Buitenlandsch Nieuws EGYPTE Cairo 15 Oct. Het proces tegen Arabi is tengevolge der toelating van een buitenlandschen advokaat vertraagd geworden. De Egyptische regeering heeft eene nota ontworpen aan den Generaal consul Malet, waarin wordt gewezen op de ondragelijkheden voortspruitende uit het toelaten van vreemde advokaten en welke nota te gelijkertijd verklaart dat de regeering, in plaats van vrede te nemen met zulk eene uitvlucht Arabi en de overige gevangenen liever zal over geven aan den Engelschen krijgsraadopdat deze ze dan verder vonnisse. Cairo16 Oct. Aan de vertegenwoordigers der verschillende rijken is het ontwerp van een decreet overhandigd, waarin de Khedive aanmerkt dat de internationale gerechtshoven niet hebben te letten op aanspraken om schadevergoeding dat tot onderzoek hiervan in overeenstemming met de verschillende Rijken een speciale-com- missie benoemd is geworden. De Engelsche regeering heeft heden haar toestemming tot dit decreet gegeven. Alexandrie 16 Oct, Ingevolge geruchten dat de bevolking in een bijzonder opgewekte stemming zou verkeerentrokken gisteren avond de patrouilles door de straten; rustverstoring heeft er niet plaats gehad. Cairo 15 Oct. De verdaging van het proces tegen Arabi toont op nieuw, met welk een taaiheid de oosterlingen vasthouden aan hun haat en hunne wraakgierigheid. De omgeving van den Khedive wil namenlijk tot geen prijs een ver dediger toelaten, dat is in strijd met de Egyp tische wetten. Kunnen Arabi's vijanden niet op goed Oostersche wijze met den diep gebogen man handelen, dan willen zij hem liever - zoo heet het tenminste den Engelschen krijgsraad overleveren. Ook hebt jen zij het proces vertraagd, om geen eindbesluit te moeten nemen; het schijnt dat de gunstige indruk, dieu Arabi op het ge recht heeft gemaakt, medegewerkt heeft tot deze vertraging. Arabi wist namenlijk op zeer geschikte wijze de medeplichtigheid aan detoo- neelen van 11 Juni van zich af te wenden. Hij zette uit een, dat hoofdzakelijk de aankomst van de Engelsche vloot de opgewondene bevol king van Alexandrie daartoe vervoerd heeft; de vechtpartij tusschen den Arabier en den Mal- thezer was toen voldoende om het oproer to doen losbarsten. Arabi beweert, dat de onlusten zonder de tusschenkomst der troepen, die zich zeer van hunne plichten gekweten hebben, nog veel ern stiger geworden zouden zijn. Arabi weet ook zeer goed eene verklaring te geven, waarom hij de Osmanie-orde ontving; toen, twee dagen voor het bombardement, als de Khedive hem met ordeteekenen versierde, heeft Tewfik daarbij gezegd: „ontvang mijn dank voor de prijzens waardige wijze, waarop gij tegenover uw land en tegenover mij uwe plichten hebt vervuld!" Zoo moet Arabi zijne tegenstanders hunne vroe gere houding voorhouden; geen wonder dan ook, wanneer deze zich hieruit nauwelijks weten te redden. Parijs. De République Franqaise zegt in een artikel, dat tegen Engeland is gericht, o. a „Heden is er niet alleen weer sprake van de controle, maar van de gezamentlijke belangen der Fransclien in Egijpte. Mag de Engelsche regee ring de tusschen Frankrijk en Engeland gesloten verdragen betreffende Egijpte voor haar persoon opzeggen of mag zij dat niet doen. Dit zal op geenerlei wijze onze inzichten veranderen, om trent de belangen, die wij hebben te behartigen aan den Nijloever. De regeering der Republiek is alleen rechter in de zaak. Zij zal een ieder zijn verantwoordelijkheid laten en beslist weigeren, iets goed te keuren of toe te laten, wat de bevoorrechte standplaats