MUillEN NIEUWS' &DIIRTENTI!' ZONDAG 23 OCTOI5KR. NATURA ARTIS MAGISTRA. ¥¥X Ao. 1881. No. 1447 25ste Jaargang. Bekendmakingen. SCHAGER Dit blad verschijnt drie maal per week maandag- Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending lot 's middags 12 lire worden Advertcntiën in het cerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.Fmneo per j>ost 3.GO Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertcntiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let ers worden naar plaatsruimte berekend. 1'OLITIE. GEVONDEN: te SCHAGEN, ie in bet begin der maand October j.l. een GOUDEN RING. ae in den nacbt van Dingsdag 11 —op Woens dag 12 October dezes jaars: een GOUDEN BROGUE; In lichtingen omtrent genoemde voorwerpen zijn te bekomen 4ier Secretarie der gemeente Schagen. VERLOREN: op Dingsdag den 4"n October op bet stati onsplein te Schagen of langs den weg naar bet Buurtje (geur. zijpe Een bankbillet van t a5. Zij die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich daartoe aari te melden ter Secretarie der gemeente Schagen. VERMIST: op de markt te Schagen van 20 October j. 1: een SCHAAP; met een roode verwstip aclner op het reg- terbil. Zij die hieromtrent inlichtingen knnnen geven, worden verzocht zich daartoe aan te melden ter secretarie der gemeente Schagen. De Natuur is meesteres over de Kunst. Zoo luidt het opschrift, dat boven deu dierentuin te Amsterdam geplaatst is. De spreuk is schoon; want de meester moet nog geboren worden, die op doek een dier zoo kan terug geven, als het werkelijk en in zijn natuurstaat is. -Is 't eene waarheid, dat de natuur bo ven kunst gaat, dan is hij ook de grootste kunstenaar, die de natuur het uaaste nabij komt. Op het gebied van welsprekendheid is hij het die eene bepaalde heerschappij over zijn gehoor weet uit te oefenenop het gebied van den maatschappelijken omgang is hij, die zich ongekunsteld vrij en onbedwongen be- DOOR GOM! ItASNIlAlf (/liet toeval was barmhartiger dan de men sehen, de dag der gerechtszitting brak aan, ik sprak zelf mijn verdediging uit. Ik ben niet wel bespraakt, ik heb slechts weinig ge zegd, maar dat weinige was waarheid en drong door tot het hart, ik werd éénstemmig vrij gesproken u Vrij l Zoo ging Roland voort. Niet altijd sluit dat woord geluk iu zich. Toen het gebouw verliet, moest ik mij bedenken waarheen ik mijn schreden richten zou een tehuis had ik niet meer, eu voor niets ter n ereld wilde ik terugkeeren tot hen, die den eersten steen op mij geworpen hadden. Ik weegt, de natuurlijk gevormde man, die is zoo hij zich vertoont en die zich niet opgesmukt vervormt of verwringt en zich geweld aan doet, oux onnatuurlijk te zijn. Hij is de kunste naar, die te bezielen weet door eenvoud eu die door zijn penseel een wereld weet te schep pen van geest en leven, waaraan slechts de bezielende adem ontbreekt, om tot ons te spre ken en om ons te doen gelooven, dat wij wer kelijk met een kunstproduct te doen hebben. Maar om zulk een kunstproduct naar waar de te beoordeelen moet men kunstzin bezitten en gevoel voor het waarachtige schoone heb ben. En dat is ieder niet gegeven. Slechts weinigen kunnen er zich op beroe men, zooveel smaak - zooveel esthetisch ge voel te bezitten, om het waarlijk schoone met grond te beoordeelen en om alzoo een waar dig criticus te zijn. Dit kost studie en veel oefening en men moet zelf een kunstenaar wezen, wil men over 't werk van een ander oordeelenen dan nog blijft 't waar, //dat zij, die op troonen zitten nog geen koningen zijnmaar zij die weten te regeerenwant niet ieder is 't gegeven ook al is men een ingewijde om een goed criticus te zijn. Och, dat men zoo dikwijls wordt beoordeeld door hen, die van de zaak geen verstand hebben en dikwijls veroordeelenomdat het aan hun smaak niet voldoet. De middel klasse', die van lieverlee een gevoel van ei genwaarde kreeg, is even veel eischend in de letterkunde als iu het schilderen. Een let terkundige moet schrijven, wat zij wil lezen, anders wordt hij niet gelezen. Wanneer deze met zijne verbeelding bij groote onder werpen toeft, staat het hem vrij zich zelf te (behagen, hij wordt niet verbrand, maar hij blijft in de kou staan, schrijf om mij te be hagen, zegt de democratie en ten einde nu de democratie te vermaken, of zelfs om hare aandacht te trekken, moet de schrijver alle onderwerpen laten varen, die ongenietbaar zijn voor de menigte en moet hij zich bij onder werpen bepalen, waarin de menigte zich ver waardigt belang te stellen. 