DINGSDAG Ao. 1881. No. 1472. BliRICHT. 25stc Jaargang. Dit blad verschijnt drie maal per week - maanaaq- Woensdnq- en Zaturdaqavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Adverlenticn in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden, itukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nnmmers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'ere worden naar plaatsruimte berekend. 20 IÏECEMBE Als preime op ons blad voor het jaar 1882 kunnen wij onze abonnees aanbieden, een fraaien SCHEURKALENDER, getiteld: ORANJE N.ÊRLAND ÉEN, opgedragen aan Z M- den Koning. Uitsluitend verkrijgbaar voor onze abonnees tegen betaling van VEERTIG CENTS, terwijl hij in den handel Vijf en Zeventiq Cent kost. Zij, die dezen Scheurkalender, geschreven op zedelijk-maatschappelijk gebied, door een zeer bekwame hand. wenschen te bezitten, gelieve te teekenen op de Inteekenlijst, die hen binnenkort zal worden aangeboden. Naar buiten tegen overmaking van het bedrag per postwissel, voor 15 Dec. a.s, De Tirolers hebben de liefde van vriend en vijand verworvenvan dezen door hunne ge trouwheid van genen door hunnen moed. "Wie kan een Tiroler zien zonder zich te herinnerendat dcrzelver arme bewonershet waagden een Napoleon te wederstaan. Wie denkt niet met eerbied aan een Andreas Hofer, een Speckbacher, een Haspinger. Wij hebben Tiroler schutters te Frankfort en Schaffhausen gezien, en Tiroler Turners, te Leipzig en overal hoorden die jongelingendie mannen tot de geliefste gasten. Zij zijn de afspiegeling van hun land. Behalve de donder die uit de wolken ratelt wordt het oor er getroffen door de nederstor- tende wateren in het gebergte, en door het gedreun van de lawinenof het van elkan der scheuren der gletschers. Schoon is het land, doch men moet Tiroler zijn om het lief te hebben. Bij ons is het water stom, in Tirol plast, ruischt, dondert het. Die de echo nog niet kent, ga naar Tirol, voor al in het voorjaar als de natuur ontwaakt. Tirol is het land der toonen lang vóór dat een storm in aantocht is, hoort men in 1 fl DOOR HA E191 I'S»- de dalen een geheimzinnig geluid, een klaag toon, wier oorsprong geen geleerde nog ontdekt heeft. In Tirol spreekt de doode natuur, de levende hoort men zelden. De juichende schreeuw van een gier ver breekt zelden de stilte, noch minder het ge brom van den beer Niet in ieder struik kweelt de nachtegaal niet op elk veld jubelt de leeuwerik. De dalen zijn smal en overal met kale rot sen begrensd. Iedere schrede naar boven brengt ons in een ander klimaat, bij een ander diersoort. Een enkel vinkenpaar een mees, is alleen wat de stilte verbreekt. Zejf het gezang van den Tiroler is in over eenstemming met de natuur, hij jodelt en juicht om de echo der rotsen te lokken de solo stem is daar passend, de natuur vormt het koor het zij het geruisch van den water val, het gesteun van de gletschers, of de klok van de kudde. Hoog boven op de ijs en sneeuwvelden ZAvijgt alles, de natuur heeft het water ver steent, slechts de adem van den gems, of het gefluit van de marmot verkweekt de stilte, de donder heeft daar geen klank en de ge- weldigen lawine kondigt haren val niet aan. Imposante bergpassen voeren naar het bin nenste van het land, als: de Luziensteig, de Rescherscheideck, de Ehrenberger Klause en de Finstermünz pas. Grootscher natuur tooneel dan deze laatste bestaat er niethier breekt de Inn door de donkere massa heen, de smalle ruimte dee- lende met den weg naar Innsbrück. Een overdekte brug over den woedenden stroom verbindt de beide declen van het dorp. Hier was het den 26 Maart 1800 dat er een bloedig gevecht plaats had tusschcn Oosten rijkei's en Fransehen. Ver zijn de dorpen van elkander A'erwijderd en eenzaam hargen de huizen als het ware tegen de bergen. De Tiroler wordt geboren, huwt en sterft in zijn dal, zijn land is zijn alles, doch meent niet dat het eenzaam in zijn hart is; me nig kruis op den weg, of kapel tegen den hoek van een huis toont aan dat God hem nabij is. BïmienLaiirisch Nieuws. i 23) IV. Toen haar kalm, rustig leven opnieuw ge stoord werd; toen mijnheer Roland door een beroerte doodelijk getroffen was, had zij in den dokter reeds een deelnemend