afbreuk zou kunnen doen." OTtOOT-BTblTT'^lSriE. Londen, 16 Oct. De Times bericht, dat er nu goede vooruitzichten bestaan op eene vriendschappelijke verbinding tusschen Frankrijk en Engelandmet betrekking tot de Egyptische kwestie. Londen 17 Oct. De Times verklaart dat de Engelsche Regeering zou kunnen verlangen dat Arabi Pacha onder engelsche bewaring wor de gesteld, in zooverre de egyptische overheid in tusschen geen voorzorgen neme, dat het pro ces onpartijdig wordt gevoerd. De Dailij News meldt dat de Regeering der kaapkolonie besloten heeft, het parlement van het kaapland aan te raden de koloniale troepen uit het Basutoland terug te trekken. ATJEH' Met betrekking tot den toestand in Atjeh meldt het Hbl. het volgende „Een officier der infanterie (geboren Neder lander) van het Ned.-Oost-Indische leger schrijft dd. 3 Sept, 11. uit Toengkoep (Atjeh): „De toestand is tegenwoordig schrikkelijk, dit weten ze in Holland niet. „Als ik u zegdat 't laatste halfjaarop dezen post alleen, in de 50 dooden en gewonden zijn binnengedragen, dan hebt u een klein begrip van den toestand alhier. „Men is zijn leven geen oogenblik zeker. Yan af Juli zijn er al 10 officieren gedood en gewond. „Ik ben ook al dikwijls aan het vechten ge weest, doch er altijd gelukkig afgekomen." Binnenlandsch Nieuws. Te Zaandam had den 15 October in de Spoorwegstraat een hevige vechtpartij plaats tusschen burgers en Duitsche Spoorwegarbeiders, waarbij velen gekwetst werden, en één zelfs ernstig. Vier Duitschers zijn in hechtenis ge nomen en werden onderweg door de volksme- Met het oog op de nieuwe wet betreffende de zegels, is bij resolutie van den minister van financiën aan de ontvangers der regestratie me degedeeld, dat het voornemen bestaat eerlang aan den koning een voorstel te doen. Omtrent de inwisseling van de gedebiteerde zegels, van het op verzoek van belanghebbende gestem pelde papier en van de gedrukte en gezegelde formulieren, nog ongebruikt bij ambtenaren en particulieren voorhanden. Het N. v. d. Dag meldt ons omtrent de komst van Luit. Generaal K. v. d. Heijden te Bergen—op—Zoom, het volgende: Hoewel het bezoek een geheel particulier karakter had en de generaal derhalve in bur gerkleding verscheen, hadden zich alle officieren van het garnizoen, benevens een aantal belang stellenden op het perron vereenigd. Onder de tonen der stafmuziek van het 3e Regt. Infan terie stoomde de trein het station binnen. In genotvolle bewoordingen werd de gene raal door den kolonel A. J, W. van der Schrieck welkom geheeten, waarna een driewerf hoerah uit de menigte opsteeg en de Volksliederen de geestdrift voor den held van Atjeh verhoogden. Gevolgd door een juichende schare, stapte de Generaal af ten huize van den kapitein der in fanterie N. C. Hardema. De hoerah's werden hier herhaald, terwijl de stafmuziek nog eenige num mers voor de woning deed hooren. De Generaal heeft ook in den loop van den dag de oesterbanken bezocht. De loge l' Insépa- rable ontving hem op feestelijke wijze, bij wel ke gelegenheid hem het eerelidmaatschap werd aangeboden. De verschillende kazernen, de groote Sociëteit en enkele particuliere woningen hadden de na tionale driekleur uitgestoken. Het voorbeeld van den moedigen Burge- meester v. d. Zee, van Monnikendam heeft na volging gevonden in Haarlem, alwaar dezer da gen een adres aan de Staten Generaal wordt gezonden, bij welk adres met aandrang verzocht wordt in Atjeh krachtige maatregelen te nemen op dat de onhoudbare toestand, die er nü heerscht, eindige. Naar men ons mededeelt, heeft er den 12 op het landgoed „Spaarnberg", van den heer J. Wüste, te Sandpoort, eene harddraverij plaats gehad, waaraan 15 heeren met eigen paard en sjees deelnamen. De prijseen kristal len likeurstel in étui, werd behaald door den heer Jurgens, uit Os, met het paard Diana; de eerste premie, een zilveren azijnstel, door den heer Wüste, met Laflèche; de tweede premie, 2 fayence-bloempottendoor den heer Jaburg te Velsen, toet Pear, Dat men op het land bij het gebruik van machines, vooral voorzichtig moet zijn en blij ven de langdurige omgang met eene ma chine veroorzaakt wel eens zorgeloosheid en roekeloosheid blijkt ons weder uit een bericht uit Ellecom, alwaar dezer dagen een oppassend jongeling, 18 jaar oud, buiten zijn schuld jam merlijk verminkt is door eene stroosnijmachine Naar wij uit goede bron vernemen, heeft Z. M. afwijzend beschikt op het adres der inge zetenen van Hoorn, Enkhuizen en tusschen lig. gende plaatsen, om vernietiging van die politie wetten, welke den aanleg van een tram door die streken beletten. Derhalve vooreerst nog geen tram daar, in die streken. In vervolg op de dezer dagen zoo bekend geworden briefkaart van den tooneelspeler Louis Bouwmeesterwaar hij den Haagschen tooneel- criticus v. Hoffelt zijn misnoegen te kennen geeft over diens verslagenomtrent het tooneel, deelt de Goudasche Courant ons het volgende mede: „De acteur Louis Bouwmeester, thans lid van „het Nederlandsch Tooneel," trad vroeger als lid van het gezelschap des heeren Judels meermalen te Gouda op. Het was in die dagen, dat hij na zekere voorstelling onzen tooneelver- slaggever eenige aanmerkingen ontlokte, welke den heer Bouwmeester zóó boos maaktendat hij den schrijver kort en goedeen pak slaag beloofde." Men schrijft uit Amsterdam aan de Leeuw. Ct Amsterdam schijnt voornemens te zijn den lande te toonenwat het op journalistisch ge bied vermag. De volgende bijzonderheden dienaangaande kan ik u mededeelen: 1. Er zal een nieuw liberaal blad uitgegeven worden, den titel voerende van de Amsterdam mer, door de dagblad-vereeniging? Holst Co. Dit blad komt onder hoofdredactie van den heer de Koo en zal werken toet een kapitaal van 200.000. Het weekblad de Amsterdammer bestemd om mettertijd in dat nieuwe orgaan op te gaan. Er wordt nog een ander liberaal dagblad uit gegeven dat den naam zal dragen van Mor- genpost. Het zal, zooals de titel aangeeft, ochtends verschijnen. 3. Het Vliegend Blad van Amsterdam, to in 7 jaren tijds eene veranderlijke oplaag vaa 17000 exemplaren bereikte, is aangekocht tof een consortium voor de som van f 170.000 en zal nagenoeg op dezelfde wijze verspreid wor den. Dit blaadje wordt het meest verkocht langs de straat en telt geen groot getal abonne's. 4. De Aitisterdamsche Courant, het Olldstó blad van Amsterdam, zal eene Ingrijpende wij ziging ondergaan, onder eene nieuwe hoofdredac tie, der internationale mededinging. Over een ander gevolg spreek ik in een volgend nummer. HA. F. M. FBAN zkhrictik:- kunnen scholen, dunkt mij!" „Maar dat kan rnjj wel degelijk schelen!" riep lijj wanhopig uit „Brandt zal zich op dat feit beroemen alsof hjj „Als hjj dat waagde, zou ik wel een dozijn vrien- van hem vinden, die hem in 't gezicht uitlachten. Doch u niet. U zoudt daartoe den moed niet hebben." De jonge man kromp bjj die woorden ineen. „Laten wij eens voor goed met elkander afrekenen, vriendliof," ging het wreedaardige meisje voort. „Ge woot wat uw papa mjj heeft geschreven, niet waar?" „Ja, en juist daarom wilde ik u om