iraira nieuws/ ZONDAG MNDB00WBMD. 25 SE Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1430. Zij die zich met 1 0CT0BER op dit blad j wenschen te abonneeren ontvangen de in dit kwartaal noch verschijnende num mers gratis en franco. Bekendmakingen. Waar blijft de dank? Biiinenlanrisch Nieuws. SCHAKER COURANT Dit blad verschijnt twee maal per week Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentie» in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Inqezonaen stukken een dag vroeger. Prijs por jaar f 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentie'n van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. De Burgemeester van Schagen, brengt ter algemecne kennis dat, van af heden door hem, geeue vergunning tot het staan, tijdens de Algeuieene Landbouw Tentoonstelling, met kramen enz: op gemeente grond aal worden verleend, dan aan In- geictc ïan wlen liet Ix-kcnd Is, dat door liiihet licdrljf van lunwcr, o|» kermis en markt lot lieden- werd ulliceoerend. Schagen, den 10 September 1881. De Burgemeester voornoemd. 0. LANGENBERG. INKWARTIERING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen. brengen ter kennis van de .Ingezetenen dat de LIJST betrekkelijk de INKWARTIERING, bedoeld bij Art. 17 |der Wet van 14 Sep teuilier 1866 (Staatsld. no- 138), is vastgesteld en ter voldoening- aan evengemeld Wetsartikel, gedurende 14, dagen voor een elk ter inzage aan het Raadhuis is nedergelegd en alzoo van af heden tot den 6eu October a. s. Wordende tevens ter kennis gebragt dat zij die tegen gemelde Lijst Is z waren hebben in te brengen, zulks schriftelijk behooren te doen aan Burgemeester en Wethouders, binnen 14 dagen voor het einde der tor visielegging eu alzoo vóór den 19en October 1881, Schagen, den 22eu September 1881- Burgemeester en Wethouders voorn.. G- LANGENBERG De Secretaris, DENIJS Eer brengt een arme vader, met vreugd zes kindren groot, Dan dat zes rijke kinderen, hem koestren in den nood. AY ie kent het schoonc gedicht van N. Beets nietgetiteld.- „Jan Janszen", waar deze beide regels mede beginnen? Zoo nietmaak er eens kennis mede en gij zult het dikwijls overlezen en misschien het ook wel in uw hoofd prentenomdat het zoo schoon, zoo eenvoudig, zoo vol waarheid is omdat het de afspiegeling geeft van wat in het leven zoo dikwijls voorvalt; omdat het de ondankbaarheid van het kind jegens zijne ouders zoo roerend schetst en omdat gij on willekeurig het leed zult gevoelen van den ouden grijzen vaderdie niet vreugde zes kin deren heeft groot gebragten nu hij oud ge worden is bij geen van allen een blijvend onderkomen kan vinden eu van den een naar den ander gezonden wordt, tot eindelijk de dood een einde maakt aan zijn treurig leven en hem die ruste schenkt die hij in zijn leven bij zijne kinderen te vergeefs zocht Men ondervindt zoo dikwijls in het leven snoodc ondankbaarheid en niet het minste van hen, die onze nabestaanden zijn en ons den meesten dank zijn verschuldigd. Wie heeft het niet dikwijls bij ervarirg, dat het gezegde waarheid bevat: men moet goed doen, om kwaad behandeld te worden Is het niet treurig, dat dikwijls onze goede liedoe- lingen miskend en wij met ondank beloond wordenEn is de ondankbaarheid niet eene der snoodste ondeugden! Niet, dat men wel daden uitdeelt of iemand redt of helpt, om daarvoor dank te ontvangen; dan miste ons weldoen het regte beginsel dat der liefde maar ook niet óm beleedigd of miskend te worden. Leent iemand geld en tien tegen één of die dienst brengt u in vijandschap. Op leenen volgt teruggeven en gegeten brood wordt met zoo n tegenzin betaald. Plaatst iemand en hij laat u misschien uit een gevoel van afhankelijk heid los en doet of hij u niet kent en of hij zijne promotie aan eigen kennis en eigen verstand te danken heeft. Verval in armoede; maar zoek geene hulpe bij hen, die gij in betere dagen, wel deedt! Steunt op uwe kinderen niet, gij zoudt bedrogen kunnen uitkomen; niet dat het overal zoo is, als Beets ons in zijn gedicht te aanschouwen geeft maar 't gebeurt zooEn 't moest nooit zoo gebeurenwant hebben de kinderen I naast God niet de hoogste verpligting aan hunne ouders en zijn zij hun niet den grootsten dank verschuldigdZiet om uraadpleegt de ervaring en gij zult eerlijk moeten beken nen dat bij den toeneinenden materealistischen geest 't gemoedsleven achteruitgaat en kwijnt en het regt van bestaan der dankbaarheid be twist wordt, ook door het kind jegens zijne ouders. Roerend was het, ja tot in de ziel bedroevend, een verhaal onlangs te lezen over het vergaan van een schip. Men had terwijl het vaartuig zonk in aller ijl do booten los gemaakt en zonder proviand haastte zich ieder eene plaats te verkrijgen in een boot ten einde zijn leven te redden. Dagen lang zwalkten do schipbreukelingen, waaronder