NÏIüWB-iD¥iaTSiTm~ LAND RO O WBL&B, DONDERDA 23 FEBRUARIJ. HA. Ao. 1882. 26stc Ja.irg mg No. 1499. Bekendmakingen. Emigratie naar Noord-Amcrika. SCHARE OERAAT Dit blad verschijnt drie maal per weck Maandag Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending lot s middags 12 ure worden Advertentièn in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. U Prijs per jaar 3Franco per post ƒ3.60, Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. i i i r53 POLITIE: Ter Secretarie der gemeente Scliagen. i. ijn in lichtingen te bekomen omtrent een in die ge tneente GEVONDEN HOND. In de groote zaal van het Volkskoffiehuis Df. Vkkdk, op Rapenburg, had 17 Februarij de aangekondigde voordracht plaats over //de «tic h tin geen erNed erlandscheVol k- planting in dePrairielandenvanDa- kota in N.-Amerika. De heeren A. en II. Kuipers, vader en zoon, practische landbouwers te Steggerda (Friesland), die, in gezelschap van eenige andere landbou wers, met een der booten van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, (passagiersagenten de hh. Prins Zwanenburg) op het einde dezer of het begin der volgende maand derwaarts denken te vertrekken, voerden daarbij beur telings bet woord. De eerste begon met eene inleiding, waarin bij in hoofdzaak omtrent zijne ervaring als landontginner mededeelde, wat reeds in een ingezonden stuk ('zie ons No van eergisteren) uitvoerig is vermeld. Daaruit bleek dat hij daarvan de nitnemendste resultaten had ver kregen. De val echter van zijn geldschieter had hein de verdere exploitatie onmogelijk gemaakt, totdat de berichten, die hij bij voortduring ontving van een 50tal landbouwers, die nu 10 jaren geleden uit Weststellingwert naar Amerika vertrokken, hem deden besluiten er zijn zoon heen te zenden. Bij zijne terugkomst, bad deze de gunstigste berichten omtrent aan koop van grond en het gehalte er van zoodanig bevestigd, dat hij het voornemen opvatte, er, in vereeniging met anderen, heen te gaan en er eene volkplanting te vestigen. Hij trad nu in eenige bijzonderheden om trent de wijze waarop, door het gouvernement der Vereenigde Staten, goede voor bebouwing geschikte gronden daar worden uitgegeven, lil. voor 10 dollars de 160 akkers. Een ak ker is gelijk 40 roe Ned. Deze gronden wor- DOOR lt Al Ml Alt 38). VI. De schel aan de huisdeur gaf een langen schrillen klank, een klein dienstmeisje keeki uit een lage deurdie meer zijwaarts gelegen was, en diebijna geheel begroeid met ver- j dorde wijngaardrankeneen onvriendelijk droe- vig aanzien aan het geheele huis gaf. Metl onbeschaamde verwondering bleef zij de vreemde j aanstaren, wier liefelijke aantrekkelijkheid door den kloosterachtigen eenvoud harer donkere kleeding nog meer uitkwam. W aldemar's hand strekte zich tastend uit naar den deurknop. Eva kwam hem voor, opende de deur en trad binnen. Zij bleef op den drempel staantoen zij in een leuningstoel eene bejaarde dame zag zittenwier voeten rustten op een versleten kleedje en die, niet- tegenstaande de zomerhitte, bedekt was met doeken en deker.s. Het jonge meisje wachtte bescheiden totdat men haar zou zeggen dat'j den op zekere voorwaarden verstrekt, zoodat eerst in het vijfde jaar na de uitgifte, wanneer aan die voorwaarden voldaan is, de koopbrief wordt uitgereikt. Zijn zoon, de| Heer H. Kuipers, gaf nu eene beschrijving van zijn tocht naar het verre westen; prees daarbij zeer do behandeling' die hij op de boot had ondervonden, en trad in uitvoerige bijzonderheden, zoowel van de onmoetingen die hij in Amerika had gehad, als ook van datgene waarvoor men zich wachten moest. Van al de streken die hij bezocht had gaf hij aan het Dakotaland de voorkeur. Om op de hoogte te komen of een landbouwer er zijn bestaan kon vinden, aangezien hij i er voor werkkrachten zooveel noodig heeft, nam hij zelf dienst als knecht op eene hoeve, ten einde daardoor op de hoogte der Amerikaan- sche methode te komen. Ilij kwam daardoor tot de overtuiging, dat men hier in Holland veel meer voor werkkrachten betaalt dan daar, omdat, hoewel de aanschaffing der machines, waardoor daar de arbeid meerendeels verricht wordt, in den aanvang duurder was, door het gemeenschappelijk gebruik, dat men er van maakte, per slot veel goedkooper uit kwam. Hij gaf voorts een door cijfers gestaafd overzicht wat in het vorige jaar in Amerika gemiddeld een akker bouwland opleverde, en wat de prijzen waren van graansoorten, boter en vet vee, en liet daarbij eenige veldvruchten, als aardappelen, maïs enz., die hij vandaar had meegebracht, zien. Het vee werd