burgerlijke stand, Buitcnlandsch IVieuws. Buitcnlandsch Nieuws o.44 Marktberichten. de bast en zelts de wortels van dezen boom bezitten het kostelijke aroma. Hoeveel J moeite zich de Nederlanders ook hebben gegeven om het monopolie van dezen boom te bezitten, is hij hun toch uit de han den ontsnapt en wordt hij thans op verschil lende plaatsen gekweekt, waar de grond en het klimaat hem gunstig zijn. De franschen voerden hem in op de Mascareensche eilanden, Bourbon en Maritius Van het eerste eiland werden reeds in het jaar 1844 944,024 kilo grammen kruidnagels uitgevoerd. De eerste kruidnagelboom, welke de Franschman de Poivre naar het eiland Bourbon bracht, groei de zoo krachtig, dat hij weldra 125 pond kruidnagels in het jaar opleverde. Daar eerst 5000 kruidnagels een pond wegen, moest die cene boom meer dan 025,000 bloesems voort- breugen. Inbrekers aan 't werk. Donderdagnacht is te Ee (Friesland,) een brutaal feit gepleegd-Door twee onbekende personen is beproefd in te bre - ken in de woning van mevrouw ldzardi. Reeds hadden zij een der vensters opgelicht, toen de bewoners onraad vermoedden. De persoon die 's nachts geregeld voor de veiligheid in de bui. zinge bij de weduwe vertoeft verliet daarop bet bed. Op zijn vraag wat de booswichten verlang den. was 't antwoord «Geld Dit werd echter beslist geweigerd en 't is te danken aan de flin ke bonding der inwonenden, dat de gevaarlijke sujetten genoodzaakt waren bet hazenpad te kiezen. Door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen is eene gouden medaille toegekend aan den te Groningen thuis beboorende scheeps kapitein A- H. Kuipers, ter zake dat door de* zen op 20 Fabruaiij va-i het vorige jaar te Gothenburg met levensgevaar twee meisjes zijn gered, die op het punt waren te verdrinken- Maandag avond, terwijl een bazar werd gebonden in een schoollokaal boven de met hodistische kapel te Camborne, Cornwall, stortte eensklaps de vloer in, en vielen honderden inenscben naar beneden Onmiddelijk werden pogingen tot redding in bet werk gesteld en de zwaar gekneusden naar hunne woningen ver_ voerd Eenigen zijn ernstig verminkt; velen be. kwamen heisenschudding, en de levens van 6 personen zijn in gevaar. Twee ongevallen hadden Zaturdag nabij of te Scbeveningen plaats. Aan den Nieuwen Weg kwam do stoomtram in botsing inet een met steenen beladen kar, waarvan bet paard struikelt.e ten gevolge van bet breken van de strengm. De steenen vielen op den weg en de voerman bezeerde zich vrij ernstig. Een met twee paarden bespannen boerenwa* gen kwam van de Badhuisstraat aanrijden Plot" seling sloegen de paaiden op bol en stortten zij daarna neder tegen de hoogte van den Droo- gersdijk, waar zij werden gegrepen. De voerman bekwam een zeer ernstige wonde, zoodat voor hein geneeskundige hulp moest worden ingeroe. pen. KTTdNTSTnsriETTV^S- Men verneemt dat bet gunstig bekende Tijroler Nationaal Zang Gezelschap onder directie van den lieer Jakob Schöpfer uit bet Puster dal binnen kort in Hotel Toelast eene uitvoe. riog zal geven. Gister avond woonden wij een slecht be zochte rergadering bij van bet Nutsdeparte- ment Scbagen. Als eerste spreker [trad op de heer van der Linden van Barsingerhorn met de aardige vertelling van Fritz ïhuter,,lloe ik aan mijne vrouw kwam"- Het publiek was er zeer maal van de schuld zijns vaders jegens u, en k kan u verklaren, dat het gebeurde hem met schaamte en smart vervulde. Hoe ver- schoonend zijne moeder hem de zaak ook trachtte mee te deelen, gelukte het hem toch de geheele waarheid te weten te komen, en eerst toen begreep hij de beweegredenen van uw grootvader. Hij trachtte den slag zoo goed mogelijk af te weren hij diende een aanklacht in tegen den advocaat. De adel, die een edelman niet aan oudergang wilde prijs geven, bood hem een groote som gelds aan, maar te laat de vastgestelde termijn was reeds verstreken. Mijnheer Roland