ook vader en zoon, rond zonder uitkomst tot redding en zonder voedsel. De nood was ten toppunt, toen de Vader het uiterste oogonblik verbeidendeeen verborgen stuk brood voor den dag haalt, om het met zijn zoon te deelen. Nauwelijks heeft dit de zoon bemerkt, of hij haalt een revolver uit zijn zak lost 'het op zijn vader enontwringt aan de stervende han den het stuk brood Commentaar ontbreekt. Waar zulke en zoovele voorbeelden spreken, zegt het ons of ondank niet 's werelds loon is en of men van lieverlee er niet aan gewoon j wordt rekening te houden met de teleurstel lende gedachte: 't zal wel weer op ondank baarheid uitloopenmaar zoodoende zou men een menschenhater worden. En weet gij wel, wat een menschenhater is Dat is een leerling van de school der men- schenkennis, die ter halver Cursus is wegge- loopen Begrepen Ter helfteDat ishij heeft deu mensch van de slechtste zijde leeren kennen; toen j had hij er genoeg vanmaar sloot oog en oor voor het goede, dat er in den mensch is en, werd een menschenhater! Neen! Laat ons blijven weldoentrots den ondank en de vele teleurstellingeu. Laat ons de menschheid blijven liefhebben, trots de koude harten, die we ontwaren. Laat ons de zwakheden door de vingers zien en met een vergrootglas de deug- den beschouwen. Laat ons de Seleedigingeu in zand; maar genoten weldaden in marmer schrijven. Van Ons van U moet het goede voorlieeld uitgaan om de dankbaarheid zelve in beoefening te brengen. Goddank! De dankbaarheid is der wereld nog niet afgestorven en de dochter die haren vader, die veroordeeld was den hongerdood te i sterven, in de gevangenis met hare melk laaf de, staat daar voor ons als levendgetuige, dat de dank niet overal vruchteloos gezocht wordt. Daarom doet het ons goed, wanneer eene dankbare Natie hare groote mannen vereert en in zegenend aandenken bewaart. 't Doet ons goed, wanneer de stad Leiden den dapperen v. d. Werf huldigt in een opte- rigten standbeelddat Vlissingen zijnen do ltuijter vereeuwigt en Amstcrdan zijnen Vondol. 't Doet onk goed te midden van zooveel wanklanken, liefelijke geluiden te hoören als nu weer uit Amerika, waar men voor de weduwe Garfield en hare kinderen een fonds sticht ter hunner verzorgingom alzoo den dank te be wijzen jegens een mandie het vaderland zoo ten dienste was en die zijn leven op zoo een droevige wijze moest verliezenToonen we allen de weldaden, die we genieten, waardig te zijngeven wij het voorbeeld door met den geest der dankbaarheid bezield te wezen gepantserd de wereld door en laat ook menigo kogel een moet na op ons opperkleed geen nood hij treft ons niet en kan ons niette rnghouden om vol moed te strijden tegen ondank, verguizing of minachting; overtuigd tds we moeten zijndat onze handelingen het stempel dragen van trouw en eerlijkheid en van opregte menschenlicfde Bij gelegenheid der feestelijke opening vau den sitouiiraiiiweg OosterlioutDongen is zekere V, Rwonende aan den lagen Ham aldaar, die siruikelJe, terwijl de tram. waarop liij wilde springen, in volle vaart was er onder geraakt, met dat gevolg dat zijn been zoodanig onder de knie is vetbrijzeld, dat liet gisteren is afgezet, en de ongelukkige in zeer bedenkelijk- en toestand verkeert* Te Lubeek is door de overheid eene verordening van liet jaar 1839 in herinering gebracht niet de vei zekering harer strenge toe passing, waarbij stokslagen bedreigd worden tegen iedereen die zich in beschonken toestand op deu openbaren weg beviudt en openlijk aanstoot geeft, of de goede orde en veiligheid stoort, Daar schijnt dus ook nog een ru m veld ter- bearbeiding te zijn voor bet matigheids genoot schap. Voorschoten 20 Sept. Heden morgen kregen eenige werklieden, bezig aan de bruggen onder dtze gemeente, onderling twist met ongelukkig gevolg dat een hunner een gevaarlijke messteek bekwam, nadat bet eerste verband gelegd was i werd bij naar hel ziekenhuis te Leijdeu vervoerd I en de dader gearresteesd. Kaar men zegt is slerkendrauk ook hier weder de oorzaak. Men schrijft ons uit Haarlem: In deu namiddag van den 19 dezer werden twee daar in gariiizoeuzijude huzaren wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ontslag uil de gelederen verwijderd en door de politie builen de gemeente gebracht. Het is een opmerkingswaardig verschijnsel dal zoo iets zoo dikwijls van dat korps aldaar in garnizoen voorkomt en men in andere gar- niz iens plaatsen daar hoogst zeldzaam van hoort. Te 'S Gravendeel was dezer dagen eene vrouw in hare woning bezig eten te koken op een petroleum kook toestel, de toestel viel om waardoor de petroleum in brand geraakte en over de houten vloer vloeide. De vrouw wilde de vlam blu-sclieu door er een kleed over te werpen, doch de uiau was inmiddels inet water

Schager Courant | 1881 | | pagina 1