Binncnlandsch Nieuws. Ett A V JmL Buitenlandsch Nieuws. Marktberichten. Advertentie». V Heden avond omstreeks achtuur, over leed na een langdoch geduldig lijdenonze innig geliefde dochter AAGJE, op den jeug digen leeftijd van ruim zeventien jaren. melkkuur en weder anderen voor den dm venkuur. De druiven zijn hier groot, hebben een dunnen schil, weinig zuur en veel suikerge halte (bij een goeden oogst vindt men in drie pond volkomen rijpe druiven twee pond sui ker) en kosten gemiddeld 20 a 25 cents het pond. Wie den geheelen winter van plan is hier te blijven, zal goed doen zich van warme kleederen te voorzien, daar de meeste hui zen geene stookplaatsen hebben. De gewone temperatuur is ongeveer 2 a 3 graden Rheamur (les winters. Talrijke schoone punten lokken tot uitstap jes uit, en het zij genoeg te zeggen dat Mat- thisson, Bijron, Voltaire en Alexandre Dumas deszelfs schoonheid om strijd geprezen hebben. SCHAGEN, Een droevig ongeval heeft alhier een treurigen indruk te weeg gebracht. De huidhoudster van den heer J. S., genaamd Geertje Wit. een meisje van 24 jaren, werd Zondagmorgen levenloos uit het water opge liaald, dicht bij de woning van haren meester. SCHAGEN 28 December 1881. Lieden had op de Parochiale bewaarschool der Katholijkede gewone jaarlijksche prijsuitdeeling plaats De meer gegoeden ontvingen geschenken in boeken enz.en de behoeftigen kleederen die op de school zelf vervaardigd zijn dit laatste vooral is op deze wijze dubbe! nuttig. De Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij, die bet gas reeds tot verlichting der spoorweg rijtuigen bezigt, beeft ook op eenige tremen de verwarming met gas toegepast voor de voetvcr- warming. binnen in bet rijtuig is niets anders zichtbaar dan een verwarmde ijzeien plaat in den vloer langs de zitplaatsen. Door de Haarlem-Zandvoort spoorwegmaat schappij zijn in de salons en conpée's liarer- rijtuigen gaskachels geplaatst van een nieuwe constructie, die eene aangname warnte ver. spreidden en een vroolijk aanzien hebben. -Door politie te Leijden is procesverbaal opgemaakt tegen eenige personen die een poli tie agent hebben verhinderd in de uitoefening van zijn beroep, door hem »e beletten een be schonken persoon naar het politie bureau over te brengen. Die personen waren zeker niet goed bekend met het laatste gedeelte der ie alinea van art, a5 der drankwet, waarbij tegen dusdanige han delingen, geldboeten of gevangenisstraf is be dreigd. LEIJDEN24 December. Was gisteren pas alhier door onvoorzichtigheid of onbekwaam heid van den menner eene vrouw door een met een paard bespannen steenkolen wagen aan gereden, waardoor zij zware kwetsuren bekwam, heden werd weder een joDgentje door een dito pakwagen omver geworpen, zoodat bij aan de knie zwaar gekneusd naar de woning zijner ou ders moest vervoerd worden. In bet belang van het algemeen zou een meer streDg toezicht op de bekwaamheid der bestuur ders van dusdanige zware voertuigen, zeker niet overbodig ziju. De lieer J: Haer, voormalig boekhouder van de ontbonden naamlooze vennootschap „Leijdscbe volksgaarkeuken" heeft van wege bet bestuur dier Veieeniging, uit banden van den president mr. Lisman, onder eene hartelijke toespraak, een zilveren soeplepel met toepasse lijke inscriptie en twee dito groenten lepels ten geschenke ontvangen, ten bewijze van hooge door IIAIIIVilU 25) V. wMijn lieve kleine Eva," zeide hij op den vaderlijken toon, dien hij steeds aann am wan neer hij tot liear sprak, //dat moet ge niet van mij vergen, ik weet zeker dat mijne mede- deeling n bedroeven zou, en gedane zaken nemen geen keer. Zelfs uw grootvader, die zachtheid nog medelijden kende, heeft u dit verdriet bespaard - waarom moet ik u juist die mededeeling doen?" //Omdat gij beloofd hebt mijn vriend te zijn," antwoordde zij. //Is het dan zoo akelig wat gij mij moet ophelderen?" z/Yoor u, voor zoover als ik u ken, ja, een edel hart, als het uwe, kan niet goed keuren wat uw grootvader deed. De wereld en de familie von Zahringen hebben zwaar tegen hem gezondigd, en na alles, wat hij door omstandigheden geleden