A&gxkibn- mmwi DINGSDAG 14 FEBKEJAKIJ. KIEZERS. K. I. NDMAH. AAN KLAAS EENVOUD! zio. 1882. 26ste Jaargang No. 1495. HA. Bimienlandsch Nieuws. Allerlei. Advertcnticn. SCHASEH COURANT Dit blad verschijnt drie maal per week - Maanaag Woensdag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's middags 12 lire worden Advertentién in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3Franco per post f3.60, Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ■et Waarde Klaas EenvoudGij draagt uw naam met eere man, want gij schijnt nog te eenvoudig te zijn om te begrijpen dat men in den tegen woord igen tijd, wil men voor geen domoor, voor iemand die nog niets gezien of gehoord heeft, aangezien worden, men nim mer iets „mooi" moet noemen. Wil men tegenwoordig voor iemand van talent en kennis doorgaan, dan moet men flinkweg raak of mis de geessel der kritiek weten te zwaaijendan eens zacht, mcê lijdend dan weer hard en streng, al naar mate het del- littanten of mannen van het vak geldt, i,Koor wat zwak, viel niet tijdig ineen fitnke aan slag, wat weifelende in zijn verder spel, jammer f ziedaar uitdrukkingen die ons al zeer spoedig al kent men ook geen noot zoo groot als een schilderhuis, liet radicaal van kenner doen verwerven. Geldt liet toonecl voorstellingen en al zou1 men de soufleur in zijn hokje op de planken 1 niet weten te vinden, dan zijn de woorden „mise en scène" gevolgd door, „aardig doch dat moet men te Parijs of te W eenen zien opvoeren" al voldoende om u een reputatie als bevoegd beoordeelaar te doen verwerven. Bij expositien van kunst voorwerpenzoo wat gemompeld genre, licht, coloriet, diepte, ruimheid van opvatting, door spekt met ont- i boezemingen als; lief, wat bont, wat gelikt, I toch aardig, belooft veel, enz: doet in u al spoedig de kunst kenner zien, al zoudtj gij u zelf niet in staat achten een oude bloem-1 pot rood te kladden. Ook dat zijn ziekte verschijnselen dezer eeuw die haar oorsprong vinden in die algemeene kwaal, die men „IJdelheid" noemt. Gij vraagt aan onze „deskundige" een mid- deltje daar tegen aan te geven, doch daar' niemand onzer medewerkers op dien verheven titel aanspraak maakt, zoo zult gij u tevreden j moeten stellen met het volgende, dat uit een i minder verheven pen is gevloeid.j I Jdelheid is eene ziekte die haar oorsprong vindt in vele andere kwalen, waarvan de voor- naamsten zijn als: door BÏ tam AI* 87). VI. Ozij was zoo dankbaar voor de liefde, die de menschen haar plotseling betoonden, zij hechtte zich zoo aan de trotsche Zahrenburg en aan de armen in hunne hutten daar beneden in het dal. Maar almachtig, alles overheerschend was toch de gedachte nan hem en aan zijn ongeluk, en steeds vuriger werd de wensch om goed te maken wat het noodlot en de on verzoenlijkheid van haar grootvader aan Wal- demar misdreven hadden. .Met rusteloozen ijver maakte zij alle toe bereidselen dokter Jordan, nu geheel over wonnen veranderde van haar tegenstander in haar trouwen bondgenoot en stond haar met raad en daad ter zijde. Contracten niet inspec teurs en pachters werden verlengd, haar va derlijke vriend tot opzichter over alles gesteld, dhoofdighcid. tomheid. Wigenwaan. taatdenkendheid.. hoogmoed, eenzijdigheid. i—ingenomenheid met zich zelve. Gwaasheid. Het eenige tot nog toe bekende middel tegen die ziekte waar mede wij allen, zoo wel di lettanten als niet dilettanten, behebt zijn, bestaat in het volgende mengsel. Cs:achtmoedigheid!, 5 gram. Eenvoudigheid, 3 gram. ^eergierigheid1 ons. Eideliteit. 