BB 1BESTB WOLK. liuiteiilandsch Nieuws. LANDBOUW aangerukt dat natuurlijk een verkeerde uitwer king had. De vlammen verspreiden zich al meer ey mefr en de vrouw die nogmaals door middel van een -zak het vuur trachte te doven struikelde waardoor zij zulke deerlijke brand wonden aan handen eu aangezicht bekwam, zoo dat Indh voor haar leven vreest. Zal inen xlati nimmer leeren wat voorzichti ger met petroleum toestellen om te gaan? Wij herinneren aan het in no 1431 aangegeven hlu>clnniddel (zand of aarde) hij die gelegen heden. KAMPEN, 22 September. Van liet in structie Bataillon alhier zijn de volgende on derofficieren, zoo wel in het mondeling als schriftelijk examen, voor eene plaatsing op de Hoofdcursus geslaagd als: C. A. den BeerPoortu gael Barend recht; K. J. G. den Beer Poorlugael Ba rentl recht; G. A. Terguson; J. H. van der Hegge Zijnen; ,T. \V. J. Huherts; W. P. van Leeuwen; W. 11. de Lnsanet de Ia Sablonière; H. F. C Baron Mulert; L, de Boever; H. F. J. Rudolph; W. C Schönstedt; W. J. Steinbuch; 1'. M. Vogelzang; A. II. M. C Vosinaer; J. A. Wilkens en W. II. B. van der Zwaan. Drie aspiranten slaagden wel in het schriftelijk, doch niet in hel mondeling examen. Te Pui merende is den 21 eene harddraverij met paard en sjees gehouden, met 26 deelne mer^. Dtr. prijs, 12 Zilveren vorken en lepels, is behaald door den merrie Innocent, van en gemend dcor den heer J. Koster te Beemster, de premie bronzen pendule en eandelabres, door de merrie Sophie, van jhr. Quarles v. Gfford, te Loosduinen, gemend door 1'. van Zanten. liet Stoomschip JASON" der directe lijn Amsterdam-New York, is 23 Sept behouden te New-York gearriveerd. Alles wel aan boord. De heer H Tewisse. stationchef te Krom menie; ontving gisteren van de Ilollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij voor 25 jarigen dienstplicht een nette pendule. 's GRAVENIIAGE 23 September. Niet tegenstaaude het weder zich in den mor gen nipt gunst'g deed aanzien waren tochdui- zeude menschen van heinde en ver zamen ge stroomd om van nabij de begrafenis plechtig heid van Z, K. II. Prins Frederik te aanschou wen. Een onafzienbare massa bewoog zich door de straten waarin van bijna alle woningen de Nederlandsche driekleur niet rouwkleur halfstok droevig neerhing, dat zeker allen tot eerbied en ernst stemde. Het Was dan ook een indrukwekkend oogen- blik tezien hoe die menigte niet ontblooten hoofde met weemoed staarde op die schitterend plechtige stoet op die onder kransen, als zoovele sprekende bewijzen van de liefde des volks, be dolven caiufalk die het ons zoo dierbaar over schot bevatte vah den edelen grijsaard, die zoo naanw aan Nederland verbonden was, die steeds opging in weldoen, wiens deugden als vorst en als inenscli ons Vaderland steeds ten zegen waren. Die alom heerschende eerbiedige ernstige stem. ming was de zuiverste tolk van de gevoelens van smart en rouw die geheel het Nederlandsche volk bezielen bij hot zien heengaan van liem dien zij liefhad en vereeide als de edelste onder de edelen, als de deugdzaamste onder de deugd zamen. Immers hij de grijze Vorst was de trots der Na'ie, de luister van den troon die al was het in het bescheiden stille geen gelegenheid ongebruikt liet om te steunen en aan temoedigen wat nut tig was ofschoon. De zegeningen daar door ver- III. „Zij behoefde niet te gaan!" riep ik uit, „zij wist dat ik den ganschen nacht was op gebleven, ont mijne berichten te schrijven en de noodige boeken te bestudeeren, zij had 't huis moeten blijven." Daarna bracht ik mij het laatste half uur te binnen en stelde mij, terwijl ik achterover ging gerust met het bewustzijn, dat ik haar gedwongen had te gaan en dat zij zeeronge- ukkig zou zijn. „Zij zal het onder al de anderen vergeten," :eide ik bitter, maar ik geloofde het zelf niet in eindelijk zat ik mij een' ezel, een' zwakke, en' blinde, een' waanzinnige te roemen, de rijl ik de eerste kiemen geplant had, van wat kon aangroeien tot eenen grooteu euzenboom van oneenigheid, die onsgansche uwelijksleven kon overschaduwen. Ik zat daar al droevig te peinzen, toen piot- ding buiten het huis een gegons ontstond en aarop getrappel van voeten zich deed hooren. Het was mij alsof ik het woord „Brand!" ikens en telkens hoorde roepen en ik zag, lij naar het venster keerende, een schijnsel, at het geheele plein