Tentoonstelling SCHAGEN. BEKROONINGEN. Afdeeline Ï*I Akkerbouw. zoon van Hertog Albrecht van Beijeren Graaf van Holland en van Maria van Bronkhorst niet de heerlijkheid Schagen beleend, en liet daar eene geduchte sterkte bonwen. Genoemde Willem moet een zeer dapper en oorlogrnchtig krijgsman geweest zijn. Wij lezen ten minste van hem dat hij in een der Friesche oorlogen tot Ridder geslagen werd, en ofschoon het niet duidelijk op te ma ken is schijnt ook die benoeming van den Heer van Schagen tot dezelfde belooning te behooren, als waarvoor de Ridderslang gegeven werd. Qok is hij twee malep in het Heiligen Land geweest Nog vindt men van een anderen Heer van Schagen, vermeld, dat hij in 1572 bij de be legering van Haarlem door de Spanjaarden werd gevangengenomen en in zijn gevangen schap stierf. Dat die Heeren van Schagen magtig waren kan men opmaken uit de gebeurtenis dat den 1 6 Mei 160(5 aldaar op 't slot ten bezoek waren, de Prins van Oranje, de Keurvorst van Bran denburg en de Vorsten van Avdiaas en llol- steinhetgeen ook bewijst dat het slot zeer aanzienlijk geweest is. Van het slot te Schagen zijn nog twee to rens over ook kan men nog een deel van de Grachten zien. Nog kan men onder de oude gebouwen de kerk rekenen in den jaren 1460 gebouwd op een soort terras waardoor men de toorn tot aan den omloop 100 voet hoog reeds ver kan zien. De preekstoel dateerd van 1660. Men vindt in dezelve verscheiden grafsteenen. in den gevel van het stadhuis staat de datum van 1617, het gebouw is echter zoo veranderd dat dit ook liet eenigste getuigenis van deszelfs oudheid is. Langzamerheid, is Schagen verfraaid zoo 's thans het water dat midden door het dorp liep gedempt en is hier door een waarlijk fraaije straat ontstaan. In 1880 is een nieuw gebouw verrezen ten dienste van het Kantongeregt. Schagen bloeit in den volsteu zin des woords, hare ligging te midden van een talrijke en rijke plattelands bevolking, hare ligging onmid- delijk aan het spoor, hare groote markt werken allen mede tot haar bloei. En ofschoon wij thans in deze week geene schaduwen mogen opmerken, zoo kan men het toch niet ontveinzen dat tot verdere ont wikkeling nog een ding ontbreekt, waar is de waterweg die Schagen op eene goedkoope wijze met de omliggende streek verbindt? Het is waar er hebben zich eenige personen opgeworpen om die verbindtenis tot stand te brengen. Het is waar Schagens mannen die het goed met de gemeente meenen hebben geduld en volharding (ook de Hoog en Diagzijde werden niet op eens vereenigd) maar alle inwoners moeten doordrongen zijn van het noodige der zaak er moet geduld zijn. Doch Luit ons thans ophouden met derge lijke bespiegelingen, al lerwege wappert de vlag e:t Schagen is in feestdosch, Schagen met slechts 3189 inwoners geniet in den jare 1881 de eer de Algemeene Tentoonstelling der IIoll. Maatschappij van Landbouw in haar midden te zien. Als een bewijs van de vruchtbaarheid van Schagen waarover wij in het begin spraken dient dat een schaap aldaar geboren en te Amsterdam verkocht en geslagt f 100 opbracht waarvan ter eeuwige herinnering een afbeeldsel in den waag is oj(gehangen. Zoo bracht de boomgaard achter het ade lijk biiis au Schaden bij publieke verpachting m 1645 700 Gulden in het jaar op' en de pachter verklaarde nog zooveel voor zijn moeite gehad te hebben. Het wapen van Schagen is een witte roos omtrokken met een witte cirkel daar 4 witte Jibii buiten staan allen op een rood veld. Het wordt gevoerd door een geharnasd man met een knots op den schouder. Op 't wapen. Lij w aarom draagt de Reus de frisse roos van r\ i Schagen, Onulat W est-Frieslands-Roosgeen min- Tj der man kan dragen. Het werd Magnus van Schagen geschonken rer gelegenheid dat hij medewerkte om Dami- ate te veroveren. t Oe Landbouwtentoonstellin Vrijdag ten 12 uur, in het ,nJ werd heden zijn van den Ed. Aclitb. Heer Burgemeester yap Schagen; 2 het bestuur der afd. Schagen eenige leden! van de Raad en belangstellenden, door' den I 1 