MVA Ao. 1882. 26stc Jaargang. I\!o. 1477. iKiim mhdbquwbmb. DINGSDAG 3 JAAUARIJ. L ts over de waren kennis, WATER- Biuuuniandsch Nieuws. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt drie maal per week - maanaaq- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending lot 's middags 12 ure worden Advertenticn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel mem f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. wenken bij de beoordeelin-r van benoo- digdheden voor huiselijk gebruik enz. Elk is een dief in zijn nering, is een zeer oud maar ook een zeer onloffelijk spreekwoord dat. zeker nog dagteekent uit de tijden toen van een ijk-collegie nog geen sprake was en het van de meerdere of mindere gemoedsbe zwaren van den verkooper afhing, ofdekoo- per al dan niet de hoeveelheid kreeg waarop hij recht had. Thans nu een degelijke controle bestaat op de gebruikt wordende maten en gewichten, ieder kooper zich dus kan overtuigen of hij verkrijgt wat hem toekomt, zou dat voor de neringdoende klasse minder vleijende spreekwoord, wel uit onze woorden boeken kunnen geschrapt worden Wij vleijen ons daarom nog niet dat alle bedrog in den handel de wereld uit is, ver- valsching en vermenging van waren en grond stoffen komen zoo hier en daar nog wel eens voor, doch de machtspreuk: „alle waar is i naar zijn geld," vergoelijkt veel en wanneer het zich dan nog maar bepaalt tot luxe en andere artikelendie niet tot de eerste levens behoeften behooren, dan hebben wij er vrede mede. Het zijn dan ook onze eerste levensbehoeften, onze voedingsmiddelen, die voor een groot gedeelte in het bloed overgaan en tot onder houd van het lichaam dienen, waaraan wij mogt aanbiedendie eenvoudige en onder ieders bereik zijnde middelen aanwijzen, die tot een meer juister beoordeeling leiden. Het ligt niet in de bedoeling ons alleen te bepalen tot de voedingsmiddelen, wij willen onze bespreking, zonder in geleerde theoriën te tredenook uitstrekken tot de stoffen en materialen voor huiselijk gebruik of ons beroep benoodigd, en verder tot dat gene wat ons op i- mocht voorko- dat gebied nuttig en men. noodig Wij willen dan ook aanvangen met het eenvoudigste, maar ook het voor den mensch het meest onontbeerlijkste wat in de natuur voorkomt, en wel met het Goed drinkwater moet helder, doorschijnend zijn, bij frischheid en koele temperatuur, smaak, reuk noch kleur hebbenwanneer men daarbij met onze zintuigen, noch organische noch anorganische stoffen opmerkt, dan mogen wij aannememen, dat die, alhoewel aanwezig dan toch in zoo geringe mate daarin voorko men, dat het niet nadeelig voor de gezond heid, ja zelfs niet verdacht kan betaamd wor den. Wanneer zak of welwater, beiden meer bekend onder den naam van putwater, veel kalk en andere zouten bevat, dan noemt men het water hard, en is dan": voor de keuken minder bruikbaar, daar de aanwezige kalk zouten het gaarkoken van groenten en peul TMIii ÜV/11MM1U VWViAW»», 'J jglVOlll/OU Oil J/VLIX bijzondere zorg moeten wijden, dat onvervalschd, 1 vruchten tegenwerkt. Ook voor het wasschen onvermengd met voor de gezondheid schadelijke t is het minder geschikt daar het de zeep niet bestanddeelenen niet minder vrij van bederf f in zich opneemt. Door dat water t,e koken, worden aangewend. An' v"" 1 ~c ~i"™ Zonder in scheikundige analijse te vallen, zijn er toch vele kenteekenen die niet, het bloote oog waargenomen, ons in staat stellen te doen bezinken en af te gieten kan het tot gebruik geschikt gemaakt worden. Het eenvoudigste middel om water te zui veren is het te filtreren, waartoe tal van po- MIAJWOVJ vvaulgüliuiliuil) WiJO Xll Ol/CWXU ouoiivu '-'■■■ vil uw ou, it(UU IVO 1/U.X V LUI de benoodigdheden voor huishoudelijk gebruik reuse stoffen kunnen dienen, waaronder zand, J... 11 1 11. G I i.*1 i O tl - te keuren te beoordeelen en naar waarde te schatten. Die kenteekenen willen wij hier door op name in ons blad ten dienste onzer lezers en lezeressen, meer openbaar maken, en daar geen voldoende waarborg waar het oog ons DOOR 25) y. //Mijn jonge vriend heeft dezen van het begin tot het einde meegemaakt, en ik durf zeggen met roem meegemaakt," voegde de oude man er met een zekere tro'schheid bij, //want zijn borst wTerd versierd met eeretee- kenen. Maar zij waren niet zonder moeite en lijden verkregen, een bijna doodelijke wond die zijn leven langen tijd in gevaar bracht en die hem thans nog in zijn beroep hindert, was de prijs dien hij er voor betaalde. //Hij was nauwelijks vier weken thuis, toen zijn vader