verlichtte. spreid zijn vele Veel is in Prins Frederik aan ons vorstenhuis en aan liet Nederlandsche volk ontvallen De Natie draagt rouw in het harte. Zijn verschei den zal steeds in smartvolle herinneringen blij ven. Zijne assche rnslie in vrede. Dat de Aller hoogste ons Vaderland en ons dierbaar Oranje buis nog latig voor verdere rampen behoedt. Gisteren is een begin gemaakt met het opmeten en liet makeu van nadere bepalingen omtrent het leggen der stoomtram Zaandam- Wormerveer of Krommenie. Als 't bier maar niet bij blijft? Donderdag avond ten 6 u re is te Rotterdam eene vrouw van een sleperswagen gevallen en door dien wagen overreden, tengevolge waarvan zij een been brak. Zij is naar bet ziekenhuis gebracht. Met de Casco, een der engelsche mailstoom- booten, varende tusschen Engeland en Australië, zijn dezer dagen te Plymoutb aangevoerd 4000 geslachte schapen en 100 dito runderen uitma kende eene hoeveelheid van t5o ton vleesch. Door middel van ijskamers is het vleesch in den besten toestand overgevoerd, Deze eerste proef heeft derwijze aan de verwachting voldaan, dat de derectie van de Orientdl Steamnavigation Company al hare stoomschepen van ijskamers zal voorzien, ten einde met versch vleescli uit het verwijderde Australië de Engelsche markt te voorzien. Onlangs is de oude vulkaan, de berg Idaho, gelegen aan bet zuidelijk uiteinde van liet Fockgebergte, op omstreeks een i.autl mijlen van Mount Idaho, weder in werking getreden. Naar men verhaalt is de uitbarsting vreeseiijk geweest. Meer dan 70 engelsche mijlen in liet' land daverde de lucht van schrikkelijke onder- aarsche donderslagen; een onmetelijke rookpoel, schitterend verlicht door de gruwelijke vuurzuil, verhief zich uit den krater, en een zee van gloei ende lava stroomde langs de helling van den kegel, terwijl dagen lang millioenen rotsblokken duizenden voeten hoog in liet luchtruim wer den opgeworpen en als een vuurregen mijlen ver in 't land neerploften. De aarde dreunde; op hare grondvesten en uit onmetelijke scheu ren in den omtrek van den woedenden krater storte zich met onweerstaanbare kracht een vuurzee in het rond. werden nieuwe bergen gevormd en verdwenen andere lang bekende reusachtige gevaarten, onder een donderend ge kraak in de diepte. Ijzingwekkend, schrikkelijk verheven was liet natuurtooneel, dat de bevol king dier fel geteisterde landstreek met schrik en beving vervulde. Ongeveer tegelijkertijd ving dé vuurspuwende berg Mauna Loa, op een der Sandwicheilanden, aan te woeden. Een nieuwe krater ontstond aan de oostelijke helling en degesmolteu lava, die daaruit opwelde, overstroomde liet land in zulk een verbazende massa, dat de belangrijke haven en stad II1I0 aan liet oostelijk strand van liet eiland gelegen, vermoedelijk ^daardoor geheel zal zijn bedolven, Op de Dairy Show te Londen, op 15 dezer geopend, werd door van den Burg, te Berkel en Rodenrijs een tweeden prijs voor Holland- sche boter behaald; de Jong, te Idaard, behaalde in dezelfde klasse een derden prijs Met den eersten prijs ging een vreemdeling, Jubal Webb te Londen, strijken. Ik stormde de trappen af, de deur uit, om eeu eindje de straat op een dicht gedrang te zien voor een huis, dat in vlam stond en tot mijne ontzetting bemerkte ik, eer ik twaalf stappen gedaan had, dat het bij onze vrienden, bij de Gehrings was. Reeds kwam de brand weer de straat af. Het was hoog tijd, want toen ik het huis bereikte, stond het in laaien gloed, de vlammen sloegen als lange vurige tongen uit vele der bovenramen; terwijl voor verscheidene andere menschen stonden, die jammerend om hulp riepen. Ik drong met geweld door de menigte heen en beproefde in het huis te komen, doch een halt dozijn militairen hielden mij tegen, terwijl de mannen aan de spuit beproefden deze tegen het huis te richten. Maar de waterstraal wilde het niet bereiken wegens den tuin, die er voor lag, zoodat zij de wielen der spuit over het ijzeren hek moesten tillen, wat veel oponthoud verooorzaakte. „Laat mij door!" 