DONDERDAG k MKDBQOWÖMD. 8 SEPTEMBER. Ao. 1881. 25ste Jaargang. i\o. 1431. Bekendmakingen. liet kwaad van den dag. Binnenlandse!! Nieuws. Dit blad verschijnt twee maal per week Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tol 's middags 12 ure worden Adverlentiën in het ccrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. COURANT Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Adverlentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Grootc letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. GEVONDEN. In de gemeente Schagen, EEN KINUEHARM- 15AND. Inlichtingen zijn te bekomen ter gemeente Secretarie aldaar. PATENTEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, Brengen hij deze tel kennis van bclang'iebbenden, dat de patenten, tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke dranken, kroeg- en koifieliuishouder, voor het dienstjaar 1881 82, ter Secretario kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 ure, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen, 10 Augustus 1881. Burgemeester en Wethoudirs voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestunr der gemeente Schagen. brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier voor het PATENTREGT, voor het lckwartaal, strijden, juist omdat de gelegenheid daartoe zich bij den gegoeden burgerwiens zaken hem de vrijheid laat naar goedvinden over zijn tijd te beschikken, meer voordoet dan bij den werkman die slechts weinige uren daags de zijnen kan noemente meer daar die bezoeken niet altijd even onschuldig zijn. Immers in die inrichtingen wordt in niet mindere mate, al zij het dan ook ondermeer verfijnden vorm, alkohol verbruikt, die de hoofden verhittot het spel verloktde geest verdooft het lichaam ontzenuwt en ongeschikt maakt voor het naar eisch doen van zaken. Of zoudt u denken waarde lezer dat het baga telletje van f 30,000,000zegge dertig millioen 's jaars, dat is ongeveer ƒ570,000, zegge vijf honderd zeventig duizend gulden per week dat in ons klein landje aan sterken drank wordt verbruikt, alleen en uitsluitend uit den zak van den werkman komt O neende gegoede en meer gegoede stand dragen daar niet in ProvindLen^n^pekteur'in ^de P^vindeM-IMlLd^ls geringe mate bij het welk blijkt llit de boeken cutoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze Gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorljjk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen welke uit nala tigheid zouden voortvlocijen, te ontgaan. Schagen, den 5 September 1881. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd., G. LANGENBERG. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schagen brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier No. 2, van het Personeel, over het le kwartaal, Diere tjaar 1881— 1882, op den 2en September door den Heet Provincialen Inspecteur in de Provincie Noordholland is execu toir verklaard, en op heden aan deu Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze Gemeente ter invordering is overggeven. Ieder ingezeten, weke daarbij belang heeft wordt alzoc vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvlocijen, te ontgaan. Schagen, den 5en September 1881 Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G- LANGENBERG. li. Mogten wij in een vorig nommer er op wijzen dat de daarin bedoelde gebreken niet uitsluitend de volksklasse aanklevenmaar ook de gegoede daarvan niet geheel is vrijtepleiten. Velen zullen dat zeker met ons willen beamen. Niet alleen dat die kwaal zich bij onze jeugdige Staatsburgers voordoet, maar ook bij mannen en huisvaders van den gegoeden stand woekert zij voort. De zucht, de geneigdheid om telkens wanneer de gelegenheid zich maar voordoetontspanning te zoeken in koffijhuis (f) of sociëteitis al meer en meer waartenemen, waarvan de droevige gevolgen niet uitblijven. Niet dat wij iets kwaads zien in het gepast bezoek aan die inrichtingen volstrekt niethet heeft ook zijne goede zijde. De geleerde, de kunstenaar, de man van zaken ontmoet daar zijn collega's; menig punt op het gebied van wetenschap, kunst, nijverheid, handel enz. wordt daar onder aangenamengezelligen kout besproken en wederlegd, waarvan ieder mede neemt wat hem daarbij nuttig of aannemens- waardig voorkomt. Het bevordert het gezellige levenbehoedt voor eenzelvigheid waaruit vaak boozc hartstochten geboren worden. liet is alleen het misbruik in deze waarop wij doelen en dat wij met kracht willen be- ("tZonderling woord voor een inrichting waar zelden koflij te verkrijgen is. Noot van den zetter. van die inrichtingen, welke het meest door die standen worden bezocht. Dat de gevallen van openlmre dronkenschap wanneer men daaraan alleen de beteekenis hecht van //beschonken langs 's Heeren straten dwa len", zich daarbij minder voordoen is niet altijd aan de daarbinnen heerschende zucht tot matigheid toe te