4 ons. f^laarziendheid voor eigen gebreken 1 kilo. Erkenning van 's naastens deugden 1 kilo. Nederigheid 5 gram. Naauwgezetheid5 ons. i—ingetogenheid2 gram. cotrijdzucht tegen vooroordeelen6 ons. Dat mengsel is heilzaam werkenddoch er zijn weinig lijdenden, die het willen slikken; de meeste patiënten verklaren dan niet aan die kwaal te souffreeren. Dr. SINE NOMINE UEIJDEN, 9 Februarij- Ten huize van eene vrouw T.in de papegaaijen poort alhier, ontstond heden nacht brand door het trachten uitblazen van een petroleum lamp die onder de piwas gebrand. Door het dekken met de kens was men de vlammen, die de kleederen der bewoonster reeds hadden aangetast spoedig meester, doch niet zonder dat zij reeds ernstige brand wonden nad bekomen. OEGSTGEEST, 9 Februarij. lieden mid dags ten 3J uur ontstond brand in de droogloods van den kleeren bleeker Dieben aan den Stations weg nabij Leijden. Door het aanwenden der brandslangen aan de duinwaterleiding van het spoorwegstation was men de vlammen spoedig meester. BODEGRAVEN: 9 Februarij Tot predi- 1 kant bij de Christ: Geref: gemeente alhier is I beroepen Ds. G Goris predikant te Kooms- hoop. en toen begon men in alle stilte aan de toe bereidselen tot haar reis. Eva deelde aan haar verbaasde nieuwe kennissen mede, dat zij onder geleide eener famillie, bij wie zij haar opvoeding genoten had, een lange buitenland- sehe reis ging ondernemen, en nog voordat nieuwsgierigheid of misschien ook werkelijke deelneming tijd hadden om navorscbingen te doen was zij afgereisd. Nooit, dacht zij, zou zij de indruk vergeten, dien Waldeiuar bij den eersten aanblik op haar maakte, toen zij na een langen, vermoeienden tocht het dorpje bereikte en nu eindelijk voor het kleine huisje stond waar hij zijn leven stil en treurig sleet. Het was een heerlijke zomer dag, toen zij, door een kleinen jongen geleid, den klink van het hek oplichte, dat toegang gaf tot den tuin. Het was geen vriendelijke aanblik, die zich aan haar oog voordeed, de paden waren met dik zand bestrooid, het kleine velu voor het huis was begroeid met half verzengd neergetrapt gras, en in de enkele Naar wij vernemen zijn de pokken in de gemeente Gouda epidemisch verklaard. Die was met in de war te brengen. Dokter., Nn, heeft uw man de medicijnen ingenomen vrouwtje. Vrouw-, Jawel dokter Dokter,, De geheele Uesch. Vrouw., Jawel Dokter de geheele flesch Dokter,, En hoe was de uitwerking Vrouw, Uitstekend mijnheer de dokter toen mijn maa de geheele flesch met medicijnen iti de hand genomen had en met allen geweld tegen de muur gesmeten had heeft er eene groote verandering bij hem plaats gehad" Dokter,, En waar is bij nu? Vrouw,, In de herberg Dokter Had hij de medicijnen naar mijne voorschriften gebruikt, dan had hij wel drie uren vroeger naar de herberg kunnen gaan." Ieder die onafhankelijk nadenkt zal erken nen dat de betrekking van raadslid te gewich tig is en te hoog staat om door een jeugdig deurwaarder vervuld te worden. De heer VAN DER MAATEN is betrek kelijk nog vreemdeling in onze gemeente waar door heeft hij geioond dat hij aanspraak kan maken, op een zetel in den gemeenteraad? Hij is nog jong genoeg om nog eenigo jaren te kunnen wachten het is niet onmo gelijk dat hij in dien tijd |de noodige geschikt heid voor Raadslid opdoet. Als we nog wijzen op de kanaal kwestie en op de vrees dat hij niet zedelijk onafhan kelijk zou zijn dan moeten wij U zijne ver kiezing ernstig ontraden, en dringend aanbe- len uwe stem uit te brengen op den Heer Blijft niet weg van de stembus want dan stemt ge reeds den Heer van der Ma aten. Denkt na en doet mr hen* bedden aan den kant zag men eenige ver- 1 waarloosde bloemen. Deur en vensters van het lage huis waren dicht gesloten, als wilde men I zich beschutten tegen den groet van den j heerlijken dagde vogels die zingende van tak tot tak vlogen, waren heer en meester in deze kleine verwilderde schepping. Eva's blik vloog pijlsnel over dit alles en bleef toen rusten op een beeld, dat haar hevig ontroerde en de ocgen met tranen vulde. Onder een grooten kastanjeboom, die zijn schaduw op het huis wierp, zat een jonge man, maar de flinke krachtige gestalte was zoo bewegingloos als ware zij uit steen gehouwen, en even strak en stijf waren de trekken van het bleeke gelaat. Do zonnestralen, die zich spelend op de donkere bladeren vermaakten, kusten hoofd en handen van den stillen drooroer, de vogels vlogen vol vertrouwen op de tafel en zagen hem onbevreesd met de helderde oog jes aan, het stille, betooverende leven drong niet tot hem door. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1