Gemeenteraad van Schagen. Binnenlandseh Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. BURGERLIJKE STANK, Marktberichten. staande velen tot ergenis en anderen tot dwaas heid gij verkondigt vrede met Godvrede met de menschen, vrede met 't hart! Juist toen de nood ten toppunt gestegen was, werd te Bethlehem het licht ontstoken en hoe jong ook gestorven Jezus heeft lang genoeg geleefd, om zijne volgelingen in hoofdtrekken eene zedeleer te gevendie zij na zijn dood konden uitbreiden en algemeen verkondigen. „Men kan wel jong van jaren en oud van uren zijn." Zijne volgelingen vermenigvuldigden na zij nen dood op een buitengewone wijze en ter wijl zij de reine leer des Christendoms meer en meer ook buiten Palestina en Griekenland Klein Azië en tot in Rome verspreidden, vonden zij wel verzet en tegenkantingmaar met moed en volharding bleven zij voortgaan het Evan gelie te verkondigen en de nieuwe godsdienst leer de geheele aarde bekend te maken. Leest de brieven van de Apostelen; leest de bergpredicatiën overal waait u een reinen adem tegen en roept ge onwillekeurig uit; dat is schoondat is heerlijkNoemt mij een boek zoo kernachtigzoo heerlijk van stijlzoo frisch en zoo leerrijk als het boek der gewijde geschiedenis! Komt op schrijvers en dichters en alle geleerden der aarde en zet er zoo'n boeijendzoo'n scheppend boek naastals gij knntWel moogt gij zeggendat de Chinezen, lang voor Jezusin Confucius en Budhastich ters vonden van eene in sommige opzigten bijna gelijke zedeleer we laten t u zeggen en weten ook wel, dat de leer van Jezus in sommige punten met hen gelijkenis heeft. maar zóó volkomen zóó waardig in zoo'n schoon geheel en zoo boeijendzoo ingrij pend in 's menschen gemoedsleven eene zede leer zamen te stellen dat vermogt alleen Jezus en Zijne volgelingen, Al is 't ook, dat de Jood den Christus niet aanhange zijne leer is ook in zijn gemoed doorgedrongen want er is geene deugd of zij is mede eene christelijke en er is geen Chr. deugd of zij is mede eene maatschappelijke. De vormen mogen verschillen de waarheid is een en 't leven van d en Jood en den Christen heeft een doel, nl. de toenemende volmaking van zich zeiven. De beste burger is de beste Christen en onwillekeurig is men een volgeling van de reine leer van Jezuswanneer men zich in het maatschappelijk leven waardig ge draagt. De joelfeesten der ouden, die gehouden werden bij 't einde van 't jaar, werden luis terrijk gevierd, 't Rad van den tijd stond dan stil en met gejuich werd het oude jaar geëin digd. Dezen tijd hebben de Christenen over genomen om feest te vieren bij de aanneming van nieuwe leerlingen (doopelingen), van daar het woord Kerstere of nieuwelingen. Men werd in de nieuwe leer ingewijd en bij die gelegenheid werd de geboorte van Christus gevierd. Wij hebben alzoo de donkere dagen vóór Christus geschetst en we hebben een heerlijk licht zien opgaan te Bethlehem. Eere zij God in de hoogste hemelen vrede op aarde in den mensch een welbeha gen! van 21 Dec. 1881. In deze zitting werd na voorlezing en goed keuring van de notulen der vorige veigadering mededeel ing gedaan van het afschrift van heqKon. DOOR KABHLY» besluit, waarbij wordt gehandhaafd het besluit van den raad tot niet toelating als Lid van den Raad van Ds. C. S. Timiners; en Procesverbaal der kasopoeining. Daarna wordt gelezen eene missive van de afdeeling Schagen der Iloll Maatschappij van Landbouw, waarbij deze den raad adbaesie ver- zoekt tot oprigting van een vakschool voor zui vel bereiding. Hiertoe wordt [vergunning verleend onder voorwaarde dat het der Gemeente niet te groote geldelijke offers kost Daarna wordt besloten aan den Heer Ingeni eur H J. Krieger concessie te verleenen voor den stoomtramweg SchagenHoorn onder de door hem opgegeven voorwaarden. 