ZONDAG 27 NOVEMBER. Ao. 1881. 25stc Jaargang. BERICHT. ORANJE NSÊRLAKD ÉEN, opce<lrn£en nan Z M den Koning. VEEIITIG CENTS, Bekendmakingen. i \o. 1462. S IIA G E Dit blad verschijnt drie maal per weekmaandag- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentiën in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverten/iën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'crs worden naar plaatsruimte berekend. Als premie op ons blad voor het jaar 1882, kunnen wij onze abonnees aanbieden, een fraaien SCHEURKALENDER, getiteld: Uitsluitend verkrijgbaar voor onze abonnees tegen betaling van terwijl hij in den handel Vijf en Zeventig Cent kost. Zijdie dezen Scheurkalendergeschreven op zedelijk-maatschappelijk gebied, door een zeer bekwame hand. wenschen te bezitten, gelieve te teekenen op de Inteekenlijst, die hen binnenkort zal worden aangeboden. Naar buiten tegen overmaking vau het bedrag per postwissel, voor 15 Dec. a.s, POLITIE. GEVONDEN, in de gemeente Schagen, tijdjns de veulenmarkt van den 24en dezer. een GOUDEN MEDAILLON. Inlichtingen liietomtrent zijn te jbekomen ter gemeente secretarie aldaar. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Overwegende, dal met den Ie» November a s., inwerking treedt, de wet van 28 Junij (Staatsblad no. 97) tol regeling van den klein handel in sterken drank, en tot beteugeling van openbare dronkemchap. Brengen ter algemeene kennis: I dal volgens art: i3 der genoemde wet, in elke localiteit, waar sterken drank in het klein wordt verkocht, een duidelijk leesbaar gedrukt exemplaar dier wet moet zijn opgehangen. 2. dat ingevolge hetzelfde artikel, wanneer de vereischte vergunninq is verleend, een door den secretaris der gemeente gewaarmerkt afschrift der vergunning, mede op eene voor ieder zigt baie plaats in het locaal, moet aanwezig zijn en tevens boven of ter zijde van de buitendeur die tot. de localiteit toegang geeft met duidelijke letters moet zijn vermeld: a, den naam van hem aan wien de vergunning is verleend; b. het woord vergunningc. (wanneer zulks het geval is) dat ingenoeinde localiteit geen sterken tlrank wordt verkocht van af Zaterdagavond 6 tot Maandag morgen 6 ure. 3. dat de formulieren voor de aanvragen om vergunning, ingevolge art: 1 der wet, welke aanvragen op een zegel van i5 cents moeten worden geschreven en ingezonden aan Burge meester en Wethouders vóór 1 Janna rij e k, ter gemeente secretarie verkrijgbaar zullen zijn van af den len November a. s. 4. dat de ambtenaren belast met het opspo ren vau de ov ertredingen der genot nsde wet krachtens art: 26 daarvan, ten allen tijde vrijen toegang hebhen tot de localiteiten waar sterken drank in het klein wordt verkocht. Schagen, den 28 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGEN BERG. de Secretaris DENIJS lettend op de nalatigheid van vele eigenaar» van huizen, in de nummering daarvan, brengen ter algemeene kennis, dat, veertien dagen na dag teekeninq dezer, deswege een onderzoek zal worden ingesteld, en waarschuwen belanghebbenden te gen de nadeelen welke uit de niet nakoming dezer verpligting voor hen kunnen voortvloeien Schagen I November 1881, USIIU^SII i.u.v-iuuv» ,ww,« I 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd zeggendat 't een gebrek is van den lateren tijdmaar bij de toenemende beschaving en meerdere ontwikkeling moest men ook zooda nig toenemen in eigen en onderlinge waar- decring, dat 't gegeven woord ten allen tijd 't stempel van waarheid droeg en dat men zich in deze aan geen bedrog schuldig maak- G. LANGEN BERG Dc Secretaris. DENIJS. Maar 't spreken van onwaarheid is bij ve len zoo ingeworteld en 't afleggen van een eed zoo noodig bevonden, dat de Grondwet gebiedend aan hooge staatsambtenaren bij de aanvaarding hunner betrekking de gemeen tewet aan de Raadsleden en de regterlijke Collegiën in politie en justitie zaken den eed voorschrijft. Geen wonder, dat er ten alle tijde menschcn gevonden zijn, die met alle kracht tegen 't afleggen van den eed ge streden hebbendie 't rnet ons onteerend ach ten dat //een aanroeping van God" vooraf Na al 't gesprokene en geschrevene over den eed in den laatsten tijd wagen wij het niet eenig licht te doen verrijzen op 't altaar der kwestie, die al zooveel hoofden en harten in beweging gebragt heeft en wie weet?