is waar waren er den volgenden dag geene zaken te doen, want de regen viel in stroomen neer en geen mensch vroeg naar wandelstokken. Alleen de parapluies floreer den op dien dag als een goed handelsartikel. Doch den daarop volgenden dag was het het prachtigste lenteweder. De gouden zon fonkelde hoog aan den wolkeloozen azuren hemel en wierp hare vriendelijke stralen over het bonte gewemel der Leipziger paaschmis. En ook op dien dag ging de gelukster van Christiaan schitterend op. Hij kwam met zijn pak wandelstokken na eenig rondloopen voor de beurs en bleef voor verdienden. Dooi de maatschappij tot. aanmoediging van bloemkweeking bij den werkman, waren in het voorjaar totdat doel gratis planten ter verdere opkweeking verkrijgbaar gesteld. Buitenl aii(lsch Nieuws. Te Palembang in Ned. Indie heeft den 8 Julij 11. een vrijhevige aardbeving plaats gehad. Er verschijnen in Duitschland 4°4° dag bladen, in Oostenrijk 1200. in Engeland 2600, in Frankrijk 2000, in Italië 1226 en in Rus land 500. De landeigenaar Wen te Uhlenhout bij Hamburg, is op der. inval gekomen alle eijeren welke op zijn goed gelegen worden met een stempel te voorzien met den datum. Eerst ge schiedde dit voor zijn eigen gebruik doch later sprak hij inet meer landeigenaars uit de buurt af, dat de eijeren welke niet tot eigen gebruik strekten aan een bestemden winkelier gebracht zouden worden om te verkoopenen de prijs bepaald zonde worden naar den ouderdom. De uilslag was verrassend, en de vraag naar eijeren bij hem en zijne vrienden werd gaande weg grooter. Van de andere landbouwers wilde men niet zoo gaarne eijeren hebben omdat men niet verzekerd was dat zij versch waren. In Leipzig begint men deze wijze van handelen reeds na te volgen. In de omstreken van Harrisburg, de hoofdstad vau Pennsylvanië; kan men volgens de amerikaansche bladen thans eene reuzenfamilie aanschouwen. Het zijn vier mannen en twee vrouwen die overgebleven zijn van eene fa milie van acht mannen en zes vrouwen allen reuzen en reusinnen. De vader Paul Linglé meette 6 voet en 4 duim. Van zijn oog in leven zijnde zonen is William 6 voet 1 duim, Joseph 6 voet 2 duim, Jacob 6 voet 4 duim, Henri 6 vbet 5£ duiin, Paul 6 voet 6 duim, hunne beide zusters Trescel la en Itebecca ieder 5 voet 9 duim lang. De drie overleden broeders waren John 6 voet 4 duim Benjamin 6 voet 3 duim en Adam 6 voet 6 duim. Een Engelsche en een Duitsche dokter wijzen er op, dat het gebruik van melk in koftij zeer nadeelig is en- vooral voor personen die in het bezit zijn van een zwakke maag. Het looistof- zuur dat, vooral wanneer de kottij sterk getrokken is, in groote hoeveelheid daarin voorkomt, geeft inet de kaasstof van de melk een zwaar te verteren verbinding, die zeHs voor de sterkste maag niet is op te lossen. 307(!e Staatsloterij ie klasse. TREKKING VAN MAANDAG 29 AUGUSTUS 1881. Nes. 5750 en 14138 elk f 1500. Nos. 2476 6257 en 7260 elk f 1000. Nos. 7511 7564 en 11990 elk f 400. No. 4736 f 200. Nos. 404 2667 5081 en 19947 elk f 100. TREKKING VAN DINGSDAO 30 AUGUSTUS 1881. No. 20545 i *2000, No. 11809 f 400, No. 14414 f 200, No. 8049, 1119*2, 11486, 12918, 13766, 14004 f 100. lt(JIU;EULIJIU: STAM), Gemeente Behagen. Ingeschreven van 26 tot en met 29 Aug. 1881. GEBOREN: Coruelis, zoon van Sijhrand de Jong en van Aaltje van Stipriaan.' Joliannes Ilendrikus, zoon van Hendrik Jan Enter en van Jacoba Johanna Hazeu. OVERLEDEN: Grietje Kos, oud 6 maanden LANDBOUW HET AANLEGGEN VAN AARDBEZIËN BEDDEN. Om van nieuw aangelegde bedden reeds in 't volgenden jaar het portaal staan, om naar de juist naar bui ten stroomende schaar van inheemsche en vreemde koopheden te kijken. //Zon ik ook nog eens ooit zulk een groot koopman zijn," was zijne stille [gedachte. II ij vermoedde niet, dat hij van dit trot- sche doel niet meer zoo ver verwijderd was. Daar kortten plotseling twee jonge heeren hun stap in, toen zij hem zagen. Zij bleven voor hem staan en de eene vroeg: ,/Zijt gij de stokkenkoopman uit Breinen?" z/Ja," antwoordde Meijer. //Hebt gij van die nieuwe, met balein omwik kelde stokken te koop?" //Hier zijn zulke stokken," antwoordde Meijer en nam zijn pak van den rug. De beiden heeren kochten elk een stok. Dit werd door anderen opgemerkt en er naderden meerderen. In een half uur verkocht Meijer tot zijne aangename verrassing vijftien stokken. Daar naderde een heer en trok den jongen man ter zijde. Deze herkende een grossier, bij wien hij reeds was geweest, maar the hem had genot te hebben, is het raadzaam, deze in Ang. of Sepf. gereed te maken. De herfst is