Binnen Klinisch Nieuws. Buitcnlandsch Nieuws Zuidelijk Europa, aan de kusfen der Midde- landsche zee ligt Goede olijfolie moet groen achtig, helder van kleur, aangenaam van reuk en zacht van smaak zijn. Sterk geschud wor dende moeten er luchtbellen ontstaan die spoedig verdwijnen, doch langer blijven wan neer zij met papaverolie vermengd is. Castorolie ook wel Ricinus of wonderolie genaamd, verkregen uit het zaad van de in Indie tehuis behoorende wonderboom, meer als geneesmiddel bekend. Cocosvet is de, door de lage temperatuur hier te lande hard geworden cocos- of klap- nerolie, verkregen uit het kiemwit der in Indie tehnisbehoorende cocosnoot of klapper, welke olie aldaar tot verlichting en bij het bereiden van spijzen wordt gebezigd. Daar zij reeds bij 20° C. of 6S° Farli. hard wordt, zoo komt zij hier te lande steeds als vet voor en moet dan vast en helder wit zijn, daar eene gele of vuile kleur eene vermen ging met andere vetten of oliën aanduidt. Petroleum, ook wel aard- steen- of berg- ohe genaamd waarvan de bronnen tegenwoor dig in bijna alle landen maar vooral in Ca nada, Pensvlvanie, Indie en in de omstreken van de Kaspische zee worden aangetroffen, is eene uit de aarde zelf ontspringende of wel opgepompte vloeistof. Zij is echter zoo als zij uit de bron te voorschijn komt niet voor het gebruik geschikt doch moet eerst worden gedistilleerd, waaruit alsdan ongeveer 40 pCt. bruikbare petroleum en evenzooveel dikke olie ot drab, dat tot smeersel voor machines dienstig is, wordt verkregen terwijl het ove rige, dat uit naphta of geest bestaat, tot het verdrijven van vlekken uit zijde of andere stoffen wordt aangewend. Goede petroleum moet zuiver helder bijna ongekleurd, eene eenigzints gele tint bezitten, een spec. gewicht van 0,81 hebben en met een vlammend voorwerp niet kunnen ontsto ken worden Wanneer men een glazen buis voor 1/s met petroleum vult en er even zooveel water van 80° Celsius bijvoegt en er alsdan in de buis een gas ontwikkelt die aan de opening door een brandende lucifer ontvlamt, dan moet men die petroleum als gevaarlijk bij het ge bruik beschouwen. Ontwikkelt petroleum reeds bij eene lagere temperatuur dan 37° C. brand bare gassen, dan mag zij niet in lampen ge bezigd wordendoen die gassen zich reeds voor bij 15° C. dan is zij zeer gevaarlijk en moet in afgelegen bergplaatsen worden opge slagen. Nimmer kome men in een petroleum bewaarplaats met een brandend voorwerp. Wordt vervolgd. PROMOTIE LF.YDSCHE UNIVERSITEIT Bevorderd tot doctor in de staatsweten schap do lieer J. A. de Vos van Steenwijk gel>- le Zwolle met aeaJ: proefschrift get „Oorlogs contrabande"* 'Tevens tot doctor in de rechts wetenschap met stellingen. Tot doctor in de klassieke letteren de heer II Kruijlbosch geh te Kampen, met acad proefschift get .,Annotatio nus ad Scholia in Sophoclis tragoedias Sep tem". Tot doctor in de rechtswetenschap de heer Lette van Oostvoorne geb te Brielle met acad proefschrift get „Het veroorzaken van den dood of lichamelijk letsel door schuld". Gouda 7 Jnlij Tot leeraars aan het pro naast bet meisje te staan. Een paar hevige windvlagen hadden haar tengere gestalte doen huiveren, en haar blijkbaar angstig gemaakt. Onwillekeurig zag haar oog als om hulp en steun smeekend rond, in den kring harer reisgenooten. Aan boord van de stoomboot, kon men nu duidelijk de menschen onderscheiden geen bijzonder bemoedigende aanblikDe meesten schenen min of nteer zeeziek te zijn. Een da me, in een donkerblauwen mantel, boog zich ver over de verschansing, in een houding, die geen verklaring behoefde. Hoe vreeselijk! zuchtte het meisje nauw hoorbaar. Toch had de zeeman dien zucht gehoord. 