Een zwendelarij in Brits Indie onthuld Over óehitte in Amerika. De ondergang van de aarde: Omtrent de beweging der aarde. Weduwnaar smart: daartoe nadere vergunning te moeten erlangen Wonen in het perceelis geen vereischte. doch bij niet die de vergunning heeft gevraagd en verkregen, wordt beschouwd zelf de zaak te drijven en is als zoodanig verantwoordelijk. Art 9. De vergunning wordt door Burgemeester en Wethouders ingetrokkenenz. Omstandighedenkunnen ook die zijn welke reeds vóór of tijdens het verleenen der vergun ning bestonden doch eerst later hekend werden Ongeschikt verklaring der localiteit kan ook aanleiding geven tot het intrekken der vergun ning. Op zettelijk niet wordt gebruik gemaakt. Het staat dus hier aan Burgemeester en Wet houders te beoordeelen in hoe ver het niet binnen den bepaalden tijd gebruikmaken van liet vergunningsrecht, al dan niet afhankelijk was van den wil van den verzoeker. Wanneer zich in de localiteiten tengevolge van dronkenschap enz Hier mede wordt beoogd dat de tappers in de eerste plaats, en wel in hun goed begrepen belang, twisten en daaruit mogelijk voortvjoeijende vechterijen, zoo veel hun mogelijk is zullen trachten te voor komen. Bij intrekking dir vergunning heeft geen te rug betaling van het geheele of gedeeltelijke veigunningsrecht plaats. Art. 10. Gesloten Omslagis eene hoog te waardeeren kloekheid. daar de afwijzende beschikking of intrekking van het vergunningsrecht, door de omschrijvende redenen, voor den belanghebbende zeer onaangename zaken kunnen behelzen. Art. 11. Tegen de weigering of intrekking der ver. gunning kan de belanghebbende enz. Noch in dit, noch in eenig ander artikel, is sprake /an eenig beroep tegen de geschatte huurwaarde, en is daar tegen dus geen booger beroep toegestaan. Art. 12. Burgemeester en Wethouders zenden enz. Art. t3. In elke lokaliteit enz- Art. 14- Wanneer zonder de vereischte vergunning enz. Verkoop belettenBurgemeester en Wethou ders kunnen hij een in dit art: bedoeld geval den verkoop door al de middelen die hun ten. dienste staan beletten. Ja zelfs wanneer in dat locaal ook een kruideniers nering werd uitge oefend, alware zij ook 'kle eenigsle in de ge' meente. deze ook des noods doen sluiten. ilooger beroep in deze is niet toegekend. A rt. 15. De Artt- l 14 zijn niet van toepassing Op drank verkoop en Logementen enz. Logeergasten zijn niet alleen de vreemdelingen maar ook zij die, alhoewel in de gemeente wo nende, van lijd tot tijd hun verblijf in een lo gement houden- Het staat den logeergast vrij aan den bij hem vertoevenden bezoeker, iels te doen schenken; immers de drank wordt niet aan den bezoeker doch aan hem verkocht Drank verkoop aanboord van vaartuigen Onder opvarenden wordt verstaan zoo wel de passaggiers als de bemanning. Stilliggende vaartuigen d. w. z. vaartuigen uitsluitend bestemd voor diankwinkels en waar men zich heen begeeft niet om te varen maar om te drinken, zijn niet onder de in art. I van deze wet bedoelde localiteiten begrepen, gevol- gelijk verboden. Drank verkoop op het IJs: is verboden daar tenten en kramen niet tot de bij deze wet be doelde localiteiten behooren. Drank verkoop op tentoonstellingen Is een maal li etinaxitnuin vergunningen in eene ge. meente bereikt, mag tervville van een tentoon stelling geen buffet voor sterkendrank geopend worden. //behoud uw pop dan maar," zeide zij zoo zacht als het mogelijk was, en het kind trok zich tevreden in een hoek terug. Den volgenden dag reed zij met haar tante naar het station, en kwam na een halve dagreis in de academie waar Profesor Wilding woonde. In zijn huis vond men afgunst noch intriges, men kende er geen wereld of veranderlijke modes Elke dag had zijn zelfde bezigheden, nooit week iemand daar van af. Tante Barbarawas voorbeeldeloos trouw in het vervullen harer plichten, zij zorgde zoowel voor het geestelijke als lichamelijk welzijn van het kind, maar vreugde en vroolijkheid waren in het oude huis ongekende gasten. Met den professor kon Eva het beter vinden. Wanneer hij in diep gepeins haar zacht overliet haar streek, werd zij door deze liefkozing steeds aan haar moe der herinnerd. Hij was het ook, die aan haar vurigste wensch gehoor gafhij zond haar naai school, waar zij omgang kreeg met kinderen Drank verkoop aan militairen door marke teosters