&MIIIII» KÏIÜWS-^KYlRTIOTri» MKÖSOiWlJLl©. DINSDAG 7 NOY TH B A- Ao 1882 26ste Jaargang No 160S. T Buitcnlandsch Nieuws. o osTEiisriRi jtk:. Binnenlaiulsch Nieuws. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt drie maal per week. Maandag Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot s middags 12 ure worden Advertentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EGYPTE Caïro, 3 Nov. Met goedkeuring der over heid is door Generaal Alison het besluit geno men, dadelijk drie Engelsche officieren naar Soe dan te zenden, die berichten moeten inwinnen omtrent den militairen toestand aldaar, en ook navorschingen moeten doen naar de straten van Suakim naar Chartum en over de mogelijkheid, Chartum in staat van verdediging te stellen. Zooals men aan de Poll. Ct. uit Londen meldt, heeft Lord Dufferin van de Engelsche regeering den opdracht ontvangen, zich te ver eenigen met den Khedivebetreffende de leger- reorganisatieevenzoo ook wat aangaat den duur en omvang van de Engelsche bezetting; verder heeft hij de kwestie der Egyptische finan ciën te regelen en een plan te ontwerpen voor het in Egypte in te voeren regeerings-systeem. ^IVTEIRIKLA.. De Standard van Buenos Ayres, van 28 September schrijft: „De gebeurtenis der laatste 14 dagen is het einde van den langdurigen en bloedigen oorlog aan de Westkust. Tusschende regeering van Chili en den gevangen gehouden president van Peru Carcia Calderon, is een vredesverdrag tot stand gekomen, hetwelk de volgende voorwaarden bevat: Peru zal 40 mil- lioen Pond Sterling betalen als oorlogschatting en doet afstand der provinciën Tarapaco en Tacna, terwijl de overwinnaar 6 millioem zil veren dollars zal voorschieten voor loopende uitgaven, doch daarvoor in plaats zal Lima een geheel jaar lang een Chileensch garnizoen onderhouden. Om te verhinderen, dat de voor malige dictator Pierola, wiens terugkeer uit Europa dagelijks in Lima verwacht wordt, zich met de zaken zal gaan bemoeien, zal de Chileensche militaire overheid hem dadelijk bij zijn landing gevangen nemen. Voor een uit geput land zijn de zwaarste vredesvoorslagen nog beter dan een oorlog en naar wij hopen, zal het Guerilla-element in Peru dit verdrag nu niet weder onder kunnen werpen. De Jodenvervolgingen in het Wieselburger comitate bereikten hun hoogste punt in het dorp Nijulas. Een der welvarendste Joodsche familiën in Nijulas is die van den koopman Moriz Steiner. Reeds voor eenige dagen perste een man met een revolver in de hand de vrouw van Steiner eenige sigaren af. Deze bracht daarop haar klach- Roman (27) van KARL HEIGEL. „Ja, dat zijt pü lieden ook I" riep hjj uit, „maar alwie u heeft herkend, vermijdt u niet uit vrees maar omdat h\j beter gezelschap kent. Ik weet zoomin als jij wat ik morgen moet beginnen, maar toch zal ik mijn contract met Hahnenkamm ontbinden. Dat was een contract met de hel en slechts over één zaak heb ik spijt, dat ik hem zulks niet met opgeheven hoofd en met mijn oog op 't zijne rustend kan zeggen; hij zou den vinger op mijn eigen wonde leggen op de wonde, die Thea heet! - Zuster!" riep hij, terwijl hij, opnieuw door medelijden om het jeugdige schepsel be wogen, zich nog eenmaal omkeerde; „bezin wel wat je doetl Keer terug! Ten tijde van de bacchanalieën te Rome was er een tooneelspeelster, die Pelagia heette en die het leven even zoo luchthartig opnam als jjj. En toch werd zij op zekeren dag door den geest be roerd. Toen laciilte zij niet meer en bracht zij het overige gedeelte haars levens in boete en tranen door. Te laat berouw hebben is hard te dragen! Nog bezit je de veerkracht der jeugd; begin je thans nog een nieuw leven, dan blijf je voor