verkieselijk boven 't vooijaar, jaangezien men van den krachtige planten reeds in den volgenden zomer vruchten kan plukken, al zijn die dan ook kleiner van stnk en minder in getal dan in het tweede jaar- De bedden moeten goed omgegraven en rijkelijk met onde belegene, doch geen versche bemesting worden bewerkt, Men zet de krachtigste planten op 2 voet afstand, als wanneer men de schoonste vruchten erlangt. De bedden moeten steeds zuiver en los 'gehouden worden. De nitloopeis moeten afgesneden worden, omdat deze den stammen vele krachten onttrekken.. Om zeer groote en zware vruchten te kweeken moet men na 't bloeien sleehts enkele beziën laten zitten en al de andere met een mes of schaar verwijderen. Men hinde dan tevens de overgeblevenen zan een stokje vast, om ze door de regens niet zandig te laten worden en aan de zonne stralen bloot te stellen. Die vroege aardbeziën in 'potten wil kweken, neme de krachtigste jonge planten en plaatse die in Aug. in bloempotten. In Jan worden die in de trekkas of voor het venster geplaatst. Zij beginnen dan spoedig te ontkiemen en te bloeien en men heeit dan in 't begin van Mei reeds groote vruch ten. Vele soorten' als: Dr. Nicaise, Keizer Frans Joseph, Kei zerin Eogénie enz-, bereiken de grootte van een hoendereiandere als Gloire de Saint-Denis Eaval, donble perpétnelle enz. dragen vruchten tot de winter invalt VERVOLG ONZER NUTTIGE VOGELS: Er rest ons thans nog om te beschrijven die dier soorten welke ten allen tijde nuttig zijn voor den landbouw en wij beginnen alzoo met de vledermuis (Verspertilio) is een vleesch- etend dier dat enkel van insecten leeft, en aan vangt met deze te vervolgen als de andere vqgels rust nemen. Nachtvlinders en wel van die soort welke schadelijke rupsen voortbren gen, vliegen en kevers heeft zij den dood ge zworen In weerwil van dit verklaart de mensch baar onophoudelijk den oorlog. De koekoek (Guculus canorus) is zeker een vogel waarover de meest tegenstrijdige berigten in omloop zijn Bijna niemand beeft hem gezien en toch ken nen wij hem allen; wanneer men in bet wei land een vogel onbeweeglijk ziet zitten op een hek of paal, gelooft dan gerust dat het een koekoek is, geruimen tijd kan hij zoo stil zitten. Zelve de eijeren uitbroeden doet de koekoek niet, en dat is geen luiheid zoo als men ten onregte zegt, maar omdat hij de eijeren met geruime tusscbenj>ozen legt is dit niet mogelijk. Het voedsel bestaat voornamelijk uit de zoo gevreesde harige rups, weike op bijna alle ge wassen huist en veel schade aanrigt. De koekoek is een trekvogel die ons land in den nazomer verlaat, en is zoo groot als een tortelduif. Op de bovendeelen grijs van kleur bier en daar eenigsints rossig, en aan de borst wit met bruinachtige streepjes. Wij laten hieronder een paar brieven volgen van landverhuizers aan boord van de Stella, ht Den heer J. Zieverink, landbouwer te Ges- selaar bij Borkeloó. IJmuiden 24 Augustus 's morgens half tien. Waarde Oom en Tantes enz enz. Door Gods goedheid tot op heden wel, goed geslapen, welgestemd. De heeren Prins en Zwa nenburg z:'n we voor hunne goede en minzame hohandeling onzen dank ruimschoots verschul digd, onder geleide een hunner zijn we de boot ingegaan en vriendelijk teregt gebragt. Uw. Neef. W. G. Groete van Meengs, Willem Gerrit Stevens. Aan den WelEerw. Heer J W. JTenbokkel, Predikant der Chr. Ger. Gem. te Geesteren, bij Borkeloo. IJmuiden, 24 Augustus 1881. Hooggeachte Leeraar! Door 's Heeren goedheid tot op beden wel, door eene verkwikkende slaap en heerlijk mor genontbijt opgefiischt, en door de ondersteuning van den Heer niet te zeer ter neergedrukt. Hij geleide ons verder Gedenkt ons in uwe gebe den. De behandeling uitmundend. De Hter zij geloofd. Uw dienstw. dienaar, W. G. Steders. afgewezen. //Hoe veel van die stokken met balein om wikkeld hebt gij nog vroeg de Leipziger koop man haastig. //Een groote negentig." «Ik koop ze altemaal!" //Maar z/Ik doe eene bestelling van vier honderd stokken van die soort." Christiaan meende te droomen. Op eens schenen de Leipzigers te zijn aangetast door eene ware manie om zijne stokken te koo- pen. //Mijn stokken gaan thans goed van de hand," zeide hij voorzichtig. //Onlangs bood ik u deze hier aan met een aanzienlijk rabat, maar nu kan ik ze alleen tegen den vollen prijs ver koopen." «Dat komt er niet op aanIk neem de partij voor den vollen prijs! Kom met mij mede, dan kunnen wij op ons gemak over de verdere leverantiën spreken. Ik woon toch vlak in de buurt." Slot volgd.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2