24) V. Met een bijna jeugdig vuur drukte hij de kleine blanke hand „Wat zou mij grooter ge noegen kunnen geven, juffrouw Eva! Wees overtuigd dat ik mij het vertrouwen waardig zal maken, daar het mij een recht geeft om onder uwe vrienden gerekend te worden." Zij schudde het hoofd weemoedig: „onder mijn vrienden ach, beste dokter, in dat opzicht ben ik zeer, zeer armik heb niemand buiten u. Hoe heb ik ooit tijd en gelegenheid gehad om vriendschap te sluiten; ik ging van de eene hand in de andere, en heb altijd af gezonderd geleefd." „Ik wilde u eenige vragen doen," ging zij voort, toen dokter Jordan zweeg en haar op merkzaam aanhoorde, „en ik hoop, dat gij deze niet zult toeschrijven aau ijdele nieuws gierigheid. Door den Raad van Anna PauloWna is onder anderen besloten tot het oprigten van een bezoldigde brandweer. De gemeente wordt daarvoor in 4 afdeelingen verdeeld. De andere dienstpligtigen behoeven slechts op te komen bij brand in hunne afdeeling, ofschoon hunnne diensten ook elders gevorderd kunnen worden. De vergadering van „Hollands Noorder kwartier", den 7 in het Parklocaal te Hoorn gehouden, werd bijgewoond door 82 leden en vele gasten. Op de prijsvraag: een doelmatig aanteekenboekje voor landbouwers en veehouders waren 22 antwoorden ingekomen; door den ver gadering werd. op voordracht van liet bestuur, eene commissie van beeordeeling benoend, De statuten en bet huishoudelijk reglement wei den met geringe wijzigingen op nieuw voor 5 jaren vastgesteld, Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd Alkmaar aangewezen, De voorzitter, de heer Waller bracht verslag uit over de proetnemmg op het gebied dei zuivel bereiding; dit verslag zal gedrukt worden. Het voorstel van de aldeeling Waard en Groet der Holl. Maatsch van Landbouw, om een wedstrijd uit te schrijven tusschen de beste nielkoeien, wat hoeveelheid en gehalte der melk betreft, werd, op liet prac-ad vies van bet bestuur, bij acclamatie verworpen. Ook ten aanzien van het voorstel van den heer F. Groot Jz., te Mid woud, om een wedstrijd in het koeienmelken uit te schrijven, werd door het bestuur ongun stig geadviseerd: op voorstel van den heer Groot werd echter met eene kleine meerder beid beslo'en, eene commissie van 5 leden te benoemen ter overweging der uitvoerbaarheid van het voorstel. De heide voorstellen van de heeren Groneman te Wieringerwaard en W. Sluis te Beemster, onderzoek naar de oorzaken van het niet gaar koken van erwten en naar de bestanddeelen van het zout, zooals het door verschillende fabrieken wordt bereid, werden bij acclamatie aangenomen, en ten aanzien van het eerste werd eene commissie van voorbe reiding benoemd, bestaande uit den voorsteller en 4 'eden. Bij de rondvraag werd nog, op voorstel van den lieer J. Ziip Kz. te Abbekerk. bij acclamatie besloten, dat het bestuur de belangen van de nederlandsche zuivelbereiding in zake de zoutbelasting bij de commissie van advies, door den minister van financiën benoemd, zou bepleiten. Evenzeer als de visschers voor hun bedrijf, behooren ook de landbouwers voor bet hunne vrijdom van accijns te genieten. Aan Trui Uitermarkt, die als marketenster den tiendaagschen veldtogt beeft medegemaakt en dus met bet metalen kruis is versierd is gisteren te Utrecht een medaille uitgereikt. Aan de eene zijde staan de woorden Trouw aan Koning en Vaderland" en aan de andere zijde „Aan Trui Uitermarkt. Leijden 20 December, Heden werden alhier aan de uuiversieteit bevorderd tot docter inde Mijn grootvader heeft mij gezegd dat gij de vriend en dokter van de familie von Zah- ringen waart weet gij ook waar Waldemar von Zahringen woont en wat er van hem ge worden is?" Hij keek haar verbaasd aan, als wilde hij de reden van deze plotselinge vraag op haar gelaat lezen, toen zeide hij aarzelend; „Ik was slechts hun geneesheerhun vriend was ik niet. Levensbeschouwingen, meer nog dan levens wijze hielden ons steeds van elkander verwij- derd, behalve wanneer mijn hulp verlangd werd. Slechts één persoon van de geheele familie boezemde mij belang in: 'dat was de jonge baron Waldemar, wiens woonplaats gij wilt weten. Ik heb geen kinderen, maar indien de hemel mij een zoon geschonken had, zou ik trotsch zijn, wanneer hij op hem geleek." Zij knikte bevredigd. „Wanneer ge zoo har telijk over hem