Buitcnlandscli Nieuws. BURGERLIJKE STAND, Gemeente Sint Maarten. Gemeente Haringcarspel. Gemeente Barsingerhorn. 307(le Staatsloterij* worden gemaakt Het Engelsclie Gouvernement kwam als toen met het Nederlandsche overeen een vereenigd eseader naai Algiers te zenden, ten einde de Beij, die [voor geen vredelievende voorstellen vatbaar scbeen te zijn, te dwingen zijn roove rijen te staken en de gevangen gebonden Chris tenen in vrijheid te stellen. Het Nederlandseh eseader dat aan die groote onderneming zou mede werken bestond uit de Melampus, van 44 stukken onder het bevel van den vice admiraal van der Capellen en den kapitein de Mande Diana 44 stukken, kapi tein Ziervogel; de Frederika 44 stukken, kapi tein van der Straten; de Amstel 44 stukken, kapitein van der Hart; de Dageraad 3a stukken, kapitein PoliDrs, en de Eendracht 18 stukken kapitein Wardenburg, en vereenigde zich den 8e Augustus 1816 met het Eng: eseader, dat uit twaalf schepen en eenige kleinere vaartui gen bestond onder bevel van den Admiraal lord Exinouth ter ree Je van Gibraltar om vandaar den t4e daaiaanvolgenden hare bestemming te volgen. In den vroegen morgen van den 27 Augustus kwam men voor Algiers waar alles tot den hard nekkigsten tegenstand was in gereedheid gebracht. Alvorens echter tot vijandelijkheden over te gaan, zond lord Exmouth een schriftelijke me- dedeeling aan den Beij eischende onder anderen ook de onmiddelijke uitlevering van alle Chris tenslaven, waarop het antwoord binnen een uur werd tegemoet gezien. Daar het antwoord uitbleef liep de vloot on der een verschrikkelijk vuur van de wallende baai binnen en koos elk schip met de grootste orde zijn ligplaats, waarop het bombardement een aanvang nam. Meer dan zes uren werd het vuur met onver- sclnokkenheid voortgezet en door den vijand met fanatieke woede beantwoord. Engelschen en Nederlanders wedijverden in heldenmoed en zelfopoffering voor de belangen van geheel Eu ropa, voor de bevrijding van Christenbroeders uit wreede slavernij. Onze pen zou te kort schieten wanneer wij het waagden de moed de zelfverlochenende plichts betrachting, dier schepelingen terwijl dood en vernieling om hen rond waarden, te schetsen, Laten wij liever de Admiraal Exinouth spreken; immers hij betuigde dat ook onze janmaats een groot, aandeel in den roein van den dag hadden; bracht hulde aan de Ne derlandsche zeemacht, een de Buiter waardig, die hij grooter noemde dan Nelson. Groot waren de verliezen, het vereenigd esea der telde 8 70 man aan dooden en ..gewonden, waaronder wij het verlies van den luitenant de Witte van Oldenbarneveld en de adelborst 1 kl. Weerts betreurden. Doch dat de overtuiging ons trooste, dat het bloed niet voor een ijdelen roem doch op het altaar der menschheid ter verbreking van slaven ketenen, is gepleegd. SCHAGEN, De advertentie in dit blad voorkomende omtrent het versieren onzer plaats van inwoning deed mijne gedachten onwille keurig op dat onderwerp dwalen. Hel versieren eener plaats is niet alleen eene kwestie van geld, want een vlag heeft bijna ieder en het aanschaffen van groen is niet zoo kostbaar, maar wel komt de smaak daarhij te pas, en is een gemeenschappelijk handelen voor al aan te raden omdat men dan naar een vast plan te werk gaat. Zoo leent een straat welke aan eene zijde water heeft zich vooral 0111 bogen van groen en lampions langs de waterkant te plaatsen- Een smalle straat tot het plaatsen van bogen van groen en licht dwars over de straat. Een lueede straat daarentegen is beter ge schikt om elk huis afzonderlijk met blocmfcs- Eene vertelling van J O. II A.1ÜE V VI Meijer volgde den koopman naar zijne wo ning, waar deze hem op wijn en brood ont haalde s/Ik begrijp niet," zeide de jonge man, «hoe er op eens zulk een verbazende navraag naar mijne stokken gekomen is. Voor eenige dagen had ik moeite, om mijne waar aan den man te brengen." «Ik zal u het geheim verklaren," antwoord de de Leipziger lachend. «Daar, lees, en gij zult zien, wat een gelukskind gij zijt." Hij reikte hem eene courant toe en wees hem een artikel. Het was het jongste nommer der Courant voor de