een gesprek on der vier oogon verzoeken!" „Wjj hebben geen geheimen, menheer Hahnenkamm. En 't allerminste hebben wij die voor mama!" Deze hief de handen achter den rug van don vaan drig smeekend omhoog. Doch Thea schuddo eigenzin nig met liet hoofd. De jonge man ging op een laag stoeltje van verguld bamboes, dat Thea hem rnet bet air eener beleedigde vorstin aanwees, zitten en maakte daarop eon aller- jammeriykst tiguur. „Uw papa," begon zjj het verhoor, „uw papa schrijft, dat hjj u dei» geheelen inhoud van zijn brief aan mij zou meèdeelen. Is dat gebeurd Kasper slikte eerst eens oen maal of wat voordat er een Ja" volgde. „En hebt gi j al die leugons, die lastertaal, die schan delijke aantijgingen zonder tegenspreken kunnen aan- hooron?" ging zij op zoo heftigen toon voort, dat Pitty i nigte mishandeld, waarbij drie hunner wonden aan het hoofd bekwamen. met één sprong van haar schoot wipte en in een hoek kroop. „Thea, Thea. blijf toch bedaard ga toch heen, menheer de vaandrig ik bezweer u hoen te gaan. „Kan ik dan iemand beletten, dat hij onzin denkt en onzin schrijft?" verdedigde zich Kasper. „Zonder papa ben ik geruïneerd!*' „Door mij somtijds?" Het angstzweet parelde den jongen man in heldere droppels op het voorhoofd. „Zoo iets van u te moeten ondervinden, is onmen* scholjjk hard," zei hij na een pauze. „Stellig zeker heb ik te veel op papa'sgoedheid en zooals ik thans vrees, ook op zjjn fortuin gerekend. Ik wilde in uw oog rij ker schijnen dan ik werkelijk was. De leidende gedach te daarbij was n nu en dan eens een genoegen te ver schaffen. Doch dergelijke kleinigheden kosten iémand die in handen van den woekeraar komt, groote offers! Ik bracht u die, dat bezweer ik u, met het grootste genoegen. Mijn God, bezat ik een koninkrijk, ik zou het zooals de dichters plegen te zeggen, aan uw voeten nederleggen, of het, wanneer dat niet kon geschie den, tegen behoorlijke rente verpanden. Stellig zeker is de gedachte meermalen bij mij opgekomen, dat mijn lichtzinnigheid een vreeseljjk einde nemen, dat-ik mij zeiven vreeseljjk er in werken zou, maar een hartelijke blik, een vriendelijk woord van u, ach - en vroeger' hadt ge die beide wel voor mij over deden al die- bedenkingen weer verdwijnen. Ik hoopte dat papa een heldhaftig «ter brengen, of dat ik den hoogsten prijs uit de loterij trekken zou. Thans zie ik echter in hoop voeden waanzinnigen werk, dat hét een s>Fn® die iemand geheel te gronde richt. Maar, door een» kei woord van 'u, mejuffrouw, kan al mijn e"ena« zaligheid verkeeren, Zeg, dat ge het mij vergeelt, ik u door een verkeerde voorstelling vaii de oms digheden, waarin ik verkeerde heb bedrogen: dat ook voor den armen, onterfden Kasper een vr'e,L, mettertijd meer dan eèn vriendin wilt zijn, 011r„joj gered. Ik neem mijn ontslag, want ik heb bov'1en toch geen ambitie in den dienst: alles wil ik 'tof ken, alles beproeven ofii op een eerlijke rnitn'er „ijis uit te komen de wereld is groot, duizend baa rj duizend betrekkingen zijn er, en papa dien waarlijk helpe mij God! nog een lang leven toev e zal zich nog wel eenmaal met mij en Biet de mijner keuze wiflen verzoenen," aeliito Geen enkele straal, zelfs geen vonk van me nÉ<r schoot uit Thea's oog op den in 't stof geboge -jj „De toekomst, die ge mij daar voorspiegelta helaas niet bekoren; ik ben niet romanesk van t- Ik weet wat armoede lijden betéekent en u>- daarvan." -ai „Mjjn liefde voor u zal mij vindingrijk, zal een genie maken, Thea, ik aanbid Word! vm'oty1

Schager Courant | 1882 | | pagina 2