spreekt, „zeide zij, „zult gij mij zeker ook wel kunnen zeggen, op welke wijze deze brief beantwoord is, dien ik onder de papieren van mijn grootvader gevonden heb." rechtwetenschap, de heer F. J. Sprenoler l te Middelburg met acad: proefschrift i' opname van klacht delicten „in bet st'rafrecJ? noodzakelijk en tot docter in de staats w schappen, de beer R. F. Mees, geb: te Rata'6"" met aead: proefschrift get: „Staats toezicht de fabriek nijverheid in bet belang der 0 bare rust, veiligheid en gezondheid" en te\ ook 111 de rechtwetenschap met Stellingen -f"' LONDEN, Volgens olfïcieele opgaven wer<\ bet vorige jaar in Engeland voor de armt» zorging uitgegeven 8,015,000 pond off 3,po r>e week voor lederen behoeftige. Aan de werkhuizen werd dit jaar 200,000 p0nj meer uitgegeven, doch aan de buitenarmtI1 953,192 pond minder, dat een gunstig tee^ mag genoemd worden. De tractementen der met dit werk belaste ambtenaren bedroeg i,o53,2i8 pond. Een nieuw voedingsmiddel Uit Nieuw Zeeland wordt in den laatsten tijd een nieuw soort van cbampion ingevoerd, 'die meestal onder dood e boomen groeit, den vorm vaneen menschen oor hebben en doorschijnend ?Ajn Aan de soep geven zij een bijzonder lekkere smaak en zijn zoo krachtig dat zij bijna bet vleesch remplaceeren. Zij wordt in de lucht gedroogd, en in Londen alleen werd er in de maand October voor 6.257 pond sterling Verkocht. Bowrij (Zwitserland) den 16 Jan narij iR-j deponeerde een Oude horlogiemaker bij den Burgemeester alhier een verzegeld pakje in bet welke zich twee horlogies bevonden, welke niet opgewonden behoefden te worden. Eenige dagen geleden werd bet pak geopend en bevond men dat beide horlogies nog den juislen tijd aanwezen en welke dus gedurende 21 maanden niet waren opgewonden STATISTIEK DER JODEN. Profesor Brunialti te Rome, schat bet aan tal joden in den geheelen wereld op 6 565.000. van welken zich 5 5oo.ooo) in Europa; 240 000, in Azie; 5oo 000 in Afrika; 3o8.000 in Amerika; en 20.000 in Australië bevinden. In Rutnanie zijn in betrekking tot de bevol king de meesten namentlijk 7,44 CP de 100 inwoners. EEN ZEE COURANT. Een blad dat op zee geredigeerd en gedrukt wordt, misschien het eenige van dien aard. verschijnt aan boord van het Amerikaansche Stoomschip Trenton dat ongeveer eene maand geleden te Friest lag. Om de 14 dagen komt een nummer uit. Het bevat berichten van allerlei aard, reis en plaats beschrijvingen enz. en kan wat druk en uiter lijk voorkomen betreft gerust met de tijdsei) rif ten van het vaste land wedijveren Gemeente Schagen. Ingeschreven van 20 22 Dec- 1881. GEBOREN: Jacob, zoon van Heertje Knijper en van Jantje Kramer. OVERLEDEN: Hermar.us Hendericus Baars, oud 1 jaar, 1 maand. SCHAGEN 22 Dec. 1881. aangevoerd 23 Paarden f35 a 235 24 Gelde Koeien (magere)] f80 a 120; i5 idem] (vette) f200 a 23o9 Nuchtere Kalveren f7 a t5 420 Schapen (vette) f 24 a 35; 2177 O verhouders f 14 a 23 l5 Varkens (magere) f8 a 19; 3o Biggen 16 5o a 10; 25 Konijnen fo.to a 0.6020 Kippen f 0.5o a l.5o; 4° Eenden f0,75 a I.oo; 4"° Hij keek het papier, dat zij hem toereikte, vluchtig in, en gaf het na eenig nadenken terng. „Ik ken den inhoud en ook het ant woord; ik wist dat ik mij niet vergiste, toen ik beweerde dat zulks niet van u uitging, eroorloof mij eerst één vraagWeet gij koe de familie van uw vader u behandeld heeft?" Zij knikte toestemmend, „Weet ge ook hoe uw grootvader zich later ten opzichte der familie von Zahringen ge' dragen heeft?" Neen," antwoordde ?ij, in het bewusts^1 van iets droevigs te zullen hooren, „ik geloofd^ of liever ik hoopte, voor beide partijen, dat zij met elkaar gebroken hadden, totdat eenige on begrijpelijke aanduidingen uit dezen brief m»j deden vermoeden dat zij nog in eenige be trekking tot elkaar stonden. Buiten u hek ik niemand aan wien ik hiernaar vragen kan. Wat ik u bidden mag, vertel mij alles. Ge loof niet, dat ge mijn gevoel moet sparen, dit opzicht ben ik niet verwend, en bij U"J gaat de waarheid boven alles." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2