Ao. 1882. 26ste Jaargang No. 1483 DINGSDAG 17 JANUARIJ. Buitenlandse!! Nieuws. Binnenlandse!! Nieuws. Dit blad verschijnt drie maal per week Maanoog- Woensdarj- en Zaturdagavond. Bij inzending tot s middags 12 ure worden Advertentièn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Al III. Er moet gelost worden en wij moeten verlost worden van zooveel bombast, die geene waarde heeft en waardoor wij toch bezwaard worden en die ons in onze vrije bewegingen hindert en belemmert en die ons het genoe- gelijke van ons leven zoo zeer ontneemt. Er zou van 't koffijhuis veel minder gebruik gemaakt worden; wanneer men vrijuit zonder belet te laten vragen, naar vrienden en bekenden kon toegaan in de verzekering er minzaam en hartelijk ontvangen te worden Wij hebben 't oog op de huisgezinnenmaar hier heeft men op geen bezoek gerekend daar wordt men overvallen elders is 't huishouden niet aan den kant ginds is men er niet voor ingerigt, om bezoeken af te wachten; We weten 't wel. De oorzaak is, dat we ons onderwerpen aan vormen, aan etiquetten en we zijn zoo gemaakt, zoo deftig, zoo elk op zijn zelfs vooral in de woonkamer, dat men verlegen is, dat men eens zag, dat de vrouw aan 't vegen en 't meisje aan 't kopjes wasschen is. Wat zou men niet denken, als de tafel er niet netjes uitzagmaar laten we eindigen. Er bestaat te weinig hartelijkheid en daarom denkt men kwaad en is men gejeneerd! Niemand zoekt natuurlijk vervelend gezel schap op of komt gaarne, waar men te veel is; niemand is met stijve deftigheid gediend; welnu, men gaat naar de sociëteit of koffij huis en daar wordt men voor zijn geld be diend en daar heeft men omgang en eischt men vriendelijkheid. En die geest neemt meer en meer toe. Maar de vrouwen dan en de verdere huis- genooten? Ja, die zijn thuis of laten belet vragen en die maken dan „visites". Visites met al den aankleve van dien; maar niet zoo als ik ze geschetst heb in mijn le gedeelte van dit, onderwerp. Geen regel zonder uitzon dering en 't is overal zoo nietdaarom lezers Beschuldig mij niet, dat ik door een pessi mistische bril kijk vrij schetsen u, zoo als't in den regel 't geval is. Ons leven is zoo kort en wij maken 't ons zeiven en anderen dikwijls zoo onaangenaam. Geen vrede, die doodt; geen strijd, die vernietigt; maar eene wederkeerige leidingeene opbouwingeen troostenden omgang, die blijde is met den blijden en die weent met den weenenden. Een dragen van elkanders lot en eene hartelijke belangstelling in elkanders levenIn alles vooruitgangmaar boven alles vooruitgang in de veredeling van ons hart! Ach, en dan wat meer oprechtheid en Christelijke liefdezoo denken wij bij 't begin van 't jaar en wen- schen u en ons zeiven toehartelijke en wel- gemeenden vriendschap trouw en opregt- heid in 't hart en in 't huis, in uwen kring. Vooruit! zij onze leus; maar die vooruit gang zij ga gepaard aan de bevordering van elkanders geluk, elkanders genoegen, en ter aankweeking der broederlijke liefde. mark aan koper op, terwijl in andere districten nog aanzienlijke hoeveelheden kolen en zout ge vonden werden. - PORTUGAL. Den io in den vroegen morgen, kwamen te Lissabon de Koning en de Koningin van Spanje aan, opgewacht door den Koning en eene talrijke menigte, ook uit dt eerste standen, aan het rijk versierde stations gebouw. Een groote feestmaaltijd had dien dag op het paleis ter hunner eer plaats. Den I i ontbeten zij met den spaan schen gezant en ontvingen zij de voornaamste te Lissabon wonende Spanjaarden. Daarna woonden zij met de koninklijke familie de wedrennen hij. Des avonds was er een groot bal. Den 12 bad een stierengevecht plaats en werd eene operavoor stelling gegeven. TOT OPRICHTING VAN EEN TURF. STROOISELFABRIEKdie Londen met dat fa- btikaat zal voorzien, heeft een heer Rergsman in Hamburg van de Oldenburgsche Regeering, twintig plaatsen gelegen aan het Eemskanaal, aangekocht. Volgens mededeeling van een Olden- burgschen inspecteur bezit dat hertogdom 100,000 hectaren veer., waarvan 75,000 hectaren ongecul tiveerd liggen. Van deze ongecultiveerde veen" vlakte zijn 30,000 hectaren bij een bodemsdikte van t meter geschikt om turfstrooisel te pro- duceeren waartoe alfeeu de ligte witte mosturf kan vvordan gebezigd, t kub. meter ruw veen levert 1.5 centinaars turlstrooisel, I hectare l5o,ooO centinaars of 70 ladingen; daarna ge rekend kan het gelieele hertogdom 21,000,000 ladingen voortbrengen. Daar ieder paard jaarlijks ongeveer 12 centinaars van dat strooisels noodig heeft, zullen voor de 200,000 paarden van de j