DB EER STB WOEK. Wanneer de Russen den Balkan overtrekken, zullen zij op Constantinopel losgaan. Reeds in mijn vorig artikel zeide ikO, jij kwel geest De eerste woorden schreef ik, aan mijnen lessenaar zittende, en het laatste zeide ik luid, ongeduldig, ja knorrig, want Martha was in de kamer gesprongen, achter mijnen stoel ge- loopen en hield mij de oogen dicht, terwijl zij uitnep „O, Richard, schaam je! en je beloofdet boven te komen en je aan te kleeden!" Waart ge maar niet zoo kinderachtig!" riep ik, hare handen snel wegschuivende. «Daar heb je een klad op mijn handschrift gemaakt." z/Wees niet zoo knorrig, gestrenge heer!" zeide zij lachend, terwijl zij de kamer rond walsend, met haar fraai zijden kleed één der lichte stoelen omverwierp en lachend weer overeind zette. Daarop ging zij op mijne schrijf tafel toe, nam uit een frisschen bloemruiker een roos en begon die in heur haar te nes telen. wik ben niet knorrig," zeide ik koel, //maar verdiept in mijn artikel over den oorlog voor de „Duitsche Turkencourant", waaraan ik, Kinncnlanrisch Nieuws. zooals je weet, als bijzonder correspondent, hier uit mijn studeervertrek de berichten van het oorlogstooneel zend. Je schijnt te denken dat alle menschen kapellen moeten wezen," «Neen, dat denk ik niet, liefste Richard," riep zij. //Daar, is dat mooi?" Zij draaide haar hoofd op zij, naar mij toe, zoodat ik de witte roos in haar weelderig, bruin haar kon zien, doch na eenen blik daarop; richtte ik mijne oogen weer op mij nen lessenaar en schreef voort aan mijn ar tikel. Ik merkte dat zij mij vol verlangen aankeek, maar ik gaf er geen acht op en toen kwam zij hare handen op mijne schouders leg gen* //Ben je boos op mij, Richard?" sprak ze zacht. «Boos? neen!" stiet ik ongeduldig uit. wMaar ik meende eene vrouw getrouwd te hebben eu zie dat zij een kind geworden is." Daarop was het eenige minuten stil, slechts 't krassen van mijne pen was hoorbaar. De kleine handen heefden een weinig, terwijl zij op mijnen schouder lagen en ik was op het punt in plaats van//De belangloosheid waar mede Engeland voor Turkije iu de bres springt, is aandoenlijk," te schrijven Rishard Pen- neschacht, hoe kun je zulk een afschuwelijk mensch zijn Maar natuurlijk schreef ïk het niet ik dacht het slechts en toen gevoelde ik grooten lust om mij om te draaie en, het kleine,' aanminnige schepsel aan mijn Vervolg onzer nuttige Vogels. Openbare terechtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagen op 15 September 1881. borst te drukken en de tranen weg te kussen, die zich, zooals ik vermoedde, in hare oogen verzamèlden. Intusschen deed ik dit niet, maar schreef morrend voort, want ik was knorrig, gekweld en verdrietig. Ik had mij zeiven eene taak gesteld, die mij dwong bestendig vlijtig te zijn en ik vorderde niet naar wensch; dus gaf ik, gelijk vele zwakhartige wezens van het mannelijk geslacht, mijne kwade luim lucht tegen het eerste voorwerp dat ik vond, tegen Martha, in plaats van bij mijne vrouw opwek king en raad te zoeken. z/Ik bid u, lieve Richard, wees niet boos op mij. Ik kan het niet helpen dat ik mij nog zeer jong en kinderachtig gevoel, ofschoon ik je vrouw ben. Ik beproef, och zoo ijverig, mij als vrouw aan te stellen, maar, lieve Ri chard, ik ben immers ook nog maar achttien en een half jaar. //Dertien en een half moest je zeggen," sprak ik toornig, juist alsof een booze geest mij dwong, bijtende, spottende woorden te zeggen, waarvan ik wist, dat zij het arme vrouwtje leed zouden doen. Geen antwoord, slechts een kleine zucht en de handen werden weggetrokken Ik schreef voort onzin, dien ik later weêr moest doorhalen. gevecluen Lebben plaats gehad, zeker zoude di t de Franscben in hunne operatien te stade komen. Uit Cairo wordt berigt dat de oproerige re gementen zich onderworpen hebben. De Noordamerikaansche regeering heeft officieel bericht ontvangen van de aankomst van luitenant Greely's Pool-expeditie in Lady Fran- klin Bay, 6 dagen na het vertrek |uit Lperna- vik. De expeditie liep den iiden Augustus in Discovery Harhour binnen, waar een station werd gevestigd. De leden van de .expeditie zijn wel en van levensmiddelen ruim voorzien. De telegraaf heeft reeds melding gemaakt