Buitcnlandsch Nieuws EQ-YPTE- Cairo 21 Oct. De Egijptischè regeering heeft bevolen, dat aan de Engelsche advokaten Broad- leij en Napier heden namiddag een onderhoud met Arabi moest worden toegestaan. MACON 20 Oct. Het gerucht loopt, dat in den verstreken nacht beproefd is geworden, het Presbyterium in de lucht telaten springen. Het getuigenverhoor tegen de Dijnamietbende werd heden voortgezet. Parijs 18 Oct. De Nat'onal verneemt, dat Duclercals minister van Buitenlandsche Zaken dezen namiddag een lang onderhoud heeft ge had met den vertegenwoordiger van Rusland. „Wanneer wij goed ingelicht zijn", schrijft de IVationaldan betrof dit onderhoud hoofdzake- lijk de 11 mogelijken terugkeer vanger err al Tpa- tief tot de Staatszaken. Er was sprake van, hem de portefeuille van Binnenlandsche Zaken toe te vertrouwen. Parijs, 18 Oct. Het Joumat as Débats ont ving heden van den bekenden Gabriel Chames het voorstel de Algerijnsche en Tunesische Ara bieren bij het leger zoodanig te plaatsen, dat zij niet alleen in Algiers maar ook in Frankrijk te gebruiken zijn; hij beroept zich tevens op den maarschalk Bugeaud, die in der tijd verklaard moet hebben, dat men uit de Algerijnsche in boorlingen een goed leger kon samenstellen van 5 tot 600000 man. Charmes beroept zich ook op den generaal Mo lière die in 1845 schreef, dat men in Afrika uit stekende hulpbronnen voor het leger had en dat er uit de Algerijnsche Arabieren voor het ff ansche leger een voorhoede was te maken van 300000 man, die als Frankrijk oorlog wil voeren, Euro pa zouden overstroomen en Frankrijk de over winning zouden bezorgen. Gabriel Charmes be kent evenwel, dat Bugeaud en Molière de stijd- krachten, die Frankrijk uit Algerie zou kunnen tnekken, wel wat te hoog geschat waren; doch een Arabisch leger van 100000 man zou zeer goed te krijgen zijn. Men kan ze dan gedeeltelijk in Algerie en gedeeltelijk in het zuiden van Frankrijk, in de Provence fwaar het klimaat weinig van het Algerische verschilt, garnizoen doen houden. E JSTGKEXj A-HSTD. Volgens geruchten moet men in Engeland er ernstig over denken nog een kanaal te gra ven van Alexandrië naar Suez over Cairo, dat 240 mijlen lang zal zijn en 10 millioen pond sterling of 120 millioen gulden zal kosten. Binnenlandsch Nieuws." Woensdag 10 October hield de Raad dezer gemeente zijn vergadering. Tegenwoordig warende Secretaris en de heeren J. Buis, J. GoversHazeuv. d. Maaten, J. Noë, C. de Pater, J. Schenk, C. Smit en Voorman. Afwezigde Voorzitter en de heeren D. Keet en J. Stammes. Na de opening der vergadering, werden de notulen der voorgaande vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Nu kwamen het eerst aan de bespreking de 2 Missives van Gedeputeerde Staten, welke goedkeuring meldden der gemeentelijke begroo ting en de schadevergoedinggroot f 60 te ver- leenen aan. den hoofdonderwijzer W. Kloeke, betreffende' huishuur. No. 2 was het benoemen eener vroedvrouw voor deze gemeente. Dienaangaande werd me- dedeeling gedaan, dat er zich 4 sollicitanten hadden aangemeld, doch waarvan ééne sollici tatie niet in aanmerking kon komen, daar zij niet gedaan was in overeenstemming met de gedane oproeping. 