I VA Binncnlan(lsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Marktberichten. als nog ook geen sprake kan wezen dat En geland zich daardoor wil nestelen op Neder- landsch grondgebied. Dat wij thans een open oog moeten houden voor onze belangen op Borneo; waken dat onze handel niet naar Broenei wordt verlegd de voortbrengselen van ons gebied niet daar heen worden getrokkenis duidelijkdoch vrees voor direct gevaar is voor het minst ge nomen, thans nog voorbarig te noemen. Hadden wij Nederlanders voor dien tijd niet stil blijven zitten, doch zelfs getracht handels relatiën niet. dien vorst aanteknoopendie reeds vroeger blijken caf ons niet ongenegen te zijn, zeker zou ons dat ook zijn gelukt. Nu echter, nu Engeland ons voor is ge weest moeten wij toezien en daaruit leeren. familie van Ttalié plaats hebben. 36.5o De werkstaking der Parijsche timmer lieden, die alleen uitgewerkt heeft dat bet houwen van huizen te Parijs voor een tijd lang werd gestaakt, geelt nu nog aanleidiug tot het vervolgen van verscheidene werkstakers die ge weld hebben gebruikt tegen de kameraden welke Waren blijven werken. De straffen, die zij daar voor krijgen, zijn zoo gestreng mogelijk en beloopen van één tot zes maanden gevangenisstraf Te Bordeaux woeden de pokken op een verschikkelijke wijze. Niet alleen de wijken waar in de werklieden wonen, zijn aangetast, maar zelfs in de meeste woningen der rijken heerschen de pokken. Het aantal sterfgevallen groeit dage lijks aa" en de maatregelen die men neemt om de ziekte tegen te gaan, blijken vruchteloos te zijn. Twee oudjes in het werkhuis te London, krrgen Donderdag twist over een plaatsje aan den haard en weldra kwam het van woorden tot daden, waarhij de een, een grijsaard van 79 jaren zijn makker met een gloeienden pook in den nek sloeg zoodat deze na weinige oogen blikken overleed. PETERSBURG. Ten gevolge van de bekente nis van Nicolaas Sankooskij die het schot loste op generaal Teherevine is ook een zekeren Paul Melnikoft gevangen genomen. LONDEN, De ter dood veroordeelde Lefroij Mapleton heeft thans bekend den bankier Gold vermoord te hebben, en inj het voorjaar ook den Luitenant Poper. Op de kust van Colombia is een stoom boot. de Albion. verongelukt.. Er waren 45 menschen aan boord, waarvan 32 om het leven kwamen De boot was oorspronkelijk voor de riviervaart bestemd geweest, maar werd later voor de vaart langs de kus» gebruikt Een Spaansch stoomboot, de Jovellanos, die 15 personen aan boord had, is bij het binen komen van de haven te St. Sebastian met man en muis vergaan. Naar men vreest zijn in de golf van Riscaye een aantal schepen veronge lukt door den laatsten storm. De bekende Zweedsche Noordpoolreiziger Nordenskiold is Zondag in het Amstel-hótel te Amsterdam aangekomen; vergezeld van dr Snel len, uit Utrecht, bezigiigde hij gister onze hoofd stad. ITALIË Vertrouwbare berigten verzekeren dat de Keizerin van Oosten'ijk eenige winter maanden te San Remo zal komen doorbrengen en alsdan zou het tegenbezoek aan de Koninklijke DOOR dOLOHAIAIUlD 18) III. Plotseling nam de postiljon zijn hoorn op, het slot was toen geen driehonderd pas meer verwijderd en vroolijk klonk het geluid door de stille winterlucht. De tonen volgden elkaar zuiver op; het jonge meisje luisterde met zichtbaar welge vallen. Het rijtuig hield nu voor het slot stil. Op het breede bordes vérscheen een eenvoudig gekleed e huishoudster. De dienaar sprong van den bok af en hielp zijn heer en meester uitstijgen. Zij kwamen in een achthoekige vestibule met een rijk ingelegden vloer. „Ik had order gekregen om eenige vertrek ken te verwarmen, zonder een nadere aanwij zing welke kamera; ik hoop dat ik de goede gekozen heb," sprak de huishoudster met een beleefde buiging tot Mijnheer Roland. „Daar wij hier allen vreemd waren, kenden wij in deze de bedoeling van uwe genade niet." „Uw genade," bromde de oude man met bijtenden spot. „Ik ben mijnheer Roland; dat liadt ge toch ook wel uit mijn brieven Het rijksielegraafkantoor te Amsterdam behandelt tegenwoordig 12 tot i4 duizend tele grammen daags, daaronder begrepen de transito berichten- Alen me'dt aan het