INGEZONDEN. Buitenlandse!! IXieuws. Een drankwet in Amerika. Openbare terechtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagen op 8 September 1881. BURGERLIJKE STAND, Gemeente Schagen. M arktberichten. OPEN BRIEF z- M de Koning heeft jl Zatiirdag beslist dat de plegtige begrafenis van Z. K. H. Prins Frederik op Vrijdag 23 dézer zal plaatshebben. Tengevolge het treurig verlies dat bet Vaderland heeft getroflen door het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins frederik. der Nederlanden, heeft het Hoofdbestuur der Hollandschc Maatschappij van Landbouw in Zijne Vergadering van heden besloten, de AI- gemeene Tentoonstelling te 8 C H A G E N eene week later te houden. Dientengevolge is nu bepaald: Maandag 3 October. vóór 's middags 12 uur. Ontvangst wintertarwe Nos. 60—68 van 't pro grafhma. Dinsdag 4 October, vóór 's middags 12 uur Ontvangst akkerboinv-voortbrengselen, houtteelt en werktuigen. Woensdag 5 October, vóór 's middags 12 uur. Onvangsl tuinbouwbloemkweekerij en zuivel. Donderdag 6 October. Beoordeeïing der voort brengselen en werktuigen. Vrijdag 7 October, vóór 's morgens 10 uur. Ontvangst tafelbloeinstukken en bouquetten. Ontvangst hengsten, stieren en melkkoeien, bedoeld bij Nos. 28 en 29 van 't programma- Opening der tentoonstelling 's middags 12 uur. Zaterdag 8 October, vóór 's morgens 8 uur. Ontvangst van vee en Pluimgedierte. Opening der tentoonstelling's morgens 10 uur. Postduivenvlucht 's middags 1 uur. Sectie vergadering in de Landbouw-Societeil »Ceres" *s namiddags ten 2 uur. Bespreking der middelen, opdat de miliciens niet in den oogsttijd worden opgeroepen, enz. Sectie vergadering des avonds ten 7 uur. Over de beste middelen om landbouwonderwijs ook voor vrouwen toegankelijk te maken. In te leiden door den heer Mr. J. P. Amersfoordt. Zondag 9October, 's middags 12 uur. Opening der tentoonstelling. Maandag 10 October, 's morgens 10 uur. Opening dei tentoonstelling. Algemeene Vergadering inde Landbouw Socië teit «Ceres ten 12 uur. Gemeenschappelijke maaltijd in het hotel «Broersma" ten 5 uur. Dinsdag 11 October,'s morgens 10 uur. Opening der tentoonstelling. Publieke verkoop der met de ie prijzen be kroonde tarwe, geleverd naar aanleiding der bepalingen van 't programma, ten 11 uur. Sluiting der Tentoonstelling ten 4 uur- De aangifte van inzending kan alsnog plaats hebben, uiterlijk tot en met den 17 dezer, aan den Secretaris der Maatschappij te Loosduinen. Het Hoofd best mirt voornoemd, C. J. VAN DEROUDERMEULEN. Voorzitter. P F. L. WALDECK. Secretaris. De volgende bijzonderheden worden nog medegedeeld omtrent de lijkkist: Het stoffelijk overschot van den doorluchtigen doodc is jl. Zaturdag avond in bij zijn van het op de Pauw aanwezige familieleden en het per soneel van 's Prinsen huis in kruiden nedergelegd in de looden kist, die aan de binnen wanden met Avaar gekapitonneerd satijn bekleed en van kusseos van de dezelfde stof voorzien is Deze looden kist door middel van soldeering luchtdicht gesloten, is gevat in een fraaije mahoniehouten kist, met lijstwerk afgezet en voorzien van zil veren garnituur. Dit garnituur, vervaardigd door de firma Mansveld Zoon, bestaat uit 8 massief zilve ren leeuwenklaauwen, waarop de kist rust, en uit 8 zilveren hengels, voorzien van de zinne beelden des doods. Het deksel zal worden be vestigd door twaalf schroeven met zilveren koppen in den vorm van een hal op een kubus. Het deksel is voorzien van een vierkante plaat, uit de fabriek der firina v. Kempen te Voorschoten waarop gegraveerd staat: WILLEM FREDERIK KAREL Prins der Nederlanden geboren te Berlijn 28 Februarij 1797 overleden »Huis de Paaaw" onder Wassenaar 8 September 1881. De firma P Mouton tn Zoon te s' Graven- liage die, zooals reeds gemeld werd, de lijkkist voor Z. K. H. heeft vervaardigd, was voor de meeste vorstelijke personen van het Huis van Oranje, in de laatste jaren Overleden, met die taak belast. TUNIS De opstandelingen hebben de waterleiding afgesneden doch onmiddelijk zijn troepen afgezonden. De toestand is echter in het geheel genomen iets gunstiger, waartoe vooral heeft medegewerkt het doortastend optreden van het leger. EGYPTE De toestand alhier is nog zeer verontrustend want al