Ao. 1882. 26ste Jaargang Nb. 1490. DODERDA k MNDBOÜWBMB. 3 FEBRLARIJ. Bekendmakingen. LOTING Nationale Militie. Merkwaardig gevecht, srIIUi:li COURANT. Dit blad verschijnt drie maal per weekhfaanaag- Woensdng- en Zaturdagavond. Bij inzending tot middags 12 ure worden Advcrtenttèn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertenties van een tot vijf regels f 0.75, iedere regel meer f 0.15. Groote let'-ers worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schagen Brengen, ter voldoening aan het tweede ge deelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den tpden Augustus 1861 (Staats blad No. 72); voor de Eerste maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat de LOTING, van •de in 1881 voor de Nationale Militie ingeschre venen, overeenkomstig de ontvanger.e aanschrij ving van Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provincie, dato a Jan. 188a No. 8|5 M. S., zal plaats hebben op den aoen FEBRU ARIJ a. s. des voormiddags ten 9! ure. ten Raadhuize de zer gemeente, en worden zij. welke daaraan moeten deelnemen, gelast, otn op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, h'j verhindering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van Vrijstelling welkej <le Ingeschrevene inogt hebben, moeten worden I opgegeven Indiër hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn een i ge wettige z o o n zal hij op WOENSDAG, DEN 22en FEBRUARI.I des voor- middags te 10 uur, in het Gemeentehuis moe ten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en hol i aldaar op te maken getuigschrift onderteekeuen. j Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling) wegens broederdienst, zal hij mede voorzien1 moeten zijn van zijne geboorte acte en van de geboorte acten van al zijne nog in leven zijnde broeders. Voorts zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het korps waarbij zijne broeders dienen of gediend hebben, worden aangevraagd de bewijzen van werkelijke dienst of een uittreksel uit het stamboek, mits hij zich binnen drie dagen na de loting ter Se cretarie vervoege. ten einde aldaar de voor die aanvrage noodige opgaven te doen Schagen, den ajen Januarij 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. freg.it Raphael werd door de Turken als buit moest opgeven. medegevoerd. Tengevolge van dezen gunstigen Nu had de Mercurius alleen noch met het afloop, stak do Kapudan Pascha met zijne linieschip van 74 stukken te doen. Dit vaar- vloot des morgens van den 22 Mei ander- tuig had zich achter de brik geplaatst en maal in zee, om de voor den ingang van het trachtte ze in deze voordeelige stelling in den kanaal kruisende Russische oorlogschepen aan grond te boren. Doch ten half 6 gelukte het te tasten. Het aldaar gestationeerde Rus- aan de onvermoeide pogingen van het scheeps- sische fregat Standaard gaf aan de in den volk het vuur ook van dat schip tot zwijgen omtrek liggende kleinere schepen het sein, i te brengen, nadat do masten en zeilen néér- om, gebruik makende van het hun allergun- geschoten waren en het want aanmerkelijk stigst getij, zich ten spoedigste aan het dreigend beschadigd was geworden. Van deze geluk- gevaar te onttrekken. Onder deze vaartuigen kige omstandigheid maakte de Mercurius was de brik Mercurius van IS stukken, met gebruik 0111 zich buiten 's vijands bereik te eene bemanning van 79 koppen, onder het stellen, en kwam zonder verdere ontmoetingen bevel van den Kapitein-Luitenant Kasarski. den 27 Mei bij de vloot des Russischcn Ad- Met halven wind naar het Noord-Noord-Wes- jmiraals Greigh aan. ten sturende, kon zij. hoezeer alle krachten De brik had in den ganschen strijd een werden ingespannen, niet uitliet gezicht der j verlies van slechts 4 dooden en 6 gewonden; Turksche schepen komen. Twee Linieschepen maar de door vijandelijke kogels verbreizelde van de vijandelijke vloot, de Kapudan-Pascha masten en de vaneen gescheurde touwen en van 110, en een ander, dat de Admiraalsvlag zeilen getuigden van den eervollen kamp dien voerde, van 74 stukken, beide goede zeilers, haalden de Russische brik in, zoodat zij 's na middags ten 2 ure maar anderhalf-kanonschots afstand er van verwijderd waren zij had gevoerd. De welverdiende belooniDg van Officiereu en bemanning bleef niet achterKeizer Nïco- laas, die iedere heldendaad hoog vereert, ver- Op dat oogenblik scheen eene gunstige om-ordende, in een ukaze aan den Minister van standigheid de Mercurius hoop te geven aan I Marine, dat de brik Mercurius als belooning haren magtigen vijand te ontkomen. De wind, die haar tot hiertoe gunstig was, ging liggen, en de bevelhebber der brik trachtte