AMIMIEI II KW! 1&T1IT1I. DINGSDAG MIBBOUWBMD. 13 DECEMBER. Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1469. GIJMWASÏHK. B V A Benoemingen, Gemeenteraad van Scha gen. Buitcnlandscli Nieuws. SCHAKER COURANT Dit blad verschijnt drie maal per week maandag- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending lot 's middags l! ure worden Adverlentièn in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag Vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. Het studenten gezelschap Olijmpia te Utrecht, zal volgens de Nieuwe Rotterdamsche Courant van heden, tegen Maart a.s. een wedstrijd op het gebied van Gijmnastiek uitschrijven, waar aan ook andere studenten vereenigingen zullen deelnemen. Bravo, wakkere Muzenzonen, gij toont niet alleen de Grieksclie letteren, maar ook hun nationale spelen in eere te houden, door het ontwikkelen van lichaamskrachten ook die van den geest op te wekken. Zeker mogen wij verwachten dat de vereeniging Arena stu- diosorum van het Leijdsche studentenkorps, zich niet te vergeefs in dien edelen kamp zal doen wachten, Het is niet alleen een verblijdend verschijn sel dat de bloem van Neêrlandsch jongeling schap, de zonen van Minerva, die edele oefe ning hoog blijven waardeeren en aanmoedigen, maar ook dat die niet meer, zooals nog voor weinige jaren, binnen den engen kring dier academie burgers besloten blijft, ook daar bui ten al meer en meer veld wint. Immers in de kleinste gemeente alwaar maar eene redelijke inrichting tot lager onderwijs bestaat, vindt men die oefening als een on derdeel van het onderwijs op het programma uitgedrukt. Treft men daar al fgeen "uitsluitend daartoe ingerichtte localen, voorzien van alle werktui gen voor dat onderwijs benoodigd aan, men vindt er dan toch een daartoe afgesloten speel plaats, voorzien van die hulpmiddelen, vol doende om de eerst beginnende jeugd te oe fenen een heilzame en gezonde lichaams be weging te verschaffen. Wij zeggen een gelukkig verschijnsel, en werkelijk mogen wij het zoo noemen want velen onzer zullen zich de tijden nog wel herinneren, toen die oefening bestempeld met den naam van nuttelooze kunstenmakerij, trots de vertogen van vele geleerde mannen, behalve in het leger, in Nederland maar geen ingang kon vinden; toen kromme beentjes, scheve halsjes [en gebogen ruggetjes onzer diep in de bank gedoken mede scholiertjes maar al te vaak onze niet prijzenswaardige jeugdige spotlust gaande maakte. Met diep medelijden zagen wij op meer) gevorderden leeftijd die ongelukkige schepseltjes hun misgroeid lichaam door het leven slepen, DOOR f.OLO ltAIMl*» 21) IV. Misschien had hij een voorgevoel, dat hij niet lang meer de beschermende hand over haar zou uitstrekken, toen hij haar oordeel scherpte over menschen en toestanden. Toen de linden voor de tweede maal na zijn intocht in vollen bloei stonden droeg men hem grafwaarts. Het was heden doodstil op het slotde torens en spitsen teekenden z:ch scherp af tegen de helder blauwe lucht en de vensters schit terden in de heerlijke ochtendzon. Geen windje bewoog de bladeren der oude boomen, alles dat in hun jeugd zooveel schoons beloofde doch thans voor hen zóó rijk aan lichaams, smart, zóó rijk aan zielen wee was geworden, dat de engel des doods als een welkome bode werd begroet. Hoe veel van die ongelukkigen zouden voor dat treurig lot behoed zijn ge weest, gered zijn, wanneer zij op nog jeugdi gen leeftijd onder de leiding van deskundigen die oefening te baat hadden kunnen nemen; hoe velen hebben daar aan thans een flink ontwikkelde lichaamsbouw te danken. Daarom laat ons breken met verouderde vooroordeelen, onze kinderen ter Gijmnastiek school zenden wanneer wij het voorrecht genie ten dat de gelegenheid zich daartoe aan ons voordoet. Laat ons niet wachten tot de kiemen van misgroeijing zich reeds openbaren, als waanneer het reeds te laat kan zijn, maar zendt hen vroegtijdig, in den leeftijd dat het lichaam nog kan ontwikkelen in zijn schoo- nen, kloeken, natuurlijken bouw. Dan zal men weldra het nut, de heilame uitkomsten leeren erkennen van die lichaams oefeningen, die reeds een eerste plaats inna men in de wijze van opvoeding bij de oudere, niet minder beschaafde volkeren. ter lafel gebracht, 2 maal in de t4 dagen; onnoodig werd geoordeeld hiervoor alsnog eene verordening op te maken- Met een voorstel door den heer D. Keet gedaan om, in aanmerking genomen de onge regeldheden enz. bij den laatsten brand, eeni bezoldigde brandweer evenals o. a. te St Maar ten bestaat, in bet leven te roepen, kon de ItaaJ zich na eenige discussie wel vereenigen Van eene aanbieding des heeren Beider uit Amsterdam van een nieuwe brandspuit, die in snelle bewerking en weinig vereischend personeel alle aanbeveling verdient is nota genomen; bet bestuur zal volgens bet besluit der vergadering met genoemden beer in onderhandeling treden. Zitting van 7 December 1881 Bij den gemeenteraad te Schagen is een adres ingekomeu van den beer A. J. Krieger, behelzende de voorwaarden waarop hij de cou- cessie van een aanleg voor den bewusten stoom tram verlangt. Op voorstel van den Voorzitter wordt overeengekomen 0111 in bet belang der algemeene veiligheid met adressant bet terrein te onderzoeken en te bespreken opiiJDec. e. k. In verband met den aanleg dezer stoomtram zal de verpachting van bet grasgewas in de floep en langs het spoor waarvan de bermen noodig znllen zijn, dusdanig worden geregeld, dat bet gemeentebestuur ten alle tijde het recht aan zich beeft deze pacht te doen eindigen, met te rugbetaling van dat gedeelte der pachtsom waarvoor niet is genoten. De bezoldiging van een schatter voor de schatting van lokalen waarin sterken drank wordt getapt is bepaald op f 1 5o per perceel. De verpachting van baardasch en straatvuil zal voor het jaar 1882 op dezelfde wijze als voorgaande jaren geschieden Het schoolverzuim wegens veld- en huisar beid bleek volgens de lijst door den secretaris was rustig en stil. De vensters van den lin kervleugel, die door de hooge kastanjeboomen voor zonnehite beschut werden, waren geopend, en in het laatste vertrek zat Eva voor een met papieren bedekte schrijftafel. Het was een hoogst eenvoudig vertrek, waarin het jonge meisje zich bevond, en de revolvers en jacht geweren in het wapenrek toonden duidelijk aan, dat de kamer van een man was. Geen gemak, geen weelde was hier te vinden, de met donker fluweel bekleede sofa was het eenige meubel dat aanspraak mocht maken op gemak. Eva was alleen en het schcone hoofd was diep gebogen over de voor haar liggende papieren. Toen zij even opkeek, zag men dat de donkere ocgen nog even helder en ernstig keken als voorheen. Alleen hadden zij die dweepzieke uitdrukking verloren; de zeker heid, die zich over haar geheele wezen ver Z M. beeft benoemd tot dijkgraaf van de Baarsdorpermeer, prov. Noord-Holland de beer J- Clay; tot beemr. van het amb- van West- Friesland, gen, de Vier Noorder-Koggen, van wege de Medemblikker Kogge, prov. Noord- Holland de beer G. Smit; tot beemr. van bet amb. van West-Friesland, gen. de Vier Noorder- Koggen, vanwege de Hoogwouder Kogge de beer J. de Jong tot heemr van bet amb van West- Friesland, gen. Drechterland. wegens deWesirr- Koggen prov. Noord-Holland, ds beer P. 11 Spaan»; tot beemr. van bet amb. van Wi st" Friesland, gen. Drechterland, wegens deZuider" Koggen. prov. Noord-Holland, de beer K. Zijp Een vreeselijke brand heeft gisteren bet Weener Ringtheater in de asch gelegd Naar men verneemt, is de brand ontstaan door onvoorzichtig omgaan met een spirituslamp op bel toonneel. Het op alle rangen zeer tal rijke publiek vluchtte in onbeschrijflijke ver warring. Daar de uitgangendoor het koortsach tig gedrang geheel onvoldoende bleken, werd redding beproefd door brandladders en door zei- len onder de vansiers Het geheele door de mi_ litairen afgezette terrein leverde een onbeschrij. flijk tooneel van jammer en ellende op. Tot nog toe zijn 120 oogenschijnlijk bedwelmde en zwart geblakerde personen in hel nabij gelegen reddingslokaal overgebracht; de mee.ten hunner zullen er wel niet weder van opkomen Het binnenste gedeelte van het theater is geheel nitgebtand. Ten twee ure, in den nacht waren meer dan t5o verkoolde lijken naar bet hospitaal overgebracht, Een groot aantal slacht offers is bovendien onder de puinhoopen be toonde, bewees hoe vrij zij zich innerlijk ge voelde en hoezeer zij die vrijheid op prijs wist te stellen. Zij was in zwaren rouw gekleed, want het was slechts weinige dagen geleden, sedert men haar grootvader begraven had, en om de lippen vertoonde zich nog een trek van smart, die zelft de heerlijkste zonnestralen niet konden uitwisschen. De geheele natuur, alles wat haar omringde deed haar levendig gevoelen dat zij weder alleen stond in de wereld, j Wel maakten die gedachten haar niet moe deloos, zooals in haar kinderjaren, toen men met haar handelde alsof het een stuk koop waar gold, maar het vervulde haar met diepe droefheid, toen zij den stoet nazag, die op enkele uitzonderingen 11a uit bedienden bestond Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1