schrijven. De Jannen en Ilenri's hebben daar wel eens de niet te mis prijzen zorgenden hand inen de huurkoetsier klapt ook niet altijd uit de school bij het zien van een dubbel fooitje, omdat hij meheer, die een weinig ongesteld was, zeker door de warmte binnen, zoo ongemerkt te huis heeft afgeleverd. Gelukkig behooren die voorvallen nog tot de zeldzaamhedenwij mogen het echter niet ontveinzen, dat de kiem van dien kanker zich bij onze gegoede standen begint te openbaren, met ondergang dreigende, wanneer die mogt blijven voortwoekeren. Hoe menige schoone zaak is te niet gegaan, het geluk van vrouw en kinderen verwoest, door dat het hoofd des huisgezins aan die verdervelijke neiging voedsel gaf, aan die kwaal geen weerstand wist te bieden. Dat wij het spreekwoord indachtig zijnDie zich aan anderen spiegeltspiegelt zich zacht. Maar dat wij ook daarbij niet stilstaan; dat wij de mate van beschaving die ons is toebedeeld niet alleen voor ons zelve, maar tot heil van geheel het Nederlandsche volk aanwenden, tot be teugeling van het drankmisbruik, tot breideling van dien demon der maatschappijop dat spoedig de dag moge aanbreken, dat de voor ons Nederlanders beschamende doch noodzake lijke wet tot beteugeling van openbare dron kenschap, uit de rei onzer wetboeken is ge- wischt. Dat wij weidia alom de juichtoon horen. //Wij hebben overwonnen, niet door de kracht der wetmaar door de kracht der rede die het schoonste sieraad van een volk uit maakt." (licht en niet dicht) gebouwde woningen, zoo als men er tegenwoordig in onze groote steden veel aantreft zeer spoedig door de vlammen zijn aangetast en verteerd, zoo dat voor de hoven bewoners bijna geen ontkomen is, dan zich met de noodlottigste gevolgen door de vensterra men naar heneden te storten. De brandweer is dikwijls niet bij magte de reddende hand te reiken aan dc ongelukkigen die zich in Wanhoop voorde vensterramen ver- toonen en slechts te kiezen hebben tusschen omkomen in de vlammen of met verpletterde ledematen op de straat neer te ploffen. Ten einde nu het gevaar dier rampen zoo veel doenlijk te verminderen, zoudeu wij het niet onraadzaam achten dat zich op iedere ver dieping eener woning, een touwladder bevond die, ingeval van nood, aan een nevens het raam ingemetselde baak (brandhaak) bevestigd werd aan de bo\en bewoners do gelegenheid tot ont. vluchten gaf' bedoelde haak moest aan iedere woning aan wezig zijn, terwijl de touwladder van voldoende lengte zoo moet zijn ingericht dat zij bij het uitwerpen, na aan de haak te zijn bevestigd, door bet uitspringen van ijzeren schoortjes op eenigen afstand van de muur blijft, om het af klimmen gemakkelijk te maken. In gewoone tijd zou die ladder, opgerold, in een ongesloten kastje in de onmiddelijke nabij heid der haak kunnen opgeborgen zijn. Wij geven hier slechts een idéé, mogelijk vcor uitwerking vatbaar, doch zijn de meening toegedaan dat ware zij vroeger in praktijk ge bracht mogelijk menig menschen leven zou behouden zijn. Een zonderlinge Erfenis. Een oud vrouwtje die reeds eenige jaren een oude blinde man geleidde om 's wekelijks aan eenige woningen onder de Steriotiepe aankon» digmg »de blinde mail meneer" een cent op te balen deed zulks reeds eenigen tijd zonder door den blinde vergezeld tezijn- Een heer die naar den ouden blinde vroeg kreeg van haar het vol gende zeer naive antwoord. O, de blinde man me neer die is al voor twee maanden gestoi ven weet u maar hij heit z'cn klantjes an mij nagelaten, omdat 'k em altijd zoo goed verzorgd heb. Men vond geen redenen hel oudje de erfenis te ont nemen en boort men nog 's wekelijks baar »de blinde meneer." Historisch. Reddingsmiddel bij Brand. Brand is al eet» der grootste rampen waardoor men geteisterd kan worden, niet alleen omdat men daarbij have eu goed, maar dikwijls men schenlevens te verliezen heeft. De boven verdiepingen zijn in den regel het gevaarlijkste omdat de ti ïppen, vooral die in de moderne SCHAGEN. Met verwondering heeft men totnogtoe niets vernomen van de installatie der nieuwe raadsleden. LEIJDEN 4 September. Gisteren namiddag ontstond alhier weder in een woning aan de Langebrug een begin van brand door hst in brand geraken van een petroleum toestel terwijl de bewoners afwezig waren, die gelukkig door een voorbijganger, die daartoe door een raam naar binnen drong werd gehluscht- Vele huismoeders schijnen het gevaar neg maar niet intezien dat bestaat in het onbewaakt laten van brandende petroleum stellen of lampen daar men bij herhaling leest van ongelukken die daar het gevolg van zijn. Een zeker bluschmiddel bestaat uit zand of aarde, waarom wij ieder die petroleum gebruikt aanraden een bak of emmer daarmee gevuld hij de hand te hebben, om bij ontbranding daarop te werpen, waardoor de vlam, van lucht afge sloten onmiddelijk verdooft.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1