mogt de Turksche rege ring tot een Ltzetting besluiten, dan is helzeer te bezien of eene landing zoude gelukken daar bet Egyptische Leger denkelijk gesteuötï zoude worden door omliggende stammen. De Khedive heeft tot nog toe met groote energie gehandald De letterkunde in het algemeen leed een gevoelig verlies door den dood van Murad Effindr, Minister Re ident van den Sultan van Turkije. - Zijn treurspel Selem der Dritte, door Drf Jonckbloed vertaald, en vele andere werken deden hem als een groot letterkundige kennen; Ook in de diplomatie heeft hij een verdien stelijke loopbaan achter zich, Galveston 27 aug. De stad Plano in Texas is op een hu:s na totaal afgebrand; de schade wordt geiaamd op 100,000 dollars* Te Amitijville stierf den '26 Augustus II. Ezekiél Baijnan in den ouderdom van 92 jaren, hij had den veldtogt van 1812 medegemaakt. Ongeveer 20 jaren geledeu werd Boomer Wilson door een ratelslang gebeten zonder er cenigen hinder van te hebben. Nu onlangs stak een bij hem en kort daarop begon zijn tong, armen en voeten te zwellen en hij was in weinige oogenblikken dood. In den loop dezer maand zal te Berlijn een dagelijks verschijnend blad van den Berliner Börsen Tèligraph verschijnen. Den kring zijner lezers zoek dit blad ondsr de bankiers en de Redactiën van binnen-en buitenlandsche dagbla den. De Redactie verzekert, dat het blad alle de Beurs betreffende bijzonderheden zal meédeelen en zonder eenigen invloed van buiten, zoo spoedig mogelijk, alles wat op finanlieel gebied voorvalt zal vermelden Het zal op alle groote markten als Parijs, Londen, Weenen, Amsterdam enz. zijn correspondenten hebben. Hoe gunsfig de resultaten van de met den ie November a. s. inwerking tredende wet van 28 Junij jongstleden (Staatsblad no 97) naar wij hopen ook moge zijn, worden de herbergen en slijterijen daardoor al onder een strenge toe zicht gebracht, de openbare dronkenschap met klem tegen gegaan, de gelegenheid tot hetgeen men bepaalde drinken noemt wordt daar door niet benomen, en tegen het misbruik van ster- kendrank binnen's huis, een niet minder kwaad, staat de wetgever nog machteloos. Het is alleen in een der Amerikaansche staten, en wel in de staat Kansas, gelegen op de helling der Rocky Mountains gelukt een wet uittevaar- digen die waarlijk radicaal mag genoemd wor den en waarvan men zich gunstige gevolgen voor de toekomst beloofd. Wij zullen hier onder, enkele bepalingen dier wet mede deelen, doch vooraf met weinig woorden aantoonen hoe het mogelijk is, dat men in de Vereenigde Staten kan tot stand brengen, wat tevergeefs door den Europeeschen wetgever wordt beproefd. De oplossing van dat raadsel is eenvoudig deze, dat de wetgevers in de verschillende Staten der Unie in den regel geen juristen zijn, en dus ook niet al de be zwaren kennen die men tegen een voor billijk en hoogst nuttig gehouden wetsbepaling kan inbrengen Een maatregel heet daar goed of slecht, niet naar mate hij op juridische gronden al of niet kan verdedigd worden, maar volgens de opinie der meerderheid; vindt deze dat zij moet ingevoerd worden, dan bestaat er geen bezwaar tegen. De verschillende staten zijn ieder voor zich, vrij in de uitvaardiging hunner wet ten, zoo lang zij niet in strijd zijn met de be langen der Unie. Bedoelde wet bestrijdt niet alleen het misbruik maar ook het gebruik, daar de wetgevers van de beschouwing zijn uitgegaan dat, wil men het misbruik bestrijden, men met het gebruik moet beginnen daar anders de grens moeijelijk te bepalen is. Dus hier geen bepalingen op den verkoop van drank, geen hoog patentrecht geen vergunning als anderzints. Alle verkoop van geestrijke dran ken niet wettelijk geconstateerd dat zij voor medisch, wetenschappelijk of industrieel doeleinde gebezigd wordt, is eene wettelijk straf bare daad, terwijl de maatregelen tegen ontduiking zoo streng zijn, dat weinigen zich daaraan zullen wagen. Indien iemand nu onder die omstandigheden toch nog wenscht brander of likeurstoker te worden, moet zijn daartoe in te dienen verzoek gesteund worden door twaalf medeburgers, die verklaren dat de verzoeker een matig en ter goeder naam en faam bekend staand persoon is. Bovendien zal hij als borg 1000 dollars en ie der zijner drie