van het zware ongeluk, waardoor het dorp Elm. in het kanton Glarus, getroffen is. Het dorp ligt 980 meter boven de zee in een dal, door hooge bergen omgeven, zoodat in den winter vijf weken lang geen zonnestraal daarin kan doordringen. Bergstortingen zijn in die streek meer voorge. komen en in 1840, digt boven Elm, /iel even eens eene zware rotsmassa naar beneden. Thans dreigde het gevaar van den Plaltenberg en vrijdag reeds werd het bespeurd. Men zag de onmogelijkheid in om het gevaar af te wenden, inaar het schijnt, dat niet alle inVvoneis het gevaar zoo onmiddelijk ophanden waanden Al thans slechts een gedeelte bracht hunne gezinnen en have in veiligheid, en toen zondagavond de bergstorting kwam werden 3o woningen met 160 a 200 menschen onder da aarde bedolven Het wordt in de lot dusver ontvangen berichten onmogelijk genoemd de verongelukten te hulp te komen- Eene beek, die door de aardstorting, in haren loop wordt tegengehouden, overstroomt het geheele dal. Het dorp telt omstreeks 1000 inwoners; het ligt ruim drie uren rijdens van de hoofdplaats Glarus. Alles geschiedt op groote schaal in Noor- America. Een reiziger, een rijtuig op den open baren weg in een afgelegen oord aan te houden en te berooven, dat zijn nietigheden, waarvoor men met verachting de schouders ophaalt. Maar een gansche trein staande te houden, vele honderden reizigers als met een enkelen slag ujt te schudden tot op 't kleedingstuk, dat ieder zoowat 't naast aan 't lijf is. dat heet het rooverswerk op zijn americaansch drijven. Op 7 dezer reed een trein van Chicago tegen bet vallen van den avond in de nabijheid van Kansas City, Missouri,door het woud, Onvei hoeds ontwaart de machinist het signaal om testoppen Nauwelijks is hieraan voldaan of een oorver- doovende knal van een groot aantal geweer- en pistoolschoten vprvult .hqt hart der reizigers met angs. en schrik. Te gelijkertijd klink het wild in 't rond „Stijg uitLeg af wat je aan waarde bij je hebt, of je bent een kind des doods.?! Eenige roovers springen op den trein en vor deren, dat de ambtenaar der maatschappij, belast inet het overbrengen van 5o,ooo dollars, die zal afgeven. Deze weigert standvastig, niettegen staande men hem een revolver op de borst zet. Intusscbeu waren enkele rappe gasten met een moker aan 't beuken op de ijzeren geldkist, die weldra bezweek. De brave ambtenaar bracht 'ter met het leven af, maar met al zijne overige tochtgenooten werd hij meedoogenloos uitgeschud en letterlijk van alles beroofd. Binnen 10 minuten was de geheele „bewerking" afgeloopen. In een ommezien waren de verspreide voorwerpen in zakken gepakt. Eenige roovers sloegen ze op den rug en verdwenen in het woud. Dewijl zij zich zorgvuldig hadden vermomd, wist niemand vau waar de wind woei. Toch zijn er 8 gevat. o I Dé speelkaarten-belasting (3 Stuivers het pakket leverde in 't afgeloopen dienstjaar f 175836 op voor de Engelsche schatkist. Omtrent het buitengewone gebruik van tabak voor sigaretten vinden wij het volgende in »Le Journal te St. Petersburg," Er zijn a5 fabrieken in de stad en deze vervaardigen bij elkander 800,000,000 sigaretten. Er zit in deze fabrieken een kapitaal vau 500.000 roebels, en omtrent 75o werklieden, meest vrouwen zijn er aan verbonden* Deze fabrieken betalen aan het gouvernement ongeveer 100,000 roebels aan belasting. Kort geleden had te Soeracarta (Oost Indie) de volgende aardigheid plaats. Een Chinees had zijn hond op smokkelen afgericht en wanneer hij nu clandestine opium ging op doen, nam hij zijn getrouwe helper mede ten einde de pakjes om zijn hals gebonden, alleen naar huis te hrenen. Zulke hadden de Spionnen van den opium pachter vernomen en gingen op post staan en werkelijk hadden zij het geluk de hond smok keiaar met een vrachtje te zien voorbij loopen, doch niet het geluk hem te pakken daar het dier hem te vlug was. Wat wordt ook dus daar al niet gedaan om op een goedkoope manier aan dat van de Inlandsche maatschappij verderf- lijke heulsap te komen Een goedje waar de lezer, voor den Inlander en Chinees wel zoo nadeelig als de jenever voor den Europeaan. Vestigden wij in ons vorig nommer de aandacht op den uitvoer van bevroren Austra lisch vleesch thans lezen wij