3. De drie goedgekeurde sollicitatiën waren van Mej. H. van Goor uit Ommen, Mej. M. G. v. d. Riet van Hoofddorp en Mej. Trompet ter. Met 5 van de 9 stemmen werd Mejufvronw M. Trompetter tot plaatselijke vroedvrouw be noemd. No. 3: Indiening door den Heer Govers van het rapport der commissie van onderzoek be treffende de ruiling van de onderwijzerswoning met het huis van den heer Streek, waaruit bleek, dat de heer S. bleef bij zijn eisch: f 2500 restitutie en de kosten voor rekening der gemeente. De uitslag van het debet hierover was, dat met 5 van de 9 stemmen de ruiling werd goed gekeurd. No. 4. Overlegging van het adres van J. Winkel, sedert 1 October 1.1. eigenaar der Schager Cou rant en drukkerij met annex boekhandel, bij welk adres hij beleefd verzoekt te mogen deelen in de levering van de.benoodigdheden voor School en Gemeente, zijn vak betreffende. Dit adres wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Als no. 5 kwam ter tafel: het adres van den heer Ph. de Heer, waarin verzocht wordt, dat de open goot in de steeg, (behoorende aan de Gemeente) tusschen zijn huis en dat van den heer W. Meurs, overdekt worde, vooral ook met het oog op de gezondheid en de net heid. Aangezien door het Dagelijksch Bestuur daarnaar eerst wel onderzoek dient te worden gedaanwordt met algemeene stemmen besloten dit adres ter visie te leggen. Ten 6 en ten laatste kwam de begrooting aan de orde. Na velerlei re- en dupliek, werd besloten, aan de Bewaarschool eene subsidie, groot f 350 toe te kennen, terwijl voor de Harmoniekapel f 125 en ten behoeve der Teekenschool f 60 werden beschikbaar gesteld. Wat aangaat de f 600, vroeger uitgetrokken ten einde een vakkundig onderzoek in te stel len met betrekking tot het gewenschte kanaal, zoo werd met eene meerderheid van 2 stemmen deze post geroyeerd. Daar er niets meer te behandelen was, werd de vergadering gesloten. Te Hoensbroek is overleden de heer E. Slan - gen, seder meer dan 25 jaren burgemeester dier gemeente, schrijver van „Het Markgraafschap Hoensbroeck" en „Bijdragen tot de geschiedenis van Limburg." Als eene bijzonderheid op het gebied van tuinbouw meldt men ons, dat in den tuin van den heerClerkx op het Loo, een pompoen is gewassen die 72 centi Meter in doorsnede is en eene om trek heeft van 199 centi Meter; zij woog zoo zwaar dat twee personen haar niet konden dra gen en men haar op een plank met rollen moest vervoeren. Door de Sijnode der Nederduitsche Her vormde kerk zijn benoemd tot hoogleeraars in de godgeleerdheid aan de universiteit te Am sterdam de HH. Dr. J. H. Gunning van 's Gra- venhage en Dr. J. Knappert te Leiden. Naar men bericht zal men in den Haag aan het „Grand Café du Passage" ook een Pa nopticum verbinden. Dat men tegenwoordig ook nog wel oor en oog heeft voor de gebreken der dagelijkse!» huishouding der maatschappij en dat men tevens genegen is, die fouten zooveel mogelijk te ver zachten en te verbeteren, blijkt uit het feit, dat te Amsterdam, door de Vereeniging tegen de prostitutie in de Ruysdaelstraat No. 27, een huis geopend is tot „wijkplaats" voor gevallenen. Het huis draagt den naam „Beth-Palet". Daar worden de gevallenen opgenomen en in de ge legenheid gesteld om te werken. Het huis wordt bevolkt door vrouwen, aan wie men, terwijl zij in den laten avond ronddolen, een blaadje ter hand heeft gesteld, waarop met groote letters gedrukt staat, „voor u", terwijl op de toegevou wen keerzij een kernachtig woord te lezen is, bestemd om haar in het geweten te grijpen, met eene nauwkeurige aanweizing van de gele genheid waar zij geholpen kunnen worden. - Men hoopt aan de inrichting, die onder bestuur staat van mej. de wed. Palte, eene wasscherij te