SPAANS comp. Binnenlandsch Nieuws. DOOR I965. 16. 1. 4- 44.' M arktber icliten Advertentie». waarbij 3 man gedood en 7 gewond werden. Een hevige storm beeft de kusten van Tongkin het Noord Oostelijk deel van Annam aan de Chinescbe Zee geteisterd Behalve de schrikkelijke schade welke eene daarmede ge paarde overstrooming veroorzaakte heeft men reeds 2000 lijken gevonden Uit Warschau wordt gemeld dal de pa trouilles op straat voortduren, omdat men eene hernieuwing der ongeregeldheden verwachtte. De Dailij News verneemt uit Weenen, dat, volgens ooggetuigen uit Krakau aangekomen, er te Warschau eene onbeschrijfelijke vernieling is aangericht. Geheele strateu zijn verwoest; de handel staat stil, en er waren talrijke ban kroeten. De keizer zond aan de slachtoffers honderdduizend roebels. Dinsdag-avond II. kwam een man hij den pastoor van St. Marie des-Chares (Boven-Loire) en verzocht hem onmiddellijk bij eene zieke vrouw te komen, die in een buitengehucht woonde. Op verlangen van zijn broeder, die den man niet vertrouwde, nam de pastoor een revolver mede, en ging met de 11H. Sacra menten naar de zieke. Hij gebood den man vóór bem te loopen en moest dit hevel meer malen herhalen, omdat de vreemdeling achter wilde blijven. Aan het gehucht gekomen, vlucht te hij in de duisternis en de pastoor bevond, dat de vrouw niet ziek was. Heeft de man zich toen begeven naar het niet ver van daar gelegene St- Arcons d'AIlier? Het onderzoek heeft dit nog niet uitgemaakt. Tusschen 8 en 9 uur in denzelfden avond kwam een man bij den pastoor dezer plaats en ver zocht hem mede te gaan naar iemand, die plotseling in stervensgevaar verkeerde. De goed hartige herder gaf den man een glas wijn nam daarop hetgeen hij voor de bediening noodig bad, verliet zijn woning en is niet meer terug gezien. Den volgendeu dag vond men hem ver moord en zijn lijk op de afschuwelijkste wijze verminkt Een nieuwe Zweedsche mailboot, de Mal moehus, is Donderdag op haar eerste reis in de Ca lm ar Sond gezonken Van bemanning en passagiers kwamen vijftien om het leven. Een harde sttaf voor hare ontevredenheid trof op Kerstavond een dienstmeisje te Dresden. Zij had van haar meesteres een paar gewone handschoenen gekregen, was zeer ontevieden over dit geringe geschenk, en gooide het in de keuken op het vuur. Maar een oogenblik latei vernam zij, dat in de handschoenen een briefje van 5o mark verstopt was geweest, dat na tuurlijk mee verbrand was. De legende van Grunsfoort* Er woonde ereis op Grunsfoort eeuwen geleden een Jonkvrouw, die schoon, ijdel en trotsch was. De grond was haar te koud en te gering om over te loopen en daarom moest er des Zondags wanneer zij ter kerke ging een kleed gespreid worden van hare woning tot aan de kerk Op zekeren Zondag stond een oud herder tegen den kerkhofsmuur te leunen Treurig schudde hij het hoofd over deze dwaas- beid, en toen de jonkvrouw hem voorbij ging zeide hij ernstig «Jonkvrouw minacht de gewijde grond van bet kerkhof niet'" Jaren waren voorhij gegaan in weerwil harer schoonheid, ijdelheid en trotsch stierf zij en toen haar lijk grafwaarts werd gedragen, stond weder de herder daar en zeide: «Dat lijk boort niet bier, het paard van den Richier weet deszelfs plaats". De ter aarde bestelling ging door, doch den volgenden morgen stond de kist buiten de muur var. het kerkhof, en zoo geschiedde het telkens wanneer het weder ter aarde besteld werd. De legende verhaalt verder dat toen bet paard van den Richter voor de kist gespannen werd, en het lijk in den Beek geworpen werd. En nog heden ten dage wacht een ieder die zonde bedreven heeft zich wel in de nabijheid dier plaats te komen 30). BtAIMllK»- V. De dokter scheen hiervan overtuigd, hij ging ten minste naar zijn schrijftafel en kwam 11a eenig zoeken met een papier terng. Het is een brief" zeide hij, „waajuit.de geheele denkwijze van de schrijfster duidelijk is op te