Binncnlandsch Nieuws. BURGERLIJKE STAND, Gemeent Barsingerhorn. Gemente St. Maarten. 63 81 'tó- Buitenlandsch Nieuws. We waren dat toen niet gewoon. Wat wis* men vroeger van eene regterlijke magt en vooral onder de jongens, Ja, dat zit er diep bij ons volk in, dat het een hekel heeft aan politie en soldatengeweld. Ik heb op eene vergadering van 500 mannen door één bur ger een storm zien bezweren, dien 10 gewa pende politie mannen niet konden bedwin gen. Onze Natie is eene vreije natie, die zich niet laat dwingen en zich zeer ongaarne de wet laat voorschrijven. We hebben wel eens gehoord, als een kind zoo kort gehouden wordt, het later veel kans heeft een verkwister te worden en we hebben kinderen, die tehuis een streng godsdienstige opvoeding kregen, later in de Ommerschans ontmoet. Alles kan overdreven worden en tucht moet er wezen, 't is maar van welk beginsel men uitgaat en of men het ook met Tollens eens is als hij zegt: Hoor eens, als ze 't schappelijk maken, Zie wat door de vingren baas! OchochAls de meester jarig was Dan werden de bloemtjes buitengezet en schieten, dat hooren en zien verging. En met nieuwejaar idem; en zoodra de klok 12 ure sloeg dan dreunden de gla zen er van, dat deden de groote menschen natuurlijk, zoodat wij er wakker van wer den. Neenmet al die wetten en verordeningen wordt 't er niet aangenamer op Jammer genoeg, dat die Wetten schijnen noodig te zijnmaar andersoch die dwang haalt er den moed en de energie uit; hij bindt en boeit ligchaam en geest en ondermijnt 't na tuurlijke en 't gezellige van 's menschen ge aardheid en geeft vrees en achterdocht daar voor in de plaats terug. Wat wisten wij van rang en stand! We hadden evengoed omgang met den zoon van den sjouwerman als met dien van den Notaris; als hij maar geest had en met ons meê kan doen en op school waren we de beste vriendenKom nu eens! Och neen! 't Veraangenaamt er niet op 't Moge alles heden meer een vernis van be schaving hebben, regels en wetten en etiqu- ten nemen meer en meer de plaats in van het gezellige, vreije, cordiale levenOnze handen werden niet bevlekt, als we de jon gen onzer waschvrouw eene hand gaven, ook al droeg hij broek en pet van ons. We waren volstrekt niet aristocratisch en zoo zit dat er nog in, dat we niet gekrenkt worden en ons fatsoen er volstrekt geene schade bij lijdt, ook al spreekt men met een turfdrager of zoo iemand. En onze oudersOch wat hadden ze een aanloopJa en de burgemeester, doctor en notaris ook. Zoo maar; men kwam maar eens even aan...wie? Wel buren, kennissen, vrienden, armen en rijken en men ging weer heen. Neen! 't Is er niet aangenamer op gewor den. 't Hedcndaagsche leven spreekt van gansch andere dingen dingen van afstand -van vormen vanja, de hemel weet niet, waar al niet van. Begrijpt gij lezers, waar ik heen wil? Vooruit! Maar ten koste onzer gezelligheid en ons Maatschappelijk verkeer! Nu de volgende keer de rest! Salut! Wordt vervólgd. üp den avond van i Jannarij j.l. hield de Rederijkerskamer „Kunst'? kweekt Kennis" van Schagerbrug eene openbare uitvoering te Bar- singerborn. Het drama »Een vijand van voor uitgang of Julia uit den Westerberg" en het Blijspel „Nummer 33" werden ten tooneele ge bracht. Het moet erkent worden dat deze uitvoering, in aanmerking genomen het helaaskleine getal leden, waarovei genoemde, zoo tang gun stig bekende rederijkerskamer beschikken kan. in vele opzichten verdienstelijk is geweest, dat menig tooneeltje. vooral uit het drama, door de handelende personen met nauwgezetheid is opgevat en weergegeven en dat de leden van K. K. K. zeker het hunne hebben gedaan om de (weinige) belangstellende toehoorders een genoegelijken avond te verschaffen. Het verdient wel algemeene afkeuring dat eenige onbeschaamde jongelieden uit eene na burige gemeente de moedige daad ondernamen om een paar uren na het begin der voorstelling binnen te komen en op kwajongensachtige wijze het genoegen van den avond te verstoren en de aanwezigheid der politie noodzakelijk te maken Het schijnt, dat de „aardige jongens" niet al. leen in groote steden gevonden worden, maar dat zoo'n boerenknaap in 