Wel. Ed. Heer v. Oudermeuleu voorzitter van 2 het hoofdbestuur der maatschappij geopend. ZEd. deed in korte woorden uitkomen, dat 1 het hem een aangenamen taak was, ook deze tentoonstelling te mogen openen, daar hij er reeds velen in grootere plaatsen van ons land had geopend die niet zoo aan de ^rwachtin- gen hadden beantwoord als deze te Schagen. Immers alles getuigde van belangstelling en in- genomenheid, de moeilijke taak aan het Hcofd- 1 bestuur verbonden aan een tentoonstelling was zoowel door het bestuur der afdeeling als door de ingezetenen veraangenaamd en vergemakke- j lijkt llij bracht nu zijnen hartelijken dank aan het Bestuur der afdeeling aan Schagens ingezetene en aan de inzenders, want zonder inzenders j was een tentoonstelling onmogelijk. De ver- i wachtingen van het hoofdbestuur waren dan ook overtroffen. Hij verzocht, den Ed. Aclitb. Heer Burgemeester van Schagen den dank van liet hoofdbestuur aan zijn ingezetenen te brengen voor de bereidwillige hulp en belangsteling bij de eerste tentoonstelling in Schagen betoond. En hiermede was de tentoonstelling geopend. Een algemeen hoerali stemde met deze woor den in en de Harmoniekapel van Schagen be antwoordde deze rede met eene Fanfare. Hierna nam de Heer Jb. Denijs Jz. voorzitter van de afdeeling Schagen en omstreken het woord en wees er op, dat reeds voor drie jaren pogingen waren aangewend door de afd. om eene Ten toonstelling te Schagen te hebben, doch dat door sommigen dit voor eene onmogelijkheid werd gehouden en men zeide tfZoo iets zal ncoit gebeuren." Twee malen werd Schagen door grootere plaatsen overwonnen te Delft en te Haarlem. Men wees op de te kleine plaats, op het ge brek aan terreinop logies enz. Doch verle- jaar heeft Schagen het terreinveroverd op groote plaatsen. Schagen was trotsch op die verovering doch men mocht haar dit vergeven daar zij getoond had die ©er en onderscheiding waardig te zijn Hij hoopte dat deze tentoonstelling den land bouw mocht bevorderlijk zijn tot welzijn van het Vaderland. De Burgemeester deed nu met het hoofd bestuur gevolgd door het bestuur der afd. Schagen de route en bezichtigden de geenpo- seerde voorwerpen en onderzochten met veel belangstelling de Melk - Controleur (Bioskoop) Prof, Heeren's octroor. Onmisbare Melk-beoordeelaar voor landbouwers en voor iedere huishouding. De „Milchzeitung, 1881 No. 33", beschrijft het voorwerpje, (dat in een net kartonnen doosje verkocht wordt), met de volgende woorden De pioskoop, eene uitvinding van Prof. Heeren te Hannover, waarvoor hij den 17den Mei 1.1. is geöctrooijeerd, was op de laatste te Hannover gehouden tentoonstelling aanwe zig. Hij dient om melk voor huishoudelijk gebruik te schatten naar haar grooter of kleiner vetgehalte. Het instrument bestaat uit 2 deelen, een kleine ronde schijf van gevidcaniseerde caoutchouc, in welks midden eene iets verhoogde ring gemaakt is en een glazen plaatje van de zelfde afmeting. Een druppel melk wordt op de schijf, met behulp van liet glazen plaatje plat gedrukt. Op dit glazen plaatje zijn (rondom een vrij gelaten middelstuk) kleuren aangebracht,, wit, licht- blaauw en donkerblaauw, in zes schakeringen. Men beziet den platgedrukten druppel eu vergelijkt de kleur, .die deze )ieeft, met een der tinten; wit beteekent „room," lichtblaanw „zeer vet," middelmatig blaauw „gewoon," mat-blaauwminder vet," donker blaauw „schraal," zwartblaaiiw „zeer schraal." A. HALMGEWASSFN No. 62. Ruwarige Roode ff i/derlarwe le. prijs no. 2. I). Breebaart Kz. te Winkel. No 63. Roode Engelwhe f Wintertarwe. 2e prijs 110. 4. J, Breebaart Kz. te Winkel. No. 65. Witte Wintertarwe. le prijs no. 12 J. Breebaart Kz. te Winkel. 2e it „11 C. Geel Dit. te Wieringerw. 2e 5 Jhr. Mr. J. II. v. Foreest v. d. Palm te Anna Poulowna. No. 66 Witte Wintertarwe. le prijs 110. 15. G. H. Geerligs te Anna Paul. 2e 16 II. Meijer Dzn te Haarlemm. No. 67. Witte Èngelsche larwe. le prijs 110. 21. J. Breebaart Kz. te Winkel.

Schager Courant | 1881 | | pagina 6