maken. „Beste dokter! „Ik schrijf u in een oogenblik van vreese- lijke wanhoop. De offers, die ik gebracht heb, zijn mijne krachten ten boven gegaanik ge- gevoel mij ernstig ziek en ben genoodzaakt mijn kamer te houden. Verbeeldt mijn toe stand ook eens - is er ooit een vrouw, die geheel voor de haren leefde, zoo ongelukkig geweest als ik? Heb ik dat bittere lot ver diend? Daar zitten wij met ons beiden, mijn zoon en ik, ziek, hulpeloos, kampende met de zorgen des levens! Wanneer gij wist hoe wij onze dagen doorbrengen, vol ontbering, vol ongemak en doodelijke vervelingDaarbij komt HAZERSWOUDE 16 Januarij, Een land bouwer alhier bezat in het begin van het voorgaande jaar een zeugvarken dat in het begin van Febrüarij i3 in Julij d. a. v. 11, en in December weder 12 jongen wierp, zoodat de bruto waarde der producten van dat eene zeug varken, zoo als die door hem op verschillende tijden van de hand zijn gezet, op f 1200, kan geschat worden. PROMOTIE LEIJDSCHE UNIVERSITEIT. Tot Docter in de rechtwetenschap de heer J. B. Breukelman geb: te Rotterdam, met acad: proefschrift get: Het voortgezette delict, naar aanleiding van art. 56 van het wetboek van strafrecht (wet van 3 Maart 1881 staatsblad: no. 35), en de zelfde tot docter in de Staats wetenschap, met stellingen. Tot Docter in de rechtwetenschap de heer G R. Langemeijer geb: te Amsterdam, met acad: proefschrift get. „Premeditatie" -Met ingang van 1 lanuari 1.1. is aan S. Kumpers, gewezen brugwachter aan de vlotbrug op het Noordhollandsch Kanaal te Schoorldam en brievengaarder aldaar, een pensioen toegekend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 677 's jaars. - Dl DAM. Op nieuw vertrekken uit deze gemeente eenige huisgezinnen en eenloopende personen naar Amerika. Aan 's Konings Paleis in 's Gravenhage worden groote toebereidselen gemaakt voor het bal op 26 Jan a. s De heer Drooglever Fortuijn, rdie eerste officier was op de Koning der Nederlanden, zal voortaan als kapitein het bevel voeren over de Koningin Emma. Grafhorst kan als modelgemeente gelden, voor zoover alle tappers er de verklaring bij het dagelijksch bestuur hebben ingediend dat zij Zondags niet zullen tappen Wat echter min der navolging verdient, is dat men er ook het huwelijk onder de verboden dingen schijnt te willen opnemen, fn 't geheele jaar 1881 toch is geen enkel trouwlustig paar voor den amb tenaar van den burgelijken stand verschenen, zoodat het huwelijksregister van 't vorige jaar in blanco naar de griffe van de arrondissement, rechtbank te Zwolle zal moeten worden opge zonden. Onder de verzoekers om het vergunnings regt tot verkoop van sterkei,drank te Wonsera- Jeel behooren. Burgemeester en Wethouders. Bij de verpach ting van de Zijlgelden en bewoning der hij de Zijl behoorende huizing is de bepaling opge nomen dat de pachter vergunning moet aanvragen tot den verkoop van sterken drank. Wij zullen er een oogwenk niet aan denken dat de drankwet bestaat of niet maar roepen uit En dat in 1882. En dat door het collegie van Burgemeester en Wethouder eener Gemeente Rij de opvoering van de Hugenoten te Rotter dam drong na de acte plotseling een brandlucht in de zaal waaidoor velen in allerijl op de vlugt gingen en dus de uitgangen verstopten. De direc teur wist echter door zijne woorden de rust te herstellen In eene kamer achter een der koffïj- katners was eenig goed dat op de kagchel te droogen hing in brand gegaan. nog dat Waldemar met den dag stiller en somberder wordt. Het is onmogelijk met onze ontoereikende middelen en door ziekte gebonden onze huishouding goed te besturenliet is mij waarlijk niet aan mijn wieg voorspelddat ik ooit zou moeten werken als een vrouw uit het volk. Ik spreek niet van mij zelve; gij kent mijn opofferende natuur, mijn geduld om zon der klacht alles te verdragenmaar ook Wal demar mist de zoo hoog noodige verpleging en een vroolijk gesprek. Want