SMEIEEN- NIEUWS- AMEETENTIE- EMDBOÖW0LIO. DINSDAG 3OCTOBER. TH BA Aan onze lezers! i>olhii:i; nillws. Ao 1882 26stc Jaargang No 1593 (12) Binncnlanclsch Nieuws. 8CHA6ER COIJRAMT. Dit blad verschijnt drie maal per week - Maandag Woensdag- en Zatur dagavondBij uizending tot 's middags 12 ure worden Adverlentiên in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden et tillen een dag vroeger. ~nin - -T-rrussa Prijs per jaar f 3Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Grootc letters worden naar plaatsruimte berekend. Wanneer er een nieuw ministerie optreedt, zijn niet alleen de namen der leden maar doorgaans ook hunne Staatkundige gevoelens bekend. Uit hunne antecedenten weet men of denkt men te weten, wat men van hen te wachten heeft, 't Gevolg daarvan was niet zelden, dat men sommige hunner reeds met gejuich begroet, andere reeds als totaal onge schikt veroordeelt, vóór ze nog hunne taak hebben aanvaard. Een dag- of weekblad heeft ook zijn bestuur. Zij, die daarmede belast zijn, hebben ook hunne taak, lmnne verplichting tegenover den kring hunner lezers, tegenover hun publiek, al is die kring zooveel minder uitgebreid. Verandert dit bestuur, gaat het in andere handen over, dan bemoeit het geheele land zich daarmee wel niet, maar voor hen, die gewoon zijn, hun blad op bepaalde dagen te ontvangen, die daarin hun weg weten te vinden, voor wie het, om zoo te zeggen, lang zamerhand een bekende is geworden, voor hen is 't niet onverschillig te weten, wat zij van die nieuwe bestuurders te wachten hebben. Daarom vond de redactie goed, een enkel woord te richten tot hen, die voor en aan hen onbekend zijn, maar met wie ze gaarne nader kennis hopen te maken. Het spreekt van zelve, dat het meer of minder aangename, dat de duur der kennis making hoofdzakelijk van de Redactie zal afhangen, 't Zal hoofdzakelijk de vraag zijn, wat die zal geven en lioe het wordt toebereid. De Redactie zal zich zooveel mógelijk af vragen, wat de lezers, hun publiek, behoeven. Op politiek gebied zal ze zich zoo weinig mogelijk bewegen; op godsdienstig nog min der. Daar is in trouwe al strijd genoeg gele verd, zonder dat daaruit goede resultaten zijn gevolgd. Waarom dit getal strijders te ver- grooten en verbittering te doen toenemen? Ze zal zich dus liever toeleggen, om datgene, wat wetenswaardig, belangrijk, nuttig is, onder de oogen der lezers te brengen, hen te wijzen op datgene, wat van waarachtig belang is, en zoodoende, zij 't ook in beperkten kring, iets toe te brengen tot algemeene ontwikkeling. Ziedaar, wat de Redactie wil, ernstig wil, en ook hoopt uit te voeren Moge het blijken, dat zij den rechten toon heeft weten aan te slaan! Een toenemend aantal abonnés zal, dit hoopt zij èn voor den uitgever èn voor haar, spoedig daarvan 't bewijs leveren! En daarmede den lezers heil De Redactie. Alle grootheid ie vergankelijk. Eugenie, de exkeizerin van Frankrijk, bevindt zich te genwoordig te Weenen. Gevierd en schoon als zij eertijds was, zijn het er nu slechts en kelen, die haar leven nog gadeslaan. Was zij vroeger de schepster der grilligste mode, der kostbaarste feesten, thans leeft zij bijna in afzondering, alleen omgeven door haar'dienst- doend personeel. Met deze afzondering niet tevreden, schijnt zij nu in Syrië een kasteel te willen koopen. Roman van KARL HEIGEL. Over dag correspondeerde hij met theaters van de zelfde beteekenis als dat van Huhnonkamm, vertaalde even nauwgezet een goestigen als eon laffcn en een geesteloozen tekst van een operette uit het fransch in 't duitsch, scht-eef recensies, annonces en reclames, en slenterde avond aan avond, terwijl er werd gespeeld achter de coulissen, en in de pauzen in het foyer rond. Was de comedie eindelijk uit, dan ging bij naar „de Krokodil", een in de buurt gelegen hotel, waar iedere ster aan den kunstenaarshemel en dus natuur lijk ieder acteur van het Apollinotheater steeds habitué was. En daar zaten komiek en liefhebber, tenor en bariton, van eerste en tweede qualiteit en genre, zich met bier en meer of minder boosaardige tooneel praatjes van de vermoeienissen van hun tot veredeling van 's menschen geest dienend beroep te herstellen. Menigmaal kwam Hahnenkamm junior, die zich intusschtn eon tweeden bijnaam „de eeuwige vaan drig 'i had verworven daar eveneens een kijkje nemen en dan werd de zitting gemeenlijk met een dobbel partij besloten- Ztjn vader kwam daarentegen nimmer Volgens het D. v. Z., heeft the Standard uit Durban bericht ontvangen dat te Zoutpans- jberg het oproer onder de inboorlingen is uit gebroken. Een ontvanger aldaar, ontnam men zijn wagen en zijn ossen, zonder dat hij er j iets tegen kon doen. Men schijnt daar besloten geen belasting te betalen en de ontvangers het land uit te jagen, iels wat evenwel zoo gemakkelijk nog niet zal gaan. Tengevolge dezer ontlusten, is de komman- dant-generaal Joubert naar Pretoria ontboden. Een dier oproerige hoofden heeft verklaard eiken ontvanger, die het wagen durft zijn ge bied te