erover het algemeen minder tot zuivelbereiding dan wel tot fokvee aangewend. De kalveren worden er dus, zoolang de moeder het toeliet, met moedermelk gevoed, zoodat een beest van 4 a 5 jaar, met een gewicht van 2000 pond, eer regel dan uitzondering was. Ook de varkensfokkerij werd er op brecdc schaal uitgeoefend. Bij den boer, bij wien hij zich als knecht had verhuurd, waren er meer dan duizend. Een beschrijving van de varkens slachterij op groote schaal, zooals men die herhaaldelijk in de Ameriknansche illustraties heeft afgebeeld gezien, bleef daar bij niet zij nader moest komen, en stond geduldig den onderzoekenden blik der oude dame door. I/Juffrouw Wilching," zeide Waldemar haar voorstellend. //Zooals gij wel bemerken zult", vervolgde hij, zich tot het meisje wendende," heeft mijne moeder uwe hulp maar al te zeer noodig." De barones keek de jonge vreemdelinge nog immer spakeloos aanzij zocht in haar her innering te vergeefs, waar zij deze trekken meer gezien had. i/.Ja, er is werk genoeg," zeide zij eindelijk," wik hoop ten minste dat ge kunt werken." //Ik ben daarvoor opgevoed," luidde het besliste antwoord. z/Ge hebt dus geen nuffige kuren; nu dat treft ge dan bijzonder, want ik moet u oprecht zeggen, dat zoo iets hier niet geduld zou wor den. Dokter Jordan; die u aan ons gerecom mandeerd heeft, zal u zeker wel het een en ander van uwe plichten verteld hebben, maar ik geloof toch dat het goed is u reeds da delijk bekend te maken met mijn bijzondere wenschen en verwachtingen." De dame sprak dit alles op dien trotschen achterwege. Ter beantwoording der vraagHoeveel geld heeft een landbouwer wel noodig om lioer te worden in de Prairie-landen, hetzij in Jowa of Dakota?" trad hij in te uitvoerige bijzon heden omtrent den prijs van huizen, vee en machines, dan dat wij die hier allen afzonder lijk zouden kunnen mededeelen. De slotsom was, dat men het op eene roijale en eene goedkoope manier kon doen. Yoor de eerste was P M. ƒ8000, voor de laatste nagenoeg ƒ2000 benoodigd. Vee en pluimgedierte er on der begrepen. De conditiën om er land te koopen zijn, zooals reeds boven is gezegd, door het Ame- rikaansch gouvernement zeer gemakkelijk ge maakt. Wanneer men den leeftijd van 21 jaren heeft bereikt, kan men het burgerrecht verkrijgen en land bekomen. Het gehalte van den grond was natuurlijk verschillend, maar bij de boringen, door hem bewerkstelligd, waren de resultaten steeds bevredigend ge weest. Hoe meer vraag er echter kwam hoe meer de gronden in waarden zouden stijgen. Het was dus zaak voor hen, die er over dachten om te emigreeren, om zich te haasten, daar anders de gunstige gelegenheid hen wellicht ontsnappen zou. Omtrent hetgeen men voor de reis had mede te nemen kon hij kort zijn. Goede bo- venkleeding was aan te bevelen, daar deze in Amerika duur zijn. Linnengoed echter minder daar de prijzen met hier tamelijk wel over een komen. Voorts beval hij aan het mede- nemen van zaden, jonge paarden en Engelscbe schapen, en wat de reisgelegenheid betrof de expeditie //Prins en Zwanenburg" was hem zoowel op de heen- en terugreis, gebleken te zijn goed en goedkoop. Bovendien brengen de Hollandsche agenten van die expeditie te New— York de emigranten niet alleen op de Ame- rikaansche sporen terecht, maar verschaften ook alle noodige inlichtingen. Ten slotte gaf de heer A. Kuipers een onvoor zicht hoe hij van plan was de ontwerpen volk planting in Amerika aan te leggen. toon, die haar in betere dagen zoo onbemind gemaakt had. Zij scheen geheel vergeten te hebben, dat bet jonge ïneisje, 't welk be scheiden voor haar stond, behoorde tot die vrijwillige klasse van verpleegsters, die zonder loon arbeiden, en dat dokter Jordan voor alles bad aangedrongen op een vriendelijke behandeling. //Na hetgeen ik van uw verstandelijke ont wikkeling gehoord heb, lieb ik mij de op offering getroost u een helpster te geven in de ruwe huishoudelijke bezigheden, maar ik venvacht dat gij over alles het oog zult laten gaan. De zorgen voor keuken en linnenkast zijn alleen voor u. Gij hebt te zorgen voor ontbijt en avondeten, inkoopen te doen, en natuurlijk mijn kamer in orde te houden. Verder zult gij mijn verpleging op n nemen, mijn garderobe in orde houden en voor alles op de gewoonten van mijn zoon hebben te letten. Den vrijen tijd, die u overblijft, zult gij wijden aan den vervallen tuin en aan het geheele huis, en ik hoop dat ge mij niet zult lastig vallen met allerlei huishoudelijke vragen die zoo schadelijk zijn voor mijn gezondheid."

Schager Courant | 1882 | | pagina 1