't heeienpak ook wel eens op dien titel aanspraak wil maken. Wel licht zou men dat bij eiken Bijksof Gemeente veldwachter het best te weten kunnen komen. DELFT, 5 Januari. Zondag I Januari was het i5 jaren geleden dat de heer P. J. Mout- liaan alhier, hoofdingente ir-adviseur bij de Holt. ijzeren spoorwegmaatschappij zijne ambtelijke loopbaan bij genoemde onderneming aanving. Die dag ging voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij, daar hij niet alleen van tal van vrien den en bekenden de meest streelende bewijzen van ingenomenheid met zijn zilveren feest ont ving maar ook de directie der H. IJ. S. Maat schappij hem bij monde van een deputatie onder betuigingen van vvaardeeriug zijner v, le en ge wichtige diensten een sierlijk cadeau aanbood, bestaande in een cassette met tafelzilver voor zeeen-dertig couverts, benevens zilveren soep en sauslepels. D. Ct. Op 57, 28 en 29 April a, s. zal te Am* sterdam een nationale en internationale scherm wedstrijd worden gebonden, uitgaande van de Onderlinge Amsterdnmsche Schermcursus Het Pa'eis voor Volksvlijt is als kampplaats voorde strijders aangewezen Een uit deskundigen be staande jury zal de gerechtigden voor de prijzen aanwijzen Op Donderdag 27 April zullen de deelnemende vereenigingen leestelijk worden ontvangen in het lokaal Plancius. Het tweedaagseh militair schouwspel wordt met een bal besloten. Uit Heer Hugowaard wordt ons geschre ven Maandag den 2n Januari hadden de leden der vereeniging „Streven naar Vooruitgang" eene vergadering Als spreker trad op de heer E. A. Wallin van Haarlem, die ,,'t Kriekende Kriekske" van Cremer voordroeg. Verder gaven nog eenige leden enkele bijdragen ten beste en in de beste stemming was men den geheelen avond bijeen, en menigeen kon ook liier weer lessen van levenservaring opdoen, die zeker ten goede leiden. Waar zoo uitspanning en inspanning samengaan, kunnen goede vruchten niet uitblijven. In eene vergadering der afdeeling Scher. niereiland van de Hollansche Maatschappij van Landbouw, te de Rijp gehouden, heeft de uit reiking plaats gehad van twee verguld zilveren medailles: aan de heeren Gebr- Admiraal, Boom_ kweekers en Bloemisten aldaar, die deze on. derscheiding hadden behaald op de jongste Landbouwtentoonstelling te Schagen. Door het handboogschutters-gezelschap de Batavieren te Tilburg, zal dit jaar een groot nationaal concours worden gegeven Behalve de aldaar nog bestaande 26 handboogschutters, gezelschappen, te zanten ruim 800 leden tellende en 26 kleine kruisboogschutters gezelschappen zullen nog vele gezelschappen uil onderscheiden gemeenten zich aanmelden zoodat ruime deel neming te verwachten is. A'mst- Ct. T^TTISrSTIsriETTWS, Dingsdagavond a- s- zal in de zaal van den heer O. Kos, Pz, door de te Wieringerwaard gevestigde Rederijkerskamer opgevo rd worden liet bekende tooneelspel van L'Arronge Dokter Klaus. Dit stuk werd meer dan maal opgevoerd door het Ned. Tooneel en nog is het een der lievelings stukken van het schouwburgpubliek. Wij zagen het herhaalde mali n en telkens met nieuw genoegen Figuren als Dokter Klaas en zijn koetsier Lubowski met zijp deftigheid en zijn onbetaalbaar »als ik het zoo ereisies zeggen mag" gaan niet licht uit het geheugen. We komen bijna in de verzoeking den ge heelen inhoud mee te deelen maar we willen het genot der bezopkers niet bederven. Nu een dilettanten gezelschap dit stuk ten tooneele zal voeren zijn onze verwachtingen hoog gespannen. SCHIJNDOOD Dat gevallen van Schijndood zoo nu en dan wel eens voorkomen blijkt uit het volgende, gedurende de laatste cholera epidemie te S.itna- rang. overleed eene inlandsche vrouw aldaar aan die vreeselijke ziekte nadat zij de gewone wasscbing en andere ceremonien bij de inlandsche bevolking in gebruik onderpaan had in wit katoen gewikkeld op inlandsche wijze grafwaars was geleid eu men op het pnnd stond haar aan moederaarde toe tevertiouwen gaf zij telkenen van leven, begon luid te schreeuwen tra man! tra mau! (ik wil niet! ik wil niet!) en ontliep haar verbaasde bloedverwanten. Na haar te hebben ingehaald en men bare lijkkleeding tegen andere verwisseld