boete en tranen gespaard „Och, laat mij met rust met ie Pelagia," zei het onverbeterlijke meisje nukkig. „Een lid van den ge meenteraad heeft ine een dag of wat geleden een vo- ten in bij het gerecht en kreeg daar ten ant woord: „De onschuldige moet het met den schul dige lijden." Zaturdag nacht overviel een bende van 150—200 personen het woonhuis en het winkelhuis van den heer Steiner, sloeg de deu ren stuk, plunderde, roofde en vernielde alles. Toen Steiner en zijne vrouw na tevergeefs ge gea- smeekt te hebben de vlucht wilden nemen, schootie(jen. kogel' Deze uitvoering werd besloten met een mineerd bal. Mevr. Stateman, die bij het spoorwegon geluk te Vogelenzang ernstig werd verwond, maar goed herstellende was, en den 23 met haren echtgenoot eene villa in de Haarlemmer hout had betrokken, is den 24 plotseling over een der bende hen uit een revolver een na. De kogel trof Steiners vrouw aan de hals, de vrouw viel op de grond en stierf kort daar op. Eerst nadat dit alles gebeurt was kwam de overheid, tusschen beiden en nam acht of tien bel hamels gevangen. Een Joodsche deputatie is te Pest aangekomen om hierover bij het Ministerie haar klachten in te dienen. ZWITSERLAND Zürich2 Nov. De dienstmaagd in de pas torie te Glattfelden is gevangen genomen, om dat op haar de verdenking rust, dat zij zelve den moord heeft volbracht. Het lijk der predi- Over zwaluwen als bijenverdelgers, zegt de „Landbouw-kroniek" van de N. Cron. Ct. het volgende: Zooals wel bekend isbehooren de Zwaluwen tot de insectenetende vogelsen het is gebleken dat zij hoe nuttig anders schadelijk wor den door hunne insectenvervolgingen tot de bijen uit te strekken. Zoo deelt een ijmker er van het volgende mede: In vroegere jaren nestelden de zwaluwen al tijd onder mijn dak en hadden daar het burger recht verkregen. Op zekeren dag, toen de jon gen in 't nest reeds ongeveer half volwassen kantsvrouw, had een vreeselijk opgezwollen j wareri) maar door de ouden nog vlijtig gevoe gezicht, de hals vertoonde de sporen eener wor ging, het haar was om het gelaat gescheurd, de handen opengekrabd, in de voeten stonden sporen van de spijkers der schoenen. De schrijf tafel was weder gesloten, maar de daarin be waarde cassette met geld ontbrak en werd la ter ledig op straat gevonden. Verdere sporen zijn niet gevondennamelijk geen voetstappen die de vluchtende moordenaar toch achter had moeten laten. Het 2è jarig dochtertje lag onge deerd in het bed naast de moeder; het een-ja- derd werden, besloot ik eens na te gaan wat er waar was van het gezegde dat zij bijen vangen. Ik nam een der jongenom den inhoud der maag er van te onderzoeken, en ziet, zij bevatte niets anders dan bijen, 't Gevolg er van was, dat ik hun de gastvrijheid opzei en de deur wees. Dat de bijen de zwaluwen kennen als hunne vijanden, heb ik dit jaar gezien. Bij het veelal heerschende nat en koud weder, waren er, naar 't scheen, zeer weinig insecten, en wan- rige zoontjedat de meid medegenomen hadneer nu (]e pyen py pet naderen van een re- had in een zijvertrek gelegen, terwijl de meid zelve in de achterkamer haar bed had gehad. Opmerkelijk was het, dat naast de vermoordde de lamp met niet neergeschroefde katoenen pit op den grond lag, maar glas en lichtscherm onbeschadigd waren. Zondag 5 Nov. 1.1., gaf de Rederijkerska mer „de Roos" van Schagen eene uitvoering te Kolhorn in het lokaal van den Heer D. Kist, aldaar. Het programma bestond uit de drie stukjes: Een kleine vergissing, Papa gaf permissie en de Twee vrienden. Te betreuren was hetdat door het ongun- J stige weder het toehoorend publiek niet zoo groot was, als men wel had mogen verwachten. uur lang zitten