IR- NIEÜWS- AffiYSRTENTIB- LANBBOOWBLAD. DINGSUAG 5 SEPTEMBER. TH BA Ao 1882 26ste Jaargang No 158 L l\ AMEIUKA. Gemeenteraad van Schagen SCHAtiER COURANT. Dit blad verschijnt drie maal per week Maandag Wtoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentièn in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit Borge werd onlangs gemeld dat ook in Drenthe de lust tot landverhuizen begint te verminderen als gevolg van de minder gunstige j tijdingen die daar van familieleden en bekenden lit Amerika worden ontvangen, waarin velen ien wcnsch uitdrukken zoo spoedig mogelijk 1 veer terug te keeren. Thans lezen wij ook uit Zevenwolde dezelfde berichten, terwijl ook uit Duitschland soortgelijke geruchten ons nu en dan ter oore komen. Wij moeten daar uit opmaken dat de tijden l voorbij zijn die Gerstiicker ons schilderde in 1 zijn „Xach Amerika," waarbij hij de Vereenigde Staten voorstelt als het land van bdofte, alwaar de boeren maar hebben heeii te trekken om zich in weelde te baden. vin Amerika gaan zij allen in der Kutscho fahren" heette het. Tegenwoordig schijnt dat anders te zijn en moet men daar wel zoo hard, zoo niet harder werken dan in het vaderland om slechts een sober bestaan te vinden. Toch is er in Amerika nog eejie klasse van menschen aan wien de maatschappij niet alleen veel belooft maar ook veel geeft, namelijk aan de jonge dames. Wij zeiden he; vroeger reeds, oud of jong, mooi of leelijk, gek of wijs, al wat maar rokken draagt vindt daar hulp en bescherming, en wel eene degelijke bescher ming. Wij geloven dat er geen land is waar het zwakkere geslacht zoo veel protectie geniet als in Amerika, dat nog wel het land is van waar de zonderlingste manhaftige emancipatie theoriën zijn uitgegaan. Mogelijk ligt daar do oorzaak wel in. Maakt iemand aan een jong meisje het hof en komt hij niet sjioedig genoeg met trouw plannen voor den dag, dan wordt hij eenvou dig bij den rechter aangeklaagd wegens ver breking van trouwbelofte en hij heeft maar te kiezen tusschen eene geldelijke schadeloosstel ling of zijne vrijheid. Er zijn zelfs voor beelden dat heeren in een café onder het drin- keu van een cognacje, met de buffet jufvrouw I een praatje hieldendoch later tot de ontdek-1 king kwamendat zij eeu zeer duur praatje j Roman (1) van KRL HEIGEL. hadden gehouden Geheel onbillijk vinden wij met het kiesch gevoel der tijdelijk in de goot die wet echter niet, men moet zich dan maar verblijfhoudende „dames" die alsdan zelf onthouden van galante praatjes niet buffet I minder instaat zijn toe te zien, dat de étiquette juffrouwen Meer gevaar loopt men willens of niet willens geldelijke offers te moeten brengen, wanneer de reeds lang in onbruik geraakte, doch door den rechter O (zeker een man gezegend met een huisje vol dochtersuit het stof opgedoken, wel weer in werking komt, waarbij het op boete van 10 dollars (f 25) verboden is dames op straat na te loopen. Nu wordt de positie van de heeren daar onhoudbaar, want al is de boete op die over treding gesteld niet hoog, slechts 10 dollars, het aantal overtredingen kan op een dag ver bazend groot worden. Krijgt deze verordening weer kracht van wet, dan zal New-York voor' heeren de duurste stad der wereld worden want wat een zak met dollars zal men dan wel niet noodig hebben om van al de op 10 dollars beluste dames, jonge en oude vrouw tjes, want leeftijd staat niet aangegeven, van het lijf te houden, wanneer men van het eene einde der stad naar het andere gaat wandelen. Dan zul toch het beste maar zijn om in die „Kutsche. zu fahreu" dan kan er ten minste van naloopen geen sprake zijn. Toch zal men met de wederinvoering van dat bcschermingswetje nog niet aan het einde zijn van het damesprotectie stelsel. Immers de „Herald" eischt meer. Hij vraagt de in- dienststelling van vrouwelijke politie agenten, opdat de dames, die hun domicilie niet kun nen aanwijzen of bij nacht en ontijden langs 's heeren straten dwalen, of wel een zacht plaatsje hebben gevonden in de een of andere goot, niet in handen vallen van die ruwe policeman, maar door vrouwenhanden zullen worden opgepakt voortgeholpen en verzorgd. Men zou daaruit moeten opmaken dut die voorvallen in de nieuwe wereld niet vreemd zijn, en is dat zoo, dan is het ook logisch, dat de wetgevende macht in een beschaafd land, die steeds rekening moet houden met de belangen en behoeften der maatschappij, van welken aard ook, ook rekening houdt door de policie wel naar behooren in het oog worde gehouden. Al riekt dit voorstel al echt