had, wandelde zij bedaard met hare ter aarde bestellers naar hare woning terug. Kort daarop stierf aldaar ook een inlandsche Couranten ombrenger aan die ziekte, daar het reeds avond was, wilde zijn bloedverwanten hem des anderen daags 's morgens op de ge bruikelijke wijze reinigen en des middags b graven (binnen 24 uur moet zulks geschieden maar de overledene stond 's nachts op en was tot aller verbazing weer spring levend. Toen hij een paar dagen daarna zijn wei\ ging hervatten, vroegen zijn patroons of hij ziel, gedurende den tijd van zijn schijndood van niets bewust was geweest, waarop hij met de grootste en eerbiedigste ernst antwoordde', dat bij in den hemel was geweest, men had hem daar gelast om hout te hakken, doch hij wilde niet; men droeg hem vervolgens op om iwater le halen, doch dat verkoos hij even mm; ten slotte bood men hem eten aan. Toen hij echter ook dat weigerde kwam er een politie oppasser die hem zeide dat als hij niets verkoos te doen, men hem daar dan ook niet kon gebruiken en hij wel weer heen kon gaan, dat hij dan ook maar dadelijk deed. En zoo geschiedde het dat de man nu maarjin dit ondermaansche tranendal Couranten ging rond brengen. Wanneer men eenigzints met de inl. bevol king bekend is dan klinken verhalen van der. gelijke visioenen ons niet vreemd. Tnans loopt in de Sleutelstad ook'een gerucht omtrent een geval van schijndood, wij willen echter eerst den afloop afwachten alvorens daar verder over uit te wijden. Ingeschreven van I 3i December 1881. GEBOREN; Bermina Ilendrika, dochter van Jacob Westermar. en Gijsbreclitje Coster|Cor„ r.elis, zoon van Cornelis Sluis en Maartje Por. tegijs; Jacob zoon van Arien Smit en Mietje Grinwis ONDERTROUWD; Arie Schaap weduwnaar van Anlje Dekker oud 38 j. en Trijntje Zwait, r jd. oud 25 j- Arie Kossen jm. oud 24 j- en Johanna Tak jd. oud 25 GEHUWD: Arie Schaap weduwnaar van Antje Dekker oud 38 j- en Trijntje Zwart |J. oud 25 j OVERLEDEN; Grietje Smit oud 2f j, weduwe van Arie Eriks; Jan Buig oud 65 j. echtgenoote van Antje Dekker; Geertje Wardenaar 3 ind. kind van Pieter eu van Jantje van Twuijver; Mietje Grinwis oud 36 echtgenoote van Arien Smit; Jacob Smit 2 dagen kind van Arien en van Mietje Grinwis overleden- Cornelis Vink oud 58 j echtgenoot van Hendrika Boonackcr, I vroeger gehuwd met wijlen Maartje Prins. Ingeschreven van 1 tot 3i December 188r. GEBOREN. 10 Dec- Elisabeth, dochter van Lammert Dalenberg en Elisabeth Schotvanger. 10 dito Johanna Catharina, dochter van Jan Sieuwertsen en Trijntje Dissel- ig dito Jan? 1 zoon van Dirk Leeuwenkamp en Neeltje Neefkes. 21 dito Maartje, dochter van Pieter de Boeren Jaceba Maria Jimmink. OVERt-EDEN. 6 Dec. Elisabeth van Zoonen oud 3 jaren, dochter van Jacob van Zoonen en Marijtje Metzelaar- 10 dito Elisabeth Schot vanger oud 7 jaren, dochter van Elisabeth j Schotvanger- 11 dito Grieqe Schager oud 3 Maanden dochter van Lourens Schager en Claia van der Tal. Staat der bevolking in de gem- St-Maarten op ie Jannarij 1882- M- Vr- Totaal. Rev- op 3i Dec. 1880 5ig 5?3 1092 in 1881 geboren 16 18 34 1 ingekomen 52 5o 102 587 64Ï Ï22S M. Vr Totaal in 1881 overl- 7 i3 20 vertr. 49 62 111 naarNdAmer-7 6 i3 Bev. op ie Jan. 1882 524 56o io84 Het getal huwelijken in 1881 bedraagt I. De bevolking is dus verminderd met 8 per' sonen verdeelt zich in de onderscheidene gods dienstige gezindheden als volgt; 777 Ned. Herv. j 215 R. Cathol- 55 Christel- Geref 36 Doopte» en t tot geene gezindte behoorende- De Alaska is het nieuwste schip der Guian Lijn en bestemd rooi de vaart tussehen Li ver- pool en New-York- Het schip heeft vier masten en twee schoorsteenen, een machine van 11000 1 paardekracht en wordt gevoerd door Kajritew James Poice. Het is 4°o voet lang, 37^ voet hoog en 30 voet breed. Het is in 10 waterdigte vakken verdeeld n* twee van welken zich de machine bevinden? welke onafhankelijk van elkander zijn, zoodat J indien een derzelven volstroomde, de andere uw chine voldoende voor het schip is> Over dej geheele lengte loopen twee water dichte bodems, en die volgepompt tegelijk Je bal last vormen.

Schager Courant | 1882 | | pagina 2