DONDERDA 4 MEI. Bekendmakingen. SCHUTTERIJ. Iets over de waren kennis, Dit blad verschijnt drie maal per week Maan dar/ TToensdag~ en Zaturdagavond.Bij inzending lot middags 12 ure worden Adverientièn in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. U Prijs ]>er jaar f 3Franco per post ƒ3.60. Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Grootc let'^rs worden naar plaatsruimte berekend. POLITIK. VERLOREN. Een rolletje gedrukte muziek (voor Piano Zij die hieromtrent inlichtingen kunnen ge-) ven. worden verzocht zich te vervoegen ter ■secretarie dor gemeente Schagen. JAGT enj VISSOtlERIJ. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van jagt en vischacten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij voor het saisoen i882|83 ter Secretaiie voor de belanghebbenden ter invulling ver krijgbaar zijn dagelijks, Zon en Feestdagen 1 uit gezonderd. des vooruiiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, den 3en Maart 1882 De Burgemeester voornoemd. G. LANGEN BEUG. KERMIS. Burgemeester en Wethonders /an Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat de Raad heeft besloten, dat de kermis in deze gemeente zal plaats hebben en invaflen op Zondag deu t8en Junij a:s., des namiddags ten 4 ,ire. om te ein digen Zondag 2.5en daaraanvolgende- Schagen. 2 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd: G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS- PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Schagen roepen mits deze op, alle zoodanige Ingezetenen, die op den 1- n Januarij 1882 hun 25ste Jaar van ouderdom zijn ingetreden, benevens de zoodauigon, die zich van Buitenland ch in deze Gemeente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der Klassen van de Schutterij vallen, om zich tusschen 15 Mei en 1 Junij aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor den Diëtist der Schutterij te doen inschrijven, zullende tot ontvangst van hun aangifte te dier plaatse speciaal worden gevaceerd op allo werkdagen des voorm ddags vau 9 tot 12 ure- Tot narigt der belanghebbenden dient: Dat als Ingezetenen in deze worden beschouwd, allo Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle Vreemdelingen, in het Rijk woon achtig, welko hun voornemen om zich aldaar to vos tign zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot Inschrijving in allo gevallen voor de Ingezetenen van den hierboven bedo.Uen ouderdom teboe.en gedaan, te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden termeenen tot d) vrijgestelden of uitgestotenen tot den schut tcrlijken Dienst te behooren, dat zij, die bevonden zullen worden zich niet voor den len Junij 1882 te hebben doen Inschrijven, door het Plaatselijk ,t;estuur ambtshalve w-rden ingeschreven, en ter zako van hun verzuim in een geldboeie vervallen, terwijl dezelvo daarenboven zonder Loting zullen worden iuzeh|fd. En wordt overigens de Ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een Geboorte Extract Ie voorzien, on zich alzoo van hun juiste ouderdom te verzekeren, ten einde de Inschrijving behoorlijk geschiede, en zij ahoo niet komen te vervallen in de straffe bij de Wet bepaald. Schagen, den 2en Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. Burgemeester ,DE$JJ-. Secretaris. Vi.SSClJEBIJ. I'e Rurgen^afcter der gemeente Schagen, Brengt ter kennisse van be angbebbenden. bet navolgende De Commissaris des Konings in Noord Holland; Gezien de beslii'ten van Gedeputeerde Staten van 25 Januarij no. 3g en van |5 April no. 57; Gelet op art' 11 der wet van i3 Junij 1837. (Staatsblad 110 87; Brengt, ter kennis van belanghebbenden dat de VrssCHElUJ in NoordlioÜand zal worden GEOPEND op Donderdag 1 Junij e.k. nief zons opgang. En zal dit besluit in bet Provinciaal blad worden geplaatst en in iedere gemeente van Noordbolland worden afgekondigd Haarlem, 19 April 1882- De Commissaris^ des Konings voornoemd: Gel SCHORER. Sehngen, 2 Mei 1882. De Burgemeester voornoemd: G LANGENBERG wenken bij liet aanschaffen van benoodigdhe-1 den voor huislijk gebruik. X. Sago, wordt verkregen uit het zetmeel dat zich in liet merg van verschillende palmboo- men bevindt en waarvan die. afkomstig uit de Sago palm, Sagus Rhumphii, die op de Moluksche eilanden tehuis behoort en welke aldaar tot koeken gevormd een volks voedsel is, als van de beste kwaliteit gevormd wordt. Ook uit andere in Japan tehuis behoorende planten die tot de soorten der Cijcadeïen be hooren, wordt Sago bereid. I11 Duitschland fabriceerde men ook Sago uit aardappelen meel, dat verkregen wordt uit gekneusde aardappelen, welk meel dan tot korrels