BB BBRSTB WOBBL nog niet gedeeltelijk l>eseft. En jnist dat gebrek aan kennis, dat zich in verkeerde oordeelvel lingen der zake 1 dikwijls openbaart, doet meer kwaad dan men vermoedt. Gewichtige negec- rings voorstellendegelijke Handels operaticn hebben daar vaak schipbreuk door geleden, terwijl fandere die goede vruchten hadden kunnen dragen, door ongegronden vrees voor mislukking uit onkunde voortspruitende, ach terwege bleven. Een eerste vereischte voor ccnc koloniale mogendheid wil zij haar bezittingen ten ze gen en welvaart zijn, is bekendheid met haar behoefte, en die kan men niet verkrijgen zon der voor of ecnige studiën te hebben gemaakt omtrent de ligging, uitgestrektheid voortbrenge- zclc'i, luchtgesteldheid enz; van die landen, en de gebruiken, zeden en gewoonten harerver schillende bewoners. En aan die kennis, wij moeten het met beschaming zeggen ontbreekt ons nog zeer veel niettegenstaande wij reeds ruim 250 jaren daar den Schepter voeren, waaraan is dat toe te schrijven? De oorzaak is niet ver te "zoeken, Vraag het u zelve af waarde lezer, wat heeft men er in uw$ jeugd op de scholen geleerd van onze koloniën, wat lccren uwe zonen daar thans van? Zeer weinig. Hij dat onderwijs in het algemeen en voor al op de lagere scholen wordt do liefde en de gehechtheid aan den geboorte grond teveel op den voorgrond geschoven, waardoor in die jeugdige gemoederen, zoo vatbaar voor indruk ken, de kiem wordt gelegd tot eenzijdig den ken dat spoedig ontaardt in ecne neiging tot afkeuring van al wat niet Nederlandsch is. Dat moet keeren. De Hollandsche jongen moet met do ko loniën niet minder bekend zijn dan met de provincie Friesland of Groningen, hij moet weten welke voordeden hem daar het zij als industrieel, het zij als handels of krijgsman te wachten staan. Hi j moet niet alleen de hel den daden va n Piet Hein weten te bezingen, precies weten op te dreunen hoeveel Graven liet Hollandsche huis heeft opgeleverd, zijn bosrt moet ook ontgloeien bij do verhalen van de zege in vroegere en latere tijden door onze legers onder onze ontrolde driekleur bij her haling aldaar bevochten, bij het vernemen der schitterende wapen feiten waaraan onze Iiuli sche krijgsgeschiedenis zoo rijk is; het moet hem niet onbekend zijn hoe daar onder de schadfnw der bajonetten de vruchten werden geplukt die Neerland roemrijk en groot maak ten Maar ook hoe daar mannen aan het hoofd stonden, die met krachtige arm en wijs be leid ons gezag wisten te handhaven, vrede en welvaart om zich wisten teverspreiden, tel kens nieuwe bronnen van rijkdom, handel en scheipvaart, voor ons Vaderland w isten te ope nen. Ook met die kennis moeten onze jeugdige Staatsburgers verrijkt worden, opdat zij, een maal als mannen in de maatschappij opgetre den, geroepen zijnde, met zaakkennis kunnen oordo Jen wanneer het de belangen der kolo niën geldt, zij niet langer vreemd staan tegen IV. Tjd tot bedenken was er nu niet, dus klauterde ik naar binnen, tilde Martha in mijne armen op, voelde haar kleed daarbij in mijne handen knetteren en de verschrikkelijke lucht van verbrand haar in mijnen neus dringen, toen zij haar wanhopig, door den rook zwart geworden gezicht naar mij toekeerde. „Richard, Richardkermde zij, „red mij en toen viel zij in zwijm. Hij geluk wist ik hier zoo goed den weg als in mijn eigen huis en door vlammen en rook bereikte ik de trap, maar beneden mij zag ik als 't ware in eenen ontzettend gloei- enden smeltoven. - Ik aarzelde een oogenblik, maar het was dc eenige uitweg en ik herinnerde mij, dat de benedenste verdieping nog niet door de -vlam was aangeraakt; dat slechts de trap beneden mij zoo vreeselijk brandde. Dus stortte ik, met mijnen schat vast in den arm, de brandende trappen af, die onder mij kraakten en braken, als ik van de ecne op de andere stapte. Een ware vuurproef was het, maar in wei nige seconden was ik beneden de vlammen bereikte de voorzaal, waar ik i hijgend en gestikt tegen dc deur stort en nederviel. over een land dat mogelijk eenmaal het land hunner inwoning hun tweede vaderland zal worden. Ginncnlandsch