gij kunt niet verwachten dat ik in een stemming ben om hem op te vroolijken; hoe zou ik in dit ellen dige dorp, zonder conversatie, opgewekt kun nen zijn. Wij gaan met rassche schreden on- l zen gewissen ondergang tegemoet, wanneer I ik niet spoedig van mijn post wordt afgelost. Gij, als dokter, zult wel begrijpen wat ons ontbreekt, en door uw beroep zult ge ook wel in de gelegenheid zijn om daarin te voor- zien. „Ik heb een meisje noodig, een gezond, sterk en goed beschaaafd wezen, dat ik in mijne nabijheid zal kunnen dulden en dat goed met het huishouden en het verplegen van I zieken bekend is. Zij moet echter hoogst een- BURGERLIJKE STAND, Gemeente Schagen. Ingeschreven van i3 tot en met 16 Jan. 1882 GEBOREN- Bregtje, dochter van Klaas Kieze ling en van Aagje lering ONDERTROUWD: Pieter Elbertus van Twisk, jm, 24 jaren en Trijntje Roggeveen, jd, 29 jaren] beiden wonende te Schageo. OVERLEDEN: Corneüs den Das oud 65 jaren, 5 maanden, wonende te Anna Paulowna. GEMEENTE SCHAGEN. Staud der bevolking op 3i December 1881. Bev. op 3i Dec 1880. i5i9 M. 1670 V. Geb. in 1881 61 M. 47 W v. eld. ingek. 190 M. 222 V 251 M. ^269 V, 1770 M. 1939 V. OverI-in 1881 37 M. 25 V. naar eld. vert. 208 M. 228 V. 245 M. 253 V. Totaal der Bevolking i525 M. 1686 V, op 31 Dec* 188132ii. Staat der Bevolking naar de onderscheidene Godsdienstige gezindheden Nederd Her»-. Evang- Luth. Herst, Doopsgezinden. 182. Remonstranten. Christ. Afgescheidenen t3. Roomsch Catholijken 981. Oud Roomschen 5 Nederd. Israëlieten 32 1 1 ALKMAAR 16 Jan. Aangevoerd 6 Koeien en Ossen f 180 a 25o, 69 vette Ka.veren f 35 a io5, 10 nuchtere f 12 a 18, 2.3 Schapen f 18 a 34, 109 vette Varkens f o,5o a 0,58 per P. EDAM 14 Jan. Kleine kaas f 24 a 32, aan" gevoerd 6 st-, wegende 1196 P. PURMEREND 17 Jan. Aangevoerd 17 Paarden, 102 Koeien, koeien handel vlug, 52 vette Kal veren p. P. f 0,80 a I,handel vlug, 6f nucht dito, 868 Schapen en Lammeten, 76 vette Varkens f o,5o a 0,60 per P- handel vlug, lo5 Biggen f 9 a i3, handel vlug, KipAeren f 5 a 5 5o, Boter f 1,2.5 a i,3o per I'., 5o Ganzen f 3 a 3,25 20 Zwanen f 6 a 7 Kleine kaas f 36,5o, aangevoerd 111 stapels L" De PLATTELANDSCIIE BANK- VEREENIGING gevestigd te Bar- sinr/erhorn, onder de firma SPAANS Comp. geeft voortdurend gelden in deposito tegen 4, 41/, en 4s/4 pCt. 's JAARS, al naar gelang der voorwaarden welke bij het deponeren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verkoopen van BINNEN- en BUI- - TENLANDSCHE effecten, coupons enz.het disconteren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsingcr- horn, eiken werkdag van 10 tot 12 uur, en op den wekelijkschen marktdag te Schagen, ten huize van CORNs. KOS firma KNIKKER van 10 tot 12 uur. voudig wezen en daarbij knap genoeg om iQ haar vrijen tijd mijn zoon te kunnen voorlezen, wat voor mij veel te vermoeiend is. Natuurlijk moet zij een vroolijke opgewekte natuur bezitten en liefst niet zonder talenten zijn. „Ik zal het zwaarste werk niet van haar verlangenwant onder haar moet een meisje staanover wie zij geheel te bevelen zal hebben. „Ik denk niet dat het voor een dokter inoei^ lijk kan wezen een dergelijke persoon voor W!J te vindengij staat immers in betrekking tot die inlichtingen waar men ziekenverpleegster tot dat doel opleidt Wilt gij dus voor 'j11' hooren of er zoo iemand is en vergeet ¥'1 dat het nog meer in Waldemar s belang dan in het mijne, dat, zooals gij weet, töj dat van anderen steeds op den achtergrond 1 blijft. Zeg vooral aan het jonge meisje «l**; zij eenvoudig en handig moet wezen. „Sinds zijn ongeluk is Waldemar vreesehj lastig en prikkelbaar, hij bespot mijne deiu8 beelden en verbood mij zelfs uwe medewerk1 - te vragen tot het zoeken naar iets dat, zooair hij noemt, toch onbereikbaar is; maar m'8 keer nu het zijn en niet mijn welzijn gel gehoorzaam ik hem niet. Wordt vervolg-

Schager Courant | 1882 | | pagina 2