dat in het laatst der voorgaande week té Londen als proef, het vleesch van niet minder dan 4°oo schapen, too runderen uit Australië is aangevoerdwelke proef als uitstekend gelukt wordt beschouwd. Het vleesch dat uitmuntend was ging gereedelijk tegen 44 en 5J stuiver het pond van .de hand. Dé Strait-times maakt ook melding dat maat regelen worden geuomen om bevroren Austra lisch vleesch/ rmet de booten van de nieuwe Queensland maillijn op Java in te voeren. Die maatregel moeten wij toejuichen, vooral met het oog op onze Indo Europeesche maat schappij aldaar. Ook voor die is het stukje rundvleesch, dat van onze inlandsche koetjesin degelijkheid ver beneden het middelmatige is, nog door lioogen prijs vaak onbereikbaar. 'ül. J. f »IA' '1| Wij vernemen dat de kertnis te Kolhorn, uitgesteld wegens het overlijden van Z. K. H, Prins Frederi'k," thans zal plaats hebben den 18, 19 en 20 September a, s. flij Koninklijk besluit is aan den heer J. M* Otto, kapelmeester bij bet Muziekcorps der dienstdoende schutterij te Alktnaar, alszoo- danig de personeele rang van 2en luitenant verleend. Het gebeurt dikwijls, dat bij het onthalen vau werklieden aan eenig openhaar werk, sterke drank geschonken word. Een beter voorbeeld gaf liet gemeeritebéstuur van Dokkuin. dat ter gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor een schoolgebouw,geen sterkendrank versterkte, maar den werklieden een flink maal eten met bier liet geven. In de nacht tusschen Woensdag en Doe; derdag werd te Beverwijk ingebroken in de consistoriekamer vau de Luthersche kerk, waar een som van circa driehonderd guldeu, den vorigen dag door contributien opgehaald, gebor gen was. De koster, die op het gerucht afkwam, kreeg van den dief een slag, waardoor het hem onmogelijk was dezen te herkennen. KATWIJK BINNEN 15 September. De eerste paarden markt kan hier als wel geslaagd worden beschouwd. Erwaren 4o paarden aan de lijn, veel bezoekers en werden er goede prijzen bedongen. Door de afdeeling Leiden en omstreken der Hollandsche maatschappij van Landbouw, zullen worden afgevaardigd naar de algemeene ver gadering te Schagen, de Heeren J: Rinkes Borger en J: D: Speet. BAAS BOVEN BAAS In de Hortus Botanicus [AcademietuinJ te Leiden bevindt zich een pompoen wier beide groote omtrekken 2 i5 en 2.00 meter bedragen en i45 Oude ponden weegt. Het boomkruipertje (Certhia familiariseen der kleinste vogels is roestbruin op den rug, met schakering in het licht en donker gevlekt en gestreept en aan de borst wit. Deze vogel is vooral merkwaardig door zijn puntige bek waarmede hij tusschen de schors van de hoo rnen de insecteD vangst en zijn wigvormige staart welk hem dient om zich bij heté langs de hoo rnen opklimmen te steunen. Hij vervaardigt zijn nest in holen of spleten van hoornen door er wat boombast en vederen in te leggen. De eijeren 8 a 9 in getal zijn wit met bruine stipjes. De boomklever (Sitta Caesia) Deze vogel ont leent denkelijk zijn naam omdat hij de gewoon te heeft om een gat in een boom dat hij tot plaats van zijn nest gekozen heeft met klei of mest zoo ver digt te maken dat er juist ruimte overblijft om door te gaan. Onder dezen vogel vindt men slechts weinig soorten en daartusschen bestaat nog weinig ver schil en verder is hy over de geheele aarde verspreid. De kleur van man en vrouw is blaauwgrijs op den rug met zwarte wenkhraauwen, de borst rood bruin en deze kleur loopt onder den bek in wit uit. Uren kan hij tegen een boom zitten kloppen oin er de insecten uit te jagen of het. hout te verbrijzen. Beide deze vogels hehooren tot de klimvogels en doen ontzaggelijk veel nut door het opruimen van larven en insecten welke andere vogels niet hereiken kunnen. Veroordeeld: C. K. te Barsingerhorn, wegens het rijden in een wagen bespannen met hondeu op den open baren weg te Schagen terwijl hij zelf als voer» man op dien wagen was gezeten tot eene geld boete van 13.subsidiair 1 dag gevangenis straf. C. B., C. B Pz.. J. B. Pz., J. C. Cz., J. P., A W. Cz.. D. W. Pz, G. B. Gz, C. B. Gz., J D. Pz R. D„ L. O., J K C. K., J. K.Cz, H. O. Jz., en J. N., allen wonende te Zijpe, allen wegens: het verblijven in eene herberg Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2