ZONDAG 27 AUGUSTUS. RAPPOLSWEILER. OP SYLT. Ao 1SS2 26stc Jaargang No 1577 UGUUK- NIIÖWS- mmmmmumjsaawBUD. Bekendmakingen. Binnciilaiidscli Nieinvs. IR. VOY PASCIIKOITSKY' SCHAGER COURANT Dit blad verschijnt drie maal per weekMaandag Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 'a middags 12 lire worden Adverlentièn in hel eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Adcertcntièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. jaGt. De Burgemeester der gemeente Schagen; Brengt ter kennissj van belanghebbenden, lie'l navolgende: De Commissaris des Kónirtgs in Noord-Holland ;j u° flu,u VJ1'' 1 Gezien hef besluit van Gedeputeerde Staten m?V. Rn spoor verlaat heeft hij terstond een prachtig gezigt op de Vogesen en de drie ruïnes Rap- polstein, Gispergen en St. UIrich en aan de voet van het gebergte een klein stadje wier bewo ners ten tijde der kruistogten beroemd waren j om hunne dapperheid, en waarvan velen op de stem van hun Keizer die Heilige togten ïedept dier provincie dd 1 Augustus II. No. 6i. Gelet op art- li der Wet van |3 Junij 1857, {Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden: 1. dat de jagt op klein wild in Noord-Hol land, zal worden geopend op Zaterdag 2 Sep tember 1882, met zonsopgang; Ten tijde van het vuistregt weergalmden de j dalen van strijd tusschen de bewoners der verschillende kasteelen en toen eindelijk Rudolf van Habsburg Keizer was geworden en zijne regeering begon met het vernielen der daar aanwezige roofsloten belegerde hij ook Rappol- I stein bewoond door den wreeden Anseiing 2. dat d« korte jagt dagebjks, met uitzon- die wederrechtclijk het erfdeel van zijn broeder «Jering van den Zoudag-, en de lanqe ïaqt alleenu j 1 1 -/ 1 behield: lang weerstonden de muren van het op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden 7 - - - 0 'kasteel en de dapperheid van de bezetting de Uitgeoefend. En zal dezè iri het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente der pro Viucie worden aangeplakt. Haarlem, 7 Augustus 1882. De Commissaris des Koning» voorn, bij afwezen, het Lid van Gedeputeerde Staten, (Get.) A. VAN STBALEN. Scbagen, 22 Augustus 1882. De Burgemeester voorn., G. LANGENBERG. magt van den Keizer doch eindelijk boog Anselmo het hoofd en werd zelfs later een vurig aanhanger van des Keizers zoon Albrecht Itengevolge waarvan de troepen van den tegen Keizer Adolf van Nassau, Rappolsweiler te vuur en te zwaard verwoestten. Eeuwen waren verstreken, Wiklefs mond was door den dood verstomd, maar een acht tienjarige strijd in Bohemen ontstaan, waar Maximiliaan van Rappolsweiler tegen de woeste Hussiten streed, welke eerst eindigde toen het Concilië te Bazel aan de onzalige gods- Doch Duitschland had nog niet geno g geleden. De dertig-jarige oorlog brak uit en toen Richelien den Elzas van het vernederde Duitschland losscheurde, was ook de laatste burgt van Wilhelnis opvolgers vernield, en toen Graaf Johan Jacob stierf, nadat diens beide jeugdige zonen reeds overled 111 waren, bleef slechts eene dochter Katharina Agat ia over, die later met Christiaan II, Hertog van Birkenfeld-Bischweilen huwde. Diens zoon erfde in 1733 het Hertogdom Tweebruggen en uit dit geslacht stamt het Beijersch Koningshuis. De ruïne Rappolsweiler was langen tijd een kostschool voor meisjes. i11 den jammerlijken strijd van 1S70 was Rappolsweilen een der eerste plaatsjes van den Elzas dat door Duitschers bezet werd. Het stadje Rappolsweiler telt 7200 inwo ners niet vele fabrieken, en wordt door dui zenden bezocht om de prachtige omstreken en do ruïnes van de bovengenoemde sloten. De Burgemeester der gemeente Scbagen Gezien art- 23 en 29 van het Politie reglement dienst twisten, paal en perk stelde de-.er gfemeente; Verleent vergunning aan de tappers, om op Dinsdag den 2gen Augustus a. s., na bezette tijd, te mogen tappen, muziek te laten maken en danspartijen te doen plaats hebben. Schagen, 25 Augustus 1882. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Vreeselijk woedde de boerenkrijg voor Duitsch land en opnieuw was Rappolsweiler liet too- neel van menig bloedige schermutseling, tot dat na den slag bij Zaberen de Rappolswei- lers trouw aan hun Heer Wilhelm IV zworen. Wilhelm stond in hoog aanzien bij de Keizers Maximiliaan I en Karei V. De eerste benoemde hem als helooning voor zijne gewichtige diensten in Italië en op de Rijksdagen te Worms en Augsburg, tot zijn geheimraad en landvoogd van den Elzas; de Wanneer de reiziger in den Elzas, per spoor laatste gaf hem de orde van het Guldenvlies, van Straatsburg naar Muhlhausen gaat enj Onder zijn bestuur werd het nieuwe kasteel ongeveer halfweg bij station Rappolsweiler de gebouw, gelegen onder de drie ruïnes. Naar wij vernemen blijven de Ministers aan, met uitzondering van den Minister van Koloniën aan wieu dooi Z M. den Koning liet Op verzoek eervol ontslag, onder dankbetu ging voor de vele en gewichtige diensten aan deu Koning en den lande bewezen is verleend. Tot Minister van Koloniën is benoemd Joiikli. Mr. de Brauw, thans administrateur dergener.de thesaurie van tinantiën, vroeger referendaris bij het Departement van Koloniën. Het aantal scholen met den Bijhei bedroeg in 1882, 375. Het aantal leerlingen 60,000. Leijdkn den 2.5 Augustus. Een schipper niet te vreden inwendig reeds tamelijk nat te zijn tuimelde san zijn schuit in den ouden Bijn en werd door zijn knecht die niet minder topzwaar was, als ledder nagedu'keld. Door .spoedige hulp vun een brugwachter met andere j personen wertlen de dieukelingen op hetdrooge Ge haald. NOVELLE V19) VAN Met vast over elkander geslagen armen stond de jonge zeeman daar en zag verstrooid toe hoe de zee haar woest spel dreef met dit gewrocht van 's menschen hand. Sombere gedachten vervulden zijn brein, droevige voorgevoelens van hetgeen de naaste toekomst hem brengen zou, Edlef was niet blind voor de zwakheden in Hélène's karakter, llij wist hoe groot het offer was, dat hij van baar eisehte, maar gevoelde zich volkomen gerechtigd, dit te verlangen, als zij zijn liefde deelde. Maar zou zij onder den invloed van baar trotsche bloedverwanten, de kracht heb ben, om zelfstandig te besluiten? Het was laat, toen hij eindelijk huiswaarts keerde, met een donkere wolk op zijn voor hoofd, terwijl hoop en vrees in zijn ziel om den voorrang streden. In Hélène's kamer brandde nog licht, reeds van verre blonk het uem tegen, zooals het vurige baken, den op zee zwal kenden matroos. Een straal van hoop schitterde in zijn oogen. Als het toch mogelijk was! dacht hij en zijn ziel werd met een onbeschrijfelijke zaligheid vervuld! Langzaam naderde hij de ouderlijke wo ning, welks nederig dak zijn kostbaarste klei noot beschutte hoe lang nog Voor de tuindeur stonden donkere gestal ten. Door den stillen nacht, klonk een vreem de stem. Morgen ontvoer ik u uit deze ellendige hut. Hoe hebt ge het hier zoolang kunnen uithouden Heleentje Ik was hier zeer tevreden, antwoordde liet meisje, «ik verlang geen beter logies." Een echte herderin, a la Claude lorrain Hoe komt gij er aan in zulk een idylische liefhebberij behagen te scheppen? Ik vermoed dat hier een Damon ach ter steekt, mijn bekoorlijke Phyliszeide een mannelijke stem. //Was die er niet geweest, dan zoudt gij dezen romantischen gril reeds lang moede zijn geweest!" Edlef beet zich toornig op de lippen bij dit gesprek, waarvan hem geen woord ont ging, Met koortsachtig kloppend hart, luis- j terde hij naar haar antwoord. De helft van zijn leven zou hij gegeven hebben, voor één woord van haar lippen, dat dezen lichtzinni- spotter tot zwijgen bracht. De stem van de vreemde dame, klonk door het lachen van den jongen man heen. Schaam u, Edgar, hoe kan iemard zoo'11 dwaasheid in zijn hoofd krijgen, laat staan uitspreken! Vergeef hem, liefste kind, hij is jaloersch, de dwaas Nog steeds zweeg Hélone. Edlefs hart klopte alsof het hem uit de borst wilde springen. Slechts een woord, o, slechts één enkel woord, zooah hij het verlangde te hooren Maar zij zweeg. Zij zweeg tegenover dezen I lichtzinnigen spot, tegenover dezen vernieti- j geuden hoogmoed. Zij zweeg. De jonge man kromp inéén als voelde hij lichamelijk den doodsteek, dien dit zwijgen aan zijn liefde toebracht. Had zij op dit oogenblik niet den moed om te zeggen: Hier ben ik en hier blijf ik en om der wille eener ware liefde werp ik al de schitte rende praal van uw levenswijze van mij en trotseer ik uw spot," dan zou zij dien moed nooit hebben, en was zij voor hem verloren.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1