Hbl.. datjhet plan is om het postkantoor te Amsterdam electrisch te ver lichten, Het electrisch I clil in hel telegraafkan toor blijkt constant te zijn en goed te voldoen. Uit verschillende plaatren komen berichten, dat de gunstige werking der dra nkwet zich reeds thans doet gevoelen. Zoo ontving het Vad. uit het noorden de volgende mededeeling „Er wordt op de veemarkten reeds veel minder gedronken, nu de dagpatenten niet meer het recht geven om te tappen. V roeger was op drukste veemarkten nagenoeg elk huis in de buurt een kroeg. Thans zorgt de politie dat dit niet meer gebeurt." Den 24n Dec. zal van Harderwijk vertrek ken om met het stoomschip Zeeland naar Ned, Indië te worden overgebragt, een detachement suppletietroepen, sterk 56 militairen,, waaronder 6 onderofficieren, onder leiding van den tnluit. der genie J P. Koeleinans Beynen; als mede geleider treedt op de 2e Luit. der genie H. F. Wijnhoff. 'De storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag uit het Z. W. woedde, heeft op eenige plaatsen nog al schade aangericht, In deze gemeente werden van verschillende huizen de glazen uit de kozijnen geslagen; ter wijl van een paar huizen een gedeelte van den gevel is afgerukt. Aan de Texelsche zeedijken is vrij wat schade geleden. De glooiing langs den havenmond is zeer beschadigd. Grnote steenen zijn weggeslagen en in den havenmond geworpen zoodat bij laag water het in en uitvaren niet zonder gevaar is_ Te Tagelen (in Limburg) storte een schoor steen in bij de Wed Janssen, wier huis door de Wed Komps, uit Roermond bewoond Werd. Tengevolge daarvan onstond brand en is het geheele huis met al den inboedel (die voor f 11,000 verzekerd was) vernield. De te Leeuwarden gevangen zittende moor denaar de Jongh heeft zich gedurende den tijd van zijn verblijf aldaar steeds goed gedragen; hij oefende het kleermakersvak uit en was nim mer lastig voor zijne bewaarders noch voor zijne medegevangenen- Laatstelijk was hij echter meer in zich zelren gekeerd en norsch, als men hem iets vroeg of tegensprak. Den 20, hij het gaan naar de kerk, viel hij op den Itrap in onmacht, en toen men hem opnam en *n de invniiedenzaal bracht, bleek hij geheel krank zinnig te zijn, zoodat men hem een dwangbuis moest aandoen, dat hij thans nog aan heeft. BENOEMINGEN. Tot Burgemeester van Hoogwoud C. Pij per en van Opmeer H. J. H. van den Steen Burgemeester van Spanbroek met vergunning ook deze betrekking te blijven waarnemen. Pensioen verleend aan den Kapitein .T. M Bichelmeijer pi Adjudant te Helder. EDAM 26 Nov- Kleine kaas f 25 aangevoerd 21 st., wegende 6207 P. PURMEREND 29 Nov. Aangevoerd 46 paa den, 402 Koeien, vette stug prijshoudend V" p. kg. f 0,80 a 1,00 handel 'y\J '56q Nov. Aangevoerd 1 Keef 170- f 34 a 107, 11 nuchtere t 11 n t 4?- a 5o, 1153 Schapen f22 Varkens f 0,52 a 0,60 per P., ALKMAAR 28 3g vette Kalveren a 20, 4 Rammen a 4o. 137 vette 6 magere f 24- kunnen merken, geloof ik Onthoud het nu maar voor het vervolg. Ik ben niet genadig; maar driftig wanneer men meer tegen mij spreekt dan hoognoodig is. Overigens zal een ieder en alles hier zich moeten schikken naar de wenschen mijner kleindochter, freule von Zahringen, die zich natuurlijk kan laten noemen zooals zij het goedvindt.^ Het jonge meisje begreep welken indruk deze ruwe woorden moesten maken. Zij sloeg snel haar sluier terug en knikte vriendelijk met het hoofd.. „Ik ben Eva von Ziihringen,,, zeide zij tot de verschrikte huishoudster, „gij kuntïnij noemen zooals het hier de gewoonte is.ff j Eva's vriendelijk gezichtje scheen de uit het veld geslagen vrouw weer moed in te boezemen. Met een dankbare buiging ging zij Eva en haren grootvader voor. Van de breede steenen trap kwam men in een langen gang, dan weer eenige treden af, en men was in den zijvleugelhier waren verscheidene modern en met smaak gemeu- beleerde kamers, die waarschijnlijk door den laatsten bezitter gebruikt waren. De kamers waren heerlijk verwarrad en gaven een prachtig uitzicht op het be sneeuwde dal. De huishoudster ontdeed haar jonge meesteres van hoed en pels, opende de vette Kalveren 74 nucbt- diio f 8 a 20, handel stug, Schapen en