Buitcnlandsch \ipnws Gelijk wij reeds meldden heeft het opha len en plaatsen van de drie klokken in den toren dor nieuwe Roomsche'kerk alhier Woens dag 11. zonder ongelukken, in de beste orde plaats gehad. Onder de godsdienstige oefening bij die gelegenheid, bezong'een driestemmig kin derkoor onder leiding van het hoofd der Pa rochiale school, in een lied, door den pastoor ge dicht, de hooge beteekenis van de feestviering. Betreffende de klokken zeiven kunnen wij het volgende modedeelen: zij werden als oud geleverd door den Heer Klokkengieter van Ber gen, te Heiligerlee, zij zijn helder, zuiver en vol van toon en harmonieeren prachtig. Do groot ste weegt 1250 K° en is afkomstig van Wei- wert, nabij Delftzijlde tweede 935 K. zwaar, werd gegoten in 1552 en is gekocht te Midland op Terschelling; de derde weegt 320 K. en is afkomstig van Eppenhuizen, (prov. Groningen.) Mot genoegen vernemen wij uit vert rouw bare brondat Schagen's Mannenkoor „Euterpe" den 29sten October a.s. zijn tweede uitvoering zal geven in de zaal van den heea C. Kos Pz. alhier. Tevens is ons toegefluisterd, dat de heer Otto van Alkmaar, dien avond de begeleiding der accompagnementstukken op zich zal nemen, zoodat wij met recht een flink concert durven voorspellen en wij van het programma zeer groote verwachting hebben. Moge het dien avond door een trouwe opkomst blijken, dat Schagens burgers prijs stellen op het streven hunner medeburgers, om ook op het gebied van toonkunst iets degelijks te wroch ten. Te Ilarkema-Opeinde in Friesland is een kuiken, dat pas 20 weken oud is, reeds be gonnen eieren te leggen. N. v. d. Door bemoeiingen van de Heeren W. Kloeke en Th. Roep, werd heden onderstaand adres ver- zo nden aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche zaken. De ondergeteekenden, onderwijzers en onder wijzeressen in Nederland, dat zij hunne instem ming betuigen met het adres, door de Neder- landsche Openbare Onderwijzers en Iloofdonder- wijzersVereeniging zijne Exelentie toegezonden den 19 September 1.1. Dat zij bet verzoek, daarin gedaan om de na gelaten betrekkingen van Openbare onderwijzers hulp van staatswege te doen toekomen, ten sterkste ondersteunen. Waarom zij Zijne Excellentie beleefd doch drii> gend verzoeken ter gelegenertijd voorstellen in dien geest aan de Staten-Generaal te doen. Dit adres werd onderteekend door een twin tigtal onderwijzers van Schagen Omstreken. Te Apeldoorn is een kind met tweehoof den geboren, doch stierf kort na de geboorte. Maandag 11. is te Nljenveen, bij Meppel op een stuk land een luchtballon gevonden. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten tot het afschaffen van de pre- miën, welke nog op drie der jaarmarkten voor paarden gegeven worden. N. v. d .D. Zooals men weet, heeft eenige dagen geleden in de meeste dagbladen een artikel de ronde gedaan, dat ontleend was aan het Duitsche tijdschrift „Der Kultiirkilmpfer." Dat artikel handelde over het werfdepot te Harder wijk en wel in zeer ongunstigen zin. Niet te verwonderen is het dan ook, dat er van Nederlandsche zijde, protest wordt aange- teekend tegen dat stuk. De heer J. P. van Vlierden, 1ste Luitenant-adjudant bij het kolo niaal werfdepot te Harderwijkgeeft in de N. R. Ct. zijne verbazing in de eerste plaats te kennen, dat een onzer grootste Hollandsche Bladen het D. v. Z. dat Duitsche stuk als een hoofdartikel heeft opgenomen., terwijl de heer v. V. verklaart, dat, indien men slechts had willen informeeren, aan de redactie van dat blad gebleken zou zijn, dat „Der Kultür- kampfer" een leugenaar is. Verder zegt de heer V.: Alles wat die Duitscher zegtvan schandelijke oplichterij, in-disciplineknoeierijen met de werving enz., met medeweten* van officieren, is infaam gelogen. Wanneer zulke feiten al nu en dan plaats hebben, dan geschiedt dit in herbergen of bordeelen en, komt zulks ter kennis van de officieren, dan worden de zaken onderzocht en gestraft. In de kazerne wordt wordt met hand en tand de strengste krijgs tucht gehandhaafd, en gegradueerden, die geld aannemen van minderen, worden gedegradeerd. De schrijver is er zeker van, dat het depot -een korps is, zoo goed, zoo flink, zoo goed onder krijgstucht gebracht is, als eenig ander; de officieren doen alles wat in hun vermogen isom hun zeer moeielijken plicht te vervullen. Wat de werving betreft, daarmede heeft geen der officieren iets hoegenaamd