't Is gemakkelijk mannen te noemen van genie uit de letterkundige wereld, wier werken of geheel onbekend voor het publiek of wel door eenig ondergeschikt werk bekend zijn, dat I toevallig niet buiten of boven den algemee- nam een rijtuig en liet mij naar een hotel brengen. Toen ik het gebouw verliet, had menigeen mij wel de hand toegestoken, maar ik deed alsof ik het niet bemerkte toen was het niet meer noodig. //Ik had een onderhoud met den curator. Het was reeds bepaald dat er 70 percent van de massa zou komen, ik gaf mijn huis, mijn villa eu mijn inboedel prijs, en verzocht slechts ontslagen te worden van de verplichting om de regeling mijner zaken bij te wonen. z/'s Avonds kwam mijne vrouw ik liet haar niet toe, ik heb haar nooit wedergezien. Eenige mijner zoogenaamde trouwe vrienden van vroeger lieten zich aanmelden ik liet ze afwijzen. Maar het noodlot had mij nog één geluk gelaten, ik behoefde niet te bede len bij hen, die ik zoo diep verachtte. Dank zij de zorg mijns grootvaders, bestond er een nlï fi n T?n-n KoVirkftlVi nfori UU111IIOTI OU VrOllWOll stichting van behoeftigen mannen eu vrouwen, die de naam van Roland dragen. Nooit had nen smaak uitviel Poëzij wordt onder steld de hoogste vorm der letterkunde tejzijn en veel poëzij wordt er geschreven; maar er is slechts één dichter, die bij de menigte bekend ishij heeft voor zijn tijd goed werk geleverd en hij faalde niet in de hoogere kunst, omdat hij er zich niet aan waagdemaar voor 't overige is 't werk van dezen kunstenaar eene concessie aan de democratie of aan den smaak of de belangstelling der massa. Ande re dichters durfden meer en waren minder gezien. Wanneer zij geringer stof behandel den heeft men hun ook aandacht ge schonken van 't oogenblik af, dat zij hooger ducht namen verdween de belangstelling. Wij lebben eene menigte acteurs en actrices die, was de smaak van het publiek wat meer ont wikkeld, nog meer bekwaamheid zouden aan den dag leggen, door in verhevener rollen op te treden. Wanneer men vraagt, waarom zij zich zelf en het publiek niet zoeken te beschaven, dan is 't beantwoord, //dat het publiek niet wil ontwikkeld worden, en beproefden zij iets van dien aard zij zouden weldra tot den bedelstaf geraken." 't Publiek houdt san //liansworsten- streken, mooije beenen en 1111 en dan een weinig opgeschroefd of dronkemansgevoel" en zulke zaken worden geleverd? Een aantal zoo genaam.le tooneelspclen worden opge voerd; maar de allerbeste zijn platte grappen met hier en daar eene pathetische ontboeze ming, juist genoeg, 0:11 den titel te reg vaar digen. Wat voor een toon el vereischt wordt is overdrijving, vreemdsoortigheid, verrassing, op schudding en verwarring en op de muren van menigen schouwburg mogt wel geschreven staan; //Gij, die hier bu<nent:e dt, laat let terkunde en kunst varen." De moderne komedie in haar hoogsten glans bestaat blijkbaar in het ronddragen van een ketel met heet water en het vuil maken van een tafellaken door hem op de verkeerde plaats neer te zettenen jonge lieden, die niet kunnen spreken zamen te brengen met jonge vrouwen, die niet kunnen spellen hen te voorzien met overdreven eigenaardigheden en r en iemand, die gilt, sterft en weer levend te voorschijn komt, op te voeren. 't Is niet uit hatelijkheiddat we dit op de democratie schrijvenhare overheersching iemand hiervan gebruik gemaakt, en door interest op interest was het kapitaal aanmer kelijk vermeerderd. Hierdoor werd aan mijn vrouw een tamelijk groot inkomen verzekerd en werden mij de middelen verschaft om zonder aan iemand de minste verplichting te hebben, de zee over te steken. Ik liet mijn zaken over aan een advocaat, die alles voor mij zou re gelen en vertrok." Maar mijne moeder?" vroeg het jonge meisje, w zijt ge ook van haar gescheiden zon der haar vaarwel te zeggen?" Hij schudde het hoofd. 11 O neen; gij waart gedurende mijn verblijf in de gevangenis geboren, niemand had do moeite genomen mij dit te doen weten, maar ik vernam het toen in het hotel. Zie, Eva, dat is het grootste offer geweest 't welk ik ooit gebracht heb. Ik ging naar Zahrenburg om afscheid vau haar te nemen, ik ging naar het huis waar de man leefde, die zoolaag te-

Schager Courant | 1881 | | pagina 1