Nieuws. Had ik die maar kunnen openen, dan wa ren wij gered geweest. Maar ik was te uit geput en de heete lucht greep mij bij de keel en verworgde mij bijna. Ik lichtte de hand op naar de knik, maar zij viel terug. Ik klopte zwak tegen de deur, alleen het sis sen der vlammen gaf mij antwoord en toen ik nog eene vreeselijke poging deed, hijgend en sidderend om liet slot te bereiken, werd ik terug getrokken door den last, dien ik nog aan mijne borst gedrukt hield. Dat was meer dan menschelijke kracht kon verdragen en ik gevoelde dat het einde nabij was, en om mijn leed nog te verdubbelen, scheen Martha weer te ontwaken, met mij om het leven worstelend, mijnen naam herha lend, zich aan mij vast klemmend, totdat. „Richard, lieve Richard, wordt wakker, wordt wakker! Ben je ziek?" Ik sprong op, zag Martha tegen mij aan leunen en haar vast aan mijne borst drukkende, stiet ik een luiden zucht uit, haar telkens en telkens weer kussend, nauwelijks mijne zinnen vertrouwende. „O! Richard," zei zij bevende, „wat heb je mij verschrikt. Ik kon het niet uithouden om tot aan het souper bij de Gehring te blij ven, lieve, want ik dacht er telkens weêr aan, dat je hier alleen zat en boos op mij. Zoo zoo, gevoelde ik me zoo ongelukkig, Ri chard, en ik sloop weg, kwam t'huisenvond je hier. achteroverliggend, zuchtend en je ge 307(le Staatsloterij. 2e klasse. BURGERLIJKE STAND, Gemeente Schagen. Buitcnlandsch Nieuws. Marktberichten. durig omkeerende, en je werd maar niet wakker toen ik je schudde. Waart ge ziek?" „O, neen, volstrekt niet," zei ik haar ge durig weêr kussend en nu merkte ik eerst eeno stekende pijn in mijn eenen voet. „Ge hebt je gebrand, Richard, kijk eens naar je voet." En dat was zoo, de punt van den eenen pantoffel moest te dicht bij 't vuur gekomen wezen en was geheel verbrand. Richard, lieve Richard," fluisterde zij, mij omarmend, „ben je nog zeer, zeer knorrig op je kleine vrouw, om dat ze zoo'n kind is?" Ik kon niet antwoorden, terwijl ik haar vast en steeds vaster aan mijne borst drukte. „Martha," fluisterde ik eindelijk met zachte stem, „kun je mij vergeven, dat ik zoo zwak Ik kon niet meer zeggen, dewijl twee zach te lippen mij den mond sloten, en terwijl zij daar rustten, deed ik eenen eed, dien ik hoop te houdenwant wezenlijk verdriet komt vaak genoeg, het is dwaas het nutteloos te voor schijn te roepen. Eindelijk, toen ik losgelaten werd, nam ik de roos uit haar haar en legde ze in mijn zakboek en als antwoord op haar vragenden blik, zeide ik glimlachend: „Ter herinnering aan eenen verschrikkelijken droom." Mijn bericht van het oorlogstooneel heb ik dien avond niet voltooid. SLOT. TEXEL. Achter de westen is gestrand de Hollandsche brik Jantina met ijzer geladen. AMSTERDAM. Het heiwerk van het centraal station is Vrijdag 11. voltooid. LEIJDEN den 24 September. Naar men verneemt zijn door den heer 15. S. Weijmur, den 14e September alhier overleden, de volgende legaten gemaakt als: aan de werkinans vereeni ging "Nut en genoegen,, f 1000; aan de Leijdsche maatschappij van weldadigheid f 1000.aan het genootschap MathesisScientiarium Genitrix. f 1000.aan de kweekschool voor Bewaarschool- houderessen f 1000.aan Natura Artis Magistra te Amsterdam f 1000.aan de vcreeniging van ziekenverpleging te j Amsterdam t 3ooo.en aan het Burgerziekenhuis aldaar f 3oOO. Dat is zeker een schoone inmortellen krans op het graf van dien weldoener. Den 23 dezer zijn aan het Station te Leijden ter gelegenheid van de uitvaart van prins Frederik bijna 5ooo retourkaarten naar 's Hage en Delft verkocht. Ongeveer 8000 per sonen werden te 's Hage alleen per Rijnspoor aangebracht, en niet minder dan 9000 personen werden dien zeilden dag met den Stoomtram naar- en van Scbeveningen vervoerd. liet is opvallend, en wel op een werkdag. Nu spreekt men nog van slechte tijden. Aan het aan de Ilijks universiteit te Leijden gehouden admisis examen hebben 76 aspiranten deel genomendaarvan trokken (.zich onder het examen 7 terug en werden 27 toegelaten. „Promotie aan de Leijdsche Universiteit. Den 24 September de heer F. W. S. George Snijder