aan een beroerte overleed. Volgens het testament viel het landgoed Waldermar als eenigen zoon, toe, onder voorwaarde dat hij zijn moeder, wier vermogen er op vast gezet was, een aanzienlijk jaargeld moest uit betalen. "«ij was echter veel te ziek om iets van deze beschikking te vernemen; dezware wond aan het hoofd maakte elke inspanning van j houtskool, beenzwart, zandsteen, puimsteen, vilt, als de algemeen bekendste kunnen genoemd worden. Een zeer eenvoudige filter kan men vormen door middel van een bloempot, waarvan men het gaatje in den bodem met een sponsje be den geest onmogelijk. Alles werd dus over gelaten aan den advocaat, die den opperhout vester in zijn talrijke processen had bijgestaan, en die hem, God weet onder welke voor- 1 waarden, gedurig van nieuwe sommen gelds voorzien had. Men noemde hem een advocaat I van kwade zaken, en de uitkomst bewees, dat J de openbare meening geen onrecht had. //Baron Waldermar lag nog steeds op zijn ziekbed, en zijn moeder gaf in zijn plaats de toestemming tot voorstellen waarvan zij hoe genaamd niets begreep. Hypotheken werden I ingelost en door andere vervangen; wissels [geprolongeerd en nieuwe uitgeschreven; het was geen kleinigheid voor den jougen erfge naam, om, toen hij eindelijk weder gezonder werd, orde in dezen chaos te brengen. Hij zag terstond dat zijn positie zeer bedenkelijk was en dat het hem slechts, met de uiterste kraclitsii. spanning mogelijk zou zijn zich boven water te houden. Maar het was reeds te laat. Uw grootvader had zich den tijd van zijn ziekte ten nutte gemaakt, om inlichtingen in te winnen omtrent den stand van zaken op de Ziihrenburg. De advocaat, die den opperhout vester steeds zoo bereidwillig geld had voor legt en de pot van een laagje zand, waarop een laagje fijn gestampte houtskool of wei beenzwart met daarboven een laagje kiezel voorziet; het daarop gegoten water zal de aanwezig zijnde onreinheden in de verschillende lagen achterlaten en van onderen in vrij zui veren toestanden, droppels gewijze tevoorschijn komen. Troebel moeras of slootwater kan ook hel der gemaakt worden door bijvoeging van een stukje aluin, ongeveer een wigtje op twee li ter, terwijl de bijvoeging van een weinig azijn of alkoholische dranken, de smaak doet verbe teren. Regenwater is door de groote zuiverheid en bezwangering met lucht gezond en aangenaam men moet echter voorzichtig zijn wanneer het langs daken, en vooral wanneer het door of langs looden gooten loopt, daar het dan een gedeelte van het lood in zich opneemt en bij langdurig gebruikloodvergiftiging kan doen ontstaan. Loode waterleidingen zijn om die redenen dan ook af fn Këurërij Moet men het water eenigen tijd bewaren I zoo als aan boord van schepen dikwijls voor komt, dan doet men wel daar ijzeren ketels voor te bezigen; bezigt men echter tonnen of leggers, dan zie men voor al toe dat zij niet met zeewater zijn gevuld geweest, dat de schroonilijkste gevolgen na zich kan slepen. Begint het water onaangenaam te rieken dat sporen van bederf aankondigt, en is het niet door ander te vervangen, den stelle men het aan de lucht bloot door het van eeno hoogte te doen druppelen. Aanbevelingswaardig is het steeds en voor al in tijden van epidemien, met de grootsto zorg te waken voor zuiver drinkwater, het dan vooraf te koken en het met bijvoeging van thee, koud te gebruiken. Wij namen onlangs inzage van eene ver. klaring van de Heer M. L. Serrurier waarne mend Directeur van bet RijksEtnographisch museum te Leijden omtrent eene Chatwood s geschoten, ten einde later in troebel water te kunnen visschen, zag nu dat dat men met mijnheer Roland nog voordeeliger zaken kon doen hij is nu een rijk man. z/Gij ziet mij ioo ongeloovig aan, maar dat ging alles zeer eenvoudig in zijn werk. Wal- demar's toestand werd plotseling, men wist niet hoe en door wien, aan iedereen duidelijk gemaakt, en natuurlijk op een gruwelijke wijze overdreven. Een ieder wilde gaarne zijne schuld vorderingen en gevaarlijke hypotheken van de hand doenmijnheer Roland kocht ze allen tegen de volle waarde op, en de advocaat was trouweloos genoeg hem daarbij de behulpzame hand te bieden. «Er werd geen prolongatie van wissels meer ge teek end, de vervaldag was daar, slechts met de hulp van dien sclmrk is het uw groot vader gelukt baron Waldemar was tot den bedelstaf gebracht." Het jonge meisje had hem ademloos aan gehoord nu hij zweeg sloeg zij de handen wanhopend ineen en zeide op doffen toon. Wordt cervoljd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1