1mFX M arktberichten Ad vcrteiifion. v W7l. BLIi'Z, TAND tl»TS, EETJDEN 6 Januarij Gisteren is alhier de persoon L, te Roelofsarendsveen tehuis behoorende, in de roef van zijn schuit waar. mede hij in den Kieuwen liijn lag, dood gevonden. Vermoedelijk door kolendamp geslikt. Volgens geruchten zou het Ned. schip Alblasserwaard gezagvoerder Schultz. op reis van Shields naar Java verbrand zijn. De bemanning zou te Kieuw Zeeland zijn aangekomen. F.en lieer, die gisterennamiddag van een in gang zijnden tramwagen op den Ouden Sclieveningschenweg sprong, deed dit naar de zijde van bet Motel de la Promenade waar de ruimte zeer klein is. Hij geraakte beklemd tus. sclien het hek enden wagen; zijn rechterbeen werd verbrijzeld, zoodat hij per rijtuig naar hel zieken huis moest worden vervoerd. Men Seint ons uit Amsterdam: Het ?5o- jang bestaan van het athenaeuni werd hier lieden op plegtige wijze herdacht. Van alle openbare en vele particuliere gebouwen wapperde de vlag Professor Jorisscn hield in de Koningzaal in A rtis de feestrede, waarin de belangrijke perioden en dc. professoren van het Athenaeum in herin nering weiden gebragt. Hulde brengende aan liet Dagelijkscb Bestuur van Amsterdam voor zijn energiek optreden bij de oprigting en voor de onbekrompen inrig ting van de Universiteit wekte Je redenaar de professoren op om met vereende krachten den bloei der Universiteit te verzekeren. De Minister Six complimenteerde den rector- mag- 'ificus namens de Regering, de burgemces. ter van Tienhoven namens AmsteidanTs burge rij en liet college van curatoren, professor de Gocije namens de senatoren van 's Rijks tmi verMUnten, mr. E J. Asser namens de oud-stu. deinen. Deze laatste bood tevens belangrijke boekge schenken aan. zoo ook de professoren Tooreueii bergen nu Verdam. De rector van liet studenten, corps- bood zijn gelukwenssh aan namens de Miniemen. Over de proefnemingen, die in het café »du Passage" te Rotterdam sedert cenige dagen door de hh. Rietschoten en Hotiwens worden genomen met elektiisch licht, schrijft men uns nader, dat daartoe een viertal lampen van Siemens lirothers en Co limited te Londen gebezigd werden. De proeven voldoen vrij wel, ook en vooral wat het konstante van het licht betreft. Elke lamp heeft een lichtsterkte van 4oo kaarsen dezer dagen zullen in sommige winkels in de Parsage ook proeven worden genomen met de lampjes van Swam, die, met een lichtsterkte van ab kaarsen, voor kleinere lokaliteiten, zeer worden aangeprezen- Dergelijke lampjes zijn reeds op den London lirighton spoorweg in gebruik, waarbij de elektriciteit verkregen wordt door den accumulator van Faure. ^TTJSTSTITIETTWS, Dinsdag avond werd in het lokaal van den heer C. Kos Pz. het blijspel van L'Aronge ..Dokter Klaus" opgevoerd door de Rederijkers kamer «Philotechnia" van VVieringerwaard De uitvoering liep flink van stapel. In het volgend nummer komen wij op het stuk en de vertolking nader terug. Bostenlancïsch foieuws. KAAP DE GOEDE HOOP. De Dtirbansche korrespondent der Standard zegt, dat de delvers op de goudvelden in de Transvaal zullen protes- tceren tegen het monopolie, dat door den Volks raad aan den heer benjamin is geschonken, De del vers zeggen, dal in Kulifornie en Australië iedereen graven kan. waar hij wil en dat het in '1 rans vaal ook zoo behoort te zijn De Boe en van hef distriktzijn op de hand der delvers. De korrespondent meent, dat h< t ernstige ge- door 2S). V. „Wat zijn gekweste eigenwaarde hem ingaf te doen: hij verliet de Zahrenburg op hetzelfde oogenbük. liet was een koude winterdag, de snijdende noordoostenwind joeg de sneeuw in dichte vlokken door het dal, maar diep ge griefd en vernederd weerstond hij de bede zijner moeder en van zijn vroegeren dienaar, om ten minste den volgenden dag af te wach ten. Hij weigerde zelfs gebruik te maken van de paarden en het rijtuig, die hij niet meer als de zijne mocht beschouwen: een gebrekkige boerenwagen; die hem niet genoegzaam tegen den