't Lijkt erger dan het is! zeide hij kortaf. Gevoelde zij zich eenigszins bemoedigend en getroost door deze woorden van den jon gen zeerob, of was dit slechts aan het toeval te wijten, dat het meisje zich half naar hem toewende die beweging ontlokte de magere, bleeke juffrouw een boosaardig lachje, en de tot de naast haar staande dame gerichte woorden gvmnasinm alhier zijn benoemd de heeren Kes per te Leyden en van der Voorst te Goes. Volgens geruchten, die helaas al rn®er den schijn van waarheid aannemen, souden wij weder eene groote ramp te betreuren beo ben en wel het met man en muis vergaan van Z M, monitor „de Adder", in de Noordzee. Genoemd sciiip dat met het etat ma|or ruim tachtig koppen telde, is reeds sedert \V oensdag op reis naar Helvoet-sluis en heelt inen nog niets verder daarvan vernomen dan alleen dat het lijk van de loods Dvoorzien van een zwemgordel van de Adder opgevischt en te IJunn den aangebracht is. Ook aan het strand te Egmond zouden eem ge zwemgordels waarschijnlijk van dat schip afkomstig, zijn aangespoeld. Aan het Handelsblad wordt uit IJmuiden het volgende geschreven; «Er is gepn twijfel meer, of de «Adder is met man en muis vergaan. Met betraande oogen en bloedend hart waren wij zooe-en getuigen van het binnenkomen van de Simson. die te IO uur a**on Is van zijne kruistogt binnenkwammet de lijken van drie jonge mannen, twee mariniers en één matroos, niet leekenen van doodstrijd op het nog Irissche gelaat De Siinson is den ganschen dag ter opsporing uitgeweest, heeft de lijken gevonden ten noorden van IJmuiden, naai ,k meen op de hoogte van Kamperduin, en stoom de lieden namiddag voorbij, seinende lijken te hebben gevonden Hij zette ten zuiden de op sporing toen voort, doch zonder resultaat. Wat de Adder betreft, het schip stoomde Woensdag II. bij zuidelijken wind en flaauwe koelte en motregen naar Zee. Te ongeveer 12 des middags schoot de wind plotseling naar het w. z. \v., met lievige kracht, zoodat de regen wolken als weggejaagd werden en een heldere zonneschijn alles verlichtte- Iedereen die het poolse hip Varna met de Dicksonhaven reizigers vergezeld heeft, weet, hoe hard het te 3 uur woei toen die boot in zee stoomde. Toen wasechter aan da Seinapliore van de Adder niets meer te zien Te 4 uur nam weid het schip gezien door kapt- F Brouwer, van de sleepboot Kinderdijk (hier heden binnen) ter hoogte van Scheveningen en te 6 uur nam. zag een zich thans hier in de haven bevindende visscher, die aan de bevoegde autoriteiten daarvan verslag heeft uitgehragt, de Adder mede op de genoemde hoegte- De monitor vorderde toen niets en de zee sloeg over liet geluele schip, tot zelfs over den schoorsteen-De visscher (zijn naans mogt mij niet gelukken op te sporen) zag niemand op het dek, ook geen noodsein en passeerde het oorlogschip aan de landzijde, merktë óp, dat het slecht stuurde en veel gierde- Aldus verneem ik van personen, die geloofwaardig zijn Nog dithet bedoeld visschers vaartuig behoort' te huis in eene der zuidelijke havens en kwam hier binnen wegens ruw weder «Algemeen gelooft men, dat de Adder Woens dagavond reeds bleef; het horloge, in den zak van den loods Duinker gevouden, stond stil op 9 to; ook vermoedt men dit aan den toestand der lijken; dit zal ook door schouwing van des kundigen zijn uit te maken. Naar men ons mededeelt is de deelneming aan den, door «DE ECHO" Volksblad voor Ne derlandte Amsterdam, uitgeschreven Wed strijd, ter bevordering van Kunstzin hij het Ne derlandsche Volk, waarop wij verleden maand de aandacht onzer lezers vestigden) bizonder groot en niet ten onrechte. Met genoegen vernemen wij dat toezeggingen tot deelneming van alle kanten toestroomen en aan hen. die lot dusver nog geen kennis genomen hebben van het prospektus van den wedstrijd, zij gemeld, dat de uitgevers van «DE ECHO" de heeren Boldert en Co, te Amsterdam gaarne bereid zijn op franco aanvrage gratis exemplaren van het prospektus toetezenden Ilefc ijs begint te ontdooien, Werkelijk sprak liet jonge meisje den zee man aan en vroeg: Gaat gij ook naar Sylt In zijn kort, toestemmend antwoord scheen voor haar een soort van geruststelling te lig gen, Zij wendde het gelaat weder naar de zee en staarde zwijgend op de schuimende golven. Intussclien was de //A\ illem I" genaderd. De reiziger maakten zich gereed om aan boord te gaan. Het allerliefste meisje met de roode wangen, had, dank zij den oudachti- gen heer, haar kostbaren hoedendoos terug gevonden, die toevallig in een van de rijtui gen, waarin de reizigers en hun bagage naar de landingsplaats waren vervoerd, was blijven staan. Goddank dat we hem weerom hebben! zeide de joviale heer, terwijl hij met bet zoo gezocllte worwerp kwam aandragen. Blijkbaar vermaakte hem de blijdschap "van het natuurlijke, onschuldige kind. Kan ik u helpen? vroeg de zeeman aan het naast hem staande meisje, terwijl hij Als een bizonilerheid knnnen wij hieraan voegen, dat de Heeren Holdert en Co., on '0e langen van eenige kunstvrienden, een' nL Ver rubriek voor «FIGUURZAAGWERK" i0^e werpen in de vrije keuze? geopend hebben Als prijs is daarvoor van geachte zijden prachtig verguld zilveren medaille en als pre^" door de uitgevers van «DE ECHO een ploma uiigeloold, 1 De inlevering vn bijdragen kan dagelijks a hel bekende adres, Rokin 62 te AmsterH-, geschieden. 