[moest gaan, voor men 't geloof wilde schen ken. En die strijd ontwaakt nu weer in al zijne kracht. E11 't is de grondwet zel ve die zegt: ieder belijdt zijne godsdienstige meeningen met volkomen vrijheid" die ook nog brengen zal •Waar mannen als de heeren Farncombo I Sanders en de Pinto hunne pennen gepunt j hebben, om door Courant;.en Gidsartikelen hunne gedachten kenbaar te maken, daar voegt j sommige gezindten, die geen "eed mogen af- het duizenden met ons den vinger op den I leggen, van de verplichting daatoe ont mond te leggen en te zwijgen, daar het woord aan zulke knappe hoofden wel is toevertrouwd maar iets anders is het, om in eenvoudige woorden zijne meening mede te deelen en 0111 zonder hoog dravende geleerdheid te zeggen, hoe men over den eed denkt. Zonderling ilezers! is het; maar toch ook waar, dat de 1 grondslagen van vrees en achting voor wat ook, in de jeugd gelegd worden en dat men ouder geworden, dikwijls moeite heeft af te leggen, waarvoor men in de jeugd ont zag en eerbied had. 't Afleggen van een eed 't zweeren bij God, heeft bij ons altijd zooveel waarde gehad en is altijd zoo gewig- tig geweest, vooral in tegenwoordigheid van regter of magisstraat persoon niette genstaande de meeste trouw en eerlijkheid dat steeds met huivering de woorden zoo waarlijk helpe mij God Almagtig werden uit gesproken. 't Afleggen van een valschen eed daarentegen was ons ondenkbaar en de persoon die zich daaraan schuldig maakte was in ons oog een van God verlaten misdadiger die niet te streng kon gestraft worden en, hij is dat nog. Jammer is het, erg jammer, dat men elk ander niet op het woord gelooven kan en dat er een eed gevorderd wordt, om zich van iemands waarheid te overtuigen. Moest ie der niet doordrongen zijn 'Ov van achting voor zich zeiven, om nooit liegen of 0111 zijne plig- ten getrouw te vervullenMoet dan een eed ons tot de waarheid voeren en niet ons eigen v heft. WelnuBij 't toenemen van hen, die tot geene godsdienstige gez'ndlieid behooren scharen velen zich onder hen, met hunne ge moedsbezwaren, om ook van die verpligting ontheven te zijn. E11 zoo was 't onlangs, dat de Heer Hartog Heis van Zouteveen wei gerde den eed af tel eggen, om als Raadslid zitting te nemen. Hij wendde zich tot de Kamer en den heer van Houten werd eenemotie tot den Minister Modderman toegestaan. De Minister wilde bestendiging van den eed, behoudens veran dering in de bijzonderheden, b. v. door be perking van het aantal ambtseedenmaar al heeft de Minister in de laatste weken bloot gestaan aan heftige aanvallen vau sommige zijden en al doet het ons leed 0111 den heer lodderman, 't doet ons toch go :d, dat de zaak aan den gang is en wij hopen eerlang verlost te worden van een dwang, die ons en velen met ons, sedert jaren erg tegen dtn '•>orst heeft gestuit. Wij scharen ons aan de zijde van den heer Modderman nietmaar verlangeu de afschaffing van den eed en zijne vervanging door eene voor allen gelijke pleg- tige belofte of verklaring, waarvan de schen ding dan strafbaar zoude behooren te zijn in alle gevallen, waarin de mijneed thans straf baar is of liever na de invoering van het nieuwe strafwetboek, naar art. 207 strafbaar zal worden. Wij beweeren niet, dat tegen de afschaf- geweten? fing van den eed en zijne vervanging door Moeten dan de vingers omhoog gestoken eene belofte geen bezwaar bestaat. Maar wat en God tot getuige geroepen worden 0111 onze het zwaarste is, de gewetensvrijheid, moet NUMMERING VAN HUIZEN. Burgeiiitesui en Weilioudtis vau Sch i"< n het zwaarste wegen. Men zal misschien buiten eede nog wat meer liegen, dan men thans, helaas, onder eede pleegt te doen; maar ook dit kwaad zal gaande weg verminderen, al gelofte kracht bij te zetten en de verzekering te gevendat we het eerlijk meenenWe noemen 't een smaad ons geslacht aangedaan, aan 't eenvoudige woord geen geloof te hech ten; maar eene formaliteit te vorderen, die ons naar mate juist "ook door de afschaffiLg van tot oneer strekt. den eed bij het volk het bewustzijn leven- God is 't bekend, hoe dikwijls er gelogen diger zal worden, dat er maar eene [waarheid wordt en hoe dikwijls //een leugen tot best- is en dat men deze voor alles schuldig is aan wil" wordt uitgesproken. En dat liegen is de algemeene zaak, telkens, wanneer men door zoo oud als de wereld. W ij willen dus niet het bevoegd gezag wordt opgeroepen tot het

Schager Courant | 1881 | | pagina 1