vreeselijken wind beschutten kon, bracht hem naar het station." „O wat vreeselijk, en van dat alles gelooft hij mij de oorzaak," zeide ze, en streod te vergeefs tegen de opkomende tranen. „YV aar woont hij; én wat is er van hem geworden Dokter Jordau zweeg verlegen stil; toen ze volgen zou kunnen hebben, als het goeverne. inent van Transvaal niet toegeeft. In het noorden van Groot Rritanje heeft Vrijdag weder een zware storm gewoed, die op vele plaatsen groote schade aanrichte, en ver scheidene menschenlevens verloren deed gaan. Volgens de New Yorksche Tribune zijn er in 1881 198 stoomschepen verongelukt, waar san 141 Engelsche. 5 Amerikaanwhe. 6 Fransche, 5 Duitsehe, 3 Nederlandsche, 4 Zweedsche, 4 Spanusrhe, 3 Belgische, 1 Braziliuanscli, 2 Chi- leensche, 1 Mexicaan-cii. 1 Chineesch, I üos lenrijksch, 1 Japanneescli, Noorweegsch en 3. wier nationaliteit onbekend was. Van die schepen zijn er 99 gestrand, 70 gezonken (waarvan 3o na aanvaring), 7 verbrai d, 1 1 vermist, 6 verlaten. 2 door ijs en 1 door eene ontploffing vernield 1 in tweeën gebroken Het aantal van de daarbij omgekomen personen bedraagt 14^9- Volgens de Berlijnsche bladen hebben eenige Pruische officieren vergunning verkregen in liet I Turkscbe leger te dienen. Volgens de Pruisische Corresp. van de Dailij News zouden 36 Pruisische offic. bestemd zijn om aan de reorganisatie van het Turksche leger mede te werken. Dat belooft veel voor de vrede Omtrent den onlangs gestorven komiek Rctische verhaalt non de volgende anekdote. Rensche, Helmerdmg en meerdere hunner vrien den kwamen gewoonlijk in eene restauratie nabij het Walluer Theater te Berlijn hijeen. Eens dat de vrienden weder hij een zaten behalve Heltnerding komt Rctische met ten verdrietig gezicht binnen, en op den vraag wat hem deert 'verhaalt hij dat Helmeidiug ge.Uorven is. Allen herinneren zich nu iets van den komiek en terwijl men dit nog verhandelt, gaat de deur open en... Helmerdjng treedt lagchend binnen. Allen wenden hun tilik naar Rensche, deze echter fluistert zijn vrienden toe: »St. hij weet er zelve nog niets van. Dat de Duitschers reeds in overoude tijden als bierdrinker» bekend staan, blijkt uit het volgende vers van Florentius Schilling die in 1697 stierf. Nacli des Seneca's Lstein Heiszet sterben nicht, inehr sein Doch den Deutschen vvill 's bedunken Sterben lieisze nicht niehr trinken De markten in San ITancisco overtreffen die in New-York in velei lei opzigten, zij zijn erg zindelijk en hebben daardoor niet die onaan gename reuk welke ons op andere markten on aangenaam aandoet. De restauraties en herbergen in de omtrek zijn zeer elegant. Vooral vindt men er uitgezochte keuze van visch, waarvan de chinezen groote alnemers zijn. In Diesden zijn sedert eenigen tijd twee kinder werkplaatsen opgericht, en onlangs is de derde geopend. Het doel daarvan is de kinderen van ouders, die door den arbeid of de zorgen voor bet da- gelijksch brood niet in staat zijn voldoende voor dezelve te zorgen op te voeden en te be waren, en te gelijkertijd hen iets te doen ver dienen om daardoor de ouders te verligten. De hoofdplaats van Arizona Tombitone (Amerika) eeist een paar jaar oud, bevat 7000 inwoners, en is zeer gunstig gelegen. De meeste huizen zijn van hout, niet te min vindt men er reeds een gebouw van de Turn- club, een drukkerij, drie kerken, een schouw, burg en een beurs De stad ontvangt haar water door middel van eene leiding ilit den mijlen verwijderde Hua- cliuee bergen. Thans wordt ook een gasfabriek gebouwd en een tram aangelegd. echter haar vraag herhaalde, zeide hij zacht „hij is blind." Voor de eerste maal verliet Eva's zelfbeheersching haar; een luide kreet van ontzetting klonk door het kleine vertrek en haar droefheid uitte zich op zulk een harts tochtelijke wijze, dat de oude man alles ge geven zou hebben, indien hij zijne woorden had kunnen herroepen, te meer daar bij Eva's schijnbaar zoo kalme natuur zulk een harts tochtelijkheid verontrustend