vriend ge vonden; z'j stond niet alleen meer op de wereld, toen het droeve uur gekomen was, dat zij van haar grootvader moest scheiden. Zijn strijd om het leven, dat zdo weinig waarde voor hem had, duurde slechts korten tijd; de dood bleef over winnaar. Eerst toen werd het recht duidelijk welk een gunstigen invloed mijnheer Roland op haar geestelijke ontwikkeling gehad had; hoe door haai' langdurig verkeer met hem haar karakter vastheid had gekegenhaar zelfbeheersching j geoefend n as. Zijn rijke ondervinding had haar i blik op meuschen en toestanden gescherpt, zonder haar gemoed te verbitteren; zij was voorzichtig en nadenkend, waar hij zich koud en wantrouwend toonde. Het leven bood haar geen liefde, geen ATengde, maar ook geen strijd. V elk een on derscheid was er tusschen het verleden en het tegenwoordige; toen bleef zij als kind achter nadat haar moeder gestorven was; toen was zij gedwongen tante Farbara te volgen naar dat groote stille huis, nadat ook haar groot moeder weggedragen was; toen verloor zij in den professor haar laatsten beschermer en leerde zij cp de kostschool den ZAvaren druk der afhankelijkheid kennen. Heden was zij viij en onafhankelijkhaar rijkdom stond haar toe niet alleen zich zelf maar ook anderen gelukkig te maken. Het groote vermogen was Het Rotterdamsch knaapje, dat bij her- baling levende insecten braakte, schijnt thans hersteld te zijn Het kind is ongeveer 3 maanden in het ziekenhuis onder geneeskundige behan deling geweest en heeft een operatie aan het voorhoofd even boven den neuswortel, onder gaan. Door de leden van de „Witte," N. Ritte. Sociëteit), te 's.Gravenhage zijn op voorstel van het Bestuur, strenge maatregelen goedgekeurd tot beperking, zooveel mogelijk, van de speel* j zucht, welke zich in die sociëteit op bedenke lijke wijze openbaart en daar zelfs slachtoffers maakt. Den i5 is, door het provinciaal bestuur van Nunrdholland, aanbesteed het driejarig on derhoud der Rijks zee- en havenwerken op het eiland Marken, geraamd oj> 9000 's jaars Min ste inschrijvers daarvoor waren de lieeren 1. Oldenburg te Bergen en H. Nottelman te Scliooil, voor f 715o. Het te Luik verschijnenden dagblad la Meuse maakt met veel lof [;ewag van eene nieuwe uitvinding van den lieer Smulders te Maastricht, waardoor het klokKenmei tot zijne kleinste afmeting is gebracht en thans ook voor kasteden en villa's kan dienen. De klokken van dit nieuwe carillon zijn loodrecht geplaatst be slaan weinig ruimte en zijn van eene voortref felijke metaal compositie. Door de ainbachts vroutv te Heenvliet is tot predikant bij de Herv: gemeente aldaar verkozen de heer F. Pijper, theol, Gandidaat te Lt-ijden. I.RIJDEN 16 December, Dooi de alhier zitting hebbende Comuiisie voor bet geneeskn 11- dig staats examen zijn beden bevorderd tot arts de heeren R. Freriks en G. A. van Geij- tenbeek, doctorandi: en voor bet eerste gedeel te toegelaten de lieer I. J. Pb. C. Bartolot t, liijnders candidaat arts. OEGSTGEEST, 17 December. Gisteren ging op den weg van hier naar Leijden een paard voor eene Vigelante hespannen, schrikken de voor den Stoomtram op den hol, en slinger de het rijtuig met zulk een kracht tegen een boom dat Int bijna geheel uit elkander vloog De beide personen die er in zaten hebben her aan hun bedaaidheid te danken dat zij er zon. der letsel bekomen te hebben al kwamen. Aan de Leijdsche universiteit is den 17 uiterst nauwkeurig -geregeldaamvijzingen en schikkingen van allerlei aard toonden aan hoezeer hij na zijn dood voor haar gezorgl Avenschte te zienhij had alles zoo vastgesteld dat zij niet in handen kon vallen van den zaakAvaarnemer, dien hij haar aanraadde. Hij gaf haar volle vrijlieid om met haar vermo gen te doen wat zij Avilde, op voorwaarde dat de Zalrrenburg in haar persoonlijk bezit zou blijven en dat het later als een erfdeel in handen harer kinderen moest komen. Dit was zijn uitdrukkelijk verlangen dat hij haar schriftelijk had achtergelatenin zijn testament was zelfs niet het kleinste legaat voor den een of ander bestemd, geen groet, geen gedachte, geen herinnering van menschen, die hem eens (herbaar geweest waren. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1