had een hoogen prijs voor het landgoed betaald, maar toch was Waldemar tot den bedelstaf gebracht." Eva bedekte het bleek geworden gelaat met beide handen, het was haar onmogelijk een woord te spreken. „Gij moet het u niet zoo aantrekkenmijn kind." zeide hij medelijdend, „het is gebeurd. Hoe moediger wij het onvernu ddijke in het mee ingenoun maar toch veroorloven wij ons ie doen opmerken, dat de manier van voor- dragen niet leuk genoeg was- (als we hel zoo eens mogen noemen) om zijn hoorders al den humor te doen gevoelen die er in zat- Hoogst verdienstelijk echter droeg bij later op den avond bet Schoone gedicht van Ter Haar „Het kloos ter op den St. Bernbard" voor. Na hem Kregen wij van den heer Kluijver een aardig schetsje van Justus van Maurtk te hooren getiteld: »'t Genootschap Eloquentia. Bijna geen novelle of sclietsjevan van Maurik zoo geschikt voor voordracht als dit ten minste als het met talent geschiedt. En dit was bier 't geval. Vrij nauwkeurig kwamen de verschillende stemmen en bewegingen des heeren Kluijver die der leden der letterlievende vereeniging nabij waar van Maurik zoo onbarmhartig den draak mee steekt, 't Was jammer dat de stem van den geachten spreker wat zwak en bij wijlen alleen voor de voorste toehoorders verstaanbaar was. Wanneer we bet schetsje niet uit den onlangs uitgegeven bundel »Van allerlei slag" hadden leeren kennen, dan zou veel moois voor ons verloren gegaan zijn. Nadat de heer Hazeu ons nog op Tollens «Visscbers weduwe" onthaald bad voerde ten slotte rde Rederijkerskamer »de Roos", het blijspel »de Twee Vrienden op. Het werd goed en vlug afgespeeld. De vertooners werkten zelfs met ambitie wat met bet oog op het klein getal toeschouwers bepaald onze bewondering verdient, Een rotsblok naar beneden gekomen. Uit Bern word van den 29 December gemeld, dat in de vallei van Lutscheu een groot rotsblok van het gebergte losgeraakt en met vreesselijk geluid naar beneden gestort is Een buis, door negen personen bewoond, benevens een schuur; werden verpieterd De bewoners ontkwamen als door een wonder aan den dood Een vrouw bekwam vrij zware verwondingen Vereenigde St-ten Aan den Londenschen Standard wordt bengt, dat onder de neger be volking te Plymoutb (Noord Carolina) een ern stig oproer is uitgebroken, naar aanlijding van een poging om sommige negers, die wegens vechtpartijen in hechtenis genomen weder in vrijheid te stellen De gouverneur Jarvis is der waarts vertrokken om de orde te herstellen. Op den spoorweg naar Cbristiana (Pennsyl- vanië) beeft den 3on Dec. een botsing tusschen twee treinen plaats gehad. De verbrijzelde wagens geraakten in brand en drie beambten kwamen jn de vlammen om Volgens een Officicele opgave zouden de verschillende vrijmetselaars loges in Noord Ame rika 54588i leden tellen, Te New York is bun aantal tot 73118 geklommen Gemeente Schagen. Ingeschreven van 3o Dec. 1881 toten met 2 danuarij 1882. GETROUWD: Willem Knotsen AagjeKroone. OVERLEDEN: Stijntje Wever, oud 60 jaren. 6 maanden- Gemeente Haringcarspel. Ingeschreven van I 3l Dec. 1881 GEBOREN: 5 Dec: Jacob, zoon van Willem Booij en Grietje Rutsen. 7 dito. Maartje dochter van Jan Grootbuizen en Maart je Groot. 12 dito. Nceltje, dochter van Klaas Hessing en Taatje Rijkes. 14 dito. Antje dochter van Hermanus Hommer en Lijsbeth Kooij. 22 dito- Niesje dochter van Willem Boekei en Maria Cornelia Kooides. 29 dito. Nicolaas, zoon van Klaas T.eijen en Maartje Schoen. 