gevormd, in den handel voorkomt als Duitsche of aardappelen Sago. Die geimi- teerde Sago, die even als het aardappelen meel waaruit het vervaardigd is alle voedings waarde mist, is van de echte gemaklijk te onderkennen aan de meer gelijkmatige en zuiver witte korrel, als ook aan de smakeloos heid Bestaat er bovendien nog twijfel, dan kan men ook het mikroskoop tebaat nemen daar de zetmeel korrels van iedere plant haar eigenaardige vorming heeft. Arrowroot is liet weinig voedingswaarde bezittende zetmeel, verkregen uit de knol stokken van enkele in Indie tehuis behooren de planten en is meer tot stijfsel dan tot voeding geschikt. Erwten en boon en behooren tot de peul- vrucfften en worden al naar mate de hulsels zacht cn week zijn, zoo als die der peul, aspergie en snijboouen, als groenten genut tigd. an de meesten ecliter wordt het zaad (de boon of erwt) verzameld, gedroogd en als weinig aan bederf onderhevig zijnde, in den groothandel gebragt. De voornaamste soorten zijn de groene, gele en graauwe erwten alsmede de Capu- cijners, en verdorde tuin of roomsche ook wel groote booucn genaamd, de paarden duiven bruine en witte boonen. In onze Oost-Indische bezittingen, zoo als in de Pre- anger en in de Padansrsehe bovenlanden wor den ook rosé en zwarte boontjes verbouwd, die in vorm met onze bruine boonen over een een komen, doch in fijnheid deze overtreffen Bij het keuren van erwten of boonen lette men vooral op dat zij niet door insect* n zijn aangetast, een gelijkmatige lichte kleur be zitten, goed gevuld, niet gerimpeld en met de tand gemaklijk zijn te doorbijten. Verder moet men onderzoeken of zij bij voldoende koking niet hard blijven, gaar wor den, dat bij overjaarde boenen of erwten vaak moeilijkheden oplevert, doch waarin men eenig- zints kan te gemoet komen door in het water waarin zij gekookt worden eeno kleine hoe veelheid potasch of koolzure soda dat in ie dere apotheek of drogist voor eeu paar cen ten teverkrijgen is, op telossen. Overjarige of oude boonen of erwfen, al zijn zij nog niet door insecten aangevreten, her kent men toch aan de meer donkere en dtf- fe kleur, kleinere vorm door indroging en rim pelige schil. Minder nauwgezette winkeliers weten echter die kenmerken aan het opper vlakkig oordeel der koopers te onttrekken door 's avonds de boonen of erwten met een wei nig water te bevochtigen en goed met de hand door een te roeren, waardoor ze gedurende den nacht zwellen, de rimpels verdwijnen en weer een frisch voorkomen verkrijgen, dat zij dan 's morgens verder, met ze eenglanzende aanzien tegeven door ze met de handen die goed met slaolij bevochtigd zijn uogiutals om te roeren, voltooien. eene meer naauwkeurige be schouwing als ook aan de dan onnatuurlijke zachtheid bij het door bijten, ontdekt men dat bedrog spoedig, Meer afkeuringswaardig nog is het bedrog door de vermenging van nieuwere met oudere soorten gepleegd, aangezien die gemeleerde soorten ongelijkmatig, of een deel daar van in het geheel niet gaarkoken, en dus voor het huislijk gebruik geheel ongeschikt zijn. Overjarige of oude dniven en paarden boo nen herkent men, al zijn ze nog gaaf, behalve aan de hiervoren genoemde eigenschappen, ook aan het rammelend geluid bij het schudden veroorzaakt door het rollen der inwendig los gelaten en gekrompen kern in de meer hard geworden schil Opmerkingswaardig is het dat de boon en erwt die toch nog tot voor ongeveer anderhalve eeuw het hoofd voedsel van ons volk uitmaak te, al meer en meer, ja bijna geheel als zoo danig door de zoo veel minder voedingswaarde bezittende aardappel is verdrongen, niet tegen staande nog in de laatste jaren bij herha ling mannen van wetenschap hun stemmen daar tegen deden o;:gaan. Die mannen toch verklaardende aardappelen door haar geringe voedingwaarde zij bezit slechts 2 percent eiwit gehalte ongeschikt tot hoofd voedsel en schreven daar zelfs de phijsieke achter uitgang van ons tolk aan toe. Zij drongen dan ook aan op het weer daar voor in de plaats stellen van de ongeveer tien maal meer voedings waarde bezittende boonen en erwten, en hoopten daarin de herleving van een meer krachtvol opkomendjgeslacht te zien. Dat boonen en erwten meer geschikt zijn dan de aardappel tot hoofd voedsel van ons volk, dat daarbij zoo weinig, helaas teweinig dierlijk voedsel nuttigt, begoeft geen I iet oog wanner men weet dat de boiyi en erwt on geveer 20 percent tegen de aardappelen slechts 2 percent eiwit gehalte bevat, en is het dan ook niet ondienstig dat de werkman, en de huismoeder bekend is met het feit dat een

Schager Courant | 1882 | | pagina 1