ABYIETIIYI DONDERDAG 26 OCTOBER. A. Ao 18S2 26ste Jaargang No 1603 Bekendmaking. een Schaap; Voormaals en thans in land bouwzaken. Buitcnlandsch Nieuws Dit blad verschijnt drie maal per week - Maandag Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Adverlentièn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. VERMIST: op de markt te Schagen 19 Cctober jl. gemerkt met een zwarte stip op het kruis en een roode idem op den kop. Zij, die hieromtrent inlichtingen kunnen ge ven, worden verzocht, zich te vervoegen ter gemeentesecretarie aldaar. Burgers van Sc/tagen en Omstreken! In vervolg op de drievoudige oproeping in zake adhaesie betuiging aan het door zoovele vaderlandslievende Nederlanders der Tweede Kamer der Staten Generaal aangeboden adres, inhoudende verzoek den toestand in Atjeh te verbeteren, dicr.e, dat Iedereen die hiertoe zich gedrongen mocht gevoelenzich vervoege aan het Bureau der Schager Courant. Er is reeds genoeg van gezegd, zoodat een ieder wel kan weten hoe noodig zulk een adres is, dat aan Schagen wel ter eere zou zijnals bewijs dat ook wij hier waarlijk wel belang stellen in 's Lands zaken. Nadere informatiën worden verstrekt door J. WINKEL, Uitgever der Schager Courant. ouders het sparen zeer hoogachtten en ons het spreekwoord hebben nagelaten: een stui ver gespaard, een stuiver gewonnen. Ik weet ook, dat velen in onze dagen 't met dat geld, hoor ik door sommigen zeggen Zeker, daar moet onder getuigen een monster geno men worden, dat monster moet men verzege len en opzenden naar Wageningen of Deven- sparen zoo nauw niet nemen en wel eens, ter en dan later, naargelang van het meer of min- om mij al wederom van een spreekwoord te bedienen, „de tering niet naar de nering" zetten. Maar niet over zulk sparen heb ik hier te spreken. Er is nog eene andere ma- der volledig onderzoek, dat men verlangd heeft, meer of minder geld betalen. Ik erken, dat zulks van kleine partijen niet aangenaam is, maar waar men door samenwerking groote partijen nier, namelijk sparen, dat is: meer verdienen kan koopen, daar Verdwijnen al die bezwaren door meer uitgeven, als 't waarlijk voordeelig j in 't niet en daar krijgt men goede koeken is, maar nooit méér uitgeven dan noodig is. i tegen lager prijs. Zie dat wil ik in dit artikel Laat mij maar weer eens voorbeelden uit het friti. i--i- landbouwleven nemen om mijne meening te verduidelijken. Een veehouder A. geeft aan uit het met sparen bedoelen. Ik laak het andere spa- zijne dag duur wijze week een halven lijnkoek minder per de lijnkoeken naar zijn zin te en hij zoo, altijd naar zijne ziens- ren, dat is het nauwkeurig bewaren van het 1 overgewonnen, niet, maar kan mij ook niet ver eenigen met hen, die beweren, dat de min dere welvaart onzer landlieden in de laatste jaren, vooral in de bouwstreken, in de aller- koeien omdat zijn per dag 6 a 7 cent spaartdus per eerste plaats is toe te schrijven aan de sterk toe- 36 tot 42 cent. Een ander veehouder genomen weelde onder onze dorpsbewoners Ik B.die bemerkt heeftdat de boter- of kaas- j begin het te erkennen dat men op onze dorpen opbrengst zijner melk niet. meer voldoende isevengoed dwaze weelde aantreft als in onze ste- zegt tegen zijne vrouw: we zullen de koeien j den, maar zij, die weelde als eerste oorzaak eens een halven koek per dag meer geven. van mindere welvaart bij onze landlieden be Wie dezer twee spaart? Onnoodig dat te be-schouwen, bedoelen iets anders dan dwaze antwoorden. Maar nog een voorbeeld om'weelde: zij meenen kort en goed, dat een boer noodelooze kosten beter te doen bevroeden.!dat woord is immers in onze dagen geene Laat ons maar bij de lijnkoeken blijven. Al- Ibeleediging meer? moet blijven leven zooals gemeen is de klacht, dat de lijnkoeken zoo!zijne voorouders leefden: zich kleeden in het duur zijn en dat er dan nog zoo veel verval-zelfde pak, zich voeden, voeden met dezelfde sching onder doorloopt. Wacht, zeggen eenige I spijzen, zich laven met dezelfde dranken enz. ontwikkelde veehouders, daar zullen wij een J Dat is eenvoudig onzin. Een boer heeft zoo stokje voor steken. Wij koopen in 't vervolg niet meer ieder voor eigen rekening en naar in. Een tweede gevolg is, dat wij de voort brenging onzer landbouwartikelen zoo goed- tijen goed eigen behoeften, maar wij stichten eene ver- bruiksvtreanigingzooals er eene te Hoorn bestaat, dat is, wij werken samen om groote partijen te kunnen koopen en die dan onder elkaar naar ieders behoefte te verdeelen. Zoo kunnen wij goede koeken goedkoop krijgen, omdat de koopman of fabrikant groote pnr- als ieder ander het recht om van zijne verdiensten naar eigen verkiezing te leven, maar hem is ook waar, wat voor een ieder altijd gaarne tegen een lageren prijs koop mogelijk moeten maken, anders gezegdlevert, omdat groote partijen altijd te land dat wij moeten sparen. Maar in dat opzicht j en te water goedkooper vervoerd worden, hoor ik de lezeressen en lezers van dit blad,] En wat nu de vervalsching aangaat, wij heb- mompelen, zijn wij waarachtig niet vooruit