en in localen. legerplaatsen als kampen enz. die uitsluitend onder militair beheer staan is de vergunning der militaire autoriteiten be. noodigd, die zeker geen personen tot drank ter- koop zullen toelaten die daartoe niet volgens deze wet in de termen vallen. Voor eenigen tijd vestigde de Times of Indie de aandacht van bet publiek op een klein zwen deiarijtje, dat zou gedreven worden door eenen zekeren beer Toprichter der Block W inaad, Gold, Mining Companij, dat ten gevolge bad dal verscheidene personen die zich tol commis sarissen dier onderneming hadden doen benoemen in hun vertrouwen op de eerlijkheid van dien heer geschokt, bun ontslag namen en daarvan, in de bladen mededeeling deden. Natuurlijk dat daardoor het plaatsen der aandeelen in die goudmijn niet vlot meer ging en de oprichter bet vertrouwen verloor. -- Om dat vertrouwen te herwinnen en bet crediet der onderneming weer te vestigen, diende de heer Teene klacht in tegen den redacteur van de Times of Indie wegens het verspreiden van lastelijke geruchten, dat echter de zaak niet verbeterde aangezien het daar uit soortvloeijendegerechtelijk onderzoek er juist (toe leidde, de zwendelarij nog meer tedoen uitkomen. Het moet alstoen gebleken zijn dat T. het zaakje op de vol gende wijze op het touw had gezet. Het terrein waar zich de goudmijn daar zou bevinden, werd door hem gekocht voor 7000 B Daarna verbond hij zich met negen andere beeren van dat zelfde allooi als hij zelf, en kwam op liet idee eene Maatschappij op te richten. O.... een van die negen heeren kocht van dien beer T.hetzelfde terrein voor 200,000 B, te voldoen de eene helft in aandeelen de andere in contant geld. Ziedaar dus in eens de som van 7000 R. tot 200.000 R aangegroeid. Maar die transatie bracht natuurlijk niemand voordeel aan, want O... en T.... betaalden elkander met gesloten beursen. Er moest op de groote trom geslagen worden. Het publiek moest de aandeelen legen contant geld van de heeren oprichters koopen, dan eerst had men zijn doel bereikt Nu togen de negen beeren (die zich tegen over het publiek hielden als of zij elkan der niet kenden) aan het werk. Zij schreven artikels in de Couranten zonden zendelingen uit die goed praten konden ten einde invloed rijke personen in den arm tenemen en daar door het vertrouwen te winnen. Het verkoo- pen der aandeelen nam een aanvang maarniet zoo vlug als men gehoopt had. Vreezende dat men inzage zou vragen van de boeken vóór dat al het geld binnen was, liet T eene bepaling opnemen in de Statuten, luidende dat, eerst wanneer alle aandeelen geplaatst zouden zijn. in volle vergadering van aandeelhouders rekening en verantwoording zou worden gedaan. Dit trok de attentie van den Times of Indie, die daarop aan het Britsch Indische publiek den grooten dienst bewezen heeft van den heer T. aan de kaak te stellen. Voor onze Nederlandsche kleine actiën en effeclenbezittertjes, die zoo gaarne veel renten van een klein kapitaaltje tiekken en daarom zoo gaarne bet oor leenen en geloofschenken aan de groote voordeelen die sommige prospec tussen met énorme opschriften aanbieden; die niet huiveren hun geld te geven Voor Spoor wegen in de maan, hun goud onbeschroomd in zilver inijnputjes werpen die somtijds blijken niets anders dan putjes van onwaardig papier tezijn, moge dit een waarschuwenden wenk wezen. Dat zij liever hun kapitaal ter beschikking stellen van de Nederlandsche industrie of handel, hun beurs niet gesloten houden wanneer de nijvere industrieel of handelsman op billijke voorwaarden hun geldelijken steun vraagt, maar de gaven, hun door het lot toebedeeld, leenen aanwenden tot verspreiding van welvaart om van haar eigen leeftijd. Deze maatregel had een ongeloofelijke uit werking op Eva; haar aanleg ontwikkelde zich geheel, het leeren werd voor haar niet alleen plicht maar tevens uitspanning. Natuurlijk kreeg zij ook nu geen speelmakkertjes, maar toch schoolvriendinnen. Slechts eens werd dit ge regelde leven afgebrokenomdat het de eenige keer was, maakte het op Eva een blijvenden indruk. De professor werd ernstig ziek, en na te vergeefs allerlei geneesmiddelen beproefd te hebben, schreef de dokter een badkuur voor. Na langen tegenstand gaf de oude man ein delijk toe, doch alleen op voorwaarde dat juffrouw Barbara en Eva mee zouden gaan; hij kon