betreden, te dooden. De oproerlingen maken zich gereed tot den krijg. De strijdlustigheid der Zuid-Afrikaners schijnt dus geenzins aan het afnemen. Dat het geen aardig baantje is, om te genwoordig Keizer van Rusland te zijn, blijkt alweder uit eene mededeeling van een der voornaamste bladen van ons land, dat namelijk bij gelegenheid der Keizerlijken reis de nihi listen eene proclamatie hebben uitgevaardigd, waarin zij verklaren, dat de Keizer deze reis zonder vrees voor gevaar kan doen, want dat, het hem door de terroristen verleende uitstel nog lang niet afgeloopen is. Dat klinkt nu wel fraai in betrekkei ij ken zin, doch wie let het, dat die hecren terroristen dat nog lang niet eensklaps veranderen in «binnen zeer korten tijd"? Gelukkig het land, welks vorsten zich on gehinderd kunnen begeven, waarheen zij willen; gelukkig het volk dat zijn Koning eert. in „de Krokod.1" Weliswaar, als hij van do goedkoope spijzen en dranken, die daar te bekomen waren, hoorde reppen, trok zijn hart geweldig daarheen, maar de vrees, dat de een of andere volstrekt onbekende acteur met hem broederschap zou willeu sluiten, hield hem terug- Waldemaar ging gemeenlijk in „de Krokodil" di neeren- Dat deden nog meer geëmploieerden van het Apollinotheater; zelfs de eerste tenor vond tegen don tijd dat de maand en het genoten tractement op hun einde liepen, dat de eenvoudige kost in dat hotel voor zijn stem beter was, dan de massa schotels van de table d hóte in het Grand-hotel. Doch op gezegden Julidag, een dag die voor onzen held van zooveel beteekenis zou worden, bleef Waldemar de eenige gast. Groote gebeurtenissen werpen haar schaduwen reeds voor sich uit- Zulk een schaduw lag ook over de on gezellige „actenrstafol". Rataplan, de nieuwe operet te, het in ontelbare reclames on voorloopige aankon digingen als het glorierijkste kunstwerk van de laat ste honderd jaar uitgebazuinde spektakelstuk zou den volgenden avond voor de eerste keer worden opgevoerd- Reeds was de laatste algemeene repetitie gelukkig afgeloopen- Wie een dankbare rol had voor spelde dat het stuk naam, wie slecht bedeeld was, dat het fiasco zou maken. Doch hierover waren allen het eens, dat juffrouw Thea, al kwam zij alleen in het tweede bedrijf op, ditmaal furore zou maken. Gelukkig afgeloopen-. Den len October, kwam de heer A. K.... van Barsingerhorn met paard en rijtuig te Schagenop de hoog e van Villa Havanna struikelde het paard en viel, zoo lat genoemde heer uit het rijtuig vloog, doch bekwam gelukkig geene kwetsu- ;ren, alleen aan het rijtuig braken de stokken. De door den bliksem gedoode 3 koeien in ons vorig nummer medegedeeld, behoorden i aan P. Wit te Sint Maarten. i j Gisteren, Zondag 1 October, had er te Barsingerhorn een harddraverij plaats, waaraan twaalf paarden deelnamen. De prijs, een fraaie barometer werd behaald door het paard van den heer Slijkerman, uit den Zijp, en de premie, een klok, werd ge wonnen door het paard van den heer Dalen- berg te Burgerbrug. Door het fraaie weder uit gelokt, wraren er vele menschen uit de om liggende plaatsen, naar Barsingerhorn geko men, zoodat het harddraverijfeest met recht als goed 'geslaagd kon worden beschouwd. De belangstelling welke het publiek ook hier op nieuw voor harddraverij heeft getoond, bewijst wel dat zulk een volksfeest een inheemsch feest is. Welke een winst een varken al kan aftcer- pen. Volgens het D. v. Z heeft de landbouwer j Egbert Reiner, te Maashees (Limburg) een j 8 jarig varken, dat reeds 165 jonge varkens i heeft grootgebracht, vertegenwoordigende dit j eene handelswaarde van f 1320.27. Hierbij j komt nog dat eerstdaags nog 8 biggen van Kermissea waren er op hot tooneel al tot vervelens too vertoond. Maar in Rataplan baddon do heeren dichter g voor een cffoct gezorgd, datjznlfs de zenuwen der meest geblaseerde beursspeculanten moest kittelen. De mooie Thea zou op het tooneel op de koord dansen Zij had in bet paardenspel les genomon en waagdo ter eero van haar leermeester, bij do laatste algemeene repetitie baar bals En haar moedor en haar broeder waren toeschou wers! Wel sloot Waldemar de oogen en sidderde do oude juffrouw Freiborg toen baar Tbea twaalf voet boven den grond over bet touw heen en weêr ging en werd bet haar koud om 't hart toen bet tookelooze meisje met neergeslagen blikken en met den balan ceerstok stijf tegen het lijf gedrukt haar zwevenden J pas begon te maken. Doch ten slotte sprong „Ocean-" met gezonde ledematen op den grond en weder op het tooneel en werd de kortstondige waaghalzerij nit orkest en directeurloge met zulk een storm van toe juichingen beloond, dat mama Freiberg haar buur vrouw van vreugde dronken in den arm knoop en haar toevoegde, dat het publiek op het zien van dit kunst: tuk van haar Thea dol zou worden; Waldemar wischte zich het zweet van het voorhoofd en mom pelde iets van onwaardige menschenplagerij- Maar hij sprak het veto even aoo min uit als zijn moeder- Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1