IMIIIBI KIEÜWS- liiiaTEifii. Z O N 15 A G 4 SEPTEMBER. Ao. 1881. 25stc Jaargang. Bekendmakingen. Biiuicnlanrisch Nieuws. i\o. 1430. Dit blad verschijnt twee maal per week Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 lire worden Adverlenliën in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Inr/czonacn stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.—. Franco per post 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Adccr ten tien van een tot vijf regel; f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'ors worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. GEVONDEN. In de gemeen ie Scliagen, EEN KINDEBABM BAND. Inlichtingen zijn te hekomen ter gemeente Secretarie aldaar. PATENTEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, bi'engen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de patenten, tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke dranken, kroeg- en koffiehnishouder, voor het dienstjaar 1881— 82, ter Secretarie kunnen worden aigehaald, des morgens van 9 tot 12 ure, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen, 10 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Waar blijven onze kinderen, als wij eens vroeg ten grave moeten dalenGeld kunnen we niet nalaten; vermogende familie hebben we nieten tochoud zullen we niet worden, uitgenomen nog 't onzekere van ie mands levenzoo weeklagen er velen, al zijn ze nog betrekkelijk jong, die met kinde ren gezegend zijnwant, hoe schijnbaar onverschillig soms, 't lot der kinderen weegt toch bij de meeste ouders zwaar en daarin toonen de armsten niet de minste be langstelling maar: Ziet gij ginds dat groote huis met zijne breede (leuren, hooge ramen en hardsteenen stoep? 't Heeft iets sombers nietwaar? De gordijnen zijn neergelaten en het front is anthiek. 't Geheel maakt een somberen indnik. Twee steenen beeldjes, ter lengte van een meter, een jongen en een meisje, staan aan weers zijden der groote poort, en kondigen u aan waaro9 dit huis dient. Ja Ouders! Dit huis is het toevlugtsoord uwer kinderen, als gij er niet meer zijt en de dood u verhindert voor uwe kinderen te kunnen zorgenGaat er ge rust de eeuwigheid op in uwe kinderen zullen hier een heenkomen vinden. t Is het Weeshuis! Opgerigt door de hand der liefdadigheidbedeeld met schenkingen van- vroegeren tijd is het Weeshuis door de voor ouderen gesticht 0111 barmhartigheid te doen aan ongelukkigen en liefdadigheid te betoonen aan de armen. Daar de bezittingen dier hui zen meest uit landerijen bestaan, zoo zijn de inkomsten er van in de laatste jaren ook ver bazend toegenomen; zoodat in eïen regel een goed gevulde beurs den regenten in staat stelt, 0111 op ruime schaal in alle behoeften van het weeskind te voorzien. E11 toch, hoe schoon, hoe nuttig, het Weeshuis bevalt ons niet. Maar kom laat ons binnen gaan en een kijkje nemen. Een knecht doet open. Op ons verzoek, wordt ons vergund op een entreebiljet van een der regenten 't gesticht te bezig- tigen. Een gezet man met lange pijp maakt ons met zijne waardigheid bekend: hij is de Vader! Een gehuwde Vader treurig denk beeld, brengt ons bij zijne vrouw do gehuwde Moeder; maar 't kan hier niet andersAch Godontglipt ons, hadden die kinderen hunne eigen ouders maar; ook al waren ze arm! Hoe kunnen vreem den toch dat hart, die belangstelling en die zorg hebben voor andere kinderen, zooals ei gen ouders? Och, zij hebben geen vader om hun leed te klagen en een kind heeft zooveel leed en geene Moeder om het te verzachtenVa der en MoederMaar geen warm hart geen kus op de lippen geene toenadering geen traan bij ziekte geen vreugde bij blijdschapGeen kinderlijke ziel geen weerklank in den boezem geen gebed voor behoud geen dank bij den zegenLe zers voelt met ons, wat een kind mist in het verlies zijner ouders en gij zult zij 't ook geen traan laten vallen dan toch door een meewarig gevoel overmeesterd worden bij 't gezicht van een Weeshuis. Maar die vader en Moeder hebben geene kinderen gehad de meesten niet, of ze hebben ze vroeg verlorenwant er wordt dui delijk in de annoncen gevraagd naar lieden die geene kinderen hebbenmaar hoe kunnen zij dan, die geene kinderen kennen, kinderen opvoeden? Hoe kunnen zij zich in de kinderlijke ziel verplaatsen, hunne nooden en behoeften kennen, hunne gebreken ver dragen en die jeugdige zwakheden ten goede leiden? 't Is niet genoeg immers, dat men voedt en te slapen ligt maar er wordt zooveel vereischt, dat niet eens zichtbaar is, om met waarachtige belangstelling de plaats te bekleeden der ouders! 