111 Zaterdag namiddag geraakte te Scha„ een meisje van schipper de Wilde te water uJa tier de mannelijke toeschouwers scheen niem den moed te bezitten om zelfs maar eenepo,,^ tot redding te wagen. Gelukkig zag vrouw die op eenigen afstand werkzaam was, wat plaats had. Zij had de tegenwoordigheid geest om in een bootje te springen, inet gelukkig gevolg, dat zij het reeds zinkende kind behouden aan wal bracht Voor hare flinke wijze van handelen verdient vrouw Rood een woord van warmen lof. EGYPTE. De Londensche Times ontvan„t uit Alexandrie de volgende beschrijving van haven van Alexandrie en de ligging der Sche pen. «De haven heeft den vorm van eene halve maan, op welker noordelijke punt de vuurtoren staat Volgt men de kust langs die halvemaan dan staat het paleis Ras-el-Tin, waar de Onder koning thans verblijf houdt, het digst hij den vuurtoren: Naast het paleis is een veld, voor parades gebruikt en dan volgt het arsenaal, «Dat alles beslaat het noordelijkste gedeelte van de halve maan, in welker centrum zich liet douanekantoor bevindt. Achter dat kantoor strekt zich de digtbevoikte arabiscbe wijk der stad uit: Naast het douanekantooi ziet inen de nieu we handelskaden. Daarachter ligt het fort Napo leoti en achter dit fort ziet men de europesclie wijk der stad Op de kade voigen de sluizen van het Mahmoiidiehkanaal en het zuidelijkste gedeelte der halve maan is gevormd, door den nieuwen havendani, eindigde met een kleine vuurtoren. «In de haven zelve licht het jagt van den Khedive, de Mahroussa, tegenover den vuurtoren, De twee grieksche schepen, Koning George en Hellas, liggen tegenover het paradeveld; tegeno ver het paleis het britsche schip Condor en liet 1 egyptische schip Mehemed Ali. Tussclien het paleis en het arsenaal liggen het oostenrijksche oorlogschip Laudon en het turksclie yacht hze din Tegenover het arsenaal ziet men de Invin cible en eene reeks van mailhooten, tegenover de nieuwe kaden de North Brittain, een schip voor vlugtelingen, evenals de Tanj 5re,die bij de zuidelijkste punt ligt met de Heiicon, het yacht van admiraal Seymour. Ongeveer in het midden der halve maan liggen de franscbe pantsersche pen Alma en Galissoniére. «Dit wat de binnenhaven aangaat, maar ten zuiden van de zuidelijkste punt, nog binnen de grenslijn van de buitenhaven, liggen verscheidene schepen in eene eenigzins verwarde groep. Van deze vormt de kolossale Monarch het middenpunt en om haar heen ziet uien de engelsche kanonneerboten Bittern, Cijgnet, Beacon en Decoy, drie americaansche schepen, vier franscbe, twee russische, een itahaansch en een nederlandsch Ten noorden van de noordelijke punt, regts huiten den noordelijken golfbreker, die de buitenhaven afsluit, ziet men de masten van de Sultan, de Téinéraire, het vlaggeschip de Alexandra en een spaausch schip. «De noordelijke punt, hij den grooten vuur een blik sloeg op de talrijke reisbenoodigd* heden, die haar schenen toe te behooren. Onwillekeurig glimlachte hij over den nutte* loozen ballast, waarmede reizigers zonder on dervinding, zich zoo dikwijls het reizen tot zulk een dure, lastige zaak maken. Zonder een antwoordt af te wachten, nam hij haar plaid en parapluie in de eene, een kostbare reisnecessaire in de andere hand, en wenkte haar hem te volgen. Juist legde de 'stoomboot aan. Met moeite wankelde de blauw gemantelde dame van boord. De liggenden richtten zich op, staanden, die zich aan de verschansing hadden vastgeklemd, waren blijde weder vasten gr°n onder de voeten te hebben. Er ontstond een gewoel van reizigers die aan boord ging60,6, van anderen, die de boot verlieten, en i»^ haast hun bagage met die van anderen v warden. De oudachtige heer was aan p00^ gegaan, en reikte het roodwangige meisje eene hand bij het overstappen van de P'an terwijl hij met de andere, den kostbaren no dendoos in veiligheid bracht. De zeeman het eerst het dek betreden. Glimlacht0

Schager Courant | 1882 | | pagina 2