Engelsche hoofdstad jaarlijks 12,000 ladingen gevorderd worden", Oldenburg alleen zon volgens l deze berekening Londen dan gedurende 175 jaren van dit product kunnen voorzien, Nog altijd worden in Zuid-Atrika eene aanzienlijke menigte diamanten gevonden. De zuivere winst in het laatste jaar wordt op meer dan 190 miihoen mark geschat; in de diamant velden werken 22,000 zwarten en 1700 blanken. De Kopermijnen van Namaqnaland, aan de westkust van Z.Afrika, leverden voor 6,136,OOo DOOR 29). V. //Alle pogingen van Waldemar's vader, om nu de verloving te verbreken, waren te ver geefs. Hulpeloos en arm als zij nu was, zou Waldemar liever alles gedaan hebben dan haar juist toen te verlaten, zelfs al wist hij dat haar geluk met het zijne gekocht werd." //En nu behooren zij elkander toe," zeide Eva langzaam, „nu heeft zij het recht om hem te verplegen, op te vroolijken, te leiden, hem den nacht tot den dag te maken." l ot deze soort van sterren behoort zij nu juist niet, zij is hoogstens een meteoor, die opvlamt en licht vertoont zonder een spoor na te laten, en ik ben er niets rouwig om, dat het huwelijk nog niet gesloten is." //Maar het zal toch wel gesloten worden vroeg zij met zekeren aandrang. Freule Ulla moet zich toch gelukkig gevoelen in het denk beeld dat zij zijn lot mag deelen en verzachten." De oude man Jachtte op zijn gewone spot tende manier. //Freule Ulla en een opofferend leven, ziedaar twee zaken die hemelsbreed van elkaar ver schillen. Gij hebt het gebrek van iedereen, die in eenzaamheid is opgevoed, Evagij be oordeelt de menschen naar u zelf, en omdat gij zelve een engel zijt, schrijft gij een ie der uw goede hoedanigheid toe. Freule Ulla is een heel gewoon menschenkind, en niet eens een van de beste soort. Toen Waldemar blind werd, wilde hij haar hare vrijheid terug geven, en ik twijfel er aan of zij zal metter tijd wel van dit aanbod gebruik maken. Was zij nu een goed, verstandig meisje, dan zou ik zeggenblijf bij hem, daar is uw plaats wondt het licht zijner oogen, het sieraad van zijn eenvouig huishouden, de schat zijner ar moede. Maar nu de heks zou zijn leven tot een hel maken! Vergeef mij," ging hij voort, toen hij Eva's verwijtenden blik zag, In 1881 zijn op de jaar en weekmarkten te Hoorn aangevoerd 1336 paarden en veulens 12751, koeien, 1745 kalveren 28940 schapen, 14900 lammeren, 16436 varkens en biggen, 756 bokken en geiten, 477' mudden graan, 14?-20 mudden aardappelen 7i83o koppen boter en 10967 stapels kaas, wegende 2,944,988 ponden. LEIJDEN 12 Januarij. Dingsdag jongstleden stond alhier de 2e Serie der overtieders van de drankwet, ten getale van 39 personen, terecht achtervolgeus werden geldboeten van f 1 tot f 4 of gevangenisstraf van een dag tot twee dagen opgelegd. Aanstaande Dingsdag zullen alweer ongeveer 4o personen als zoodanig te recht staan. LEIDEN, 9 Januarij. Gedurende het afge- loopen jaar zijn alhier 32329 telegrammen ver zonden en 34o42 ontvangen, totaal 66371. fer dag zijn er dus gemiddeld 181 of per uur (van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur) ongeveer 14 berichten behandeld- Het personeel bestaat uit een Directeur en drie telegraphisten die af wisselend werken. In de gemeente Doornspijk maken zich weder vele huisgezinnen gereed, om tegen de volgende maand naar N-Amer.ka te vertrekken Uit deze plaats, met haar ongeveer 3ooo in woners, togen in 1881 4° gezinnen, uitmakende 206 personen, naar de nieuwe wereld. Een zeer goedkoope gelegenheid zal, naar wij vernemen, met 1 Febr. (door de Am-iei- damsche Rijtuigvereenigiug tot toeren geopend //maar wanneer men de waarheid wil spre ken, kan men niet altijd schoone woorden en zinnen vinden. Bovendien zou een leven vol ontberingen en geduld haar slechtste hoe danigheden te voorschijn roepen, afgescheiden van het feit, dat Waldemar niets heeft dan zijn pensioen en een klein inkomen, dat na veel moete voor de oude barones behouden is gebleven; zij zou dus de grootste zuinig heid in acht moeten nemen. Zij, evenmin als de oude dame, heeft deze deugd nooit beoefend, en ik zou u het getrouwste beeld van Waldemar's tegenwoordigen toestand kun nen geven, door u een brief zijner moeder voor te lezen, die of vier dagen geleden door mij ontvangen. Ge zoudt dan kunnen zien welk een leven hij bij zijn moeder heeft." Het jonge meisje, dat nog steeds het por tret in de hand hield, zag hem smeekend aan. //Deel mij den inhoud van dat schrijven me de gij wTeet nu, dat ik Waldemar's vijandin niet ben." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1