gegaan dat was voormaals beter dan thans. Met uw verlof, gewaardeerde mompelaarsters en mompelaarsdat hangt er van af wat men door sparen verstaat. Ik weetdat onze voor- (22) TÏ3f "El? tC «SS Roman van KARL IIETGEL. voor waar is, dat hij ook de tering naar de nering moet zetten en nooit door zijne leefwijze na deel mag doen aan de uitoefening van zijn bedrijf. En dat laatste, ja, helaas, dat gebeurt wel eens. Laat ons nu in een volgend artikel het waar achtige sparen voor landbouwondernemingen eens nader leeren kennen. II. A. F. M. „Ik dank u," zei de directeur en toen sloeg Schwebel ■wéér op Stübbecke een bjik. „Uw plannen, met betrekking tot de begrafenisplech tigheid," ging Hahnenkamm voort, „mag ik mijn goed keuring zooveel te minder onthouden, omdat ik ver lang, dat de stad ziet, dat niet financieele, doch zuiver ethische inzichten mjj deden handelen zooals is geschied. Ik zie niet tegen do kosten op en ik zal u voor de openlijke uitdrukking uwer sympathie en nogmaals voer hij over zijn lorgnet oen sympat hie, die tusschen artisten en hun directeur dubbel tnag worden op prijs gesteld zeer verplicht zijn." Voor dat de deputatie de kamer verliet nam Stüb- hecke nog eens het woord. Hij verzocht den directeur «en aangelegenheid te mogen aanroeren, een aange legenheid, die het gansche personeel van het Apolli- nothéater als een quaestie van eer beschouwde. Hoewel Hahnenkamm door zijn factotum, dokter. Henne, op 't geen er zou volgen, was voorbereid, kon hij zijn laf karakter toch niet verloochenen. Het werd hem benauwd en onbehaaglijk om 't hart; zijn hoofd 'pon te gloeien en zijn blikken vlogen in dien kleinen kring van den een naar den ander. ben proefstations te Wageningen en te Deven ter en zonder al te groote kosten kunnen we daar bet aangekochte laten onderzoeken of "DTTTTPHTTT A "NT~p- het eclite waar dan wel of het vervalscht, is. Duisburg, 19 Oct. Op den wog naar Ruhr- Maar daar is moeite nanverbonden en dat. kost ortin de nabijheid der stad, is eene gruwe- „Zou het niet mogelijk zijn, dat gij zonder verder! den smaak valt in dit geval de persoon met elkander te overleggen uw „sympathie" in rondo waarmeê dat het geval is ontslaat, Dat woorden uitdruktet?" vroeg hij. Doch op die nitnoodi-wildon wij aan u onzen geëerden directeur ging om voor den dag te komen volgde slechts een 1 king govon." dof gemompel. „Ik hoop," liet de directeur er ter ver- quaestie kon duidelijking op volgen, „dat go geen aanval op ven hij kon het woord zoo gauw niet vinden - „op mijn gevoel zult doen." Met een gebaar alsof hij spijt had over 't geen er er volgen zou hief Stübbecke de rechterhand op. „Na men zal ik niet noemen," sprak hij plechtig, „Hoog- m beden- Hahnenkamm ademde vrijer. Op dio hjj gemakkelijk genoeg antwoord ge- „Mijneheoren, de kiescho wijze, waarop gij dat pijn lijk conflict ter sprake brengt, maakt mij opnieuw aan u verplicht, Ik ben, voor zoo ver mijn gemoeds stemming mij dit vergunt, verheugd, laat ik liever zeg- m gen, weemoedig verheugd, dat mijn persoonlijke an- geëerde directeur! De band. die ons, kunstenaars en i tipathie in dit geval met de belangen van het gezel kunstenaressen, met elkander vereenigt, is boven allen twijfel liecht en duurzaam. Maar," vervolgde hij met een strengen Wik op zijn mededinger Schwebel, die een luid „hm!" had doen hooren. met steeds in kracht toenemend geluid, „maar wat blijft de leden van dien bond, de ambtgenoóten, over, als een lid bewijst, dat hij de eer onwaardig is langer een inrichting van den naam en den stand, als die waaraan wij zijn verbon den, deelgenoot te zijn? Dan toonen wij hem, dat wij hem zc-delpk verachten. Maar zulk een lid verstoort het broederlijk samenzijn der kunstenaars. Want al zijn schap hand in hand gaan. Het lid in quaestie ook ik wil geen namen noemen zal u niet langer tot ergernis zijn, ik zal mijn secretares dokter Henno, ver oorloven in dion zin de noodige stappen te laten doen. Vaartwel, mijne heeren!" En daarmeê werden de afgevaardigden beleefd en hoffelijk bedankt. Terwijl de meeste hunner de lichte zomer overjas over den gekJeedcn rok aantrokken, klopte de eerste tenor den eersten komiek met een goed gebruld, leëuw!" op den schouder. Stübbecke keurde den spotter het antwoord niet wij ook door ors contract verplicht op de planken onze t waardig. Hij wilde het sombre kleed der droefheid niet gevoelens te verbergen, moet toch een dergelijke toe- I door lichte kleuren stand, een dergelijke pressie op het spel van een ieder nadeelig werken. Tijd noch'overreding breken echter den passieven tegenstand, dien de waardige den on waardige biedt; die kan alleen worden weggenomen als de directie den persoon, die niet in den omhullen maar stapte van het hoofd tot de voeten in 't zwart gestoken met kommer- vollen blik de trap af en de straat op. Als hij een „huile balk" had opgehad, had hij voor lijkbidder kuDnen spe len, om voor aanspreker te kunnen doorgaan ontbrak hem alleen de eitroen. In plaats daarvan kocht hij in

Schager Courant | 1882 | | pagina 1