't Innerlijke leven met en voor een kind heeft wat meer waarde, dan de voorziening in de dierlijke behoefte! Dit is slechts een gedeelte der taak, die aan de ouders is opgedragen. ZonderlingVoor elk vak bijna wordt examen vereischt, of ten minste geschiktheid gevraagd; terwijl voor het vak van vader en moeder in een weeshuis (Lezers! kent gij gewigtiger werkkring?) de voorwaarde wordt gesteld zon der kinderen te wezen en liefstZeekapitein of kleermaker of zoo iets geweest te zijn! Zonderlinge combinatie. Is 't niet of men een kapitein vraagtdie nooit water of een kleer maker, die nimmer eene naald zag? We begrijpen wel, waarom men menschen zoekt zonder kinderenen 't kan hier moeijelijk andersjuistmaar ook daarom willen we aantoonen, dat we niet voor de weeshuizen zijn Laat ons toch, met de kracht die in ons is, strijden voor het belang van ieder; maar in 't bijzonder voor het welzijn van ons eigen kroost. Laat ons pleiten voor hen, die voor zich zeiven niet pleiten kunnen en zorgen, dat ons nageslacht geen: Wee U! over ons uit spreekt. We spreken in 't belang lezers Uwer kinderenXader kunnen we niet; maar niet in 't belang van lT meergegoeden! die door 't lot gezegend zijt, Uwe kinderen bij eenen vroegtijdigen dood, verzorgd achter te laten. God zegene U en we beneiden U niet, maar helpt ons in ons streven, als wij onze kinderen na onzen dood eene opvoeding in en voor het leven wenschen te geven die in de meeste gevallen en met den besten wil geen weeshuis geven kan. We willen eerlijk zijn. 't ziet er do vader leidt ons rond zindelijk uit. Hier eene kinderkamer, 't verblijf van jeugdigen beneden de 6 jaar daar eene zaal waarin de meisjes bezig zijn aan handwerken onder opzigt der naaimoeder; ginds de ziekeka- merocher liggen eenigen op het doods bed de moesten lijden aan tering eene ziektewaardoor hunne ouders zoo vroegtijdig ten grave gedaald zijn en die zij onder do leden haddentoen ze de muren van het weeshuis binnen traden. Verder de eetzaal voor de meisjesvoorzien met liordjes aan do muren, waarop spreuken staan uit den bijbel of korte kernachtige gezegden. Dit gesticht is nog al groot; 't heeft een eigen school, waarin de weezen Jonderwijs ontvangen; er zijn er ook, waarvan de kin deren ter stadsschool gaan; niet ongelukkig, zij komen dan ten minste zij 't ook onder geleide nog een paar keeren daags op straat. Och, och! die muren! dat geïsoleerde! die afscheiding van de wereld! dat plantenleven, dat klokje maar wachtlaten wij ons niet bloot geven, gij zoudt raden waar ik heen wil en dat heb ik voor eene volgende keer bewaard. Dit alvast: Geef mij do wereldzoo als ze isde volle wereld niaar sluit me niet op. In het h ven voor het leven E11 in het 1 hui te gewoel der wereld vindt men de beste kweekplaats ter vorming harer leden. Wordt vervolgd. Aar otü; is geene kweekschool ter opleiding voor Valer* en Hoeders lu weeshuizen uf andere gestichten bekend Mogten wij Nederlanders den i3 Augustus, de dag waarop voor vijftig jaren de tiendaag- sclie ve.dlocht voor ons een toenirijk einde nain, Neerlandsch eer, de eer onzer vlag op nieuw was gehandhaafd, in blijde herinnering brengen, als zonen van dat zelfde volk mogen wij, zonder ons van ondankbaarheid te beschuldigen, ons oog niet afwenden van die schoone bladzijde onzer geschiedenis, die ons toont hoe vijftien jaren te voren, den 27 Augustus 1816, onze vaderen, waarvan er nog in leven zijn, op de ku>ten van Barbarije onze vlag ten schrik der Algarijnsche roofstaten ontrolden, een roemrijke zege bevoch ten, die geheel Europa aan N uitrland verplichtte. Iminers het bombardement van Algiers maakte een eind( aan de zoo geweldige Algarijnsche zeerooverijen, die de schrik uitmaakten van alle zeevarende volken en gaf aan meer dan 1000 Christenslaven, waaronder »5 Nederlanders de vrijheid weder. Wij geven hier een klein overzicht van die roemrijke gebeurtenis, niet minder waardig in herinnering te herleven. De Beij van algiers, door den kwijnenden scheepvaart van geheel Europa, als gevolg van Frankrijks overheersching. aangemoedigd, be- heerschte met zijn roofschepen niet alleen de middellandsche zee, maar waagde zich ook daar buiten om weerlooze koop aarders, onverschillig onder welke vlag, huit te maken en hunne be manning als geketende slaven naar zijn roofstaten te slepen. Toen onze scheepvaart eindelijk weer begon te ontluiken, onze driekleur weer in eere op de Oceaan rondwapperde, moest in het belang der menschelijkheid en in dat onzer handel en die van geheel Europa, ecu einde aan dien toeslaud

Schager Courant | 1881 | | pagina 1