te maken; die geschiedt uitsluitend door den Kolonel-Comman dant. De heer J. T. de Jongh, te Idaard in Friesland, heeft op de tentoonstelling van de „Britisch dairy farmers Association" te Londen, den eersten prijs voor boter behaald. V. v. d. D. Wie heeft er niet gehoord van papieren daken, papieren wielen voor spoorwagens enz. enz. Nu is er op het gebied van papieren maaksels weder iets nieuws bijgekomen, na melijk: papieren dekens. Het is een engelsch fabrikaat en moet volgens zeggen, nog beter voldoen dan de wollen dekens, terwijl als een voornaam punt ook nog er op attent gemaakt wordt, dat zij uiterst goedkoop zijn. De heer J. E. L. Boonackerpredikant te Kwadijkheeft de beroeping naar Oterleek aan genomen. Ds. A. W. Wijbrands, predik, te Hoorn heeft het beroep naar de Doopsgezinde gemeen te Leiden aangenomen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Volendam den heer T. H. J. Abels; tot assistent te Zwaag den heer A. B. Traut- wein. Rinnenlandsch Nieuws. Naar de Engelsche bladen ons mededee- len, zal de gemeenteraad van Londen in zijn eerstkomende zitting het voorstel in overweging nemen, om Sir Wolseleij, die reeds eereburger der Citij is, een gelukwensch in een gouden cassette aan te bieden en Sir Seijmour te ver eeren met het eereburgerschap. BELG-IE. EGYPTE- De Dfiilij-News, komt er tegen op, dat de Engelschen Arabi aan de Egyptische rechterlijke macht hebben uitgeleverd, daar hij zich tijdens den oorlog aan de Engelschen overgaf in het vertrouwen op hun grootmoedigheid. Hij was dus een krijgsgevangene. De St. James Gazette vermoedt dat deBrit- sche regeering Arabi in vorm door den Egypti- schen krijgsraad ter dood zal laten veroordee- len en dan zal bewerken dat hij bij wijze van genade naar Indië of ergens anders wordt ver bannen. Dat het er in Atjeh verre van vrede is blijkt ons opnieuw uit een ingezonden brief aan het Hbl. waarvan de inhoud is als volgt: „Nauwelijks heeft de desertie naar den vijand opgehoudenof weer iets dergelijks staat ons te wachten. „Door den toenemenden blbei waarin ons ge west in de laatste anderhalfjaar gebracht iszijn alweer honderden Chineezen zonder verdiensten. Zij hebben aan het civiel bestuur hun voornemen te kennen gegevenom hunne diensten aan Toe koe Njag Hassan te gaan aanbiedenals hun door ons bestuur geen werk werd verschaftof vrije overtocht naar de Engelsche kolonie Penang ver leend. Tot dit laatste moet men besloten hebben en de terugkeerende zullen hun landgenooten wel zulke onaangename ondervindingen meedeelen dat de lust om het gevaarlijk land genaamd „Atjeh" als nederzettiug te kiezenhun wel zal vergaan jammer, dat dit nijvere volk hier, evenals in het vorige jaar, zoo verloopt. In de 25 en 6 Moe- kims geschiedt dit verloopen der bevriende be volking eveneens, doch daar vragen zij niets, zij verlaten zonder kennisgeving onze zijde. In de VI Moekims is voor eenige maanden post Pakan Badok, de sleutel tot de VI Moekims, op geheven, die ons verleden jaar nog 22 mille aan verbouwing kostte, en nu zal men toch weer moeten overgaan, daar eene versterking te bou wen. „Toeka Njag Hassan is eenige dagen geleden bijna in onze handen gevallen. Hij hield zich op bij een beroemd hoofd en is zoo overijld ontvlucht dat hij zijne wapens, brieven, zilveren stempel enz., in den steek heeft moeten laten; een ko gel echter der nagezonden salvo's heeft hem aan het hoofd verwond, zoodat dit voor ons zoo las tig heer eenigen tijd op nonactiviteit is gesteld. Bij deze gelegenheid is een officier gewond, en viel ons een Beaumontgeweer van het 5e bat. in handen. „Heden nacht, om half drie vernam men in de richting van onzen post Ketapan Doea zwaar geweervuur. Nadere bijzonderheden ontbreken echter nog. Onze zware verliezen, in de le helft dezer maand alhier geleden, schijnen op Java nogal veel indruk gemaakt te hebben; enkele officieren althans, die met de heden aangekomen boot hunne gezinnen hadden verwacht,! zagen zich niet weinig teleurgesteld, toen zij de hun nen niet onder de pasagiers aantroffen. Doch wie er wel zich aanboord bevond een nieuwe militaire bevelhebber, de kolonel Schilfer; deze hoofdofficier van Padang bij telegram naar Ba tavia ontboden kwam heden reeds aan. Er schijnt met die plaatsing een verbazende spoed te zijn gemaakt. Kolonel Haus treedt dus af; of dit in de zaken een gunstige wending zal brengenmoet de tijd