DIAGSDAG AM2 111» k LANDBOUWBLAD. 31 JArVUAllIJ. van de Laan naar de N ieu welaagzij de. i. KREIJGEK llr. Smit, Ao. 1SS2. 26ste Jaargang No. 1489. Iets over de waren kennis, Advertentie». yk Binnenlaiidseh Nieuws. II der GIJmSTIEK en SGIIERMYEREEMG SCH AGENS-HARBI0N1EK APEL NA AFLOOP BAL. Woon- en Werkplaats gaat verbuizen MI1UIIÏ COURANT Dit blad verschijnt drie maal per weekMaanoog- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot a middags 12 lire worden Advertentiën in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75, iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. wenken bij de beoordeeling van benoodigd- heden voor huislijk gebruik enz. IV. Worst. Zoo ergens dan moet vooral bij de worstbereiding, vleesch van gezonde'dierén en van uitmuntende kwaliteit gebezigd worden, de worstmassa mag niet dun of waterig zijn en moet men daarbij de fijne zachte darmen boven de dikke verkiezen. Gerookte worsten moeten droog en vast zijnzijn zij week, kle verig of breiachting, hebben zij eene groene of blaauwachtige kleur, dan is bederf aanwe zig en ontkiemen zich inwendig voor de ge zondheid zeer nadeelige schimmelplantjes. Eene opvallend roode kleur geeft aan worst een verdacht aanzien daar die kleur kunstmatig kan zijn aangebracht om er een versch voor komen aantege ven. Door afwrijving met eene schoone witte doekook van de inwen dige worstraassa, is dat bedrog spoedig te ontdekken,terwijl de reukorganen den mensch daarbij uitmuntend terzijde staan. Kippen. Bij hoenders en gevogelte in het algemeen, is hare smaak athankeiijk van de voedinghalf volwassen doch goed gevuld zijn zij het aangenaamst. Jonge kippen zijn slank niet dikbuikig, hebben langere pooten dan oudere, een kraakbeenig, borstbeen, dat zich gemakkelijk laat indrukken en niet spits uit steekt, dat vermagering aanduidt; de voeten en teenen zijn nog week, de sporen kort en de vederen laten zich gemakkelijk uittrekken. Ook bij kippen komen wel eens ziekten voor die het vleesch in het gebruik voor den mensch nadeelig kunnen zijn. Men lette dus op dat die dieren, nog levend zijnde, door rechts en links naar voedsel te pikken kenmerken van gezondheid gevenscheidt zich een slijmachtig vocht uit den neus af, is de-kop gezwollen, de kam bleek, de buik opgezetde stuit rood of blaauw, dan is het dier ziek en doet men wel het vleesch niet te nuttigen. Gevogelte dat haar natuurlijken dood gestor ven is, moet onvoorwaardelijk verworpen wor den. Wild. Bij het aankoopen van wild lette men vooral op dat de wonden helder bloederig zijn, dat niet het geval is wanneer de wonden eerst na den dood zijn toegebracht. Verder dat het vleesch gezond van reuk en kleur is. Het gebruik Van wild dat sterk gejaagd is, kan nadeelige gevolgen hebben, dat men toe schrijft aan eene omzetting van het bloed bij een dier dat door- het jagen langen tijd in doodsangst heeft verkeerd. Visch. Daar vissollen vergiftige -of voor de gezondheid nadeelige bestanddeelen kunnen be vatten, zoo is het raadzaam, alle verdachte of onbekende visschen te weren. Goede visch moet zoo mogelijk nog levend of eerst kort geleden gestorven zijn,- eene na tuurlijke kleur hebben enniet onaangenaam nekeu. Is men genoodzaakt -doode visch te koopen, dan zie men vooral toe dat de kieu wen nog helder rood zijn en het vleesch nog hard is. Heeft zich een week slijm op den huid afgezet, zijn de kiewen bleek groenachtig, het vleesch- zacht, zoodat eene drukking met den vinger kuilen nalaat, dan moet zij vooral ver worpen worden daar zich in dusdanige visch gemakkelijk een gif kan ontwikkelen, dat de noodlottigste gevolgen kan veroorzaken. Gezouten visch. Gezouten visch, als ook haring en ansjovisch enz. moet blank en vast zijn cn zich nog niet van de graat hebben losgelaten. De gewone gezouten visch die ook wel onder den naam van labberdaan in den handel voorkomt, moet nog zoo vast zijn alsof het nog van versche visch ware, en na het koken zich schil verachtig 'voordoenis zij zacht en papperig dan heeft zij reeds veel van hare deugdelijkheid en voedingswaarde verloren en is alzoo voor het gebruik minder meer ge- j schikt. Stokvisch. Gedroogde visch in het alge meen, moet vast en droog zijn in liet aanvoe- I len en eene heldere licht gele kleur hebben is zij week, vochtig, donkergekleurd, riekt