Amerikansch, kwaad is toch het idee niet. Men heeft op de grenzen wel vrouwelijke douanen om de al of niet smokkelende dames te visiteeren, waarom zou men dan ook geen vrouwelijke politie agenten en veldwachters hebben om de tegen de wetten zondigende zwakke sekse optepak- ken? Mogelijk verrezen dan ook al heel spoe dig vrouwelijke rechtbanken met vrouwelijke rechters en vrouwelijke verdedigers. Wij leven immers in de negentiende eeuwde eeuw van vooruitgang, verlichting en beschaving. De ijzergieterijen en smederijen van Wis borg, het eigendom van een Duitsch industri eel, liggen als een chaos van verweerde ge bouwen voor wier stijl en materialen het doel waarvoor ze waren bestemd alleen in aanmer king genomen is, aan een der fraaiste meren van geheel Zweden. Het was zomer. Boven den hoogoven hing een niet zeer dichte rookwolk en in het in wendige van de gebouwen, die met hun sche merachtig daarin heerschend licht wel iets van een hel hadden, straalde de gloed uit de luch- gtiten der ovens, maar de reusachtige stoom hamers waren in rust, dc gieters, smeden, draaiers en bankwerkers, kortom al die hon- derde arbeiders, die het hoofd van de beroem de Duitsche firma bij zijn onderneming aan 't werk had, hadden een dag vrij-af, Want Erich Otto Wohlgemut vierde zijn zilveren bruiloft. Het weer was den feestvierenden gunstig. Naauwelijks door een zuchtje bewogen lag het meer met zijn blaauwe oppervlakte te midden van het woud, dat zich in zijn wateren spie gelde en het met een steeds groen blijvend festoen omgaf. De naburige heuvelrijen straal den in violetkleurige tint. Op een eiland te midden van het prachtige park verhief zich een statige villa, 't Was Op 3i Au»ustus 1882- De gemeenterekeriimj over 1881 door <Iecom missie niet liet onderzoek belast [de lieereu tla zeu, v- d. Maaien en Voorman] in orde bevon den zijnde wordt vastgeld: De Ontvangsten op f 26932,5i. Uitgaven 26293,56. Batig slot f 638,45. Daarna kwam ter talef de voordragt tot be noeming van een onderwijzer. Daarop waren geplaatst J van Spiegel, H F. Morra, en L. H. Scruive en wordt be.,oemd li. F. Morra. Vervolgens wordt besloten ook de noorzijde van de toren te doen in orde brengen, waarvan de kosten geraamd worden op f i3,2e. Daarna word besloten voorde vacante betrekking van ondei wijzcres niet dadelijk een vergelijkend examen te doen plaats bebben maar dat liet hoofd der school eerst de sollicitanten zal gaan horen ter plaatse waar zij wonen. De heer Hazeu vraagt wanneer wordt over gegaan tot de besteding der werken van de split sing van een der schuollocalen. De voorzitter antwoordt dat de bestekken enz. gereed gemaakt worden. Daarna wordt de zitting gesloten. hij eu bracht hij tot een bevredigende oplos sing, en daarbij was hij toch een vriend van de gezelligheid, een aangenamevrolijk schert sende gast aan tafel. Op gez gden dag ging het op het eiland nog vroolijker en nog drukker toe dan an ders. Vrienden uit Duitschland, Zweedsche heeren van de nabijgelegen landgoederen en beambten van den heer Wohlgemut waren om de welvoorziene ontbijttafel gezeten, en aan de „SkaI's" kwam geen einde. Eerst het zomerverblijf van den heer Wohlgemut]aat in (len Iiamjddag verspreidde het gezel- en zijn familie daar verbond hij de zorg van schHp zich; de een zocht de biljart- en rook het beheer zijner ijzergieterij met de genie tingen van een verblijf op het land Daar weerklonken de stemmen van vrolijke men- kamer op del villa, de andere in de schaduw rijke speelplaats in het park op, terwijl weer anderen met de bootjes te zamen uit roeien schen van achter boschje en struik en s avonds ^ngen. Maar de heer des huizes ging, nadat waren alle vensters van het heerenhuis fees-jhij over de toebereidselen voor het diner, dat lelijk verlicht en drongen de toonen der mu-|>8 avonds zou gegeven wordeu, een wakend ziek naar buiten W ohlgemut geleek, om eens had doen gaan> naar - werkkamer. aan zijn betrekking een vergelijking te out- Terwij( hij daar de inhoud van de dien dag leenen, de stoomhamer m de ijzergieterijen ingekomen brieven doorvloog en die welke en plettenjen van den tegenwoordigen tijd van zakelijkon inhoud waren van de massa fe- die «ven goed een sluk smeedijzer van duizend ]icitatiebrieven afzonderde kwam de jonge pond gewicht meester wordt en bewerkt als gouverneur van zijn kinderen, Waldemar Frei- hij zeer netjes een noot kan kraken. De berg; hij hem binnen moeilijkste technische quaesties behandelde ÏFordt vervolgd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1