van Wissenkerke geboren te Middelburg, in de staatswetenschap, met stellingen. Gisteren avond laat is te Lonneker: in de nabijheid van dcfabriek opTubantia, de directeur dier fabriek door twee jongelui uitde gemeente' inct flinke knuppels gewapend, op een vreeselijke wijze aangevallen. Zijn leven willende verdedigen, haalde hij zijn revolver te voorschijn met het doel daarmede te slaan, maar met het nootlot tig gevolg dat de revolver afging, en een der aanvallers door het schot getroffen werd, die na eenige oogenblikken den geest gaf. Kort te voren, moe ten de aanvallers nog in het logement Het Fortuin gewieesl' zijn, waar zij een borrel eisch- ten, die hun door den Logementhouder gewei gerd werd, omdat zij reeds te veel geproefd hadden De zoon des huizes hunne knuppels ziende, moet hun nog gevraagd hebben of zij iemand afgeranseld hadden, of nog wilden afranselen. Reeds eenige malen te voien werd de directeur die iemand is van onbesproken levensgedrag aangevallen. Op het erf van de boerderij „Gratema" van mej. de wed. I Halsania, op de Eenrum- mer Streek, prov. Groningen, zijn in den loop dezes jaars, hij 't graven, ter diepte van ruim één meter uit den grijzen voorlijd gevonden twee schaatsen, gemaakt van beenderen. Zij zijn nog volkomen gaat en van onderen zoo glad alsof ze gepolijst waren De eene is door 't veelvuldig gebruik van onderen reeds bijna half versleten, Van voren en achteren [zijn ze dooi boord met gaten voor teen eu hakbanden en van voren ter versiering eenigszins ru w bewerkt. Men wil er den volgenden winter, als de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, eens een proefritje mee doen. LEIDEN, 26 Sept. Heden namiddag ten 1 uur had alhier de jaarlijksche premotie der leer lingen van het Gijmnasium met de daaraan ver honden prijsuitdeeling plaats Aan 58 leerlingen vielen prijzen tendeel en 7 werden met prijzen van de 5e klasse tot de Universiteit bevorderd. De nieu we Cursus is nu aangevangen met 72 leerlingen. TREKKING VAN MAANDAG 2G SEPTEMBER 1881. No. 9544 f 25,000, No- 3469 f 1000. No. 4494 en 5047 f400, No. 3957 f 200, No. 4927, 5250, 14471 en 15117 f 100. TREKKING VAN DINGSDAG 27 SEPTEMBER 1881, No" 3257, 3283. 5969 en 19825 f 1000, No. 3722 f 400, No. 2597, 3875, 5521 en 6543 f 100. Ingeschreven van 23 tot en met 26 Sept. 1881 ONDERTROUWD: Jan Groet, jm. 21 jaren en Dienvvertje Ambuul, jd, 22 jaren, beiden wonende te Schagen. GETROUWD: Abraham Smit en Trijntje Groet OVERLEDENPieter van Wachendorff van Rijn, oud 23 jaren, 4 weken, wonende te Utrecht. Te Chamounix wordt tegenwoordig druk gesproken van een beklimming van den Mont- Blanc. waaraan het niet aan oorspronkelijkheid ontbreekt. Een kolossaal rijke Amerikaan, een fanatiek bergbeklimmer, had vier vergeefsche pogingen gedaan om den top van den Mont- Blanc te bereiken. Dit verdroot hem zoo zeer dat hij zwoer dood of levend zijn doel te be reiken De on\irl)iddelijke zeisenman verscheen echter plotseling, voor de laatste jroging aan den Amerikaan en sloot hem in zijn klapperende armen Toch was den stervende nog zoo veel tijd gebleven om zijn testament te maken. Zijn geheele vermogen moest aan drie neven komen, doch onder voorwaarde, dal zij met zijn lijk den Mont-Rlanc beklommen. De hecren nexen zijn te Chamounix aangekomen ten einde de noodige toebereidselen te maken om den Iaatsten vvensch van hun oom te vervullen. BRUSSEL. Het Consciences feest is alhier in de beste orde afgeloopen begunstigd door het schoonste weder, de optogt van de 280 de putatien een lengte hebbende van bijna ander half uur overtrof alles wat men in dien trant ooit gezien heeft. Ook de feestecantate overtrof de verwachting. Die dag zal zoowel voor Conscience als voor Belgie onvergetelijk blijven. MELBOURNE. De horologes ingezonden door Zwitserland en Amerika zijn met eere uit den wedstrijd gekomen, zofschoon de Zwit- serschc horologes het best bewerkt waren volg de het best Amerikaansche terstond op h et minst goede der Zwitserschen dus een onmerkbaar verschil. PURMERENDE 27 Sept. Aangevoerd.872

Schager Courant | 1881 | | pagina 2