heeft, was zijne ver bittering menschehjk en misschien zelfs ver- waardeering zijner in die betrekking bewezen diensten. De erkentelijkheid van dat bestuur in deze, is zeker niet minder hoog te waardeeren. Alpben aan de Rbijn 26 December De beer A. van der Sluis alhier, is benoemd tot hoofd onderwijzer aan de Christelijke Nationale school te Oostwold. LEIJDEN 24 December. Voor bet alhier op te richten gebouw tot bewaring en erificatie van 's Ilijks zee instrumenten, door bet Depar tement van Marine (uitbesteed, is minste in_ schrijver bevonden, de heer P. C. de Vrind al. hier, voor f24,887. bijna ai ae zijue ingevoerd werd Volgens de laatste uit Indie ontvangen berich ten is de Cholera sterk afnemende; weinige weken vooral in Ratavia dagelijks gemiddeld 23o aan getasten, in de laatste dagen is dat getal tot op gemiddeld 10 verminderd. Te Samarang is de ziekte ook afnemende doch beeft ook daar vreeselijk gewoed. In een nabij liggenda dessa (dorp) Djankli, in de buurt ven Tjandi. is, niet tegenstaande die dessa toch onder de weldadi- gen invloed van frisscbe beiglucht ligt in twaalf dagen bijna geheel de bevolking uitgestorven Tal van woningen staan dan ook ledig, daar de vroegere bewoners niet meer zijn. Te Bandjermasiu, hoofdplaats der Z. en O. afdeeling van Borneo, schijnt de ziekte zich echter uittebreiden en eischt zij dagelijks vele otters. Dat het vermoeden wel eens veld wint. dat die ziekte door terugkeerende Meccagangers uit Arabie wordt overgebracht, is niet zoo onge grond, wanneer men weet dat zij daar als het ware door de vuilheid van de aldaar uit alle oorden van Azie te zaamgestroomde fanatieke dweepers met den Islam, wordt gevoed en ge. kweekt. Het volgende staaltje levert daarvan een bewijs. Te Mecca bevindt zich een heiligen put, de put van Zem Zem geheten, waarin volgens de geloovigen de maan eens neêr viel- Ieder der iionderdduizende pelgrims die 's jaarlijks ter be devaart naar Mecca opgaan, zon zijne tocht doei. loos achten, wanneer hij niet éénmaal in die pilt zich baadde en eenige teugen van dat wa ter dronk. Nu heelt volgens de Times de Con. sul van Djedda een flcscli van dat heilige wa ter magtig weten te worden en het aan Dr. Erankland te Londen ter onderzoeking opge zonden, en Dr. Frank land beeft bevonden dat het bedoelde water in de ergste mate bezwan gerd is met menschelijke excretazeven malen erger dan her Londonsclie riool vocht. Dat velen van die dweepers reeds te Mecca een ellendigen dood sterven is waar, doch zij dragen of' laten hun door de ziekte reeds aan getast lichaam liever naar een heilig plekjesie pen om daar, voor ons gezicht als een hond, doch voor hen in het aangezicht van hun pro feet te sterven, dan hulp daar tegen in teroe pen. Zou het vermoeden van het overbren gen dier ziekte door die heilige mannen, naar onze bezittingen wel niet eenigen grond heb ben Te Dover werden kortelings door bekwame duikers weder vele goederen uit de gezonken schepen „Crosser linrliirst" en ,,Pomerania" ge haald. Den 3 November vierde de heer C. F. Kirsch te Weenen zijn 80 geboortedag, hij is de eer.igste nog in leven zijnde leerling van Beethoven, De Zijde industrie in de vereenigde Staten. In den tijd van 1 Julij 80 tot 1 Juüj 1881, was de uitvoer van Zijde een millioen grooter dan de invoer, terwijl nog voor korten tijd schoonbaar. Toen hij echter onschuldigen liet boeten voor schuldigentoen hij in zijn nooit voldanen wraaklust geen middelen ontzag om hun ondergang te bewerken en zelfs uw naam gebruikte om zijn hardheid dubbel wreed te maken gij hebt gewild dat ik oprecht zou spreken handelde hij onwaardig.. Vergeef mij," voegde hij er bii, toen hij zag hoe zij de oogen neersloeg, als gold deze aanklacht haar zelve, «ik ben een oude domkopgij hebt mij niet naai' mijn oordeel, maar naar de feiten gevraagd. Maar weet, mijn hart heeft zooveel geleden om YV aldernar von Zahringen, dat ik mij meermalen door mijn gevoel laat meesleepen. Wees maar bedaard, het zal niet weder gebeuren, dat beloof ik u ik zal mij alleen maar aan de feiten houden, doch deze spreken helaas voor zich zelf. z/Ik moet echter een weinig teruggaan om u een inleiding te geven op den brief, dien gij gevonden hebt, en dan zal ik u zeggen hoe het antwoord luidde //Toen uw vader gestorven was, kwam het goed in handen van den opperhoutvester von Zahringengij zult wel gehoord hebben hoe In dat tijdsverloop werd voor 34) millioe„ dolla rs vervaardigd. CQ Aan satijn alleen vervaardigt zij vijfmaal mep dan er ingevoerd wordt, en naaizijde word slechts hel dertigste deel dat zij noodip h f uit het buitenland ingevoerd. 