'gilde ik hun, die mij tegenhielden, toe. „Laat mij doormijne vrouw is in het huis!" „Gij kunt niet helpen, mijnheer," zeide een politiebeambte barsch. „De brandweer zal doen wat mogelijk is." Maar ik worstelde als waanzinnig en be vrijdde mij, gedreven door eene schrikkelijke, Het kanon van 100 tonnen, door bet En gelsche Gouvernement besteld aan Sir Will. Armstrong en bestemd vcor de bewapening van de forten van Gibraltar, is onlangsj beproefden tegenwoordigheid van bet artillerie comitée van het Britsclie leger. Het kanou werd geladen met 2o3 Ned. pd. prismatisch kruid, waarvan de korrels 25.4 streep doorsnede hebben. Deze lading, verdeeld in vier patronen van gelijk gewicht, bezorgde aan liet 907 pond wegende projectiel een initiale snelheid van 478J el. De levende kracht, die daarvan het gevolg is, be draagt 10,278 tonnen, zoodat het projectiel in staat is een pantserplaat van 76,2 streep te vernielen op een afstand van 1600 el De in wendige druk bereikte niet meer dan 2 ton 38 per vierk. duim. Elk schot met dit monster kanon gelost, kost f 35o. Men deed drie scho ten en de proefneming duurde in 't geheel een uur: 25 min. voor het eerste schot, 20 min. voor liet tv\ esde en i5 min. voor het derde. De mogelijkheid bestaat mtusschen om vier maal sneller te maneuvreeren, De correspondent van de Londensclie »Times" te Philanelphia seint, dat in de At lantische havens een kolossale ophooping van giaan plaats beeft. Alle magazijnen zijn vol, terwijl veischeidene binnenschepen volgeladen blijven liggen, oindat te land geen bergplaatsen meer te vinden zijn. Evenzoo blijven een menigte spoorwaggons geladen staan. De hooge prijzen in Amerika houden verzending naar Europa tegen, omdat men vreest daar zulke hooge prijzen niet te kunnen maken. De spoorweg» maatschappijen maken gebruik van die ophoo- pmg door baar bewaargelden liooger te stellen, namelijk 1 cent per bushel meer voor tien dagen Eene koe van den landman Hentrich, in het dorp Bielen, nabij Nordhausen, heelt onlangs niet minder dan vijf Kalveren ^2 zwarte en 3 bruine) geworpen. Alle 5 dieren waren goed ontwikkeld, maar kwamen 5 weken te vroeg ter wereld, en dood. Men heeft wel eens een verwijt gemaakt aan onze Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, dat zij inzendingen van vruchten op bare ten toonstellingen toelaat, maar thans schijnt het dat Engeland haar voorbeeld wil volger., In de vergadering toch van den 3den Au gustus van bet bestuur van de groote Engelsche Landbouw Maatschappij, is een voorstel behan deld van den Heer Charles Wbitehead, om voor de aanstaande tentoonstelling die zal plaats hebben te Reading prijzen uit te loveo voor groenten en vruchten. De Heer Wbitehead is overtuigd dat bij den tegenwoordigen toestand van den landbouw in Engeland eene dergelijke tentoonstelling op bet publiek een zeer goeden indruk zou maken, dat zij een goed voorbeeld zou geven aar. de warmoeziers en hen zou aan sporen 0111 meer groenten en vruchten te teelen hetgeen eene groote weldaad zou zijn voor de verbruikers. Het is de plicht van ;Je konink lijke landbouw maatschappij, tncent bij 0111 den bloei van dien tak van nijverheid te bevorderen, niet alleen om de productie van deze artikelen te vermeerderen, maar ook 0111 daarvan een bron van uitvoerhandel te maken naar Frankrijk, Holland, en Belgie. De tijden veranderen, en wij veranderen met hen. Engeland wil Ne derland van groenten eu vruchten voorzien! James Abram Garfield. Zoo ver de telegraafdraden reikten ging er wanhopige gejaagdheid. Ik wist immers dat mijn lieveling onder de om hulp smeekenden voor de bovenramen stond en dat zij, zonder mijne dwaasheid, in veiligheid zou wezen. Toen ik mij van degenen die mij vast hielden losrukte en naar de spuit rende, zag ik, dat een man die er juist op klont door de vlammen werd teruggedreven. „Het is niet mogelijk," .zeide hij, „wij moeten het van den achterkant beproeven." Hij wilde de spuit juist laten wegbrengen, toen ik op hartverscheurenden toon hoorde roepen: „Richard, Richard!" Nogmaals hield men mij vast, ik rukte mij los, ijlde eene ladder op, ofschoon de [vlammen mijn gezicht verbrandden en verzengden, en bereikte sidderend en ademloos een venster, waarvoor Martha stond met uitgestrekte han den. Ik bereikte de vensterbank, toen de vlam- men van mij weg woeien en sloeg mijnen arm om haar heen, maar terwijl ik dat deed, bezweek de ladder onder mij, verbrand door de vlammen die woedend uit het benedenraam sloegen, en ik voelde dat ik of naar beneden moest springen of beproeven de trap af te vluchten. Wqrdt vervolgd.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2