was. „Mijn lieve kleine Eva gij moet het ongeluk kalmer dragen. Er ligt geen verwijt voor u in, voor u noch voor hem. Het is ook nog geen uitgemaakte zaak, of het slecht weer en de vele aandoeningen van dien dag de eenige oorzaken van zijn blindheid zijn het gevaar bestond reeds veel vroeger." Een bitter glimlachje vertoonde zich om Eva's lippen. „Des te grooter hadden de zorgen moeten zijn,'om hem voor dat gevaar te behoeden. Acht en twintig jaar nog zoo jong, zoo goed, en dan eeuwigdurende duisternisO mijn beste dokter, help mij toch hem te red den, of zijn lot te verzachten, anders kan ik Uit Genève wordt aan the Daliij News gemeld, dat een gezelschap bestaande uit twee Engelsclien, de hceren Mnude en Bowtnann benevens twee gidsen ter naauwernood aan den dood ontkomen zijn. De Axelperhorn beklim, mende werden zij overvallen door een sneeuw lawine. Hun touw brak en do lieer Mande en zijn gidsen werden begraven onder de sneeuw Dc gidsen slaagden er in zich uit de sneeuw los te werken en bielpen toen, niet zonder le vensgevaar, ook Cen heer Mailde tut zijn benarde positie te verlossen. m uc.iiia!j.ih 1: s' r Gemeente Schagen. Ingeschreven van 6 tot en met 9 Januarij 1 82. GEBOREN: Frits, zoon van Hendrik de Boer en van Grietje Noë. Christina Johanna, dochter van Jan Castricum en van Stijntje Sluis. OVERLEDEN: Arie Koorn. oud 10 maanden Cornelia Helena Krans Sieuwerts. oud 62 jaren, 2 maanden, wonende te Anna Paulowna. ALKMAAR 9 Jan. Aangevo rd 4 Koeien en Ossen f 160 a 210, 57 vette Kalveren f 4b a 96, 8 nuchtere f 7 a 16, 126 Schapen f 16 a 3o 113 vette Varkens fo.52 a 0.62 per I', PU3MEREND tb Jan. Aangevoerd 9.3 Paarden, 13<koeien, vette koeien handel matig, 70 vette Kalveren p P* t 0.80 a I,79 nuclit. dito f 10 a 20, beide handel vlug, 870 Schapen, en en Lammeren, 109 vette Varkens f 0,48 a o 58 per P., handel stug, 78 Biggen f9 a i3. handel matig, kipeieren f 4,">0 a 5.5o, Eendeieren f 4,5o per 100, Boter f' 1 20 a 1.35 per P., ïoo Ganzen 13 a 3,5o, 5o Zwanen f 6 a 7,5o persiuk. Kleine kaas f 36.5o, aangevoerd 120 stapels. EDAM 7 Jan. Kleine kaas f 9.3 a 3a,5o aan. gevoerd 11 st., wegende l683 P. I Voor de menigvuldige blijken van deel neming ontvangen, gedurende het lijden en na het overlijden van hunne geliefde dochter, betuigen de ondergeteekcndcu hunnen welge- meendeu dank. G. SCHOORL. Se. KILJAN. 't Wad, gemeente Schagrn. Jacob van Kampenstraat 124 Amsterdam. Ts iederen Donderdag tot 4 ure, wegens TAND-HEELKUNDÏGE OPERATIEN en het plaatsen Lvan KUNSTTANDEN te spre ken, in het Hotel Vredelust, van den lieer BROERSMAte Schagen. Maandags in „de Jager" te Alkmaar en Zaturdags in de „Burg" beide dagen tot 11 uren, 's voormiddags te Alkmaar. op ZONDAG 15 JANUARIJ7882. Diegene die nog een COSTUUM wenschen te hebbengelieve voor Donderdag-avond daarvan opgaaf te doen. Eatrée voor niet gemaskerden 49 Cents. Aanvang 8 uur. het mijne onmogelijk dragen. Ik ben niet meer zoo zelfzuchtig om alleen aan zijn verachting voor mij te denkengeloof mij, ik denk aan hem, alleen aan hem De oude man tuurde zwijgend uit het ven ster, waar Eva's prachtige paarden ongeduldig op het plaveisel trappelden. Hij dacht er aan hoe men het gelukkig lot van de jonge erf gename benijdde, en hoe ongelukkig zij toch werkelijk was, zij, die omringd door de groot ste pracht en weelde, te vergeefs naar liefde en vrede zocht, „Hebt gij mij niets te zeggen, dokter, geen woord?" vroeg zij na een korte pauze, „is elke hoop 0111 hem het licht zijner oogen weer te geven, verdwenen?" „Zeker piet," antwoordde hij beslist, „maar het is moeielijk te beslissen, hoe en wanneer. Wanneer wij aannemen dat een hevige aan doening zijn ongeluk veroorzaakt heeft, dan kunnen wij bijna zeker zijn dat een groote schok zijn gezichtsvermogen ook weer kan her stellen. Voor het bogen blik heeft hij echter rust noodig, zoowel lichamelijk als zedelijk, ten ein de zijn zenuwgestel te versterken, en helaas

Schager Courant | 1882 | | pagina 2