3t dito. Jan, zoon van Jan Spaansen en Gunrt|e Sluis. ONDERTROUWD: 22 Dec lan de Jong jm. oud 3t jr. wonende te Bergen, en Grietje Koning aangezicht ziendes te beter zijn wij in staat er ons in te schikken." „Maar hij Waldemar von Zaringen, hoe verdroeg hij den slag, die hem trof?" De oude ntan richtte zich op in het gevoel van zijn vaderlijken trots„Waardig, omdat het onverdiend wasvan allen, die den Heer Roland veroordeelden, sprak hij nog op de meest verschoonende wijze, omdat hij de be weegredenen kende. Hij kwam uit dezen strijd edeler en sterker dan ooit te voorschijn; ik bedoel sterker van geest, want door de ge moedsbewegingen van den laatsten tijd had zijn zenuwgestel en daardoor zijn oogeu veel geleden Hij klaagde dat hij alles als in een nevel zag, en zoodra hij .begon te schrijven; verhinderde een pijnlijk steken hem voort te gaau. „Het was een ongelnk voor hem en voor mij, dat ik juist in die dagen uit de stad moest om mijn broeder te begraven, en dat het regelen van zijn laatste beschikkingen mij langer ophield dan ik gedacht had. Ware ik jd oud 27 jr. wonende te H ir-igoir-pol 3 dito. Jan Tak. pn. oud 56 jr, en Catlwrina Du- dink jd. oud 20 jr. beiden wonende tc Haring - carspel. OVERLEDEN: 9 Dec- Aafje Groen oud 1 maand. 28 dito. Trijntje Agenant oud 5 maan den. Staat van de bevolking in de gemeente HARINGCARSPEL. Bevolking op 3l Dec. 1880. 2066. geboorten 84 vestiging 141 225 2291. overlijden 48 vertrek 194 237 Bevolking op 3i Dec- 1881. 2054- Zijnde io54 M. en IOOO V. LANDBOUW ONDERZOEK der Suikf.rbeet wortelen ingezonden op de Algemeene Tentoonst el lingder Maat scha p- pij te Schagen. Het onderzoek beeft plaats gehad aan bet Proefstation der Rijks-Landbouwschool te ïïa- geningen. Bij de opgaaf der uitkomsten is gemeld, dat om van bet gehalte aar. suiker bier opge geven, bet gehalte der bieten zelf te weten te komen, meh moet aanbrengen met een correctie van 0.4 pCt. Bijv. een biet waarin het 'sap to pCt. suiker bevat, bevat zelf 9 6 pCt. No- der Catalogus Gewiclil Het sap bevat Het sap bevat Schagen. van een biet- suiker niet suiker Ko. 248 1-11 10.2 pCt- 3.7 pCt. 249 1.64 9-35 3 35 250 04 10.9 3.5 25i 0.56 14 2 3.6 2.52 o.5 '4-7 3-9 X 253 0.47 i5 8 3.9 X 256 2. 9-9 3.7 X 257 187 5.6 U 3.8 2.58 17 106 35 X 261 3.3 8.4 U 4.4 X 262 113 10.7 3.6 264 o,74 12.3 4 55 X 265 2.6 7-4 6.3 4-3 266 3 8 3.66 x 267 2 3 79 3-9 x 268 0 46 i4-45 4 55 269 13.8 3,9 X 270 o.34 13-64 4.76 X 271 o-43 12.55 4-8 272a 0.39 18 14 3.76 X 272 o-5o 16.5 4.2 X 273 3 3 10.1 4.X Prijstoekenning ie prijs aan No- 272. II Meijer Dz Haarlemmerm 2e 253. J Beekman Az. Buren. 3e x x 268, J. Breebaart Kz. Winkel. N B- 272 a en 252 zijn van 1 eeds bekroonde inzenders. ALKMAAR 2 Jan. Aangevoerd 8 Koeien en Ossen f 180 a 260 82 vette Kalveren f 35 a 106. 5 nuchtere f 10 a 19, 490 Schapen f 20 a 37,5o, 7 Rammen f35 a 48. 98 vette Varkens f o,5o a 060 per P. PURMEREND 3 Jan, Aangeveerd 128 Koeien Melk. en vette koeien beide handel mang, 62 vette Kalveren p. P. f 0,80 a 1,handel stug, 780 Schapen en Lammeren, vette Schapen min der prijs, handel stug 83 vette Varkens I 0,5t> a 0,60 per 1\, handel stug n t Bggenf7aii, handel vlug, Kipeieren f 6 a 6,5o per 100, Boter f 1,25 a 1,35 per P., 73 Zwanen f 5,5o a 6,25, i5o Ganzen f 2,5o a 3,25 per stuk Kleine kaas f 36, aangevoerd 88 stapels. hier geweest dan was er veel anders gewor den. Na lang tegenspreken beloofde hij mij, dat hij den Heer Roland het voorschrift van zijn dokter bekend zou maken en hem nog een kort verblijf op het landgoed zou ver zoeken, en ik vertrok gerustgesteld. „Doch toen het oogenblik van schrijven gekomen was, ontbrak hem het noodige ver trouwen in de grootmoedigheid van een man, die zijn ondergang zoo koelbloedig bewerkt had; hij kon er niet toe komen, om zich voor den Heer Roland te buigen en vond het ge makkelijker zich dadelijk tot u te wenden, daar gij toch eigenlijk de rechtmatige bezitster waart en uw grootvader slechts in uw naam handelde. „Te midden van al de smarten en zorgen, die zijn toestand en meer nog die zijn moeder hem gaf, gevoelde hij toch een soort van te vredenheid dat gij het waart, voor wie hij zijn plaats had moeten afstaan. Hij, die zoo edel en grootmoedig is, hield het' voor on denkbaar dat een jong hart, een vrouwenhart,

Schager Courant | 1882 | | pagina 2