AMEÏEEN NIEUW! ZONDAG MNDBGÜWBGAB) 20 NOVEMBER. BET BI AKANT, Ao. 1831. 25stc Jaargang. No. 1459. Bekendmakingen. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt drie maal per week - maandag- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentiën in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertcntiën van een tot vijf regels 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 3= POLITIE. VERLOREN: in den avond van 3i October jl, in de kom der gemeente Schap,en, een PORTEMONNAIE metZILVEREN BEUGEL waarin eeuig kleingeld en een horlogiesleuteltje (ster.). Zij die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich daartoe aanteuieldeu. ter gemeente Secretarie aldaar Ter secretarie der geineeute Schagen, zijn inlichtingen te bekomen, omtrent een in die gemeente gevonden RIJTUIG—SLIKBORD. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Overwegende, dat met den Ien November a. j., inwerking treedt, de wet van 28 Ju/tij (Staatsblad no. 97) tol regeling van den klein handel in sterken dranken tot beteugeling van openbare dronkenschap. Brengen ter algemeene kennis 1 dat volgens art: i3 der genoemde wet, in elke localiteit, waar sterken drank in het klein wordt verkocht, een duidelijk leesbaar gedrukt exemplaar dier wet inoet zijn opgehangen. a. dat ingevolge hetzelfde artikel, wanneer de vereischte vergunninq is verleend, een door den secretaris der gemeente gewaarmerkt afschrift der vergunning, mede op eene voor ieder zigt- baie plaats in het locaal, moet aanwezig zijn en tevens boven ol ter zijde van de buitendeur die tot de localiteit toegang geeft met duidelijke letters moet zijn vermeld: a, den naam van hem aan wien de vergunning is verleend; b, het woord vergunningc. (wanneer zulks het geval is) dat ingenoeinde localiteit geen sterken* <1rank wordt verkocht van af Zaterdagavond 6 tot Maandag morgen 6 ure, 3. dat de formulieren voor de aanvragen om vergunning, ingevolge artI der wet, welke aanvragen op een zegel van l5 cents moeten worden geschreven en ingezonden aan Burge meester en Wethouders vóór 1 Januarij e k, ter gemeente secretarie verkrijgbaar zullen zijn van af den len November a. s. 4- dat de ambtenaren belast met het opspo ren van de overtredingen der genoemde wet krachtens art: 26 daarvan, ten allen tijde vrijen toegang hebben tol de localiteiten waar sterken drank in bet kleiu wordt verkocht. Schagen, den 28 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS neer men geene evenredigheid heeft met de dingen, die men met elkander vergelijkt. Veel regelt zich naar vraag en aanbod en hiervan hangt dikwijls de rijzing en daling af, veel oorzaken werken mede 0111 den prijs der voorwerpen te verhoogen en zoo zien wij soms voor kleinigheden sommen betalen, die ons raadselachtig toeschijnen, omdat we de reden niet kennen waarom een of ander voorwerp zoo gezocht wordt. Daar is bijv. het dia mant. De reden, dat het zoo hoog in prijs is, is vooreerst de wezenlijke waarde, veroor zaakt door de hooge exploitatiekosten in de onbeschaafde strekenwaar deze zelfstan digheid wordt aangetroffen en waar een zeer hoog arbeidsloon moet worden betaald. In ruwen toestand op de Europesche markt aan- gebragt, vertegenwoordigt het diamant louter de waarde van den arbeid, die aan het win nen er van is besteedmaar de waarde wordt dan enorm verhoogd door het slijpen, waarbij de oorspronkelijke hoeveelheid aan volumen verliest en derhalve het resteerende gedeelte nog te meer in waarde stijgt. Dan hangt de waarde af van de zeldzaamheid der stof, die tot dusver in weinige streken gevonden wordt. In de vorige eeuw vond men ze in Brazilië, eerst in deze eeuw in't Zuilen van Afrika; verder in N. Amerika, op Sumatra in Borneo en in den laatsten tijd ook in Australië, ver volgens bepaalt de navraag de waarde, die varieert naarmate den rijkdom, den politieken toestand of 't sluiten van Vorstelijke huwe- van agaat gemaakt worden bewijst de dia mant een groote dienst, 't Licht van het dia mant wordt in zijne verschillende bestanddee- len gesplitst en daardoor ontstaat het schit terends kleurenspel. In den natuurstaat on derscheidt zich het diamant niets van de ge meenste steensoort en zelfs zijne grauwzwarte kleur geeft het een onoogelijk voorkomen, van 1842 dagteekent de bekendheid van deze stof, carbonado genoemd. Zij is om hare buiten gewone hardheid der technische wetenschap sedert van onberekenbaar nut geweest bij het doorboren van tunnels, waardoor veel handen arbeid kan worden bespaard. Een perforateur van carbonadobooren voorzien verricht in den zelfden tijd 't werk van 15 arbeiders. üver de vraag, wat het diamant is, heeft men