1 Al de zijden oplegsels en franje, welke Vo0 Parijzei fabrikaat doorgaan worden in ConneJ ticut en New-Jetseij gemaakt. Blijkens berigten uit Irkutsk zijn t» booten met bemanning van het Noordpoolsch 6 Jeannette dat den 8 Julij 1879 San Fransi^ verliet ontdekt. Reeds drie verschillende expedities waren u;( gezonden tot opsporing van dit schip moesten onv errigter zaken terugkeeren De bemanning werd door Rusland op de on bekrompenste wijze verzorgd. Het Aardrijkskundig Genootschap te Lon- den heeft thans ook aan de Engelsche regerio. verzocht om eene expeditie uit te zenden opsporing van bet schip Eira. KTTIISr S T HST IE TJ" WS, Jl. Maandag gaf de Rederijkerskamer ,de Roos" te Schagen eene uitvoering, ten huize van den heer C. Iios. Op het eerste stukje „de Hoogste prijs" dat in zoon korten tijd ingestudeerd ua3 viel niets te zeggen, het tweede stukje »de dochter van den Barbier hoor ik u zeggen ja jammer dat men dat weer moest spelen maar door bedanken van een werkend lid zag men zich genoodzaakt 3 blijspelen te geven in plaats van een drama dat men onderhanden had. Ten derde „de twee vrienden," het stukje werd j Vlink en vlug afgespeeld, en ten laatsten eei I dankbetuiging aan onze Harmonikapel die altijd zoo vvelwilllend ter zijde staal. - Toen Sarah Bernhardt 11. Maandag te Mot. kou in de Princesses George optrad, werd zij 11a het einde der eerste akte door een bloed, spuwing overvallen. De voorstelling ten haren bate kon hierop niet meer doorgaan en liet geld werd terruggegeven. Deze ongevallen, die tijdelijk zeer hevig zijn, schijnen echter geen gevaarlijke gevolgen te hebben, daar de kunstenares, dienzelfden avond noch met den nachttrein naar Petersburg is vertrokken, waar zij den daarop volgenden avond weder moest optreden. De Directeur van den schouwburg te Hamburg Maurice heeft bij zijn jubileum ont vangen 35o geschenken waaronder 62 gouden lauwerkransen 80 adressen, 4°° telegrammen en 12 ridderorden. -*■ PURMEREND 27 Dec. Aangevoerd 21 Paarden, 123 Koeien, Melkkoeien stug prijshoudend, 81 vette Kalveren p. P. f 0,90 a 1,10, handel vlug, 57 nucht. dito f 10 a 28, (handel vlug, I2<)i Schapen en Lammeren, vette Schapen handel stug 81 vette Varkens f 0,52 a 0,62 per P.. 87 Biggen f7 a 10, Kipeieren f 6 per 100, Boter fi,25 a i,45 per P., 3oo Ganzen f2,733 3,ri> 100 Zwanen f5,75 a 6,25 per stuk. Kleine kaas f...., aangevoerd 109 stapels G. SCHOORL. Se. KILJAN. 't Wad, gemeente Schagen, 27 December 1881. dat alles toeging, toen woonde ik hier nojj niet. Nu, er rustte geen zegen op. Verschel1 dene jaren lang scheen alles goed te gaan want de kamerheer had een geheel ander ka rakter dan uw vader. In plaats van meer ui te geven dan zijn vermogen toeliet, tracht hij steeds het te vergrooten. Dit was natuui lijk geoorloofd, indien hij slechts verstaudige! te werk gegaan ware en indien zijn ge^j jegens uw moeder zijn krediet niet aamuerkd'j verminderd had. z/Zooals ik zeide, leefde hij den éepJei tijd rustig op het heerlijke landgoed, dat lic» bijna als een geschenk uit de lucht was men vallen, en een tijd lang scheen he- hij zich tevreden gevoelde in het bezlt een flinken prachtigen jongen. Ik wilde> mi lipm nrplrpnrk Tiarlf nr\n "FmsfVh Pil YT^ gij hem gekendt liadt, zoo frisch en zoo verstandig en oprecht ik wilde l!"', 7j(l hem nog kendet! Al heeft zijn vroli.1 t veel geleden, het brave eerlijke hani onveranderd. Ziet ge," ging hij voort, hij een portret van den muur nam, ;/ulC^vereId vroolijke oprechte oogen keek hij 1 zj( rond, toen hij nog een jongen was

Schager Courant | 1881 | | pagina 2