vervelen met het leveren van het be wijs, dat die geheele geschiedenis van Grieken en Romeinen altemaal verzinsels z.yn. Het berouw eener oudgeworden actrice ken ik: als niemand meer naar haar wil luisteren, dan speelt ze voor zich zeiven co- medie Waldemar beet zich van woede op de lippen. Hier was de prediker niet alleen machteloos maar ook be lachelijk. „Het zij dan zoo," zeide hij. „'t Ga u wel, moeder!" Van Thea ging hij zonder afscheid te nemen heen. Wederom was er, buiten het schelle tikken van een zilveren penduletje in rococo-stijl, dat op de toilettafel stond en het gegons der vliegen geen geluid in 't ver trek te hooren. Maar uit haar lusteloos zwijgen en on- genbuibij troepen naar de korven vlogenvie len de zwaluwen er bij dozijnen bestormender wijze op aan en verslonden ze in menigte. Ik heb naar die roovers met steenen geworpen, ik heb er op geschoten, maar niets baatte. Plotseling kwam echter eens de zon door en het tooneel veranderde geheel. De bijen herken den hunne vijanden en bij tien, twintigtallen vervolgden zij de zwaluwendie jammerend de vlucht namen. Zelfs werden een paar zwaluwen zoodanig in den kop gestoken, dat zij kopbui- telend dood neêrvielen. De voortvluchtige notaris S. De Haan van Amsterdam moet zich nog in Duitschland op houden. Men meent hem zooverre op het spoor te zijn, dat hij weldra weder naar Nederland terug gevoerd zal worden. Naar globale bereke ning bedraagt het passief pl. m. f 80,000. Te Niederdorp op ongeveer een half uur afstaan van Yenlo gelegen, werd een landbouwer, bracht en dus begraven was, kwam een zonderling gevoel van rust over haar. Ze herleefde geheel, zette het venster open om de geur der bloemen uit de in de nabijheid gelegen tuinen en het zachte licht der maan te doen binnenstroomen, en at, wel is waar on der het slaken van zuchten maar toch met bijzonder veel smaak, haar lievelings kostje: nieuwe haring met nieuwe aardappelen. Het schouwspel, dat de schouwburgstraat den vol genden avond tusschen zes en zeven uur aanbood ver- BB^B ^^B ^BHB schilde heel wat van dat van den vorigen dag; ook zinnig gepeins werden moeder en dochter nog eenmaalthans was ze ter nauwernood in staat de massa nieuws- op vreeselijke wijze gewekt. Ofschoon de slaapkamer gierjgen te bevatten, die uit alle richtingen daarin te niet aan de straat lag, drong het geluid van het ge woel der menigte, dfe zich in afwachting van den lijkstoet, voor het huis verzamelde, als een dof ge- druisch naar binnen. En daarop 't was alsof de gansche stad eensklaps den adem inhield verkon digde het geschal der bazuinen aan de sidderende vrouwen, dat de dood voorbij haar woning toog. Juf frouw Freiberg vergoot rijkelijk haar tranen, volgde met haar gedachten met berouw vervuld de lijkkist van het eene punt tot het andere, ontdekte thans eerst, dat zij den ongelukkige als een zoon had be mind, en had voor den eersten keer in haar leven met Thea verschil. Doch zoodra zij kon aannemen, dat de „eeuwige vaandrig" in zjjn laatste woning ge zamen stroomden, doch thans gingen ze vol geraas, vol drukte en drift een vroolijker tooneel aanschouwen. „Rataplan" reeds de titel alleen klonk als het lus tige roffelen van een trom. Rataplan! Gisteren wapperde de zwarte vlag van den kleinen schouwburg, heden is er geen plekje in 't gebouw, dat niet is verlicht, en het vermaak zet honderd deu ren open. Bont is het gewoel in het foyer en in de gangen en portalen; zijden kleederen ruischen, sporen rinkelden op de trappen. Lang voor dat het stuk een aanvang neemt sluit het kaartjesbureau er is geen enkele plaats meer te krijgen, Rataplan! Wordt vervolgd

Schager Courant | 1882 | | pagina 1