Lammeren, vette Schapen iets minU^ in prijs, 112 vette Varkens f o 5o a 0,60 kilogr,, 208 Biggen f 6 a 9, handel stug, Kipeierjr f 6 a 7 per 100, Boter f i,4oa i5o, per kiW 3o heet. Appelen f 4 a 5, 600 Ganzen jY- a 3,25, 75 Zwanen f 5 a 6 per stttk. Kleine kaas f 38, Middelbare f28, aangev^j 203 st. Naar aanleiding van de vertooningen van den Hr Dibbels en zijne gade in de verschillende gemeenten van ons land is hel misschien niet onaardig eens aanf]de loop-wedstrijden in Engeland en Amerika te herinneren, waarbij de kunst van Dibbels in't niet verzinkt en vergelijkender wijs gesproken zijne zwaarste toeren slechts de wankelende schreden van een kind zijn. De door het pnbliek meest geliefde wedstrijd vooral in New-York is de Zesdaagsche. In een ruimen circus draven een paar man nen rond zoo hard of zoo zacht als ze willen. Ze kunnen er zelfs tijd voor eten en slapen afnemen, mits ze maar zorgen, dat ze een afstand van minstens 45o Eng. mijlen Il5o uren gaans voor een gewoon mensch) afleggen, anders hebben ze geen recht op eaoige vergoeding. Dag en nacht is er publiek, dat een entree van een doller heeft betaald, en nu ouder de opwekkende muziek van een paar muziekcoipsen onder weddenschappen (eene liefhebberij waaraan ook de gewone burger meedoet) en luide jubel- kreeten de kampioenen aanmoedigt. Even als harddravers worden zij in tenten gedurende den wedstrijd door geneesheeren nwi de grootste zorg gevoed en gewasschen. Gedurende zulk een wedstrijd is de stad lel terlijk in beweging. Men hoort van niets ander praten. De dagbladen vullen eiken dag een>ge kolommen met een onzinnig naauwkeurig vei slag. Voor de bureaus der dagbladen, voor de sigarenwinkels en herbergen hangen groote borden met de laatste bulletins, die van uut tot uur de afgelegde afstanden bijhouden en waarvoor zich een iiieuwschierige massa vei dringt. De iaatste groote wedstrijd die we kennen werd in October 1879 te New-York in Madisoi, Square Carden gehouden. Hieraan nemen niet minder dan i3 personen deel, waaronder van de beroemste dravers o. a, Weston wiens maxi- mnm in 6 dagen le Londen 55o mijlen 183 uren gaans) was, Rovvel eeu man met een ver leden van 5oo mijl achter zich, Guijon, Ennis enz. Dat ze niet alleen het lang kunnen vol houden maar ook snel kunnen loopen blijkt hieruit dat b. v. Rovvell te Londen 19 mijlen (6 uur 20 rn. gaans) binnen 2 uur, en Ennii te Chicago too mijlen (33 uur 20 m.) in den korten tijd van 19 mtr aflegde. Bij den aanvang van den strijd, waren er ongeveer »4°oo toeschouwers in het gebou* tegenwoordig. Het is niet te verwonderen, dat er loopers zijn die zich in letterlijken zin dotd- loopen of ten minste een levensgevaarlijke kwaal .opdoen, iets dat op 't zelfde neerkomt, maar als men bedenkt dat een gelukkige overwinnaar ee n 3o.ooo 'dollars of [75-000 kan verdienen aan prijzen en aandeel in de entrees, dan is het •e verklaren dat er zieh liefhebbers voor dn schoone kunstvak blijven opdoen. Nu er echter zich in de laatste jaren ooi vrouwen op 't harddraven hebben toegelegd er kans op dal de Amerk-anen en Engelsclit11 de dwaasheid van die aardigheden beginnen deur om twee voor den heer Roland bestem de vertrekken aan te wijzen, en vroeg toen, hoe laat men wilde dineeren. „Over een half uur,„ beval hij, ofschoon hij zooeven nog gezegd had, dat zijn klein dochter over alles te bevelen had'. „Ik moet eerst flink doorwarm worden, f" de mij vreemd geworden omgeving eens 111 oogenschouw nemen» voordat ik er mij ffeer te huis gevoel. Hij opende het volgende vertrek, claam* nog een, alles maakte den indruk van goe^ smaak, maar er was iets ledigs in' het gelY Er lag niets op de tafels, geen boek, werk, geen speelgoed, niets, die kale étagè^ en tafels maakten een ongezelligen, verveld' den indruk. De oude man scheen niets van dat allc5^ ondervinden; hij liep de kamers door, met een koelen,- onderzoekenden blik naaf "e inrichting en plaatste zidi toen zwijgend het venster. f>. „Het is hier toch vreeselïjk eenzaam", hij na eenigen tijd „Geen geschikt vintC verblijf voor u. Later zal ik dat alles wel ders inrichten." Wordt vervolf-

Schager Courant | 1881 | | pagina 2