elegante wereld. Meijer las het bedoelde artikel en begreep nu terstond, Mat hem tot dusver duister M as geweest. Mahlmann had een uiterst geestig en uit nemend geslaagd artikel over het voorgevallene in het koffiehuis gepubliceerdvooreerst in zijn toenen boven de eerste rij ramen en lichtbun dels boven de deur te piaatsen. En vooral moet men ook rekening houden met de bouworde der huizen. De Heer Groos biedt zich reeds aan voor het leveren van groen. Te Wieringerwaard bestaat vooruitzicht op bet verbinden der gemeente door middel van een telephoon met het Rijkstelegraaf kan door te Winkel. LEIJDEN 1 September Gisteren werd de eerste verjaardag van H. K. H. prinses Williel- mina door het allerwege uitsteken van vlaggen, zoo wel van de particuliere als openbare ge bouwen, feestelijk gevierd. Door wijlen jhr. J. C. W. Fabricius van Leijenburg, onlangs overleden is gelegateerd aan de diaconie der Hervormde gemeente van De Bilt een kapitaal van f 3ooo inschrijving op het Groot boek der Nat. Werk. Schuld, vrij van successie rechten. Gister avond viel een knaapje van vijfjaren in de haven te Pernis, de visscher B. Westerveld die er bij sprong bracht het geheel bewusteloos op het droge. Na de pogingen, door de Maatschap pij tot redding van drenkelingen voorgeschreven, te hebben toegepast, gelukte het de levensgeesten weder op te wekken. Een groot aantal passagiers, op de „Cas- tor", Kaptein VISSER, van Ilmuiden vertrokken den 24 Juli, verklaren volgaarne, dat zij zeer voldaan zijn over de in slles voorziende hulp van de firma PRINS ZWANENBURG, die ook den meest onervaren emigrant gerust stelt, door hem overal de hand te reiken; dat zij aan boord door Kaptein en onderhoorigen minzaam, voorkomend en met beschermende zorg zijn bejegend, en dat zij, plaats en omstandigheden als billijke menschen in aanmerking nemende, alle spijs en drank aan boord genoten, moeten noemen: van goede hoedanigheid, goed toebereid, en in meer dan voldoende hoeveelheid uitgereikt. Op den Pilsen Priesener spoorweg heeft men bij Lbcbnon een partij dijnamiet gevonden. Te Bremerhaven heeft men op de los plaats der schepen een levende colorado kever gevonden. Uit Algiers berigt men dat de toestand iu Noord Afrika nog zeer onzeker is en er ern stig sprake is QnP bet leget aanmerkelijk te versterken. Omtrent het vergaan van den mailboot Teuton verneemt men dat er nog twee booten met menschen aangekomen zijn. Den 20 Aug. 11. overleed Professor Josejih H.Herschner verscheidene jaren was hij Professor in de ma'hesis aan het Mercuisburg Collegie. Hij was een broeder van Jacoh B Herschner Professor in het Grieksch aan hetzelide collegie en van Surgeon Edward Herscher. Havanna van i3 20 Augustus 11 stierven hier 4o menschen aan de Gele koorts. Washington 20 Aug. Gedurende de maand Julij 11. arriveerden bier 66.607 landverhuizers, als uit: Engeland 13,35o, Oostenrijk 1,941, Belgie 120, Denemarken 744, Frankrijk 382, Duitschland 20,374, Hongarije 226, Italië 676 Nederland 889 Noorwegen 2,905 Polen 260 Rusland 793 Zweden 6,067, Zwitserland 558 Canada 4.690 China 2,046 andere landen. 398. WASHINGTON 20 Aug des avonds 2 ure maakte seceretaris Blaine het volgende bulletin eigen belang, om verkeerde uitleggingen, die onder het publiek konden worden verspreid, te voorkomen, maar vervolgens ook om zijne lezers te vermaken. Dokter Schierling M-erd in dit artikel geheel vernietigd. Werkelijk verdtveen hij eenige da gen later uit Leipzig en urerd niet meer ge zien. "Voor Christiaan was die zinsnede van het meeste gewicht, die hem zeiven betrof. De dichter had in zijne schildering van het voor gevallene de tegenwoordigheid van geest van den stokkenkoopman geprezen, die zoo ter rechter tijd met het gewenschte artikel bij de hand was geweest en daarop eene uitvoerige beschrijving gegeven van den met balein over trokken stok, dien hij als iets onvergelijkelijk praotiseh fraais en duurzaams aanprees en zijne lezers dringend aanbeval te koopen. Die kluchtige reclame veroorzaakte de plot selinge groote navraag naar Meijer's met balein omvlochten stokken. Ook andere kooplieden