het niet meer buiten die twee stellen. Hoe geheel anders was het leven daar dan te huis. De professor, die hier niet als te huis peinzen en studeeren kon, werden plotseling de oogen geopend voor het schoone kind, da*t zich, tot steun door arbeid, aan den werkende stand en daaidoor, tot zegen van diens hui zinnen Voor dat de laatste regen inviel was het i Amerika ontzaggelijk heet. In eene groote vlakte stond de thermometer op 100 graad F. De uitgestrekte bosebbranden iu Michi[>ao waren daarvan een gevolg waardoor ook geheele huisgezinnen omkwamen. Opmerkingswaardig was het dat deze h/t(e met andere verschijnselen gepaard ging. In Massachusette b. v. werd het midden den dag totaal donker zonder dat er een wol[ aan den hemel was, alle winkels en de scholen moesten gesloten worden. De zon gaf geen schaduw In Tiranto zag de hemel oranje. De engelsche geleerde R. Proktor hield laats eene voorlezing in welke hij bewees dat <|e aarde uit gebrek aan water zal vergaan. Het water vermindert jaarlijks en zakt indien tijd eene dikte van een blad papier. Daardoor zal de aaide in i5 tnillioen jaren gehetl gelijk zijn aan de Maan. Volgens hem verdwijnt Op dezelfde wijze de stik en zuurstof en zal er een tijd komen dat de lucht zoo verdund is, dat zij voor de ademhaling niet meer geschikt is. In betrekking van de af en toe onstaande praatjes omtrent den ondergang der wereld geven wij het volgende ten beste. Indien onze planeet plotseling stil stond doot de eene of andere oorzaak,zoo werde derzelver temperatuur steigen, dat al wat er op was in damp zoude vervliegen. Gelijk onze aarde bij het ontslaan een bol was die ontzettelijk verhit was, zoo zoude dit ook nu weder het geval zijn. Dit is geen sprookje een iddee, neen de uitspraak berust op onomstootelijke gronden. Opgehouden beweging geeft hitte Een kogel, welks beweging opho udt op het oogenblik dat hij het doel bereikt verhit zich zoo dat hij met geen mogelijkheid aangepakt gepakt kan worden. En wat is deze snelheid iu vergelijking met; die van de aarde. De plotseling tot stilstand gebragte aarde zoude dadelijk roodgloeijend, later witglceijen(| worden, het einde van alle dingen zoude ge. komen zijn. Noch, de wetenschap noch de geschieden!) noch de overleving geven ons echter aanleiding te veronderste.len dat er ooit een hemellichaam op deze wijze vernietigd is Ongeveer een paar maanden geleden kwam eene inlandsche vrouw te Batavia haar dochter! die aldaar woonde en gehuwd was bezoeken, waartoe het oudje heel van Tjandjoer was ge.1 komen. Een dag na haar aankomst kreeg het oude mensch een hevige buikpijn, stierf een dag daarna, en lag 's namiddags reeds onder de aarde Haar dochter trok zich dat sterfgeval zoo zeer aan dat zij den volgenden dag (Zatur-j dag) haar moeder reeds in het graf volgde,) terwijl de man, die minder aantrekkelijk sclieeuj te wezen reeds Zondag middag eene andere: vrouw had gekozen. Aan ons Nederlanders, die met de Indische zeden en gewoonten minder bek ;nd zijn, kiin-l ken dusdauige verhalen vreemd in de ooren; doch wanneer men ons toelicht dat in IndieJ met het oog op de spoedige on binding en del nadeelige gevolgen daarvan de teraarde bestel I ling steeds binnen vierentwintig uren t>a 1 overlijden moet plaats, hebben; dat voor del inlandsche bevolking geen register van den bur.1 gelijken stand bestaat, de inlandsche (naoharod daansche) priester hun huwlijken sluit en ont-J bindt onmiddelijk en zoo dikwijls zij zich daar toe bij hem aanmelden en de geringe kosten! onder zijn hoede leefdezij werd zijn trou*®I gezellin op zijne lange wandelingen langs betl strand en wanneer het weer hem thuis hield, WM zij het ook weer die hem de tijd aangenaam verkortte. Niet lang voor hun vertrek zon een kinderfeest plaats hebben, en de inte^e', ningslijst werd ook den professor voorgele? 1 Te huis. zelfs al had zulk een papier 1 den weg uaar zijn studeervertrek gevond6"' I zou hij geen tijd gehad hebben zoo iets lezen, maar de badkuur had hem als het verjongd en toegankelijk voor alles geiu. ,1 //Daar moet Eva bij zijn," besliste hij» f I wilde van geen tegenwerpingen van I Barbara's zijde hooien. Eva's gezichtje gl°®* I van opgewondenheid toen zij dien middag J de hand van den profsssor naar het Kurh®®| trippelde. Wordt vervold-l 1

Schager Courant | 1881 | | pagina 2