verbinden, waardoor het mogelijk zal worden allen terstond haar brood te doen verdienen. Ook Keesje uit de Camera Obscura" van Hildebrand (prof N. Beets te Utrecht) heeft zijn geestverwante gevonden. Verleden week had te Winterswijk de inwijding plaats van hetniemv gebouwde oude mannen- en vrouwenhuis. Een 60 dat de rapporten van lagere ambtena ren de juistheid van zijn beweren zouden kunnen staven; 7o dat het adressant van nabij bekend is, dat de toestand van het Ned. Indische leger, zooals die thans is, kan beschouwd worden als te zijn gedépraveerd en gede moraliseerd, d. w. z. de krijgstucht onder mijnd, de geoefendheid der troepen verbe neden het gemiddelde, de geest onder de officieren meer dan neerslachtig, en die der troepen slecht en overhellende naar algeheele onverschilligheid 80 dat 't even waar is, dat leger en vloot in Ned. Ind. thans geen weerstands vermo gen meer bezitten.dat adressant op grond van dat alles, en gedreven door zuivere va derlandsliefde en ware toegenegenheid jegens hen, die da ir ginds in gevaar zijn, zich ge drongen heeft gevoeld, onder overlegging van afschriften der namendie adhaesie betuigd hebben aan zijn streven, tot Uwe Kamer de ernstige, doch dringende bede te richteneen open oog te hebben voor het in dit adres me degedeelde, opdat de noodzakelijkheid zal worden ingezien, dat er onverwijld een einde gemaakt worde, aan dien treurigen toestand, een toestand, waardoor Keerlands zonen en dochteren, daar ginds met het grootste ge vaar bedreigd worden, en het Viderland meteen onoverkomelijken en nimmer meer te herstellen ramp, aan Uwe Kamer de wijsheid overlatende, die maatregelen te nemen, welke noodig zullen blijken te zijn tot afwending van het dreigend gevaar. 't Welk doende, (was get.) T. van der Zee. Monnikendam, 30 Sept. 1882. De redactie voegt hierbij alleen deze woor den: Lezers! zijt gij Nederlanders,niet in naam, maar waarachtig Nederlanders? Zoo ja, weest dan getrouw aan de spreuk der vaderen, die ook de uwe moet zijn: Eendracht maakt macht! Sluit u nauw aan; vorm een vast aaneen gesloten geheel; bestorm de vesting, waarop nog de vlag wappert met het devies: Jan Salie! Loopt storm; geef niet op: de aanhouder wint. De Noord-Nederlanders, de West.-Fries is koppig zegt menwelnutoont dit dan in eene zaak, die volharding verdient; helpt, schraagt, ondersteunt uwen wakkeren voor ganger. Laat de geest der Watergeuzen u bezielen! Dan zal zege, heerlijke zege, den strijd kroonen! B.... V. kamer te bekennen. Zijn horloge stond op acht uur. „Wel gerust, menheer Hahnenkamm?" „Heel lekker. Zoo lekker, dat 't me spijt, dat ik wak ker ben geworden. Met den blik en mot den tred van een man, die een doel voor oogen heeft, ging hij nu weêr naar de schouwburgstraat, doch naar een ander huis dan dat Thea bewoonde. „Ephraïm Redlich" stond op een met ijzer beslagen deur op de verdieping gelijkvloers. Op zijn schellen kwam iemand naar de deur sloffen en door het kijkgat loeren. Daarop werden twee of drie sloten opengemaakt en op den drempel verschoen een klein mannetje met zeer grijs haar, dat den vaan drig verzocht binnen te treden. Het tweetal ging daar op naar een in schemering gehulde voorkamer, waar van het meublement uit een ijzeren geldkist, een met allerlei voorwerpen beladen toonbank en twee stoelen bestond. De kleine man wierp een eigenaardige blik op het gezicht van zyn bezoeker, maakte daarop een andere deur open en riep: „Rosalei, Jacob, komt binnen!" Op die iritnoodiging traden een groote, forsche vrouw met zwarte los in lokken neerhangend haar, benevens een zeventienjarige, dikke, bleekneuzige jongen binnen en kwamen zich als stomme getuigen achter de toon bank stellen. Eerst daarna vroeg Ephraïm Redlich wat van men heer de vaandrig zjjn verlangen was. »Ge zjjt vandaag bij papa geweest, niet waar?" „Dat ben ik en waarom zou ik niet nadat ik al uw beloften en uitvluchten en zelfs uw eerewoord een jaar lang voor goede munt heb opgenomen. Wat kryg ik nu nog tot dank? De deur gewezen heeft me uw papa, en toen ik heen ging heeft hij my er uit doen gooien. Dat gebeurde nu wel door een bediende in livrei, maar een smaad voor mij blijft het toch." „Dan is je niets meer dan recht wedervareu!' riep Scnulden-Kasper thans uit. „Wie heeft je gezegd dat je naar mijn vader moest loopen, terwijl hij het hoofd vol had met die komedierommel? Redlich," ver volgde hij daarbij meer bedaarder en tevens legde hij zijn hand met kracht op den schouder van den klei nen man: „We hebben zoo lang samen zaken gedaan, dat je mij vandaag niet in de benauwdheid moet la ten. Geef me nog een beetje uitstel 1 Valt het stuk van morgen in den smaak van het publiek, dan ziet papa alles met geheel andere oogen in en het stuk moet bevallen," en wederom dacht hy aan Thea „laten we de oude wissels verscheuren en nieuwe maken." „Hoe wil ik verscheuren wat ik niet meer in han den heb?" „Geef mü dan ten minste het stuk terug, waarbij ik je mijn eerewoord heb verpand!" gilde de tot wan' hoop gedreven man. „Hoe kan ik afgeven wat een ander in ziin bezit heeft?" „Aan wien heb je dat stuk gegeven? Spreek op - aan wien?" „Zooals ik u reeds honderdmaal heb gedreigd en zooals ik na de verklaring, die ik van uw papa heb Eerlijk duurt het langst" is een oud spreekwoord doch dat het „Den goddelooze groeien de rozen op de schoenen," ook nog van kracht is, blijkt ons uit het bericht dat, volgens het U. D. de onlangs te Amsterdam overleden heer Rafaël aan den bekenden mijnheer Lodewijk Pincoffs bij testament benoemd heeft tot univer- seelen erfgenaam van zijn nalatenschap, die on geveer 600000 gulden bedraagt. Haarl. Ct. ontvangen, aan mij zeiven en aan mijn huisgezin w»® verplicht: aan uw regimentskommandant,den kolcmc». „Ellendeling!" riep de wanhopige man uit en wil® zich op Ephraïm werpen, maar de kleine man v? met één sprong achter de toonbank. „Geen hanaw telykhedengilde hy, „of myn vreuw roept om hulp- Hahnenkamm sloeg zich voor 't voorhoofd. Vorvotó® begon hy eens te lachen, maakte daarop met hoed in de hand voor de familie Redlieh een buiging en zei: „Ik heb de eer u allen een goeo nacht te wenschen!" m Een oogenbiik later stond hy weêT op lachte eens tegen do maan, die tusschen regenwe door nu en dan boven de daken der buizen zKni was. Om negen nur verscheen Hahnenkamm m Krokodil," bestelde een „kolossale" bowl en naast Stübbecke zitten, wien hij allerlei onzin veI,,:ar,p hoe een particulier binnen een jaar vijftig mi kon stuk slaan, enz. Zyn laatste woorden war? yefc hy, Hahnenkamm junior, grooten aanleg voor ko in zich had ontdekt. op Om half tien kwam een zyner kameraden de Brigitta-brug tegen, terwpl hy een lama. omklemd hield en in 't donkere water keeK- vraag van 7,511 makker wat hy daar urtvoeroe, hij eon vin eer op de lippen en fluisterde: ,Sss hier oen afspraakje:" Wordt vervolgd-

Schager Courant | 1882 | | pagina 2