zochten den jongen man op en betreurden het zeer, dat zij zonder stokken moesten vertrekken, maar zij deden aan zienlijke bestellingen, Eenige dagen later reisde Christiaan met omtrent den toestand van den Presiderd „Alles toont aan dat de toestand van den zieke nog hetzelfde is," Volgens een officieele depeche uit Tunis zou de kolonel Correrad bij het opbreken van zijn legerkamp op 26 Augustus om naar Hnm- mamet opterukken, zijn aangevallen door een bende Arabische ruiters, wier aantal op 12000 wordt geschat. Het gevecht zou drie uren ge- duurt hebben waarna het de Fransche troepen mogt gelukken den aanval af te sla.in met een verlies van een docde en drie gekwetsten. Zeer gering bij een gevecht van drie uren en zou ons bijna in de verleiding brengen te vragen of daar met spek is geschoten. Ingeschreven van I 3i Augustus 1881 GEOREN: 8 Angs. Calharina, dochter van Ar'en Glas en Jantje Hoek. 26 dito Celius, zoon van Barend Dirk van Starckenborg van Straten en van Francoise Arnoldine Caroline van Bijle- veld. OVERLEDEN. 12 Angs. Jantje Bouwen oud i3 maanden dochter van Reijer Bouwen en van Antje Bijpost. 11 d. Antje Dekker oud 14 jaren, dochter van Nan Dekkeren Trijntje Strijbia. 14 dito Gerrit Berkhout oud 11 maanden zoon van Peiter Berkhout en van Antje Wit. Ingeschreven van 1 3i Augustus 1881. GEBOREN 3 Augs. Maartje, dr va-i Gornelis Bakker en Vrouwtje Witsmeer 2 dito Trijntje, dr van Jan Agenanl en Geertje Keijzer. 5 dito, Neeltje dr. van Cornelis Nierop en Jansje Brou wer. 16 dito, Maartje dochter van Klaas Broersen en Cornelia Bos. GEHUWD. 27 Augs. Andries Oudes, Wedr, van Aagje Hollenberg oud 29 jr. wonende te Alkmaar en Maartje van Twuijver, Wedr van Albert Rus oud 45 jr. wonende te Haringcarspel, OVERLEDEN. 4 Augs. Jan Komen, oud 44 jr echtgen. van Aatje Kwak, 23 dito. levenloos kind van Willem Swager en Trijntje Schotvanger. 24 dito Dirk Koning oud 6 weken, 25 dito Arie Quant oud 21 jaar, ongehuwde zoon wijlen Pieter Quant en Geertje Pronk. Ingeschreven vau I-3i Augustus 1881. GEBOREN: Dirk, zoon van Jan Timmerman en Dieuwertje Portegijs-Pieternella dochter van Frans Kwantes en Grietje Bood. Jantje dochter van Cornelis Liefhebberen AntjedeGraaf. Anna dochter van Pieter Binnenwijzer en Klaasje Boon- acker Maartje dochter van Laurens Wissekerke en Dieuwertje Beek. ONDERTROUWD: Jan Kossen weduwnaar van Elisabeth van der Oord oud 29 jaren, en Kaatje de Jong jongedochter oud 23 jaren. GEHUWD. Jacob van Sijp jonkman oud 23 jaren wonende te Alkmaar en Grietje Liefheber jongedochter oud 19 jaren. OVERLEDEN. Wiemkjede Graaf oud I maand dochter van Pieter de Graaf en Antje Kaale Willem Jongejan oud 6 maanden zoon van Pieter Jongejm en Maartje Leijen. Maartje Jonker oud 4° jaar echtgenoote van Anthonie Schagen. Jacob Schouten oud 37 [jaar echtgenoote van Ajentje Blaauwboer. Simon Keesman 1 maand zoon van Jacob Keesman en Aagtje Vader. ie klasse. TREKKING VAN WOENSDAG 31 AUG. 1881. No. 4407 f 20000, No. 3853 f 6000, No. 7475 en 17417 f 1000, No- 7103 f 400, No- 2913, 4671 en 16637 f 200, No. 8187, 12440 en 13479 f 100. de post naar huis terug met een mooi som metje geld in den zak en eene portefeuile vol bestellingen. De reis naar de mis M as dus zoo schitterend afgeloopen als hij zelfs in zijne stoutste droo- men niet had durven hopen. Christiaan Meijer verhuisde nu met zijn fa briek van Bremen naar Hamburg, M aar zijn za ken spoedig van zeer grooten omvang werden. Behalve de fabricatie van wandelstokken dreef hij er nu ook de bewerking van ivoren en baleinen artikelen bij en begon een han del in mahagoniehout. In het jaar 1836 boiwde hij een fraai groot fabrieksgebouw en betrok het met honderd zes en zestig arbeiders. Het aantal arbeiders klom tot zijnen dood tot tweehonderd en tachtig en onder zijne navolgers tot zevenhonderd. De brave werkzame man stierf in het jaar 1848 en liet een groot vermogen na. In Ham burg n-erd hem eene granieten zuil gezet op zijn graf als gedenkteeken, met het eenvoudig6 opschrift: «H. C. Meijer. Van z ij n c v r i e n d e n," EINDE.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2