loeren. Zoo lang het bestuur niet in éene krachtige hand vereenigd is, en zoolang dus vlug en flink optreden niet altijd mogelijk zal zijn, zal de tegenwoordige toestand, indien al niet ver ergeren, toch zeker dezelfde blijven. „Moord en roof behooren thans teveel tot do alledaagsche voorvallen, om er afzonderlijk van te gewagen; zelfmoord onder de militairen schijnt hier een heerschende ziekte te zijn; stellig een 15tal gevallen, waaronder van twee officie ren, zou ik u kunnen noemen, doch waartoe! Alleen nog dit: „Het Roode Kruis is in diepe rust, want het is hier immers vrede!"" V ARIA Als in October het loof nog vast aan de too rnen zit, dan volgt er een strenge winter. Is in October het weder hel, Zoo komt er wind en winter sneL Op Sint Gal, (16 October) Moet de koe op stal. Dat ook kippen den eigenaar een winstje kunnen afwerpen blijkt ons uit richtje, hetwelk meldt, dat van een inge®Yjjj van Heenvliet, twaalf kippen van 18 j. 1.1. tot nu meer dan 1600 eieren hebben? alle eieren waren flink van grootte en enke gen ruim 1 Hectogram. Onlangs, zoo leest men in een Amerika-.^ blad, zag een fabrikant bij Boston om ei J zijn veertienjarigen zoon vóór zich, dien vijf maanden geleden in eene kostschoy rijs geplaatst had de jongeling verklaar cg lijksfe en rle minst kostbare is. Tut h^t verstrekken des verlangd van nadere inlichtingen is volgaarne bereid: het Eestuur der Twentsche Land- bou w-Maatscha ppij Voor zoover ik weet wordt [hiervan het in kuilen van groen veevoeder geen werk ge maakt., maar vermeenende dat hier de versla gen der Twentsche Landbouw Maatschappij wel met of misschien zeer iceinig gelezen zul len worden, meende ik toch door mededee- ling van bovenstaande den landbouwenden en veehoudenden stand dezer streken geen on dienst te doen. Een ieder trckke er zijn voor deel uit! En mochten er onder mijne geëerde Lezers zijn, die met betrekking tot bovenstaande eenige «ervaringen hebben opgedaan, dan staan ten bate van bet Algemeen Belang de kolommen van deze Schager Courant ten allen tijde ten bunnen dienste. Fen ieder kouie dus vrij met zijne ervaringen voor de dag, want bespre king en wrijving vun denkbeelden bevordert den vooruitgang. W. Kan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche zaken geven met verschuldigden eerbied le kennen „Schep vreugde in 't leven!" tot acht uur toe. Daarop waren ze in een vigilante eersto klasse geklommen om uit rijden te gaan „Zoolang hot lampje brandt!" Bij de Brigittabrug was Schwebel uitgestegen om te onderzoeken wat de oor zaak was van het oploopje aldaar. Maar de eerste tenor had zich door het aanschouwen van een mal heur niet uit zijn aangename stemming willen laten brengen en was intusschen naar huis gereden om zijn overjas te halen. Hij had dien voorzichtigheidsmaat regel minder om zijn chef genomen; die kon naar den weerga loopen, dan om het publiek, dat hem op de handen droog. En nu kwam hij daar om Stübbecke zjjn bosten, droefgeestigen Stübbecke op te vroolijken.' Schep vreugde in 't leven> zoolang het lampje brandt Daar knarste een zware, slepende stap buiten over het kiezelpad in den tuin. „Wat scheelt er aan, Schwebel!" riep StübbScke, die met het gezicht naar den ingang zat en zijn me dedinger blootshoofds, met natte, beslijkte keereu en ontzette wezenstrekken do trappen zag opkomen. „'t Is vreeseljjk!" was 't eerste woord, dat Schwe bel sprak. Daarop streek hij met de hand door zijn vochtig haar. „Ik geloof, dat ik mijn hoed daarbij heb verloren. Maar liever mijn hoed dan mijn verstand om zoo ets te doen moet hij dat hebben verloren 't Is ivreeselijkl" Jf orat vervolgd. 't Welkdoende etc. "7— Cairo. De instructie van het proces tegen derebellen doet zien, dat zij voortdurend in be trekking met den Sultan stonden, zelfs nog op het oogenblik, dat Arabi door den Sultan tot rebel werd verklaard. Brussel 11 Oct. Frère Orban, de Belgische minister bereist nu Zuid Spanje, om zich na- menlijk in Cordova, Sevilla en Granada en langs de kusten der Middellandsche zee op de hoogte te stellen van 'de handelsverhoudingen en ge gevens te verkrijgen voor de vernieuwing ran het handelsverdrag tusschen België en Spanje, dat binnen twee jaar zal afloopen. België voert naar Spanje gemiddeld 25 millioen uit en van Spanje wordt in België voor 19 millioen inge voerd. Een drietal weervoorspellingen'.

Schager Courant | 1882 | | pagina 2