nu, door het gebruik van riemen, zich van den vijand te verwijderen. Dit duurde echter niet lang, want reeds ten half 3 stak de wind weder op, en de beide Turksche schepen naderden met volle zeilen. De Kapitein-Luitenant, Kasarski, inziende wat het onvermijdelijke lot der brik zijn zoude, vereenigde de Officieren tot eene krijgsraad, waarin eenstemmig besloten werd zich zoolang mogelijk te verdedigenmogt echter het schip een lek bekomen, en men het door pompen niet langer meester kun nen blijver., dan zou men tegen een der vij andelijke schepen aanleggen, en de brik in de voor het uitstekend gedrag harer bemanning in het gevecht, de Georgevaan zou voeren, en gaf den wensch te kennen dat de herin nering aan het voorbeehlelooze feit voor het latere nageslacht zou bewaard blijven. Totdat einde beval hij zoodanige maatregelen te tref fen, dat wanneer deze brik. niet meer in staat zou zijn zee te bonwen, een andere, volmaakt aan haar gelijk, zou worden gebouwd 0111 onder d :n zilfde mam en mot de Georgi - vaan versierd hare bemanning over te nemen dat verder ook dit nieuwe vaartuig, als het voor de dienst ongeschikt mogt worden, door een ander zou vervangen worden, en zoo voort tot in de verste toekomst. «Het is onze wensch" zoo besloot de ver lucht te laten springen. De met heldenmoed j «hevene vorst, dat het aandenken aan de bezielde manschap brandde van begeerte om «roemrijke diensten van de bemanning der zich met de vijand te meten. Ieder was op J «Mercurius en haar naam nimmer van do post: daar opende de Turksche schepen het «vloot verloren ga, maar van geslacht tot vuur met hunne voorste stukken; naderbij «geslacht worde overgebragt, om der nako- komende werden zij door de Mercurius be- «melingschap tot voorbeeld te strekken." antwoord. Nu wendde het grootste der vijan- De Mercurius was door 22 kogels in den romp De VOOR7.I I PER van den Raad der Gemeen te Schaden, gelet op liet 2e lid van art. 7 der wet regelende het kiesregt, noortigt de inwoners dezer gemeente uit, om. zoo zij behalve in deze gemeente, ook elders in de Directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór i5 FEBRUARIJ 1882, door overlegging van de bij de wet ge. vorderde bewijsmiddelen te doen blijken. Schagen, den a4en Januarij >832- De Voorzitter voornoemd, G. LANGENBERG. tusschen de Russische brik Mercurius en twee Turksche linie-schepen. Op den 20 Mei 1829 was de turksche vloot onder het bevel van den Kapudan - Pascha van Bujukdere de Zwarte-Zee inge- loopen, en zeilde naar de Aziatische kust, al waar zij in de baai van Ewekli vier Russische vaartuigen onverwachts op het lijf viel. Het delijke Linieschepen om de brik heen, ten einde ze met eene volle laag in den grond I te boren, door eene snelle en geschikte wending, I ontweek zij,evenwel het dreigend gevaar. Na die beschadigd. 1 vergcefsche volle laag poogden de Turksche Linieschepen de brik tusschen zich in te krij gen, en de Kapudan-Pascha eischte de Mer- 1 curius tot overgave op. Onder begeleiding van Kanon en geweervuur werd deze eisch met een hoerahbeantwoord. 1 Tot omstreek half 5 bleef de Mercurius zonder ophouden aan het vuur des vijands blootgesteld; eene granaat stak zelfs het schip in brand, doch het gelukte der overmoeide bemanning het vuur te blusschen. Terwijl in- tusschen de brik tot hiertoe door gepaste wendingen getracht had de gevaarlijke salvo's der Turksche schepen te ontwijken had zij getroffen; 16 kogelsehoten hadden de masten verbrijseld en 133 de-zeilen doorboord; bui tendien was het touwwerk op 148 plaatsen KTJJSrSTJTXETTWS. Zondag avond werd in bet lokaal van den heer C. Kos Pz. de «Postiljon van I.onjumeau* opgevoerd door het opera gezelschap onder directie van Mejufvrouw M. Ledwinka. De zaal was tamelijk goed bezet. Het gezelschap kon geen reden tot klagen hebben, want het publiek toonde zich zeer voldaan. De opera werd door de artistenvooral het derde bedrijf met zeldzame zekerheid en vlugheid afgespeeld. De coslumes zagen er alles behalve Jffin u'' en waren niet altijd even historisch.Zoo intusschen van hare zijden een welaangebragt I j>e*loor®n b.v. hedendaagsche fantasie boeden met treschiitvi.nr onderhmidon en UaoWol'l- bepaald tot de 18 een wsche boeren kleederdracht. Aan Mejufvrouw Ledwinka alle lof voor bare geschutvuur onderhouden, en bepaaldelijk door hare regterzijde naar de Kapudan-Pascha toe te keeren, de masten en zeilen van dit schip zoodanig vernield, dat het den strijd nitnemende vertolking, over een gelukkig orgaan kunnende beschikken zong zij nu en dan met onnavolgbare schalkscbheid en vooral het groote

Schager Courant | 1882 | | pagina 1