DONDERDAG 20 SEPT Belangrijk Bericht. Ao. Ï8S1. No. 1437. 25ste Jaargang;. 'i|k Ter gelegenheid van de Algemecne Tentoonstelling van de llollandschc Maatschappij van Landbouw alhier, zal te beginnen met Maandag den 3 October a.s. deze Cou rant DRIL maal per week verschijnen en wel Maandag, Woensdag- en LvrciiDAG-avond. SSeeren adverteerderswordt hierop bijzonder hunne aandacht gevestigd, met het oog op de vele vreemdelingen en het grootc getal exemplaren die te dier gelegenheid in deze gemeente en aan de verschillende stations in Noord-Holland zullen verspreid worden. Advertentien voor dit blad worden aangenomen tol uiterlijk 12 uur. Tengevolge van de vele abonnees, waarin wij ons mo gen verheugen en de talrijke advertentien, zoo dat wij dikwijls genoodzaakt zijn, deze Ie laten liggen tot een vol gend nummer, nopen ons tot deze maatregel over te gaan Met vol vertrouwen roepen wij hierbij de medewer king van onze stad en landgenootcn in. Diegenen welke ons met een abonnement vereeren, worden verzocht de strook hicrncvenstaandeingcvuL: aan ons adres te zenden. DE UITGEVER. Bekendmakingen. SÜHEI COURANT Dit blad verschijnt twee maal per week. V oensdag- en Zalurdag avond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentien in liet ccrstuitkomcnde nummer geplaatst. Ingczonaen stukken een das vroowr. O o rijs por jaar f 3.Franco per post 3.GO Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentien van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote lct'ers worden naar plaatsruimte berekend. iuim Woonplaats wcnscht zicli op de SCIIAGER COURANT te abonneeren. Do Burgemeester van Schagen, brengt ter algemeenc kennis dat, van af heden door hem, geeee vergunning tot liet staan tijdens de Algemeene Landbouw Tentoonstelling, met kraun^ ona: op gemeente grondzal worden verleend, dan aan lil-n seielenrn van uien liet bi-kcnd Is»,dat door Itun het bedrijf van kramer, op keriuls en markt tot lieden- werd nitseoel» nd Schagen, den 10 September 1881. De Burgemeester voornoemd. G. LANGENBERG. INKWARTIERING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen. brengen ter kennis van de Ingezetenen dat de LIJST betrekkelijk de INKWARTIERING, bedoeld bij Art. 17 der Wet van 14 Sep tember 1806 (StaatsbL i.o- 138), is vastgesteld en ter voldoeaiug- aan evengenield Wetsartikel, gedurende 14, dagen voor een elk ter inzage aan het Raadhuis is nedergelegd eu alzoo van af heden tot den Oen October a. s. Wordende tevens ter kennis gebragt dat zij die tegen go me Me Lijst 1>« waren hebbeu in te brengen, zulks schriftelijk behooreu te doen aan Burgemeester en Y/ethouders, binnen 14 dagen vo°r het einde der ter visielegging en alzoo vhör den 19en October 1881, Schagen, den 22eu September 1881. Burgemeester en ethouders voorn.. G- LANGENBERG De Secretaris, DENIJS PATENTEN. Burpcmeerter en Wethouders van Scliagen. brengen hij deze ter kennis van belanghebben den, dat de patenten, tot uitoefening der be roepen van TAPPER, SLIJTER in wijnen en sterke dranken, KROEG- en KOFFIEHUIS HOLDER, voor hef dienstjaar 1881 82, ter Secretarie kunnen worden afgehaald, des mor gens van 9 tot 12 ure, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen, io Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Het is een treurige doch erkende waarheid dat door het Nederlandsche volk over het al gemeen weinig belangstelling wordt betoond in onze Koloniën, of laten wij liever zeggen onze Oost-Ind sche bezittingen, waarmede toch Nederland zoo naauw in verband staat, wier bezit een groot deel van ons volks bestaan uitmaakt Wijden enkele bladen al eens een klein deel hunner kolommen aan Indische belangen of toestanden, ter naauwernood wordt het de aandacht waardig gekeurd, in het gun stigst geval vluchtig doorloopcn om onniid- delijk weer de aandacht te vestigen op, en tot in de kleinste bijzoLder heden te volgen, de berichten omtrent voorvallen en politieke verwikkelingen in het buitenland, die meestal voor Nederland noch direct noch indirect eenig belang hebben. Wij keuren niet af dat wij ook een open oog hebben voor dat gene wat in het buiten land alzoo voorvalt volstrekt niet, wij zouden het betreurenswaardig vinden wanneer onze gezichtskring niet verder reikte dan tot de grenzen van ons klein landje waarbinnen de domper en Jan Salie geest nog niet is uitge storven maar wij wenschen dat onze gezichte kring ook een weinig verder rei' e, wij meer de aandacht gingen vestigen op, minder on verschilligheid gingen betoonen, voor onze schoone bezittingen in het verre oosten, voor die paarl aan Neêrlandsch kroon, voor die schoone landen die, zoo als Multatuli zegt, zich als een smaragden gordel om den evenaar kronkelen. Of zijn die bezittingen die ongeveer een uitgestrektheid hebben gelijk aan die van twee groote Europccsche staten en een zielen tal van 30.000.000 a 35.000.000, landen aan Ne derland behoorende met dertig a vijfendertig millioen onderdanen van Neerlandsch kroon; i landen waar alom onze driekleur wappert, ons 'gezag gehandhaafd wordt en waaraan Neder land haar welvaart te danken heeft, ons Ne derlanders dan geheel onverschillig? Neen; maar toch de warme belangstelling die zij verdienen, waar op haar bewoners als mede onderdanen van den zelfden vorst aanspraak mogen maken en waarmede wij in gevallen die ons minder na zijn dikwijls niet karig zijn betoonen wij haar niet. Aan opzettelijke veronachtzaming moet men echter hier niet denken, meer de oorzaak daarvan zoeken in het geen* het oude spreek woord onbekend maakt onbemind, zoo juist uit drukt. Onbekendheid met die gewesten, zoo wel wat haar verhouding tot Nederland aangaat als voor het bestuur, uitgestrektheid, bevol king, voortbrengselen, de groote directe en indirecte voordeelen die zij voor Nederland afwerpen zijn of in het geheel niet, of slechts zeer oppervlakkig, aan ons volk bekend. Ja het weet dat daar zwarte menschen wonen, de Koffij, Suiker en de apen daar van daan komen, doch heel veel verder gaat gewoon lijk hun Koloniale kennis niet. En men behoeft daartoe niet af te dalen tot de laagste klasse of heffe des volks, volstrekt niet, in hoogere standen wordt dikwijls nog een zeer beperkte, ja totale onkunde dien aangaande aangetroffen. W elke sijmpathie kan men dus voor onze Koloniën verwachten van een volk dat, al hoe wel bewust van haar liestaan, de waarde van haar bezit niet in al haren omvang, ja zelfs

Schager Courant | 1881 | | pagina 1