zij muf dat reeds ontbinding aankondigt, dan be- hoort zij niet meer te worden genuttigd. Niet onbelangrijk is het te weten dat deze i vischsoort stokvisch eene voedingswaarde bezit welke die van het vleesch ver over treft. Garnalen. Goede garnalen moeten levend, van middelbare grootte zijn, een donker grijs groene kleur bezitten die bij eene temperatuur van 10° C. rood wordt. Weeke garnalen die bij koking niet rood worden en wier staart niet omkrult, moeten niet genuttigd worden. Deze diersoort kan ook vergiftigd zijn afhan kelijk van de plaats waar zij gevangen is, b.v. in havens of aan mondingen van rivieren alwaar veel gekoperde schepen liggen. Men zal steeds weldoen ze te koken in water met) azijn vermengd, na vooraf in met zout verza digd water te zijn afgespoeld. Een en ander is ook geldig voor kreeften. Oesters. Goede oesters belmoren de volgende eigenschappen te bezittenzij moeten versch, van middelbare grootte, blank, malsch, sappig, welsmakende, geheel gevuld en een weinig doorschijnend zijn. Oesters wier schaal zich te ver' heeft geo- j pend, die een blaauwe teint vertoonen, mager I en klein zijn en waar van het schelpnat is I weggevloeid, doet men beter niet te gebruiken. Een en ander is oók geldig voor mosselen. Daarna hadden nog eenige besprekingen plaats omtrent het wenschelijke om een kie.svereenigmg /.amen te stellen bepaaldelijk om ''werkzaam te zijn bij het stemmen van Leden vjor den Gemeenteraad. De anino hiervoor was echter niet groot. Meer scheen het voorstel van den lieer Ge zellen d^ goedkeuring weg te dragen dat bij een volgende vergadering (Zoo noodig) liet bestaand comité op nieuw een vergadering' inogt beleggen, als dan een ander comité te benoemen, met het oog om niet altijd de werkzaamheden aan het leiden der vergadering verbonden als andersints, steeds op de zeilde personen te doen drukken.. In de staats courant is het Kon. besluit ver meld waarbij, de invoering v.au de Postpakket, dienst cp t5 Maart a. s. wordt bepaald. De Heer M. E. Jongsma sedert i5 jaren, voorzitter der 1 afd van de Friesche; Maat-, sciiappij yag Land bouw heeft die betrekking neergelegd 's Gravenhage. Op het thé damant ten Hove op II. Donderdag waren 6oo genoodigden De koopvaardijvloot in ons land bestond op 3i Dec. 1881 uit 74 zeilschepen, i8 stoom- schepen metende 73z34 last- Hoe men goed Augurkenzand wint Om in het winnen van augurkenzaad goed te slagen neme men niet de eerste vruchten, daar deze zelden goed ontwikkeld zijn, en evenmin neme men de laatste vruchten wijl in den regel de plant dan te veel is verzwakt, om do vrucht tot volkomenheid en rijpheid te brengen Men bediene zich biertoe van de beste vruchten eir wel van de zoodanige, die niet dicht hij de Wortels of het uiteinde der ranken gevonden worden. Men late nooit meer dan één vruchl aan één plant hangen voor zaadwimiing. wijl de plant anders te veel verzwakt. SCHAGEN, 3o Jan 1882. Laastleden Zaterdag had alhier een verga-j dering plaats ten einde een candidaat te benoe- men voor de op Dingsdag a. s. plaats te hebben verkiezing van een lid voor den Gemeente raad Het comité dat bij de vorige verkiezing gecon stitueerd was had op nieuw de Kiezers opgeroepen tot eene vergadering bij den Heer C. Kos. Pz., Het -comité bestond uit de -Heeren Ph. de Heer, C. Timmers, Hazeu en|J van der Maaten, en er waren 37 kiezers opgekomen. In aanmerking tot candidaten, als gesteund wordende door drie of meer kiezers kwamen de Heeren. G. LANGENBERG. Jb. GROOT, en J. VAN DER MAATEN. En bij de daarop plaats hebbende stemming verkregen. J. VAN DER MAATEN a3 Jb. GROOT 8 G. LANGENBERG 3 verder was een stem op den Heer Timmers en 3 blanco briefjes. »Xj ijourgüs" met welwillende medewerking van op ZONDAG 12 FEBRUARIJ 1882, des avonds ten 8 ure, in de zaal van den Heer C. KOS Pz. 'Entree 49 cents. Plaatsen zijn aan 't bureau te bespreken a 10 cents exstra. De ondergeteekende maakt 'aan zijn geachte burgers en klanten bekend dat hij met zijn schuins tegenover het- Stations Koffijhuis van den heer A. VISSER. Hopende in de zelfde gunst te deelendat hij hier ruimschoots heeft genoten. Alle bestellingen worden spoedig en net uitgevoerd en door mij aau huis hezorgd. SCHAGEN, 1 FEBRUARIJ 1SS2.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1