veel en lang onderzoek gedaan, tot men eindelijk tot de conclusie gekomen is, dat het diamant zuivere koolstof is, en dat het onder groote verhitting verbrand. Proeven hebben bewezen dat diamant nog geen 121000e van zijn ge wigt aan waterstof bevat en men kan dus veilig zeggen, dat het gekristaliscerde kool stof is. Met de hulpmiddelen, waarover de weten schap thans beschikt kan zij enorme tempe raturen bereiken, maar niet eene zoodanige waarbij de koolstof smelt of verdampt. In het jaar 1779 kwam een Zweedsch aphotheker op het spoor een oplosmiddel uit te vinden. Door het onderzoek van ijzersoort en potlood kwam hij tot de ervaring, dat koolstof oplos lijken, enz.Het slijpen dagteekent van 't jaar 1476 1 baar is in gesmolten ijzer en daaruit kristal- Deze kunst werd toen door een Bruggenaar Louis de Berquem, the de le diamantslijperij te Antwerpen stichtte, ontdekt. 't Schijnt dat deze eerste diamantslijperij naar Amsterdam is overgebragt; althans van dien tijd dagteekent de Europ. renomme der Amst. diamantslijperskunst men zich ook in Frankrijk getroostte, 't is in deze eeuw pas aan Charles Roulina gelukt om Amsterdam concurentie aan te doen en men houdt daarmede te meer rekening, omdat de kaapsche diamantdelvingsindustrie grooten- deels in handen is van eene Fransche maat schappij, die natuurlijk het gevonden dia mant naar Frankrijk zendt om geslepen te liseert in den vorm van potlood, 't Gelukte later Hannaij te Glasgow om diamant te maken. Na veel onderzoeks en proeven van allerlei aard nam hij zijn toevlugt tot de stin kende dierlijke olie, een afschuwelijk rieken de stof, welke hij met de koolwaterstoffen en Hoeveel moeite J het metaal lithium verhitte. \an de 80 proeven, die Hannaij nam mis lukten er 77, slechts in drie gevallen sprong de buis niet en van die drie gevallen leverde ëén een gunstig resultaat. Toen hij zijn kostbaren schat opende, vond hij eene zeer harde zelfstandigheid, die zich bij het wrijven van de massa in een mortier liet afzonderen. Bij analijse bleek deze stof worden. De reden, waarom het diamant als j 98°/0 zuivere koolstof te bevatten. Zij werd sieraad zoo hoog staat aangeschreven, is vooral naar Londen gezonden en daar herkend als NUMMERING VAN HUIZEN. Burgemeestei en Wel houders van Schagen lettend op de nalatigheid van vele eigenaar» van huizen, in de nummering daarvan, brengen ter algemeene kennis, dat, veertien dagen na dag teekeninq dezerdeswege een onderzoek zal worden ingesteld, en waarschuwen belanghebbenden te gen de nadeelen welke uit de niet nakoming dezer verpligling voor hen kunnen voortvloeien gelegen in zijn buitengewone hardheid en onverslijtbaarheid. Diamanten, eenwen ge leden geslepen, hebben op den huidigen dag I nog steeds dezelfde waarde behouden. Niet weinig dragen ook kleur en helderheid van het diamant, benevens de grootte van het edelgesteente tot de waarde bij onder de echte diamant. Gerust kan men dus beweren, dat men binnen een niet groot tijdsverloop diamant fabrieken op groote schaal zal zien verrijzen. 't Probleem der kunstmatige bereiding van diamant is dus opgelost en't be hoeft geen betoog, dat een dergelijk feit van groot gewigt voor de wetenschap en industrie groote zijn 0. a. beroemd de Regent, aan is. Hoe grooter de diamant is hoe zeld- de Fransche kroon, de Orloff aan de Rus sische kroon en de Koinoor of de berg des lichts. 't Gewigt der diamanten wordt bij karaten bepaald, 't woord karaat is afgeleid G. LANGENBERG De S' riviari». DENIJS. Schagen I November 1881. J van den naam eener tropische plant, metwel- lureeuieesier eu Wethouder» voornoemd. 1 t j- l i- 1 ker zaadkorrels in ludie net diamant werd gewogen, 't karaat werd later gesteld op 205 milligram. De toepassingen van het dia mant zijn velerlei. Voor eerst dient het om er glas mede te snijden en wanneer het in eene fijne punt uitloopt bezigt men het voor 't graveeren op edelgesteenten. In 't ver- Alles op de wereld heeft eene betrekkelijke vaardigen van microscoop-lenzen, pannen en waarde. Niets is duur, niets goedkoop, wan- messen van de balanzen welke laatsten zamer en men heeft in het bepalen der waarde de berekening algemeen gevolgd van den Franschman Taverniernaar hem den Taver- nierregel genoemd, volgens welke het ge wigt van een diamant in 't vierkant verheven en 't product vermenigvuldigd wordt met de waarde van 1 karaats. Bedraagt deze bijv. f 200, dan zal een di amant van 2 karaats, volgens dien regel, 2 maal 2 is 4 maal f 200 is f 800, waard zijn. Nog een woordje tot besluit. Men spreekt soms minachtend over onze industrie onze kunstvlut en fabricatiemaar is

Schager Courant | 1881 | | pagina 1