borgen 700O dollars storten, die bij de minste overtreding der wet ten bate van den Staat verbeurd verklaard worden. Verder verbindt hij zich een register aantebouden waarin van dag tot dag wordt opgeteekend hoeveel hij heeft verkocht, aan wien, welke soort van drank en tot welke van de hier boven genoemde wet tige doeleinden Dit register moet alle drie maanden ter mzage gezonden worden aan den regter van het district. Het wegschenken van sterkendrar.k wordt voor den strafwet gelijk gesteld met den verkoop tot ongeoorloofde doeleinden. Ook de geneesheeren zijn aan strenge bepalingen in deze onderworpen, ten einde misbruik, dat zou kunnen ontstaan uit het voorschrijven van sterkendrank als me dicijn, te voorkomen. Alle schaden, onkosten en andere gevolgen die nog uit gevallen van dronkenschap kunnen voortvloeijen, komen geheel ten laste van den verkooper Deze wet nu waaruit wij slechts enkele pun ten aanhaalden, doch genoeg om het afdoende daarvan in haar geheel te bevatten, is met Alge meene stemmen in den Senaat aangenomen, terwijl zich twee derde der leden der kamer van vertegenwoordiging er voor verklaarden, is daarop den volke ter aanneming of ver werping aangeboden. q3,2o3 kiezers waren voor 84,3o4 tegen de aanneming. Met eene meerderheid dus van 8899 op 177307 kiezers is een strafwet ingevoerd tegen het mis bruik van sterkendrank, zooals men in Europa er geen kan aanwijzen. Heeft de staat Kansas in die wet aan alle staten der Nieuwe en Oude wereld het bewijs geleverd niet terug te dijnzen voor het nemen van afdoende besluiten wanneer het algemeen belang haar daartoe noopt. Wij hopen dat de uitkomsten haar niet mogen beschamen, zij eenmaal zegevierend op de vruchten van haar werk zal mogen wijzen een navolgingswaardig voorbeeld zal hebben ge geven aan alle natiën der wereld. veroordeeld J. K. te Zijpe wegens: openbare dronkenschap in de gemeente Zijpe, tot eene geldboete van f 3. subsidiair 1 dag gevangenistraf, J. J. te Hoorn en P. R. te Schagen, wegens, het rijden als voerman in een wagen bespannen met honden op den openharen weg in de gemeente Schagen, ie Ier tol eene geldboete van f' 3.subsidiar 1 dag gevangenisstraf voor elk. A. V. te Gallantsoog wegens: het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staande grond tot eene geldboete van t 5.- subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. J. K. te Zijpe wegens overtreding als voren tot eene geldboete jvan 3.subsidiair 1 dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten in vorderbaar bij lijfsdwang. Ingeschreven van 9 tot en met 12 Sept. 1881. GEBOREN: Vrouwtje, dochter van Cornelis Geel en van Jannetje Prins. Jacobus, zoon van Arie Smit en van Maartje Alot. Pieter, zoon van Pieter Raap en van Elisabeth Rotgans. - Iman Bonifacius, zoon van Cornelis Anthonij Cau en van Johanna Jacomina van der Pant. ONDERTROUWD: Abraham Smit, weduw naar van Antje Oosterinan, 42 jaren, wonende te Zijpe en Trijntje Groet, jd, 3i jaren, wonende te Schagen. ALKMAAR, 12 Sept, Aangevoerd 5 Koeien en Ossen f 160 a 260, 118 vette Kalveren i 35 a io5; 10 nucluere f 7 a 17, go5 Schapen f 23 a 39, 56 vette Varkens f o,54 a o,65 per P. 4o magere Varkens f 16 a 22 per stuk. EDAM, 10 Sept. Kleine Kaas f 3o a 37 5o, aangevoerd 68 st., wegende i3a32 P. PURMEREND, i3 Sept. Aangevoerd 67 Paar. den. 4'O Koeien, prijshoudend, handel vlug, 84 vette Kalveren p. kg f 0,60 a 0,80, handel stug, 63 nucht. dito f 10 a 28, 1857 Schapen en Lammeren, handel vlug, 67 vette Varkens, 252 Biggen f7 a io, handel stug, Kipeieren f 4,5o a 5 per 100. Boter f t.35 a i4o per P., 600 mud Peren f 2 a 5 3oo mud Appelen f 3 a 4. Kleine Kaas f 39; middelbare f 34, aangevoerd 338 st. De redactie vereenigt zich niet altijd met de c/evoelens der inzenders van geplaatste stukken. aan den hoooged. heer los. ALBERDINGK THIJM te amsterdam. Waarde Professor In het verslag vanbetXVIHe Nederlandsclie iaal- en Letterkundige Congres te Breda lees ik dat U de vrijheid genomen hebt, mijne uit vinding, bekend onder de naam van Peinture- Bogaf.rts ten opzichte van kunst te vergelijken met een draaiorgel en een orgel bespeeld door een groot kunstenaar. Veroorloof mij de opmot-

Schager Courant | 1881 | | pagina 2